חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עוז לתמורה: הצלחה או כישלון ידוע מראש?

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 6.04.11 4:24

השונות בהתייחסות של כתבי "דה מארקר" לרפורמת "עוז לתמורה" מעוררת מחשבה – האם אנחנו מבינים באמת לקראת מה אנחנו נכנסים?

מאת: שושי פולטין

העיתון דה מארקר נתן השבוע תעודת אמצע לממשלה. שלושה כתבים שונים התייחסו לנושא החינוך ולרפורמה 'עוז לתמורה' המתגבשת.

מירב ארלוזורוב זקפה את הרפורמה לזכותה של ממשלת נתניהו אשר " הרחיבה מאוד את ההשקעות בחינוך, והיא קרובה לחתימה על רפורמה חשובה בחינוך העל-יסודי (עוז לתמורה)",

ליאור דטל היה יותר זהיר והתייחס ל"רפורמות רבות שמוקדם לקבוע אם יצליחו".

לעומתם מוטי בסוק כלל את הרפורמה בקטגוריה של  כישלונות כואבים -"ההבטחה לשנות את סדר העדיפויות של הממשלה בנושא החינוך וההשכלה הגבוהה אינה מחזיקה מים. אם יהיה גידול בתקציבים לשני נושאי יעד אלה, הוא יהיה בשולי השוליים. הרפורמה בשכר המורים ביסודי ובעל-יסודי תפחית את שכר המורים לשעה, מה שיגרום לבריחת המורים הטובים מהמערכת."

מה רואה מוטי בסוק שלא רואים חבריו לאותה מערכת?

מסתבר שהוא רואה בדיוק את אותם נתונים, תוספת עבודה של 66% תמורת תוספת שכר של 42% , אלא שבעוד הוא רואה בכך כישלון,

מירב ארלוזורוב רואה ניצחון גדול בעובדה שהצליחו להוציא מהמורים תוספת עבודה תמורת תוספת השכר. היא אף טורחת ליפות את הנתונים ול"עגל" אותם ולא בפעם הראשונה (תודה לאיתי שהסב את תשומת הלב). זה מה שכתבה בהקשר לבקשות השכר השונות במשק "נראה כי ה-25% תוספת שכר נהפך למספר הקסם – כל ועד עובדים ששובת או מאיים בשביתה יוצא עם האתנן הזה בידיו. כל כך התרגלנו לתוספת השכר האוטומטית של 25%, שכמעט אפשר לרחם על המורים בבתי הספר העל יסודיים הם אמנם צפויים לקבל תוספת שכר של 50% (רפורמת עוז לתמורה), אבל זאת בתמורה לתוספת דומה של שעות עבודה. כל השאר קיבלו ויקבלו 25% תוספת שכר בלי שום תמורה מצדם."

על כך הגיב איתי "אתה הבנת את זה ברוך? ארלוזורוב מעגלת את ה-66% ל-50% ואת ה-42% ל-50, ויוצא לה שהשכר השעתי נותר קבוע. מורה תמים שקורא את ארלוזורוב יגיד: באופק ערך השעה ירד, בעוז לתמורה הוא נשאר קבוע, ובלי רפורמה השכר שלי נשחק (הרי לא כתוב בשום מקום במפורש שתוספת שחיקה+עיני יקבלו כולם) – אז יאללה אני בעד."

הכישלון עפ"י מוטי בסוק יתבטא כאמור ב"בריחת המורים הטובים מהמערכת". מה באמת קורה אצל המורים?

המורים, כפי שאני נתקלת ושומעת יושבים היום על הגדר, את האנרגיות למאבק הם הוציאו בתקופת השביתה.  פרט לחברתי ל'קפה", אלומה,  אשר חזרה נלהבת מכנס מורים בנושא עוז לתמורה, אני לא נתקלת בהתלהבות בין המורים. לא בגלל עצלות, כפי שרואה זאת מירב ארלוזורוב, אלא בגלל ההבנה שהשהות הנוספת בבית הספר לא תהיה אפקטיבית – הן כי לא ייבנו חדרים שקטים, הן בגלל שהתלמידים לא יהיו ערוכים לשהות נוספת לשעות הפרטניות והן מהסיבה הפשוטה שחמש שעות שהוקצו להכנה ובדיקת מבחנים לא מספיקות למילוי כל המטלות והם ימשיכו להביא עבודה הביתה גם לאחר הרפורמה.

גם האמהות מבינות שאת תוספת השכר הן יצטרכו לתת למטפלת, שכן גם לאחר "אופק חדש" לא האריכו את שעות השהות בבתי ספר אלא למורים בלבד (המעבר ליום לימודים ארוך נדחה שוב ושוב).

המנהלים אכן מתלהבים מהאפשרות שצוות שלם ישהה בביה"ס עוד 16 שעות בשבוע, רק שהצוות הזה יהיה הרבה יותר עייף ומותש. המנהלים גם מתלהבים מהשעות הפרטניות (מבלי להוריד מחשיבותן!) הם רק לא באמת משקיעים כרגע מחשבה  איך ייבנו מערכת של 300 שעות פרטניות בשבוע (50 מורים X 6 שעות למורה), משימה בלתי אפשרית כשלעצמה, שלא לדבר על הפיקוח, הניירת, הפקידות…

אז מה יקרה עם אותם "מורים טובים במערכת" האם הם יברחו?

כרגע הם נתלים באפשרות שלא חייבים להצטרף לרפורמה, רבים אחרים אומרים לעצמם 'אני במילא בסוף המסלול ….' השאלה האם מורים צעירים וטובים עומדים בהמוניהם בתור ואם לא חשוב שיישארו במערכת מורים טובים ותיקים שינחו אותם? בכך ובשביעות הרצון של המורים  תמדד הצלחת הרפורמה.

מה ניתן לשפר רגע לפני החתימה?

חשוב להדגיש שהדיון על הצלחה או כישלון שנערך על ידי כתבי דה מארקר לא התייחס לפרטים "הקטנים" של ההסכם, וכך גם פוסט זה. ברמת דיון זו מצופה שתהיה –
– הגמשת הרפורמה – מתן אפשרות למורים וותיקים להצטרף חלקית עם שיפור חלקי בשכר. כפי שנראה כעת אפשרי יהיה להצטרף חלקית , אבל בתנאים הידועים לנו כיום זה לא משתלם –  בגלל השכר לשעה הנמוך יותר.
–  הקפדה על הצטרפות להסכם רק לאחר שתהיה תשתית מתאימה לביצועה.
–  השעות הפרטניות חשובות גם הן, אולם כדי שהן יהיו יעילות  הן צריכות לבוא, לפחות בחלקן, במקום שעות פרונטאליות ולא כתוספת עבודה. אם מתייחסים לנטל של 20-24 ש"ש פרונטאליות כגבוה (לפי OECD) אז להוסיף לזה הוראה פרטנית אומר שהיעילות של שעה פרטנית היא נמוכה (גם אם יש תשתית).

רגע לפני החתימה יש, אם כך, לעצור ולבדוק אם יש בכוחה של  הרפורמה "עוז לתמורה" לשמר את מוריה הטובים ולהוות גורם משיכה למורים חדשים כי בניגוד לדעתה של מירב ארלורוזוב תוספת העבודה (בשכר לשעה נמוך יותר) לא מובילה להצלחה.

הבלוג של שושי

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

12 תגובות

 1. מיכל :

  ונדרשת הסכמה של 85% מהמורים בבית הספר

  על פי ההסכם נדרשת הסכמה של 85% מהמורים בבית הספר כדי להצטרף להסכם (לפעמים ראשי הארגון מדברים על 75% – לפי האינטרס). אני תוהה – בכמה תיכונים יסכימו 85% מהמורים להצטרף לרפורמה?

 2. ארטור- :

  מתוך שלל הנושאים שהעלית ,אני חושב שבסוף הדרך/התהליך ,משרד החינוך משתוקק לכניסה שנתית קבועה למערכת של X מורים עם רמה ממוצעת Y .זאת כנגד פרישה מקבילה של X מורים עיפים ושחוקים בעלי רמה ממוצעת של Y מינוס מינוס .

  זה לא יקרה .

  יש שלל סיבות שכבר דוסקסו עד דק ,אך לטעמי הסיבה העקרית שתשאיר את הטובים בחוץ היא שמשרת המורה ברפורמה מאבדת את היחודיות העיקרית שלה כמשרה "עד הצהריים" ,שמאפשרת לקבל את הילדים מהגן ומבית הספר ,לאכול ארוחה משותפת ,להיות מבוגר אחראי בבית,לנוח חצי שעה כדי לנקות את הראש מיום של 5 פרונטליות ,וכמובן חסוך צהרונית\מטפלות .
  כשמתפטרי ההיטק יבינו שעומס העבודה דומה ברפורמה להיטק ,לא תהיה נהירה לעבוד בחצי מחיר היטק .

  הם במשרד החינוך רוצים החלפה של סוסי עבודה בסוסי מרוץ אצילים .
  בסופו של עניין יצטרכו להסתפק בפרדות וחמורים .

 3. איתי :

  ארטור, לבעיה שתיארת יש פתרון פשוט מאוד* והוא העלאת ערך של שעת שהיה בבי"ס ברפורמה ביחס למצב כיום.

  במצב כזה מי שירצה לעבוד עד 1300 יצטרף לרפורמה אבל יוריד את אחוז המשרה שלו. השחיקה תקטן משום שלא כל משך השהייה בביה"ס יוקדש להוראה מול כיתה, אלא רק 60%.

  כאשר הילדים יגדלו, יוכל המורה להעלות את אחוזי המשרה ולשהות זמן רב יותר בבית הספר, תמורת שיפור משמעותי מאוד בשכר (מ-60% משרה ל-100%).

  * פשוט, בהינתן שהבונקר של נערי האוצר בידינו.

 4. שמוליק :

  צעירים לא יגיעו

  אני אומר זאת מתוך היכרות עם מכללה להוראה. שם אין שום התלהבות מעוז כי לא יודעים עליה כמעט כלום. מורים צעירים מיד נרשמים לקורסי ניהול שונים אחרי 3-4 שנות הוראה ביודעים שאם ישארו במערכת (או יאלצו לעשות זאת כי אין עבודה בהייטק) אין לדעתם עתיד קריירי במקצוע מורה פרופר. לא נתקלתי בצעירים מוכשרים (פסיכומטרי מעל 630 ו.או בגרות עם ממוצע 90+) שמתכוונים להיות מורים בגלל השכר הנמוך וחוסר ההתיחסות החברתית למקצוע.
  אם מישהו ראה סקר אמין, אני קליינט.
  בס"כ לפי הזווית הראייה הצר שלי יגיעו להוראה אלו שבלאו הכי נדחפו לשם בלית ברירה או אידאליסטים שרואים בחינוך מטרה קדושה (דתיים למשל).
  עוז לא תשנה זאת.
  מה שכן נשים עם ילדים כבר לא יהיו שם… אבל האם זאת לא אחת המטרות של עוז ?

 5. איתי :

  שמוליק,

  הדברים שאתה אומר על הסטודנטים להוראה מעידים יותר מכל על הצורך ברפורמה בתנאי ההעסקה של מורים.

  המצב הקיים הוא מחורבן ואין הרבה טעם בלהתייחס אליו כנפלא ביחס לרפורמה המתגבשת.

  יש טעם להגיד מה טוב ומה לא טוב ברפורמה הזו ולהיאבק על רפורמה טובה יותר.

  את זה כמובן צריך לעשות עכשיו ולא אחרי החתימה.

 6. שושי פולטין :

  דברים מעניינים ורלוונטיים שהתפרסמו אתמול, יום הבחירות בהסתדרות באתר וואלה
  אי שביעות הרצון מהסכם "אופק חדש" מוכרת וידועה הן להסתדרות המורים והן לארגון המורים העל יסודי. הטענות בדבר חוסר המוכנות הפיזית של מבני החינוך ליישום הרפורמה מגיעות מדי בוקר לשולחנו של יוסי וסרמן, מזכ"ל הסתדרות המורים, כמו גם לראשי הרשימות המועמדות האחרות"

  http://news.walla.co.il/?w=/94/1812552/@@/item/printer

 7. שמוליק :

  לאיתי, על כך אין וויכוח

  אבל כפי שהטבת לכתוב, צריך ריפורמה שמעלה את השכר לשעה ונותנת אפשרות להוסיף שעות לפי הבחירה.
  הרעיון של 40 ש"ש הוא אווילי וממה שאני מכיר מחו"ל לא קיים כמעט באף מקום (אבל יש מקומות שכן) במתכונת של עוז.
  אני חוזר בי ממה שכתבתי פעם שרן ארז לא דיבר על עוז לפני הבחירות : אכן דיבר ודיבר ואולי לא הייתי מספיק קשוב לחלק הזה של דבריו או יותר נכון כמו הרבה מורים היום לא חשבתי שהוא מדבר ברצינות.

 8. שושי פולטין :

  לשמוליק,
  אם תבדוק תראה שרן ארז דיבר על "מתכונת" עוז לתמורה – הוא דיבר על תוספת חלקית תמורת הצטרפות חלקית.
  אני זוכרת שהוא דיבר על 30 שעות תמורת תוספת של 27% במתכונת עוז לתמורה, בניגוד ל 36 שעות ו 27% תוספת של אופק חדש.

 9. ארטור-לאיתי :

  כמו שזה נראה ,זה יקח ימים ספורים עד שיחתם ההסכם .
  האם אתה מתכוון בתשובתך (3) שמורים יעבדו עד הצהריים בתמהיל של פרטניות פרונטליות ושהיה אך ב 60% משרה ?
  כי לפחות באופק היה ויתור עצום של וסרמן על זכות המורה לא לעבוד אחר הצהריים .
  בהחלט יתכן ש 60% משרה יתפרשו על 3 ימי עבודה עד השעה 16:00 ואז איפה אנחנו ואיפה חצי יום עם הילדים ?.
  רק לסבר את אוזניך היו וישנם עדיין בתי ספר שלומדים יום לימודים ארוך (יוחא)והמורים שמלמדים שם קיבלו כל השנים תוספת כספית עבור עצם הטית יום עבודתם לשעות אחה"צ כ 600 ש"ח לחודש (כמובן זה אקסטרה מעבר לתשלום שעות עבודתם בפועל ).
  אני מכיר אישית מורה מצוינת שביקשה במסגרת הכנסת האופק לא להעסיקה מעבר ל 6 שעות ביום כאשר הביעה נכונות להקטנת משרתה על פי צורכי בית ספר מ 100% משרה ל 80% בלבד -היא סורבה .
  בקיצור משרד החינוך שהכיר כל השנים שהשתלטות שלו על שעות אחה"צ גורמת לנזק שהוא הסכים לכסות ב 600 ש"ח ,מקבל באופק ובעוז לתמורה בתחשיב 0 .
  לדעתי מבין כל הנזקים למורים בגין הרפורמות,אי סיום יום העבודה בצהריים ,יהיה הגורם המרכזי שימנע הצטרפות האנשים האיכותיים למערכת .

 10. שושי פולטין :

  טעות קולמוס או משהו שלא ידענו?
  בכתבה מהיום על אודות המשא ומתן שעלה על שרטון כותב הכתב הכלכלי בענייני חינוך ליאור דטל:
  "ב-30 בדצמבר חתמו ארגון המורים, משרד החינוך ומשרד האוצר על הסכם מסגרת שלפיו הצדדים יגבשו בתוך 60 יום רפורמה מקיפה בתיכונים – "עוז לתמורה". לפי הסכם המסגרת, כתוצאה מהרפורמה שעלותה מוערכת ב-2-2.5 מיליארד שקל יעלה שכר המורים בתיכונים בכ-25% ובתמורה הם יעבדו 16 שעות נוספות בשבוע בהוראה בכיתות, הוראה בקבוצות קטנות ושעות עבודה בבית ספר. בנוסף, יושקעו כספים בפיתוח תשתיות עבודה נוחות יותר למורים"
  האם עיני רואות נכון? מהיכן צץ המספר 25% ?!
  http://www.themarker.com/career/1.624812

 11. זיו :

  לשושי.

  לעניות דעתי התהפכו להם הספרות בהדפסה וצריך היה להיות 52%.

 12. שמוליק :

  לא ברור

  כמובן שיש בלבול בין 52 ו 25 אבל לגבי עצם ההודעה בקשר עין יש כתבה קצרה על כך שכל הפרטים סוכמו ושההסכם נמצא כעת בשלב העורכי דין.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.