חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות בהסתדרות המורים – יום עצוב לדמוקרטיה

נושאים דעות, חינוך ותרבות, פוליטי ב 4.04.11 18:15

דניאל גיגי מונה את כל הבעיות במערכת הבחירות להסתדרות המורים, בעקבות ההתנהלות של מזכ"ל הסתדרות המורים יוסי וסרמן ושלוחיו. המסקנה – מי שרוצה שינוי צריך לבחור בגילה קליין ובסיעת "נחל"

בחירות בהסתדרות המורים: מי מפקח על הבחירות?

פנינו לדוברת הסתדרות המורים בשאלה הכיצד הפיקוח על הבחירות בהסתדרות המורים נתון בידי נציגים ברשימת "אמי" בראשות המזכ"ל המכהן, והנה תשובתה

לקריאה נוספת


הקדמה:

הבחירות להסתדרות המורים יתרחשו השבוע, והולכים ומתרבים הדיווחים על מעשים של מנהיגי הסתדרות המורים, שפוגעים בהליך הדמוקרטי כולו. מנהיגי ההסתדרות, לטענתם של מורים, לא מעבירים מידע חיוני למתמודדים, מטעים ומפחידים מורים, אינם שומרים על הליך בחירות תקין. מעדויות שמגיעות מהשטח עולה תמונה עצובה של מערכת בחירות לא ראויה ולא הוגנת שעלולה לעוות את תוצאות הבחירות ולפגוע ברצון המורים. המורים חייבים לזכור שהשבוע הם חייבים לצאת ולהצביע, ושאסור להם להיכנע למגמות האנטי- דמוקרטיות שהשתלטו על ההסתדרות אם הם באמת רוצים להשיג שינוי.

כך לא מנהלים בחירות דמוקרטיות

הבחירות להסתדרות המורים יתקיימו ביום שלישי הקרוב, כאשר נשארו מספר ימים למועד ההצבעה שבוא יקבע האם המורים מוכנים למהפך היסטורי, שיש בו מימדים פמיניסטים ומידה לא מבוטלת של צדק חברתי. המתמודדת, גילה קליין ראש סיעת נח"ל, שמנסה להוביל את המהפכה בהסתדרות, עשתה דרך ארוכה והייתה מוכנה להקריב הרבה, כדי להוביל את ציבור המורים ואת מערכת החינוך למקום שהוא הוגן יותר עבור המורים והתלמידים בישראל. מנגד, לטענתם של מורים רבים, הסתדרות המורים בראשותו של יוסי וסרמן נהגה במערכת בחירות זו בחוסר הגינות הן כלפי גילה קליין באופן אישי והן כלפי הליך הבחירות כולו, כשמנהיגיה השתמשו בטקטיקות אנטי דמוקרטיות שהמטרה שלהם היא רק להטעות את המורים, ולמנוע התמודדות הוגנת.

דחיית הבחירות ועריצות בהסתדרות

הבחירות להסתדרות המורים אמורים היו להתקיים כבר לפני שנה, אבל הנהגת ההסתדרות דחתה את הבחירות ללא סיבה מוצדקת, בטענה מוזרה שיש לשנות את חוקת הארגון כי היא פתאום היא אינה מספק טובה. מעבר לכך שהדחייה של הבחירות  הייתה לא ראויה כי ניתן היה לעשות את השינויים לפני מועד הבחירות, גם השינויים בחוקה היו אנטי דמוקרטיים והם נועדו אך ורק לשמור על השליטה של וסרמן בהסתדרות. השינוי המהותי היחידי שנעשה הוא ביטול המגבלה שהייתה לכהן רק שתי קדנציות, ונקבע כי מספר הקדנציות שראש ההסתדרות יכול לכהן בתפקידו יהיה בלתי מוגבל. וסרמן נמצא כבר עשר שנים בתפקיד יושב ראש ההסתדרות, מה שאומר שלפי החוקה הישנה הוא לא יכול היה להיבחר שנית, ולכן הוא החליט לשנות את החוקה. מעבר לכך שהשינוי בחוקה לא היה מוסרי ודמוקרטי כך גם הדרך שבה נעשה השינוי הייתה לקויה, כשמידע הוסתר מהחברים שהצביעו על ההחלטה, ולא ניתנה הזדמנות אמיתית להתנגד לשינויים שהובילו וסרמן וחבריו.

פגיעה אישית בגילה קליין

גילה קליין הייתה נציגת הסתדרות המורים, וחלק מסיעת אמי, סיעתו של וסרמן, שניצחה בבחירות הקודמות. וסרמן לא אהב את ההתמודדות של גילה כנגדו בבחירות, ולכן, כצעד ראשון, לטענתה של גילה, הוא פיטר אותה מהסיעה. על פי מידע לא מאומת שהגיעה בעיקר ממורים, וסרמן גם פיטר את גילה מתפקידה המקצועי כמורה במכללה, כשכל זה נעשה רק בגלל שהיא העזה להציג אלטרנטיבה ולהתמודד בבחירות. גילה קליין סירבה להגיב על הנושא הזה, אבל מאנשים במטה שלה נשמעו בהחלט דברים שמעידים, שאכן היא פוטרה גם מתפקידה המקצועי.

הסתרה של רשימות הבוחרים

לטענת סיעת נחל שהיא הסיעה של גילה קליין, וסרמן בניגוד לכללים שבחוקת ההסתדרות סירב עד הימים האחרונים להעניק לסיעה שלה את ספר הבוחרים, ואת רשימת כתובות הדואר האלקטרוני של המורים, למרות שסיעתו עשתה שימוש מוגבר ברשימות אלה. מנהיגי הסתדרות המורים, שגם כך עושים שימוש לא מפוקח במשאבים כספיים גדולים, שלחו עשרות הודעות בדואר האלקטרוני למורים, בעוד סיעת נח"ל שממונת בתקציבים פרטיים מועטים, אינה מקבלת אפילו את רשימת הבוחרים, ולכן אינה יכולה לעשות קמפיין מספק. חוסר הסימטריה הזאת שיוצרים מנהיגי ההסתדרות בכמות המשאבים שהם משתמשים ובמידע החיוני שהם מונעים מגילה, היא פגיעה קשה בהליך הדמוקרטי ולכן גם פגיעה גם ברצון המורים.

איומים הטעיה והפחדה

ממידע שמסר עודי פריד, הנציג של תנועת נח"ל בירושלים, עולה שמנהיגי ההסתדרות גם מאיימים ומטעים את המורים. הנציג טוען שמספר גדול של מורים מדווחים שהם קיבלו איומים ממנהיגי ההסתדרות, שכללו את האמירות "הבחירות יגמרו ויש את היום שאחרי". המורים דיווחו גם, לטענת פריד, שהמפקחים במערכת החינוך אמרו דברים דומים למורים, כשהם רומזים למורים שלא כדאי שיהיו מעורבים בבחירות, כי מי שיתמוך בנח"ל ישלם על כך מחיר אישי. בנוסף על כך טוען פריד שבשורה של הודעות אלקטרוניות, ההסתדרות הטעתה את המורים כשהאשימה את סיעת נח"ל שהיא סיעה של ערבים, וניסתה גם להטעות את תומכי נח"ל לגבי הליכי הבחירה, כדי שקולותיהם יפסלו בבחירות.

שוחד פוליטי או שי לחג?

במהלך כהונתו של וסרמן השי לחג של הפנסיונרים נפגע קשה, כאשר במקום 600 ₪ שהם היו מקבלים בעבר, בשנים האחרונות הם קיבלו רק בקבוק יין וצנצנת דבש. ציבור הפנסיונרים מהווה כ-15 אחוז מהמצביעים בבחירות, ווסרמן שהבין שהוא עשוי לשלם מחיר על הפגיעה בהם, עשה מהלך אנטי דמוקרטי שיכול בהחלט להיראות כשוחד בחירות. בניגוד לשנים הקודמות שהשי ניתן בהם בפסח, הפעם וסרמן בהחלטה תמוהה החליט להעניק את השי עוד לפני פורים, כשהשי היה הרבה יותר גדול מסתם בקבוק יין ודבש, והוא כלל מחבתות וסטים של מגבות שמחירם כנראה עלה אפילו על 600 ש"ח. לענת נציגי סיעת נח"ל, וסרמן באופן ברור כיוון לכך שהשי הגדול שהוא מעניק לפנסיונרים יוענק להם לפני הבחירות, כדי להשפיע על אופן ההצבעה שלהם בבחירות, דבר שנוגד לחלוטין כל הליך דמוקרטי.

נהלי בחירות לקויים

ההסתדרות מנסה לפגוע גם בנהלים האלמנטאריים של הבחירות, כאשר הזכות הבסיסית של הסיעות האחרות לפקח על כשרות הליך הבחירות נפגעת. לאחרונה הוגשה על ידי סיעת נח"ל דרישה לבית הדין של הסתדרות המורים לאפשר למורים לקבל שעות הפסקה מלימוד כדי לפקח על הבחירות, אבל בקשה זו נדחתה. כמו כן למרות שהייתה הסכמה בבית הדין שיש חשיבות גדולה לפקח על הבחירות, נדחתה הבקשה להעסיק חברת אבטחה חיצונית שתפקח על הבחירות. לא יתכן שבחירות דמוקרטיות יתקיימו מבלי שיהיה עליהם פיקוח והאבסורד הוא שעל אף שבהסתדרות עצמה הכירו בצורך הזה לא נמצא פיתרון, וכנראה שהבחירות יתקיימו ללא פיקוח ראוי, דבר שעשוי לגרום לזיופים ורמאיות.

הגיעה הזמן לשינוי בהסתדרות

המורים מרגישים שההסתדרות ברשות ווסרמן כבר לא מייצגת אותם, כי ההישגים של ההסתדרות בשנותיו של וסרמן היו דלים. הסכם אופק חדש שעליו חתמה ההסתדרות ברשותו של וסרמן, דרדר את מעמדו של המורה ולא הצליח להשיג את המטרות שלשמו הוא נחתם. כדי להוסיף חטא על פשע ההסתדרות גם לא הייתה קשובה לצעקתם של המורים שקרסו תחת העומס והכשלים של אופק חדש, ולכן הגיעה הזמן לשינוי, שאולי יוביל להקמתה של הסתדרות אחראית יותר שתאבק עבור המורים ולא פחות חשוב מכך תאבק עבור מערכת החינוך.

המעללים האלה של וסרמן וחבריו בהסתדרות לא יעזרו לו, טוענים נציגי רשימת נח"ל, כי המורים רוצים שינוי והשבוע הם מתכוונים להיאבק על מנת להשיג את השינוי הזה.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.