חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"מלחמת שלום הבנים" תמה אתמול

נושאים מדיני-בטחוני, מועד ב' ב 30.06.08 6:06

הגיעה העת שממשלת ישראל תעשה חשבון נפש ותבחן עם עשתה די על מנת להשיב את החטופים בזמן, והאם המדינה עשתה מספיק עבור שמירה על אזרחיה

מאת: יהונתן קלינגר

מה משותף לרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ולמשה פייגלין? שניהם, ככל הנראה, זורעים דיסאינפורמציה במסווה של אמת סטטיסטית על מנת להפחיד את הציבור הישראלי. הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים יצאה לאחרונה בקמפיין שבו היא טוענת כי רוב הסיכויים שברכב לידך יש שוטר סמוי. מטרת הקמפיין היא לגרום לנהגים לנהוג בזהירות כאילו עינו הפקוחה של האח הגדול יושבת מאחורה, כלומר: לדידה של הרשות, (א) כל עוד אין שוטר מאחורייך, אתה לא נוהג זהיר מספיק ו(ב) מעל ל50% מכלי הרכב בישראל הן ניידות סמויות. הפחדה, כבר אמרנו? 

מנגד, משה פייגלין מביא בטור מעניין את סיפורו של אהוד אולמרט, אלחנן טננבאום ואריאל שרון; הטור עצמו מעניין וספק אם הוא אמיתי, אבל שווה קריאה; אולם, הוא מתחיל בהרהוריו של פייגלין לגבי עסקת השבויים המתגבשת להחזרת אהוד גולדווסר ואלדד רגב. לדבריו של פייגלין:

"כמה חיילים ייחטפו כתוצאה מן העסקה הזו? וכמה הורים צעירים ימצאו עצמם במצבה של משפחת שליט?
כל תשובה שלמעלה מאפס עשויה להיות נכונה. סביר להניח שהרף התחתון יהיה עשרה חטופים. "

עשרה חיילים חטופים הם הרבה יותר מאשר כל החטופים בעשור האחרון (להזכירכם, לרבות טננבאום מדובר על בני אברהם, עדי אביטן ועומר סועאד (שנחטפו בשנת 2000) כמו גם גולדווסר, רגב וגלעד שליט, שבעה בתקופה של שתי מלחמות בעשור. כלומר, לדידו של פייגלין, שלוש מלחמות לפחות עשויות להתחולל, או אירוע מאסיבי שידרוש חטיפה של לפחות עשרה חיילים. בעצם, למעט מלחמת יום הכיפורים בה נשבו מאות שבויים, לא זכור אירוע בו לפחות עשרה חיילים נחטפו. פייגלין, במובן מסוים, מכה בנו בסטטיסטיקה.

על הסכנה בהחלפת גופות תמורת חיים לא ארחיב. עשו זאת טוב ממני יוסי גורביץ ויוסי ביילין, ראוי רק לציין שאם אותם שבויים אכן אינם בין החיים כפי שגורס אהוד אולמרט, ראש הממשלה, אז הגיעה העת שממשלת ישראל תעשה חשבון נפש לבחון עם עשתה די על מנת להשיבם בזמן והאם המדינה עשתה מספיק עבור שמירה על אזרחיה.

המדינה הפקירה את חיילי צה"ל בפעם הראשונה כאשר שלחה אותם לקרב ללא אימונים, ללא נסיון וללא כל יכולת להשיבם אלא באמצעות מלחמה כואבת. "מלחמת שלום הבנים" החלה על מנת להשיבם הביתה, היא ככל הנראה הסתיימה אתמול.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , ,

5 תגובות

 1. דני בלוך :

  לפי כל הסימנים, ואת האמת נדע רק לאחר בדיקה בארץ, השניים מתו מפצעיהם זמן קצר אחרי החטיפה והדברים היו ברורים לנו כבר זמן רב. לכן, השאלה החשובה היא מדוע לא התייחסנו אליהם כל הזמן כאל חללים ומדוע לא ניהלנו את המשא ומתן על בסיס הנחה זו. לעומת זאת לגבי גלעד שליט ברור שהוא בחיים ואת המשא ומתן עליו היה צריך לנהל בצורה יותר אינטנסיבית ולסיימו לפני השלמת העיסקה עם חזבאללה. אבל יש לנו משלה דגולה, כידוע.

 2. מפי בעלי-נסיון :

  1. אנחנו עוד בפאזת החגירה. אל נתהלל כמפתחים. אלדד רגב ואהוד גולדווסר עוד לא בישראל, ועל גורלו של גלעד שליט עדיין מתווכחים, לא רק "איתם", אלא גם בינינו !)
  2. בתכניתם של ירון לונדון ומוטי קירשנבאום ביום ב' 30.6 בערב התייחס אבי דיכטר, לשעבר ראש-השב"כ וגם לוחם בסיירת-מטכ"ל לדבריו של בוגי יעלון (במסגרת הרצאה על "מנהיגות בצה"ל" רחמנא ליצלן), על שבמצבים בהם המחיר הנדרש בתמורה להחזרת חייל שבוי הביתה, מוטב שלא לשלם את המחיר, גם כאשר פירושו של דבר אובדנו של השבוי.
  דיכטר, שאינו מקבל את דבריו של בוגי, סיפר על פעולה הרחק מישראל בה השתתפו הוא ובוגי (אז, למיטב זכרוני – מפקד סיירת-מטכ"ל). "לא עלה על דעתנו" אמר דיכטר (או שמא אמר: "היינו בטוחים ש-") שאילו נתפסנו והיינו מוחזקים בשבי, לא היו מהססים לעשות הכל ולשלם כל מחיר כדי להחזיר אותנו לישראל". האם רק כי בוגי (אז אל"מ כמו טננבאום, להבדיל ביניהם הרבה הבדלות) ודיכטר וחבריהם היו "לוחמים מובחרים", ולא חפ"שים (חיילים פשוטים) 'חיריבירי' או שריונרים זוטרים ? זאת המחשבה המזדחלת לה כאשר שומעים וקוראים את הדבורים על "מחיר, גבוה או כדאי. די !
  3. עכשיו, אחרי שכתבתי מה ש'לחץ', אתפנה לקרוא בעיון נוסף את המאמר כולו.

 3. ליאור שוורץ :

  שאלה שאין לי תשובה עליה.

  1) האם בכלל אפשרי לקבל החלטה
  מדינית חפה מכל שיקול פופוליסטי בעידן התקשורת ההורים והבגצ"ים. כל ביקורות
  היא ביקורת בדיעבד. .

 4. אבא של חיילים :

  כתוב ב'לוח-הפעילות' שבאתר 'הבנים' – http://www.habanim.org
  12/07/08 – זרעית – 9:00 – שנתיים אחרי, עולים לנקודת החטיפה של אודי ואלדד: מטה ה"חברים למען החטופים" מארגן אירוע סולידאריות קטן וחברי בנקודת החטיפה של אודי ואלדד סמוך לזרעית שבצפון, שם נציין את היום השעה בו החל המסע הארוך לשחרורם. בימים הקרובים צפויה להתבצע העסקה בין ישראל והחיזבאללה להשבתם הביתה, אך ביום בוא ימלאו שנתיים לחטיפה אודי ואלדד כנראה עדיין לא יהיו בבית. אנא אשרו השתתפותכם מראש, מס' המשתתפים מוגבל עקב סידורי אבטחה.
  פרטים נוספים באתר המטה "חברים למען החטופים" – http://www.habaita.com
  *
  וגם: משמרת הערנות ביום שישי 11.7 ב-10:00 סמוך לבית ראש-הממשלה בירושלים, ממש כאשר יבואו חוקרי-המשטרה לבית. פרטים אצל יותם או איתי – [email protected]
  *
  ועוד: מסע המכוניות עם סרטים צהובים של אמהות ממושב קדרון (יציאה משותפת מבית-העם במושב ב-08:30),ומכל דרום-שפלת יהודה
  והרי-ירושלים – למחסום ארז, 0ההתייצבות שם ב-10:30)בקריאה: תנו לשמש של גלעד לזרוח! פרטים אצל ישראלה – [email protected]
  *
  עד שזה לא גמור זה לא גמור !
  אודי, אלדד וגלעד עדיין בשבי !

 5. אבא של חיילים :

  מחר ב-09:00 בראש-הנקרה וב'מחנה שרגא' עוד סוף-פרק, אם כי לא סוף-הסיפור. המבוא למלחמת-האיוולת שהתירוץ לפתיחתה היה החזרת אהוד גולדווסר ואלדד רגב הביתה, היתה שבייתו של גלעד שליט. המבוא עדיין לא נסגר. הוא פתוח כל עוד גלעד בשבי !
  וחטיפות נוספות בדרך:
  אזהרה: פיגוע חטיפה בסיני בימים הקרובים
  יום שלישי, 15 ביולי 2008, 18:55 מאת: גילי גוראל, מערכת וואלה! חדשות
  http://news.walla.co.il/?w=//1313758
  "קבוצת טרוריסטים שפועלת בסיני מתכננת מזה זמן מה לחטוף ישראלים המבקרים שם"
  המטה ללוחמה בטרור קורא לישראלים להימנע מביקור בסיני ולעזוב את האזור לאלתר בשל חשש מחטיפה. "איום קונקרטי גבוה מאוד".
  המטה ללוחמה בטרור חידד היום (שלישי) את אזהרת המסע שלו לגבי מצרים והזהיר כי קיים "איום קונקרטי גבוה מאוד" לישראלים המבקרים בסיני. הוא קרא לישראלים להימנע מביקור במצרים ולצאת את המדינה לאלתר.
  ותגובתי:
  גם בעתיד יהיו חטיפות-ישראלים, בלי קשר לעיסקאות כיום:
  מייד אחרי חטיפתו של גלעד שליט ב-25.6.2006 כתבתי למי שכתבתי ("מקורבים למלכות",בהם גם במעגל שסבב את עמיר פרץ, אז שר-הבטחון) שבקרוב תהיינה עוד חטיפות, כדי לגבות את החטיפה של שליט וכדי להגדיל את השפעתה. כללית, כתבתי כבר אז – חטיפות של ישראלים הם חלק מהמלחמה הכוללת בין הפלשתינאים והערבים לבינינו, והדרישה (אחרי חטיפת שליט) לשחרר תמורתו 450 נשים וקטינים פלשתינאים הכלואים בישראל, היא רק "ערך מוסף" ונימוק למען ה"לגיטימאציה" של החטיפה בעיני הערבים. ועוד כתבתי אז (בסוף יוני 2006 !): ככל שיעבור זמן מהחטיפה בכרם-שלום, המחיר שידרש בתמורה לשחרור שליט יגדל ! והשאר הסטוריה: כעבור 17 ימים נחטפו אלדד רגב ואהוד גולדווסר, ומאז קרו במקביל ולכאורה ללא קשר ביניהם שני סוגי דברים: שוחררו בשנתיים האחרונות כ-1000 כלואים פלשתינאים כביכול כמחוות לרשות הפלשתינית ולנשיא הרשות. ובו-בזמן היו לפחות 4-5 נסיונות-חטיפה נוספים, גם בגבול רצועת-עזה וגם בגבול לבנון, שאמנם לא נגמרו בהצלחת-החטיפה, אבל באחדים מהם היו הרוגים. השבוע אני יכול לחזור שוב על דברי מאז (ראו אותם בתמציתם כאן בהתחלת תגובתי זאת): חטיפות יהיו עוד ! שחרור 12 אלף הפלשתינאים הכלואים בישראל כיום הם רק נימוק נוסף ותוצר-לוואי לסיבת החטיפות העיקרית והבסיסית, והכי חשוב: ישראלים –חיילים ואזרחים – שימרו על עצמכם מפני חטיפה, ואם חלילה תחטפו – אל תסמכו על ממשלת-ישראל שתחזיר אתכם חיים הביתה. למען אינטרסים אחרים ראשי-ממשלה יהיו תמיד מוכנים להפקיר אתכם בידי חוטפיכם. ראו הוזהרתם !
  ועוד: ביום ג' 15.7.2008 שודרה התכנית 'מסיבת-עתונאים' בערוץ 1 בטלביזיה עם כרמי גילון (לשעבר ראש-השב"כ ושגריר בדנמרק), חיים אברהם (אב שכול של אחד מחטופי הר דב),וישראל וויס (הרב הצבאי הראשי שעסק בשבויי הר-דב). שווה צפייה במדור התכניות המוקלטות באתר רשות-השידור: http://www.iba.org.il

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.