חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות בהסתדרות המורים – גילה קליין עותרת לביהמ"ש

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 3.04.11 21:00

לאחר שפנייה לבית הדין הפנימי של הסתדרות המורים לא הספיקה, פונה גילה קליין לבית המשפט בדרישה להתערב בסדרי הבחירות באופן דחוף

בבית המשפט המחוזי למחוז מרכז

בעניין:

התובעות:
1. סיעת נחל – נציגות חדשה לעובדי הוראה

2. גילה קליין – יו"ר סיעת נחל

על ידי עו"ד דקל-דוד עוזר

ממושב עדנים 29, 45925

טל': 0542580987; פקס': 097403212

כ   נ   ג   ד   –

 

המשיבות:

1. הסתדרות המורים

2. ועדת הבחירות

3. הועדה לטוהר הבחירות

בית הסתדרות המורים, רחוב בין סרוק 8, תל אביב

 

תביעה דחופה ובהולה

לקביעת סדרי בחירות דמוקרטיים בבחירות להסתדרות המורים

בקשה לקיים דיון בהול בתביעה

התובעות מגישות בזאת תביעה דחופה ובה יתבקש בית המשפט הנכבד לצוות על המשיבות לקבוע סדרי בחירות דמוקרטיים חלף או בנוסף סדרי הבחירות שקבעו, כפי שיפורט בהמשך תביעה זו והכל מהנימוקים כדלקמן:

 

למען הבהירות, יפורטו להלן ובקצרה הליקויים בסדרי הדין בבחירות והסעדים הנדרשים:

 

א.      המורים סבורים שהבחירות אינן חשאיות – לחלק מהמורים נמסר כי קיימת כוונה לבצע ספירה בכל קלפי וקלפי, כשהמשמעות היא שיידעו את התוצאות לפי פילוח של בית ספר – החלטה זו מפירה לחלוטין את חשאיות הבחירות ותביא לחשש מנקמות בבתי ספר שלא יצביעו "למועמדים הנכונים" – דבר שאינו נכון בהתאם להנחיות המחייבות לערבב את כל הפתקים ולייצר ספירה מרכזית במחוזות.

 

ב.      אין בבחירות כללים המנחים נעילה של הקלפיות במנעולים עם פלומבה מסומנת וכך ניתן יהיה לפתוח את הקלפי, להחליף מעטפות וכו'.

 

ג.       אין טפסים ספציפיים שמנחים איך לבצע את הספירה – וכך ועדות קלפי סוררות יוכלו להימנע מהבדיקות שחייבים לבצע.

 

ד.      יו"ר הקלפי אינו אדם אובייקטיבי או בעל מומחיות מיוחדת אלא נציג סיעה קיימת, ולרוב מסיעות הקואליציה; מכיוון שיש 4 רשימות שהן חברות בקואליציה הנוכחית וסיעה אחת חדשה (ועוד 3 קטנות) אז ברור שיש כאן בעיה חמורה של טוהר בחירות המחייבת נציג אובייקטיבי בכל קלפי.

 

ה.      יש מספר בלתי מבוטל של קלפיות נודדות – למרות זאת אין הנחייה ברור לנסוע עם הקלפי בבגאז' בלבד, כמו גם אין הנחייה שמאפשרת למשקיפים לנסוע ברכב – דבר שיכול לאפשר מרמה.

 

ו.        בעיה ה' מוחמרת כפליים נוכח העובדה שרשימת נחל אינה יכולה להעמיד משקיפים מאחר והמורים עובדים ורשימת נחל "זכתה" לקבל אך ורק 26 שיחרורים מעבודה למשקיפים ונקבע כי משקיף רשאי להיות אך ורק בקלפיות באזור שלו ומכאן שאין אפשרות אמיתית לסיעת נחל להעמיד משקיפים להבטחת טוהר הבחירות ולפיכך יש לחייב את הסתדרות המורים לאפשר למשקיפים מטעם הרשימות לשמש כמשקיפים בכל רחבי הארץ ובכל סניף, ללא קשר לשיוכם הארגוני; כמו כן יש לאפשר להחליף משקיפים במקום משקיפים ש"שוכנעו" שלא לסייע לסיעת נחל.

 

ז.        הסעת קלפיות למקום הספירה המרכזי – מאחר ויש צורך להעביר את כל הקלפיות למקום מרכזי כדי לבצע ספירה מרוכזת, הדבר טעון הובלה – וכאן יש שוב את נושא המשקיפים, ההובלה, זהות המוביל ומנעול עם פלומבה.

 

ח.      יש לחייב סדרנים ואנשי אבטחה בקלפיות – מאחר ואין שום מנגנון חיצוני שמנסה להבטיח טוהר בחירות.

 

ט.      פרסום מודעה לכלל המורים בעיתונות ארצית וכן מודעה מודפסת גדולה וברורה בכל קלפי, שתועמד בפני כל בוחר, המפרטת בצורה ברורה את הנחיות ההצבעה, כי יש להכניס פתק אחד בלבד לכל מעטפה והעובדה שהספירה הינה מרוכזת ושאין אפשרות לזהות את המצביע או בתי הספר או לפלח תוצאות לפי בית ספר.

 

י.        הדברים האמורים לעיל הינם מינימום נדרש לצורך קיום בחירות ובמידה ואין אפשרות לקיימם – יהיה צורך בדחיית הבחירות.

יצוין כי סיעת נחל ממש אינה מעוניינת בדחיית הבחירות, והדבר יפגע בה אלקטורלית כמעט באופן וודאי ולפיכך האפשרות שהבחירות יתקיימו במועדן, בהתאם לכללים האמורים לעיל, עדיפה עשרות מונים.

אלא שהחלופה, והיא לקיים בחירות ללא סדרים השומרים על טוהרן, גרועה הרבה יותר ולפיכך, במידה ולא יתקיימו סדרי בחירות אשר מאפשרים בחירות טהורות, סיעת נחל תבקש לדחות את מועד הבחירות בזמן מינימלי ככל שניתן ואם תינתן אפשרות לדחייה חלקית או כל אפשרות סבירה אחרת הסיעה מעדיפה אותה.

 

 

רקע

 

1.       בתאריך 5.4.2011 יתקיימו בחירות להסתדרות המורים; נוכח צפיפות הזמנים נדרש דיון בהול בתביעה זו.

 

2.       הבחירות מתבצעות בשני שלבים: בשלב הראשון בוחרים המורים את הועידה ומועצות הסניפים, ובשלב השני הגופים הנבחרים בוחרים את האורגנים, לרבות יו"ר סניפים ומזכ"ל הסתדרות המורים.

 

3.       למען הסבר אוזניים: הסתדרות המורים היא ארגון עובדים עצמאי המקביל במהותו המשפטית להסתדרות העובדים הכללית, מאגד מעל מאה אלף מורים, ומעבר למהותו החשובה, מדובר בארגון החולש על כספים וגופים כלכליים בהיקפים של מאות מיליוני שקלים; בגוף חברים מורים, מנהלים, מפקחים אזוריים, גננות מהמגזר הכללי, הדתי והערבי.

 

4.       נכון למועד הגשת עתירה זו, מזכ"ל הסתדרות המורים הנו מר יוסף וסרמן נציג סיעת אמי; חברות מרכזיות בקואליציה הנוכחית הן סיעת ד' (דתיים), סיעת ו' (גמלאים) וסיעת גנ' (גננות).

 

5.       התובעות בעתירה זו היא גב' גילה קליין וסיעת נחל אשר היא עומדת בראשה: סיעה חדשה אשר קוראת תיגר על ראשות הסתדרות המורים, ובמובנים מסוימים, הבחירות הנוכחיות מתקיימות בין מר יוסף וסרמן לגב' גילה קליין על כיסא מזכ"ל הסתדרות המורים.

 

6.       חשוב לציין ולהדגיש מראש: אין בתביעה זו כל כוונה לפגוע באופן אישי במי מנציגי המורים, אשר כבודו של כל אחד מהם במקומו מונח. ראשי הסיעות השונות, לרבות סיעת נחל, שיתפו פעולה בעבר ואין כל רצון להעכיר את האווירה.

אין להתעלם מהעובדה שבחירות הוא הליך שבו מועברת ביקורת ולפעמים אף ביקורת קשה, אך סיעת נחל שמה לה למטרה להישאר בתחום הענייני וכפי שיוצג בפני בית המשפט הנכבד, בחרה לנכון לספוג ולהראות אורך נשימה גם בפני ליקויים שחלקם מהותיים מתוך האמונה המלאה בחברי הסתדרות המורים ויכולתם לבחור את המנהיגות הטובה להם.

 

7.      תביעה זו נועדה למטרה אחת ואחת בלבד: להבטיח את טוהר הבחירות על ידי קביעת סדרי דין דמוקרטיים, בהתאם למתחייב בחוקת הסתדרות המורים.

 

פירוט השתלשלות העניינים עד להגשת תביעה זו ומיצוי ההליכים הפנימיים

 

8.       בחלק זה תפורט השתלשלות העניינים עד לשלב הגשת התביעה, על מנת להציג בפני בית המשפט הנכבד את תום ליבן של העותרות, ניקיון כפיהן וניסיונותיהן למנוע דיון זה בפני בית המשפט הנכבד ולשמור את ענייני הבחירות "בתוך הבית".

 

9.       במהלך שנת 2010 יצאה גב' גילה קליין וקראה תיגר על מנהיגותו של מנכ"ל הסתדרות המורים, מר יוסף וסרמן, תוך שהיא תולה טענותיה על עניינים מקצועיים הקשורים למורים.

 

10.   מהלך זה של קריאת תיגר "עלה" לגב' קליין בעבודתה בעמותת המורים, במקומה בהנהלת הסתדרות המורים והחל להיווצר כנגדה מכבש לחצים אשר כלל הצעות מפתות להצטרף לסיעתו של מר יוסף וסרמן, הצעות שכל כולן מוקלטות, אך ניתן לעבר להישאר שם.

 

שינוי החוקה

 

11.   הבחירות לראשות הסתדרות המורים היו קבועות לראשון בפברואר 2011, אלא שבתאריך 26.12.2011 התכנסה ועידת הסתדרות המורים ביוזמת מר יוסף וסרמן וביצעה שינוי בחוקת ההסתדרות, אשר כלל שינויים בשיטת הבחירות.

לאחר דין ודברים אשר כללו העברת המכתב הרצ"ב ומסומן א' מגב' קליין למשיבות בתאריך 16.12.2010, הכולל בתוכו חלק מהותי מהדרישות בתביעה זו, החוקה שונתה.

 

12.   שינוי שיטת הבחירות נועד כולו להקשות על מועמד חדש להתמודד, באשר נקבע כי במקום שיטה שבה בוחרים בשני פתקים רשימה ארצית ורשימה לסניף המקומי, כעת נקבע שיש לבחור בפתק אחד בלבד.
הרעיון הברור מאחורי השינוי היה להציב בפני הבוחר את השאלה  "מה עדיף לך לבחור את ראש העירייה או את ראש הממשלה?", מתוך אמונה שהבוחרים יעדיפו להתמקד בקרוב והמוכר להם וכך נוצר יתרון מובנה נוסף למר וסרמן אשר עמד בראש רשימת אמי.
קושי נוסף אשר נובע מהאמור לעיל הוא שיש להעמיד מועמדים בכל רחבי הארץ ואי אפשר להסתפק בהעמדת מועמדים לרשימה הארצית, מאחר וללא מועמד מקומי, הבוחר "מפסיד" את הקול שלו בסניף – פעולה ששום בוחר לא ירצה בה.

 

הניסיון הפרוצדוראלי למנוע מסיעת נחל להגיש רשימות

 

13.   מיד אחרי שינוי החוקה, נקבעו מועדים צפופים ביותר לבחירות, ונקבע כי מועד הגשת הרשימות ייסגר בתאריך 25.1.2011, כך שניתנו לגב' גילה קליין פחות מ-30 ימים להגיש רשימות של מורים מכל רחבי הארץ.
למען הסבר אוזניים: המדובר ב-26 סניפים המשתרעים על כל המדינה ובעל סניף יש למצוא מעל עשרה מועמדים (בחלק מעל עשרים), זאת בנוסף לכשלוש מאות מועמדים לרשימה הארצית; סה"כ כ-560 מועמדים.

 

14.   למרות שברור שהיה בדברים האמורים לעיל כדי לפגוע באושיות של דמוקרטיה, התובעות לא העלו טענות נגד האמור לעיל, וסיעת נחל הצליחה להעמיד רשימות מועמדים ברוב המוחלט של סניפי הארץ ורשימה ארצית מכובדת ביותר, הכוללת נציגויות מכל המגזרים הקשורים להסתדרות המורים.

 

15.   במר גורלם, וכשגילו שסיעת נחל הצליחה להעמיד רשימות בכל רחבי הארץ, ניסתה ועדת הבחירות, אשר מונתה על ידי הנהגת הסתרות המורים ומורכבת, כולה, מנציגים ומבעלי עניין בסיעות מתחרות ובעיקר בסיעת המזכ"ל אמי, לפסול את נציגי סיעת אמי על ידי שינוי הנחייה באופן רטרואקטיבי ולקבוע כי הטפסים אינם מקוריים אלא צילומים (כלומר: החתימות מקוריות, רק הטפסים מצולמים), למרות שניתן אישור מפורש לצלם טפסים נוכח לחץ הזמנים.

 

לבסוף נסוגה ועדת הבחירות מניסיון נואל זה, לאחר שקיבלה את המכתב מהח"מ הרצ"ב ומסומן ב'.

 

האיומים והניסיונות לשכנע מועמדים להסיר מועמדותם בסיעת נחל

 

16.   החל מיום הגשת הרשימות החלה מסכת ארצית שכללה הצעות שוחד, איומים מרומזים וישירים ושכנועים אגרסיביים ומניפולטיביים כלפי מועמדים בסיעת נחל להסיר את מועמדותן.

 

17.   מסכת זו כללה התקשרויות מבעלי מעמד במערכת החינוך, יו"ר סניפי הסתדרות, מפקחים אזוריים, מנהלי תחומים ועוד, כאשר המטרה הייתה לכפות על תומכי סיעת נחל להסיר מועמדותם.

 

18.   ניסיונות אלו, אשר גבלו בפלילים מהצד האסור, התקיימו בכל רחבי הארץ, ואף הביאו למצב שבו מספר מועמדים מסיעת נחל ביקשו להסיר את תמיכתם בסיעה, זאת אחרי שחתמו על טופס הצהרה שבו הם ביקשו להיות מועמדים מטעם הסיעה.

 

19.   למרות שהדבר יצר בעיה משמעותית, סיעת נחל מצאה לנכון שלא להביא את נושא האיומים והצעות טובות ההנאה לכדי מיצוי משפטי, למרות הוכחות מוקלטות, מאחר והדבר היה יוצר החמרה מאוד משמעותית במערכת היחסים בין המורים, דבר שאינו ראוי. עם זאת, כפי שיובהר בהמשך, פעלה על מנת לייצר הרתעה ולעצור את הסחף הפסול, אשר אכן ניתן לומר ונבלם.

 

מניעת מידע מהבוחרים ומניעת גישת סיעת נחל לבוחרים

 

20.   על מנת למנוע מהבוחרים חשיפה לרשימת נחל ולמועמדיה, הוציאה ועדת הבחירות הנחייה לפיה קיים איסור על המועמדים לפנות למורים בחדרי המורים או להיכנס לבתי ספר, אלא אם המועמד הוא יו"ר סניף, תוך איום שמי שיפר הנחייה זו ייראו אותו כמי שביצע עבירת משמעת ויועמד לדין משמעתי בפני משרד החינוך.

 

21.   הנחייה זו משמעותה הייתה שליו"ר הסניף, המתמודד מטעם אחת מסיעות הקואליציה (בד"כ אמי – סיעתו של המנכ"ל וסרמן) הייתה רשות לגשת לבוחרים, בעוד שלסיעת נחל לא הייתה רשות לפנות אל הבוחרים.

 

22.   כמו כן, כבר מהשלב הראשון בבחירות ביקשה סיעת נחל את רשימות הבוחרים ופרטי התקשרות (כתובת, טלפונים ודוא"ל), על מנת להעביר מידע לבוחרים.

 

23.   העברת פרטי התקשרות עם הבוחרים בגופים שבהם יש בחירות פנימיות היא מעלך מקובל המתבצע בכל עמותה וכל מפלגה ומדובר בעניין טריוויאלי: כל מועמד זכאי לקבל דיסק עם פרטי ההתקשרות לבוחרים, וזאת על מנת להקטין עלויות ולאפשר לכל בוחר מידע מלא לגבי הבחירות.

 

24.   נמצא אפוא כי חובת העברת פרטי ההתקשרות הנה חובה של התאגיד הדמוקרטי כלפי הבוחר ולא רק כלפי המתמודדים וערך דמוקרטי – וחובה זו הופרה בגסות.

 

25.   טענת המשיבה להפרת חובה זו הייתה "אנו נוהגים בשוויון ומאזנים בין חובת הסודיות לבין הצורך להעביר מידע לבוחרים ולפיכך מאפשרים לכל סיעה לפנות לבוחרים באמצעות משלוח דואר מרוכז על ידי חברת דפוס שפירא" – טענה שאין לה ידיים ורגליים נוכח העובדה שחוק חובת הפרטיות אינו חל על רשימות קשר לבוחרים בעת בחירות ורשימות קשר מוחרגות במפורש במסגרת החוק.

26.   אם לא די בכך שלטענה אין ידיים ורגליים משפטיות, הרי שבפועל המועמדים מטעם סיעות הקואליציה השתמשו ברשימות תפוצה מתוקף העובדה שהם יכלו להשיג ידיהם על הרשימות וכך נוצר אי שוויון.

 

27.   בנוסף, אף את החובה הבסיסית של עמידה בהתחייבות המשפטית שלקחו על עצמם לא עמדו המשיבים כאשר מנעו מסיעת נחל גישה לבוחרים ודפוס שפירא, אשר דרש סכום של כ-150,000 ₪ עבור משלוח מכתבים לבוחרים (!!! ולכך קוראים איזון !!!) דחה את בקשת סיעת נחל לפרסם גלויות לבוחרים בלך ושוב ומנע ממנה את זכאותה.

 

28.   מאחר והנחיות אלו שוללת לחלוטין את כללי השוויון בבחירות ומונעות את הגישה לבוחרים, פנתה סיעת נחל בעניין זה לועדת הבחירות במכתב הרצ"ב ומסומן ג' וכן למנכ"ל משרד החינוך במכתב הרצ"ב ומסומן ד' וביקשה הבהרה של ההנחיה.

 

29.   מועדת הבחירות כמובן לא נמצא מזור, ורצ"ב ומסומן ה' מכתבם, אשר הבטיח להעביר את הנושאים לועדת הבחירות, אך מנכ"ל משרד החינוך, בצעד חריג ובלתי רגיל, הוציא הנחייה בתחילת חודש מרץ, לפיה יותר לכל המתמודדים להיכנס לחדרי המורים ולשוחח עם הבוחרים.

 

רצ"ב תשובת מנכ"ל משרד החינוך ומסומנת ו'.

 

30.   נושא רשימות התפוצה, אשר כאמור הועבר להחלטת ועדת הבחירות, מעולם לא הובא להחלטה פורמאלית בועדת הבחירות וכפי שיובהר להלן הועמד לדיון מחודש בפני בית הדין הפנימי של הסתדרות המורים.

 

מניעת מידע בקשר לסיעות ולמצען על ידי מניעת הוצאת מגאזין הד לחינוך

 

31.   לפחות בשלושים השנה האחרונות, בכל מערכות הבחירות בהסתדרות המורים, הוציאה הסתדרות המורים מאגזין מיוחד, בתפוצה מיוחדת לכל המורים הישראל, ובו רשימות חברי הסיעות ומצעי הסיעות לקראת ההתמודדות.

 

32.   באמצעות מאגזין זה, שהוא מהדורה מיוחדת של עיתון "הד לחינוך" בהוצאת הסתדרות המורים, מוודאת הסתדרות המורים כי כלל המורים בישראל יכירו את רשימות המועמדים ואת מצעי הסיעות השונות.

 

33.   בתאריך 17.1.2011 הוצא מכתב לכלל הסיעות ובו התבקשו הסיעות השונות להעביר להוצאה לאור בהסתדרות המורים נוסח מסודר של המצעים, את רשימות המועמדים ובהתאם לגודל הסיעות בועידה הנוכחית, הסיעות קיבלו זכות לרכוש שטחי פרסום נוספים.

 

34.   נוכח הודעה זו, התארגנה סיעת נחל, הכינה מצעים ומודעות אשר שונו על ידי מערכת הד לחינוך עד לקבלת אישור סופי – ונמסר לסיעה כי המגאזין ייצא למורים.

 

35.   אלא שלפתע, תוך התערבות של המנכ"ל (המתמודד כמובן בבחירות) אשר הורה להפסיק את העבודה על המגאזין בטענה כי מעולם לא יצאה הנחייה להוציא את המהדורה המיוחדת לבחירות – ואכן לא הוצאה למורים חוברת המפרטת את הרשימות והמצעים.

 

36.   יתר על כן, ועדת הבחירות החליטה שמצעי הסיעות לא יפורסמו למורים ובמקום לוודא שהמורים יוכלו לקבל את הרשימות והמצעים הוחלט לשלם במס שפתיים ולמנוע בפועל חשיפה של הרשימות למורים על ידי קביעה כי הרשימות יוצאו לקלפיות אך ורק שבוע לפני הבחירות ועד אז פורסמו הרשימות ברשת האינטרנט תוך שמירה על מנגנון בלתי יעיל וגרוע מאוד שמטרתו למנוע מהבוחרים להיחשף לרשימות.

 

37.   מצורף להלן צילומים של אתר האינטרנט של הסתדרות המורים ומסומנים ז'/1, ז'/2, ז'/3 ו-ז'/4 ולהלן יפורט כמות הפעולות שנעשו על מנת למנוע גישה לרשימות:

 

א.      כפי שניתן לראות, על מנת להגיע לכפתור ה"בחירות" יש לגלול את המסך למטה (ז'/1).

ב.      כתוב ה"בחירות" ממוקם על רקע אפור סמוך להסברים ושאלות לגבי "אופק חדש" (לב המצע של סיעת אמי), במטרה להטעות את העין (ז'/1).

ג.       לאחר לחיצה על כפתור הבחירות מגיעים לעמוד ובו שורות קטנות של דפוס, ובינהם בשורה השנייה, לצד "החלטות ועדת הבחירות" ועניינים טכניים אחרים, מופיעה שורה והיא "רשימות המועמדים לועידה הל"ה" (ז'/2).

ד.      לאחר לחיצה נוספת על כפתור הרשימות לועידה, מגיעים לרשימה נוספת והיא רשימת הסיעות השונות, לחיצה על כל רשימה פותחת רשימה שמית, אשר לא מכילה כל מידע על המועמדים – לא מאיפה הם ולא שום דבר (ז'/3).

ה.      המידע היחיד שמופיע ברשימות הוא שבמקום מקום מגוריו של מר יוסי וסרמן, "המזכיר הכללי" (ז'/4) ועל כך לא נפרט.

 

38.   נמצא אפוא שעל מנת שמורה יעיין ברשימות המועמדים לועידה, עליו קודם כל לדעת שהרשימות מפורסמות ברשת, מידע שלא פורסם לאף אחד.
אחרי שהוא יודע זאת הוא נכנס לאתר הסתדרות המורים ועליו לחפש בעיון ודקדוק היכן הוחבא הכפתור המדבר על הבחירות,

אחרי שמצא את הכפתור שמדבר על הבחירות עליו לאמץ את עיניו על מנת לגלות איפה נמצאות הרשימות,

וכאשר כבר מגיע לרשימות, אחרי 3 קליקים, הוא לא מקבל מהרשימות שום מידע, למעט העובדה שבראש סיעת אמי עומד המזכ"ל.

 

היעדר סדרי בחירות השומרים על טוהר הבחירות ומניעת שחרורים למשקיפים מטעם סיעת נחל

 

39.   בהתקרב מועד הבחירות, הייתה צריכה ועדת הבחירות לפרסם סדרי בחירות, ובהתאם לסדרי הבחירות נקבעו מספר כללים אשר לא עומדים, בשום פנים ואופן, עם סדרי בחירות המבקשים לשמור על טוהר בחירות.

 

40.   במסדרת הבחירות קיימות קלפיות קבועות וקלפיות ניידות, והיה צורך לפרסם את מיקום הקלפיות ולוחות הזמנים של הקלפיות הנודדות – עניין זה בוצע רק בסוף השבוע האחרון, דבר אשר מנע כל אפשרות לביקורת, אך כבר נמצאו מספר "מקומות קטנים" שאליהן לא שולחים את הקלפיות, לדוגמא: בית חנן ובית עובד.

 

41.   מכאן שוועדות הבחירות מפלות "מקומות קטנים" ברצותן, וברצותן שולחות קלפיות לבתי אבות על מנת להבטיח הצבעה של גמלאים, למרות שבתי אבות אינן חלק ממערכת בחינוך – ויודגש כי על יוזמה חיובית זו אין לסיעת נחל כל ביקורת.

 

42.   במסגרת הכללים לא נקבע שהקלפיות ייצאו ממקום מרוכז ובו כלל משקיפי הסיעות, ולא נקבע שכל קלפי תהיה נעולה במנעול הכולל פלומבה ממוספרת המבטיחה שהקלפי לא ייפתח, כפי המתחייב בבחירות לרשויות מקומיות ולכנסת.

 

ראה לשם השוואה: תקנות הבחירות לרשויות המקומיות וסדרי הדין לבחירות לכנסת הרצ"ב ומסומנים ח'.

 

43.   כמו כן נקבע כי הקלפי בקלפיות נודדות תועבר ממקום למקום ברכב בו ייסעו ועדת קלפי אשר תהיה מורכבת מחברי סיעות הקואליציה בלבד, אלא שלמשקיפים (כמו משקיפים מסיעת נחל) לא תהיה זכות לנסוע ברכב וכי לא תהיה חובה לשים את הקלפי בתא המטען האחורי, אלא ניתן יהיה להחזיק אותה ליד חברי ועדת הקלפי (שהם כאמור כולם מסיעות הקואליציה).

 

44.   כן נקבע כי משקיפים רשאים להיות רק מי שהוא חבר בסניף ולא ניתן לקחת משקיף חבר סיעה מסניף אחד על מנת שימש משקיף בסניף אחר, זאת על מנת להקשות על העמדת משקיפים.

 

45.   עוול נוסף נקבע כאשר הוחלט איך לחלק את השחרורים מהכיתות ביום הבחירות; מאחר ומדובר באוכלוסייה של מורים, התבקש והתקבל ממשרד החינוך מכסת שחרורים מיום הלימודים של כ-1,500 מורים.

 

46.   את מכסת השיחרורים חילקה בתחילה ועדת הבחירות לסיעות קיימות בלבד; אחרי הפנייה לבית הדין (שתפורט להלן) הוחלט שסיעת נחל תקבל 26 שיחרורים בלבד; ודוק: המדובר בבחירות בכ-1,500 קלפיות. ברור ש-26 שיחרורים לא מייצרים שום הבטחה של טוהר בחירות.

 

העתירה לבית הדין של הסתדרות המורים

 

47.   נוכח המקובץ, בתאריך 22.3.2011, פנו התובעות לבית הדין של התנועה בעתירה בה התבקש בית הדין לתקן את כלל הליקויים, לרבות פירסום הד לחינוך, מתן רשימות התפוצה, הקצאת לפחות 100 שיחרורים לסיעת נחל ומינוי חברת אבטחה למערכת הבחירות.

 

רצ"ב כתב העתירה וכן כתב התשובה לעתירה ומסומנים ט'/1 ו-ט'/2.

 

48.   לאחר הדיון שהתקיים ביום ראשון 27.3.2011 התקבלה החלטת בית הדין הרצ"ב ומסומנת י'.
החלטה זו מלמדת כי בית הדין קיבל את טענות התובעות, אך בחר שלא לתת שום סעד.

 

49.   יצוין כי חברי בית הדין הם אנשים מביני עניין, ותיקים וישרים ומכאן שקשה להבין את החלטתם שלא לחייב את המשיבים בהעמדת חברת אבטחה וקביעת סדרי בחירות שפויים והגיוניים, והסתפקותם בהערה כי "צריך עיניים פקוחות".

 

50.   נוכח החלטה זו העבירה סיעת נחל כבר בתאריך 27.3.2011 בקשה להבהרה ותוספת להחלטה הרצ"ב ומסומנת יא', אלא שלבקשה זו כבר לא ניתנה כל התייחסות.

 

51.   בתאריך 28.3.2011 העבירה סיעת נחל פנייה לשר הפנים ובה בקשה למינוי פקיד בחירות אשר ייקבע נהלי בחירות וחברת אבטחה כפי המבוקש בעתירה זו – אלא שגם פנייה זו לא נענתה.

 

סיכום

 

52.   מכלול המקובץ הביא את התובעות לכדי צומת דרכים בעייתית ביותר: מצד אחד התובעות מעוניינות ביותר בקיום הבחירות במועדן וכל דחייה של מועד הבחירות מיוזמתה יפגע בה אלקטורלית, מצד שני היעדר הבטחה של בחירות טהורות לא מאפשר קיומן בשום פנים ואופן.

 

53.   נוכח שיחות קשות ואזהרות, אשר כוללות שיחות בהן נאמר ברחל ביתך הקטנה כי יתקיימו זיופים, כי התקיימו זיופים בעבר (לדוגמא בסניף נתניה בבחירות האחרונות) וכי הזיופים התקיימו נוכח הנחיות מפורשות מגבוה (מצורף בזאת ומזומן יב' תמלול שיחה עם דוברת שזהותה בשלב זה חסויה, ובו הדוברת, בכירה בהסתדרות המורים, אומרת ברחל ביתך הקטנה כי הנחו אותה "לנפח קלפיות"), התקבלה החלטה בסיעת נחל לפנות לבית המשפט הנכבד בבקשה להבטיח לפחות סדרי בחירות מינימליים.

 

54.   לאור האמור לעיל יתבקש בית המשפט הנכבד לזמן את הצדדים באופן בהול לפניו ולצוות על המשיבות כאמור בסעיפים א' – י' בראש תביעה זו.
ממש בסמוך להגשת העתירה נמסר לח"מ כי קיימים מוסדות חינוך אשר דרשו לאסוף את כרטיסי הבוחר בלעדיהם אי אפשר להצביע (!) ויש מורים שלא קיבלו את כרטיסי הבוחר ומכאן שזכותם להצביע תיפגע ויש למצוא מנגנון לפתרון בעיה זו.

 

55.   מצורף בזאת תצהירה של גב' גילה קליין לתמיכה בתביעה זו.

 

היום יום ראשון, 3 לחודש אפריל, 2011

 

—————————–

דקל-דוד עוזר, עו"ד

תצהיר

אני הח"מ, גילה קליין, ת.ז. ___________, לאחר שהוזהרתי על ידי עורך דין כי עלי להצהיר אמת ואם לא אעשה כן אהיה צפויה לעונשים הקבועים בחוק, מצהירה לאמור כדלקמן:

 

 1. אני התובעת ועומדת בראשות סיעת נחל והנני מכירה את כל העובדות מידיעה אישית.

 

 1. יש לראות תצהירי זה כנכתב בגוף ראשון.

 

3.       למען הבהירות, יפורטו להלן ובקצרה הליקויים בסדרי הדין בבחירות והסעדים הנדרשים:

 

א.      המורים סבורים שהבחירות אינן חשאיות – לחלק מהמורים נמסר כי קיימת כוונה לבצע ספירה בכל קלפי וקלפי, כשהמשמעות היא שיידעו את התוצאות לפי פילוח של בית ספר – החלטה זו מפירה לחלוטין את חשאיות הבחירות ותביא לחשש מנקמות בבתי ספר שלא יצביעו "למועמדים הנכונים" – דבר שאינו נכון בהתאם להנחיות המחייבות לערבב את כל הפתקים ולייצר ספירה מרכזית במחוזות.

 

ב.      אין בבחירות כללים המנחים נעילה של הקלפיות במנעולים עם פלומבה מסומנת וכך ניתן יהיה לפתוח את הקלפי, להחליף מעטפות וכו'.

 

ג.       אין טפסים ספציפיים שמנחים איך לבצע את הספירה – וכך ועדות קלפי סוררות יוכלו להימנע מהבדיקות שחייבים לבצע.

 

ד.      יו" הקלפי אינו אדם אובייקטיבי או בעל מומחיות מיוחדת אלא נציג סיעה קיימת, ולרוב מסיעות הקואליציה; מכיוון שיש 4 רשימות שהן חברות בקואליציה הנוכחית וסיעה אחת חדשה (ועוד 3 קטנות) אז ברור שיש כאן בעיה חמורה של טוהר בחירות המחייבת נציג אובייקטיבי בכל קלפי.

 

ה.      מספר בלתי מבוטל של קלפיות נודדות – למרות זאת אין הנחייה ברור לנסוע עם הקלפי בבגאז' בלבד, כמו גם אין הנחייה שמאפשרת למשקיפים לנסוע ברכב – דבר שיכול לאפשר מרמה.

 

ו.        בעיה ה' מוחמרת כפליים נוכח העובדה שרשימת נחל אינה יכולה להעמיד משקיפים מאחר והמורים עובדים ורשימת נחל "זכתה" לקבל אך ורק 26 שיחרורים מעבודה למשקיפים ונקבע כי משקיף רשאי להיות אך ורק בקלפיות באזור שלו ומכאן שאין אפשרות אמיתית לסיעת נחל להעמיד משקיפים להבטחת טוהר הבחירות ולפיכך יש לחייב את הסתדרות המורים לאפשר למשקיפים מטעם הרשימות לשמש כמשקיפים בכל רחבי הארץ ובכף סניף, ללא קשר לשיוכם הארגוני.

 

ז.        הסעת קלפיות למקום הספירה המרכזי – מאחר ויש צורך להעביר את כל הקלפיות למקום מרכזי כדי לבצע ספירה מרוכזת, הדבר טעון הובלה – וכאן יש שוב את נושא המשקיפים, ההובלה, זהות המוביל ומנעול עם פלומבה.

 

ח.      יש לחייב סדרנים ואנשי אבטחה בקלפיות – מאחר ואין שום מנגנון חיצוני שמנסה להבטיח טוהר בחירות.

 

ט.      פרסום מודעה לכלל המורים בעיתונות ארצית וכן מודעה מודפסת גדולה וברורה בכל קלפי, שתועמד בפני כל בוחר, המפרטת בצורה ברורה את הנחיות ההצבעה, כי יש להכניס פתק אחד בלבד לכל מעטפה והעובדה שהספירה הינה מרוכזת ושאין אפשרות לזהות את המצביע או בתי הספר או לפלח תוצאות לפי בית ספר.

 

הדברים האמורים לעיל הינם מינימום נדרש לצורך קיום בחירות ובמידה ואין אפשרות לקיימם – יהיה צורך בדחיית הבחירות.

יצוין כי סיעת נחל ממש אינה מעוניינת בדחיית הבחירות, והדבר יפגע בה אלקטורלית כמעט באופן וודאי ולפיכך האפשרות שהבחירות יתקיימו במועדן, בהתאם לכללים האמורים לעיל, עדיפה עשרות מונים.

אלא שהחלופה, והיא לקיים בחירות ללא סדרים השומרים על טוהרן, גרועה הרבה יותר ולפיכך, במידה ולא יתקיימו סדרי בחירות אשר מאפשרים בחירות טהורות, סיעת נחל תבקש לדחות את מועד הבחירות בזמן מינימלי ככל שניתן ואם תינתן אפשרות לדחייה חלקית או כל אפשרות סבירה אחרת הסיעה מעדיפה אותה.

 

 

רקע

 

4.       בתאריך 5.4.2011 יתקיימו בחירות להסתדרות המורים; נוכח צפיפות הזמנים נדרש דיון בהול בתביעה זו.

 

5.       הבחירות מתבצעות בשני שלבים: בשלב הראשון בוחרים המורים את הועידה ומועצות הסניפים, ובשלב השני הגופים הנבחרים בוחרים את האורגנים, לרבות יו"ר סניפים ומזכ"ל הסתדרות המורים.

 

6.       למען הסבר אוזניים: הסתדרות המורים היא ארגון עובדים עצמאי המקביל במהותו המשפטית להסתדרות העובדים הכללית, מאגד מעל מאה אלף מורים, ומעבר למהותו החשובה, מדובר בארגון החולש על כספים וגופים כלכליים בהיקפים של מאות מיליוני שקלים; בגוף חברים מורים, מנהלים, מפקחים אזוריים, גננות מהמגזר הכללי, הדתי והערבי.

 

7.       נכון למועד הגשת עתירה זו, מזכ"ל הסתדרות המורים הנו מר יוסף וסרמן נציג סיעת אמי; חברות מרכזיות בקואליציה הנוכחית הן סיעת ד' (דתיים), סיעת ו' (גמלאים) וסיעת גנ' (גננות).

 

8.       התובעות בעתירה זו היא גב' גילה קליין וסיעת נחל אשר היא עומדת בראשה: סיעה חדשה אשר קוראת תיגר על ראשות הסתדרות המורים, ובמובנים מסוימים, הבחירות הנוכחיות מתקיימות בין מר יוסף וסרמן לגב' גילה קליין על כיסא מזכ"ל הסתדרות המורים.

 

9.       חשוב לציין ולהדגיש מראש: אין בתביעה זו כל כוונה לפגוע באופן אישי במי מנציגי המורים, אשר כבודו של כל אחד מהם במקומו מונח. ראשי הסיעות השונות, לרבות סיעת נחל, שיתפו פעולה בעבר ואין כל רצון להעכיר את האווירה.

אין להתעלם מהעובדה שבחירות הוא הליך שבו מועברת ביקורת ולפעמים אף ביקורת קשה, אך סיעת נחל שמה לה למטרה להישאר בתחום הענייני וכפי שיוצג בפני בית המשפט הנכבד, בחרה לנכון לספוג ולהראות אורך נשימה גם בפני ליקויים שחלקם מהותיים מתוך האמונה המלאה בחברי הסתדרות המורים ויכולתם לבחור את המנהיגות הטובה להם.

 

10.  תביעה זו נועדה למטרה אחת ואחת בלבד: להבטיח את טוהר הבחירות על ידי קביעת סדרי דין דמוקרטיים, בהתאם למתחייב בחוקת הסתדרות המורים.

 

פירוט השתלשלות העניינים עד להגשת תביעה זו ומיצוי ההליכים הפנימיים

 

11.   בחלק זה תפורט השתלשלות העניינים עד לשלב הגשת התביעה, על מנת להציג בפני בית המשפט הנכבד את תום ליבן של העותרות, ניקיון כפיהן וניסיונותיהן למנוע דיון זה בפני בית המשפט הנכבד ולשמור את ענייני הבחירות "בתוך הבית".

 

12.   במהלך שנת 2010 יצאה גב' גילה קליין וקראה תיגר על מנהיגותו של מנכ"ל הסתדרות המורים, מר יוסף וסרמן, תוך שהיא תולה טענותיה על עניינים מקצועיים הקשורים למורים.

 

13.   מהלך זה של קריאת תיגר "עלה" לגב' קליין בעבודתה בעמותת המורים, במקומה בהנהלת הסתדרות המורים והחל להיווצר כנגדה מכבש לחצים אשר כלל הצעות מפתות להצטרף לסיעתו של מר יוסף וסרמן, הצעות שכל כולן מוקלטות, אך ניתן לעבר להישאר שם.

 

שינוי החוקה

 

14.   הבחירות לראשות הסתדרות המורים היו קבועות לראשון בפברואר 2011, אלא שבתאריך 26.12.2011 התכנסה ועידת הסתדרות המורים ביוזמת מר יוסף וסרמן וביצעה שינוי בחוקת ההסתדרות, אשר כלל שינויים בשיטת הבחירות.

לאחר דין ודברים אשר כללו העברת המכתב הרצ"ב ומסומן א' מגב' קליין למשיבות בתאריך 16.12.2010, הכולל בתוכו חלק מהותי מהדרישות בתביעה זו, החוקה שונתה.

 

15.   שינוי שיטת הבחירות נועד כולו להקשות על מועמד חדש להתמודד, באשר נקבע כי במקום שיטה שבה בוחרים בשני פתקים רשימה ארצית ורשימה לסניף המקומי, כעת נקבע שיש לבחור בפתק אחד בלבד.
הרעיון הברור מאחורי השינוי היה להציב בפני הבוחר את השאלה  "מה עדיף לך לבחור את ראש העירייה או את ראש הממשלה?", מתוך אמונה שהבוחרים יעדיפו להתמקד בקרוב והמוכר להם וכך נוצר יתרון מובנה נוסף למר וסרמן אשר עמד בראש רשימת אמי.
קושי נוסף אשר נובע מהאמור לעיל הוא שיש להעמיד מועמדים בכל רחבי הארץ ואי אפשר להסתפק בהעמדת מועמדים לרשימה הארצית, מאחר וללא מועמד מקומי, הבוחר "מפסיד" את הקול שלו בסניף – פעולה ששום בוחר לא ירצה בה.

 

הניסיון הפרוצדוראלי למנוע מסיעת נחל להגיש רשימות

 

16.   מיד אחרי שינוי החוקה, נקבעו מועדים צפופים ביותר לבחירות, ונקבע כי מועד הגשת הרשימות ייסגר בתאריך 25.1.2011, כך שניתנו לגב' גילה קליין פחות מ-30 ימים להגיש רשימות של מורים מכל רחבי הארץ.
למען הסבר אוזניים: המדובר ב-26 סניפים המשתרעים על כל המדינה ובעל סניף יש למצוא מעל עשרה מועמדים (בחלק מעל עשרים), זאת בנוסף לכשלוש מאות מועמדים לרשימה הארצית; סה"כ כ-560 מועמדים.

 

17.   למרות שברור שהיה בדברים האמורים לעיל כדי לפגוע באושיות של דמוקרטיה, התובעות לא העלו טענות נגד האמור לעיל, וסיעת נחל הצליחה להעמיד רשימות מועמדים ברוב המוחלט של סניפי הארץ ורשימה ארצית מכובדת ביותר, הכוללת נציגויות מכל המגזרים הקשורים להסתדרות המורים.

 

18.   במר גורלם, וכשגילו שסיעת נחל הצליחה להעמיד רשימות בכל רחבי הארץ, ניסתה ועדת הבחירות, אשר מונתה על ידי הנהגת הסתרות המורים ומורכבת, כולה, מנציגים ומבעלי עניין בסיעות מתחרות ובעיקר בסיעת המזכ"ל אמי, לפסול את נציגי סיעת אמי על ידי שינוי הנחייה באופן רטרואקטיבי ולקבוע כי הטפסים אינם מקוריים אלא צילומים (כלומר: החתימות מקוריות, רק הטפסים מצולמים), למרות שניתן אישור מפורש לצלם טפסים נוכח לחץ הזמנים.

 

לבסוף נסוגה ועדת הבחירות מניסיון נואל זה, לאחר שקיבלה את המכתב מהח"מ הרצ"ב ומסומן ב'.

 

האיומים והניסיונות לשכנע מועמדים להסיר מועמדותם בסיעת נחל

 

19.   החל מיום הגשת הרשימות החלה מסכת ארצית שכללה הצעות שוחד, איומים מרומזים וישירים ושכנועים אגרסיביים ומניפולטיביים כלפי מועמדים בסיעת נחל להסיר את מועמדותן.

 

20.   מסכת זו כללה התקשרויות מבעלי מעמד במערכת החינוך, יו"ר סניפי הסתדרות, מפקחים אזוריים, מנהלי תחומים ועוד, כאשר המטרה הייתה לכפות על תומכי סיעת נחל להסיר מועמדותם.

 

21.   ניסיונות אלו, אשר גבלו בפלילים מהצד האסור, התקיימו בכל רחבי הארץ, ואף הביאו למצב שבו מספר מועמדים מסיעת נחל ביקשו להסיר את תמיכתם בסיעה, זאת אחרי שחתמו על טופס הצהרה שבו הם ביקשו להיות מועמדים מטעם הסיעה.

 

22.   למרות שהדבר יצר בעיה משמעותית, סיעת נחל מצאה לנכון שלא להביא את נושא האיומים והצעות טובות ההנאה לכדי מיצוי משפטי, למרות הוכחות מוקלטות, מאחר והדבר היה יוצר החמרה מאוד משמעותית במערכת היחסים בין המורים, דבר שאינו ראוי. עם זאת, כפי שיובהר בהמשך, פעלה על מנת לייצר הרתעה ולעצור את הסחף הפסול, אשר אכן ניתן לומר ונבלם.

 

מניעת מידע מהבוחרים ומניעת גישת סיעת נחל לבוחרים

 

23.   על מנת למנוע מהבוחרים חשיפה לרשימת נחל ולמועמדיה, הוציאה ועדת הבחירות הנחייה לפיה קיים איסור על המועמדים לפנות למורים בחדרי המורים או להיכנס לבתי ספר, אלא אם המועמד הוא יו"ר סניף, תוך איום שמי שיפר הנחייה זו ייראו אותו כמי שביצע עבירת משמעת ויועמד לדין משמעתי בפני משרד החינוך.

 

24.   הנחייה זו משמעותה הייתה שליו"ר הסניף, המתמודד מטעם אחת מסיעות הקואליציה (בד"כ אמי – סיעתו של המנכ"ל וסרמן) הייתה רשות לגשת לבוחרים, בעוד שלסיעת נחל לא הייתה רשות לפנות אל הבוחרים.

 

25.   כמו כן, כבר מהשלב הראשון בבחירות ביקשה סיעת נחל את רשימות הבוחרים ופרטי התקשרות (כתובת, טלפונים ודוא"ל), על מנת להעביר מידע לבוחרים.

 

26.   העברת פרטי התקשרות עם הבוחרים בגופים שבהם יש בחירות פנימיות היא מעלך מקובל המתבצע בכל עמותה וכל מפלגה ומדובר בעניין טריוויאלי: כל מועמד זכאי לקבל דיסק עם פרטי ההתקשרות לבוחרים, וזאת על מנת להקטין עלויות ולאפשר לכל בוחר מידע מלא לגבי הבחירות.

 

27.   נמצא אפוא כי חובת העברת פרטי ההתקשרות הנה חובה של התאגיד הדמוקרטי כלפי הבוחר ולא רק כלפי המתמודדים וערך דמוקרטי – וחובה זו הופרה בגסות.

 

28.   טענת המשיבה להפרת חובה זו הייתה "אנו נוהגים בשוויון ומאזנים בין חובת הסודיות לבין הצורך להעביר מידע לבוחרים ולפיכך מאפשרים לכל סיעה לפנות לבוחרים באמצעות משלוח דואר מרוכז על ידי חברת דפוס שפירא" – טענה שאין לה ידיים ורגליים נוכח העובדה שחוק חובת הפרטיות אינו חל על רשימות קשר לבוחרים בעת בחירות ורשימות קשר מוחרגות במפורש במסגרת החוק.

29.   אם לא די בכך שלטענה אין ידיים ורגליים משפטיות, הרי שבפועל המועמדים מטעם סיעות הקואליציה השתמשו ברשימות תפוצה מתוקף העובדה שהם יכלו להשיג ידיהם על הרשימות וכך נוצר אי שוויון.

 

30.   בנוסף, אף את החובה הבסיסית של עמידה בהתחייבות המשפטית שלקחו על עצמם לא עמדו המשיבים כאשר מנעו מסיעת נחל גישה לבוחרים ודפוס שפירא, אשר דרש סכום של כ-150,000 ₪ עבור משלוח מכתבים לבוחרים (!!! ולכך קוראים איזון !!!) דחה את בקשת סיעת נחל לפרסם גלויות לבוחרים בלך ושוב ומנע ממנה את זכאותה.

 

31.   מאחר והנחיות אלו שוללת לחלוטין את כללי השוויון בבחירות ומונעות את הגישה לבוחרים, פנתה סיעת נחל בעניין זה לועדת הבחירות במכתב הרצ"ב ומסומן ג' וכן למנכ"ל משרד החינוך במכתב הרצ"ב ומסומן ד' וביקשה הבהרה של ההנחיה.

 

32.   מועדת הבחירות כמובן לא נמצא מזור, ורצ"ב ומסומן ה' מכתבם, אשר הבטיח להעביר את הנושאים לועדת הבחירות, אך מנכ"ל משרד החינוך, בצעד חריג ובלתי רגיל, הוציא הנחייה בתחילת חודש מרץ, לפיה יותר לכל המתמודדים להיכנס לחדרי המורים ולשוחח עם הבוחרים.

 

רצ"ב תשובת מנכ"ל משרד החינוך ומסומנת ו'.

 

33.   נושא רשימות התפוצה, אשר כאמור הועבר להחלטת ועדת הבחירות, מעולם לא הובא להחלטה פורמאלית בועדת הבחירות וכפי שיובהר להלן הועמד לדיון מחודש בפני בית הדין הפנימי של הסתדרות המורים.

 

מניעת מידע בקשר לסיעות ולמצען על ידי מניעת הוצאת מגאזין הד לחינוך

 

34.   לפחות בשלושים השנה האחרונות, בכל מערכות הבחירות בהסתדרות המורים, הוציאה הסתדרות המורים מאגזין מיוחד, בתפוצה מיוחדת לכל המורים הישראל, ובו רשימות חברי הסיעות ומצעי הסיעות לקראת ההתמודדות.

 

35.   באמצעות מאגזין זה, שהוא מהדורה מיוחדת של עיתון "הד לחינוך" בהוצאת הסתדרות המורים, מוודאת הסתדרות המורים כי כלל המורים בישראל יכירו את רשימות המועמדים ואת מצעי הסיעות השונות.

 

36.   בתאריך 17.1.2011 הוצא מכתב לכלל הסיעות ובו התבקשו הסיעות השונות להעביר להוצאה לאור בהסתדרות המורים נוסח מסודר של המצעים, את רשימות המועמדים ובהתאם לגודל הסיעות בועידה הנוכחית, הסיעות קיבלו זכות לרכוש שטחי פרסום נוספים.

 

37.   נוכח הודעה זו, התארגנה סיעת נחל, הכינה מצעים ומודעות אשר שונו על ידי מערכת הד לחינוך עד לקבלת אישור סופי – ונמסר לסיעה כי המגאזין ייצא למורים.

 

38.   אלא שלפתע, תוך התערבות של המנכ"ל (המתמודד כמובן בבחירות) אשר הורה להפסיק את העבודה על המגאזין בטענה כי מעולם לא יצאה הנחייה להוציא את המהדורה המיוחדת לבחירות – ואכן לא הוצאה למורים חוברת המפרטת את הרשימות והמצעים.

 

39.   יתר על כן, ועדת הבחירות החליטה שמצעי הסיעות לא יפורסמו למורים ובמקום לוודא שהמורים יוכלו לקבל את הרשימות והמצעים הוחלט לשלם במס שפתיים ולמנוע בפועל חשיפה של הרשימות למורים על ידי קביעה כי הרשימות יוצאו לקלפיות אך ורק שבוע לפני הבחירות ועד אז פורסמו הרשימות ברשת האינטרנט תוך שמירה על מנגנון בלתי יעיל וגרוע מאוד שמטרתו למנוע מהבוחרים להיחשף לרשימות.

 

40.   מצורף להלן צילומים של אתר האינטרנט של הסתדרות המורים ומסומנים ז'/1, ז'/2, ז'/3 ו-ז'/4 ולהלן יפורט כמות הפעולות שנעשו על מנת למנוע גישה לרשימות:

 

א.      כפי שניתן לראות, על מנת להגיע לכפתור ה"בחירות" יש לגלול את המסך למטה (ז'/1).

ב.      כתוב ה"בחירות" ממוקם על רקע אפור סמוך להסברים ושאלות לגבי "אופק חדש" (לב המצע של סיעת אמי), במטרה להטעות את העין (ז'/1).

ג.       לאחר לחיצה על כפתור הבחירות מגיעים לעמוד ובו שורות קטנות של דפוס, ובינהם בשורה השנייה, לצד "החלטות ועדת הבחירות" ועניינים טכניים אחרים, מופיעה שורה והיא "רשימות המועמדים לועידה הל"ה" (ז'/2).

ד.      לאחר לחיצה נוספת על כפתור הרשימות לועידה, מגיעים לרשימה נוספת והיא רשימת הסיעות השונות, לחיצה על כל רשימה פותחת רשימה שמית, אשר לא מכילה כל מידע על המועמדים – לא מאיפה הם ולא שום דבר (ז'/3).

ה.      המידע היחיד שמופיע ברשימות הוא שבמקום מקום מגוריו של מר יוסי וסרמן, "המזכיר הכללי" (ז'/4) ועל כך לא נפרט.

 

41.   נמצא אפוא שעל מנת שמורה יעיין ברשימות המועמדים לועידה, עליו קודם כל לדעת שהרשימות מפורסמות ברשת, מידע שלא פורסם לאף אחד.
אחרי שהוא יודע זאת הוא נכנס לאתר הסתדרות המורים ועליו לחפש בעיון ודקדוק היכן הוחבא הכפתור המדבר על הבחירות,

אחרי שמצא את הכפתור שמדבר על הבחירות עליו לאמץ את עיניו על מנת לגלות איפה נמצאות הרשימות,

וכאשר כבר מגיע לרשימות, אחרי 3 קליקים, הוא לא מקבל מהרשימות שום מידע, למעט העובדה שבראש סיעת אמי עומד המזכ"ל.

 

היעדר סדרי בחירות השומרים על טוהר הבחירות ומניעת שחרורים למשקיפים מטעם סיעת נחל

 

42.   בהתקרב מועד הבחירות, הייתה צריכה ועדת הבחירות לפרסם סדרי בחירות, ובהתאם לסדרי הבחירות נקבעו מספר כללים אשר לא עומדים, בשום פנים ואופן, עם סדרי בחירות המבקשים לשמור על טוהר בחירות.

 

43.   במסדרת הבחירות קיימות קלפיות קבועות וקלפיות ניידות, והיה צורך לפרסם את מיקום הקלפיות ולוחות הזמנים של הקלפיות הנודדות – עניין זה בוצע רק בסוף השבוע האחרון, דבר אשר מנע כל אפשרות לביקורת, אך כבר נמצאו מספר "מקומות קטנים" שאליהן לא שולחים את הקלפיות, לדוגמא: בית חנן ובית עובד.

 

44.   מכאן שוועדות הבחירות מפלות "מקומות קטנים" ברצותן, וברצותן שולחות קלפיות לבתי אבות על מנת להבטיח הצבעה של גמלאים, למרות שבתי אבות אינן חלק ממערכת בחינוך – ויודגש כי על יוזמה חיובית זו אין לסיעת נחל כל ביקורת.

 

45.   במסגרת הכללים לא נקבע שהקלפיות ייצאו ממקום מרוכז ובו כלל משקיפי הסיעות, ולא נקבע שכל קלפי תהיה נעולה במנעול הכולל פלומבה ממוספרת המבטיחה שהקלפי לא ייפתח, כפי המתחייב בבחירות לרשויות מקומיות ולכנסת.

 

ראה לשם השוואה: תקנות הבחירות לרשויות המקומיות וסדרי הדין לבחירות לכנסת הרצ"ב ומסומנים ח'.

 

46.   כמו כן נקבע כי הקלפי בקלפיות נודדות תועבר ממקום למקום ברכב בו ייסעו ועדת קלפי אשר תהיה מורכבת מחברי סיעות הקואליציה בלבד, אלא שלמשקיפים (כמו משקיפים מסיעת נחל) לא תהיה זכות לנסוע ברכב וכי לא תהיה חובה לשים את הקלפי בתא המטען האחורי, אלא ניתן יהיה להחזיק אותה ליד חברי ועדת הקלפי (שהם כאמור כולם מסיעות הקואליציה).

 

47.   כן נקבע כי משקיפים רשאים להיות רק מי שהוא חבר בסניף ולא ניתן לקחת משקיף חבר סיעה מסניף אחד על מנת שימש משקיף בסניף אחר, זאת על מנת להקשות על העמדת משקיפים.

 

48.   עוול נוסף נקבע כאשר הוחלט איך לחלק את השחרורים מהכיתות ביום הבחירות; מאחר ומדובר באוכלוסייה של מורים, התבקש והתקבל ממשרד החינוך מכסת שחרורים מיום הלימודים של כ-1,500 מורים.

 

49.   את מכסת השיחרורים חילקה בתחילה ועדת הבחירות לסיעות קיימות בלבד; אחרי הפנייה לבית הדין (שתפורט להלן) הוחלט שסיעת נחל תקבל 26 שיחרורים בלבד; ודוק: המדובר בבחירות בכ-1,500 קלפיות. ברור ש-26 שיחרורים לא מייצרים שום הבטחה של טוהר בחירות.

 

העתירה לבית הדין של הסתדרות המורים

 

50.   נוכח המקובץ, בתאריך 22.3.2011, פנו התובעות לבית הדין של התנועה בעתירה בה התבקש בית הדין לתקן את כלל הליקויים, לרבות פירסום הד לחינוך, מתן רשימות התפוצה, הקצאת לפחות 100 שיחרורים לסיעת נחל ומינוי חברת אבטחה למערכת הבחירות.

 

רצ"ב כתב העתירה וכן כתב התשובה לעתירה ומסומנים ט'/1 ו-ט'/2.

 

51.   לאחר הדיון שהתקיים ביום ראשון 27.3.2011 התקבלה החלטת בית הדין הרצ"ב ומסומנת י'.
החלטה זו מלמדת כי בית הדין קיבל את טענות התובעות, אך בחר שלא לתת שום סעד.

 

52.   יצוין כי חברי בית הדין הם אנשים מביני עניין, ותיקים וישרים ומכאן שקשה להבין את החלטתם שלא לחייב את המשיבים בהעמדת חברת אבטחה וקביעת סדרי בחירות שפויים והגיוניים, והסתפקותם בהערה כי "צריך עיניים פקוחות".

 

53.   נוכח החלטה זו העבירה סיעת נחל כבר בתאריך 27.3.2011 בקשה להבהרה ותוספת להחלטה הרצ"ב ומסומנת יא', אלא שלבקשה זו כבר לא ניתנה כל התייחסות.

 

54.   בתאריך 28.3.2011 העבירה סיעת נחל פנייה לשר הפנים ובה בקשה למינוי פקיד בחירות אשר ייקבע נהלי בחירות וחברת אבטחה כפי המבוקש בעתירה זו – אלא שגם פנייה זו לא נענתה.

 

סיכום

 

55.   מכלול המקובץ הביא את התובעות לכדי צומת דרכים בעייתית ביותר: מצד אחד התובעות מעוניינות ביותר בקיום הבחירות במועדן וכל דחייה של מועד הבחירות מיוזמתה יפגע בה אלקטורלית, מצד שני היעדר הבטחה של בחירות טהורות לא מאפשר קיומן בשום פנים ואופן.

 

56.   נוכח שיחות קשות ואזהרות, אשר כוללות שיחות בהן נאמר ברחל ביתך הקטנה כי יתקיימו זיופים, כי התקיימו זיופים בעבר (לדוגמא בסניף נתניה בבחירות האחרונות) וכי הזיופים התקיימו נוכח הנחיות מפורשות מגבוה (מצורף בזאת ומזומן יב' תמלול שיחה עם דוברת שזהותה בשלב זה חסויה, ובו הדוברת, בכירה בהסתדרות המורים, אומרת ברחל ביתך הקטנה כי הנחו אותה "לנפח קלפיות"), התקבלה החלטה בסיעת נחל לפנות לבית המשפט הנכבד בבקשה להבטיח לפחות סדרי בחירות מינימליים.

 

57.   לאור האמור לעיל יתבקש בית המשפט הנכבד לזמן את הצדדים באופן בהול לפניו ולצוות על המשיבות כאמור בסעיפים א' – י' בראש תביעה זו.

 

 1. אני מצהיר כי זהו שמי, זו חתימתי ותוכן תצהירי אמת.

 

היום יום ראשון, 2 לחודש אפריל, 2011

 

 

—————————–

גילה קליין

 

אישור

אני הח"מ, עו"ד דקל-דוד עוזר, מ.ר. 46393, מאשר בזאת כי גילה קליין המוכרת לי אישית התייצבה מולי, ולאחר שהזהרתיה כי עליה להצהיר אמת ולא תהיה צפויה לעונשים הקבועים בחוק, חתמה על תצהירה בפני.

 

תאריך: 2.4.2011                                                             חתימה: __________

 

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. נ. :

  אני מצביע נחל

  ולו רק כדי שווסרמן וחבורתו כבר לא יהיו שם.

 2. יהב צדוק :

  אופקים ספיר 5 מיקוד 80300

  מתנגד לאופק חדש-עבודה בעיניים
  התנהגות לא דמוקרטית של וסרמן.
  חבל שלא עידכנת אותנו,מה הן אותיות הבחירה.

 3. דוד ישראל :

  חבל שעובדי ההוראה עיוורים ולא חושבים. יוסי וסרמן מכר את המורים וימשיך למכור. אך לצערי המורים פחדנים ולא מבנים דבר.הם ימשיכו לעבוד כמו עבדים ויוסי ימשיך לקבל שכר כפול משלהם ויהנה מארוח כל שבת בבית מלון אחר.הרמאי חכם הישר טיפש.חבל

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.