חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אקורד הסיום לועדת ששינסקי – המרצת השימוש בגז טבעי

נושאים בריאות ואיכות סביבה, התמונה הגדולה, כלכלה ותקציב ב 3.04.11 4:40

ישראל זכתה באוצר ושמו גז טבעי. על מנת לנצל אותו כראוי (מלבד לייצוא) כדאי להאיץ את הסבת המשק ישראלי מנפט ומפחם לגז טבעי. מי ירוויח? חברת החשמל, הזכיינים, המדינה וכל האזרחים

מאת: אמנון פורטוגלי

עכשיו כאשר המאבק להגדלת הכנסות המדינה ממאגרי הגז הטבעי בחופי הארץ הסתיים בהצלחה, אם כי חלקית, חשוב להסתכל קדימה בנושא הגז הטבעי. נזכיר שבחופי הארץ יש מאגרי גז טבעי עצומים המערכים בשווי של כ- 500 מיליארד דולר.  כמויות הגז הטבעי שכבר התגלו ב'ים תטיס', ב'תמר' וב'לוויתן' הניתנים להפקה מערכים בשווי של כ-120 מיליארד דולר.  כמויות הגז שהתגלו הן מעל ומעבר לצריכה המקומית בהיקפה הנוכחי והחזוי לעשרות השנים הבאות.

בעשור האחרון נעשתה בארץ בתחום הגז הטבעי עבודה נפלאה.  הוקמו תחנות כוח המבוססות על גז טבעי לייצור חשמל.  כיום, כ- 37%  מייצור החשמל בארץ מבוסס על גז לעומת אפס לפני 7 שנים.  במקביל הונחה תשתית ענפה, הכוללת בין השאר מתקני קבלה ולמעלה מ-400 ק"מ צנרת, לאספקת הגז הטבעי לתחנות הכוח ולמפעלים אחרים ברחבי המדינה המשתמשים בגז טבעי.  רובה ככולה של עבודה זו נעשתה בעיקר ע"י חברות ממשלתיות, חברת החשמל וחברת נתיבי הגז הטבעי לישראל, שפעלו באמצעות מימון חיצוני משוק ההון בישראל (נתיבי גז גייסהלמעלה מ-1.25 מיליארד שקל). גם המגזר הפרטי ובעיקר השותפים ב'ים-תטיס' וחברתEMG  תרמו לקידום משק הגז בישראל בהקמת תשתית הולכה וקבלה של גז טבעי באשדוד ובאשקלון.

במאמר מוסגר נציין שהמימוש המהיר של פרוייקטים אלו מהווה הוכחה ברורה ליכולת של חברות ממשלתיות לפעול ביעילות ובמהירות לעומת הכשלונות של הסקטור הפרטי בתחום התחבורה הציבורית.

עכשיו צריך להמשיך בדרך זו ובעיקר להגדיל את הביקושים המקומיים לגז  טבעי, כי לגז הטבעי הישראלי יש כיום יתרון עצום.  מחיר הגז הטבעי על בסיס כמות האנרגיה שאצורה בו הוא כרבע עד שליש ממחיר נפט.   עלות ייבוא הדלקים למדינה בשנת 2010 נאמדת ביותר מ- 10 מיליארד דולר, עליה של כ-29% לעומת 2009. בנוסף בעקבות ההפסקה הזמנית באספקת ממצרים והמהומות בלוב ובארצות אחרות, ישראל צריכה להאיץ את המעבר מנפט לגז מקומי ולהקטין ולא להיות תלוייה באספקת נפט או גז ממדינות אחרות. לבסוף, באמצעות הגדלת השימוש בגז ישראלי המדינה תחסוך בהוצאות במטבע חוץ ותרוויח הכנסות מתמלוגים וממיסים.

ניתן להאיץ את הסבת המשק ישראלי מנפט ומפחם לגז טבעי בתוך שנים ספורות באחת או בכל הדרכים הבאות:

 • אפשר בתוך שנים ספורות להגדיל את ייצור החשמל מגז טבעי עד לכ-75% מהיקף ייצור החשמל.
 • אפשר וצריך להעביר את הרכבת להנעה חשמלית.
 • אפשר וצריך לעודד את העברת התחבורה הציבורית: אוטובוסים ומוניות וכן את המשאיות לשימוש בגז.
 • אפשר וצריך לעודד את העברת המכוניות הפרטיות לשימוש בגז במקום בבנזין. הטכנולוגיה לכך קיימת ומוכחת.
 • אפשר וצריך לעודד העברת המכוניות להנעה חשמלית.
 • אפשר וצריך לעודד את העברת או הגדלת השימוש בגז טבעי בתעשייה הבינונית והקלה.
 • אפשר לעודד ייצור דלק נוזלי – בנזין וסולר, מגז טבעי תוך שימוש בטכנולוגיות קיימות ומוכחות.
 • אפשר לתמוך במחקר ופיתוח של תהליכי סינטזה מודרניים לייצור בנזין וסולר מגז תוך שימוש בננו- קטליזטורים.
 • אפשר וצריך לעודד שימוש בגז טבעי כחומר גלם במקום נפט בתעשייה הפטרוכימית ולתמוך במחקר ופיתוח של תהליכי ייצור חדישים לצורך זה.

ואפשר וצריך לעשות דברים נוספים.

כולנו נרוויח מהאצת המעבר לשימוש בגז טבעי. חברת החשמל מנוחות ההפעלה, הצרכנים ממחירי חשמל נמוכים, איכות הסביבה מהקטנת פליטת מזהמים, חברות הגז מהגדלת היקף המכירות וקופת המדינה מחסכון במט"ח ומעליה בהכנסות.

זו תהייה גם התודה והתשורה הנאה ביותר לחברי ועדת ששינסקי ולפרופ' ששינסקי על עבודתם.

אמנון פורטוגלי

פורום פעולה אזרחית

הערת המערכת: הכלכלן אמנון פורטוגלי נענה להזמנתנו לכתוב באתר טור קבוע הבוחן סוגיות כלכליות אקטואליות מנקודת מבט סוציאל-דמוקרטית. אתם מוזמנים לעזור לאמנון ולנו למצוא שם מתאים לטור.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , ,

2 תגובות

 1. עומר גנדלר :

  לחזק את הכותב

  רוב הדברים שהכותב מציין כיעדים כבר הוכרזו על ידי ממשלת ישראל כיעדים רשמיים. עד 2020-2025 אכן 70 אחוז מיצור החשמל בישראל יתבסס על גז, והממשלה תעודד מעבר של התחבורה בישראל למעבר לחשמל וגז.

  רק הערה אחת חשובה: בנוגע למעבר של תחבורה ציבורית לגז (אוטובוסים) ישנה בעיה שלעומת רכב פרטי מיכל הגז באוטובוס הוא עצום ונשקפת סכנה גדולה במקרה של פיגוע אופיצוץ באוטובוס שתפגע במיכל (מדובר על נזק הגדול פי עשרות מונים ממיכל דלק). בשנים האחרונות עובדים כבר על ניסיון לפתור את הבעיה אבל עד שלא יגיע הפתרון הטכנולוגי מעבר אוטובוסים לגז יאלץ לחכות.

 2. אורי אפלבוים :

  לאט לאט

  צריך להפריד, יש לעצור את הייצוא בהגבלות על הייצוא ובעידוד הפקה מרוסנת ולא בייצור הפקה מופרזת לטובת המשק המקומי. ישנן כמה סיבות מרכזיות לא "להתנפל" על הגז, אלא להפיקו בצורה מרוסנת.

  1. השימוש בגז טבעי יוצר בעיות סביבתיות קשות אחרות מעבר לפליטת המזהמים. במדינת ישראל הבעיות הנלוות אף חמורות מהזיהום. קליטת הגז והולכתו דורשים שטח רב בהרבה מהטיפול בדלקים אחרים (אשר המתקנים לקליטה וטיפול בהם כבר קיימים) שהוא כיום המשאב החסר ביותר במדינת ישראל. כבר בהיקפים הנוכחיים קל לראות כמה קשה היה להגיע להסכמה עם בעלי הקרקעות באיזור הצינור לתחנת חגית. דרך אגב, במקרה זה הופעלו חוקים בריטיים דרקונים אשר איפשרו למדינה להתחיל ובעבודות ולהפקיע אדמות לפני שהיא הגיעה בכלל לסיכום על בעלי הקרקע הפרטית. ראינו גם כמה מסובך למצוא מקום לקליטת הגז מתמר (ראה המאבק בחוף כרמל). קשיים אלו לא מקריים מדובר בבעיה סביבתית מרכזית שכן מדינתנו צפופה ביותר בייחוד באיזור החוף שהוא השטח המרכזי לקליטה וטיפול בגז.

  2. אחסונו והלכתו הם מסוכנים פי כמה מאחסון והולכת נפט ומוצריו וכמובן שישראל בעמדה בעייתית במיוחד מבחינת חומרים נפיצים בקרבת אוכלוסיה. בעיה שציין המגיב מעלה היא רק אחת מני רבות בתחום זה.

  3. מחירו של הגז הוא שליש ופליטת המזהמים שלו היא מעל מחצית. זהו ה"חסרון" הסביבתי המרכזי שלו. ההיסטוריה מראה שהוזלה משמעותית של תחומי האנרגיה השונים גוררת עליה משמעותית בצריכה. כבר כעת ברור כי בז"ן לא מנצלת את השימוש בגז להקטנת הוצאות אלא להגדלת יצור בעיקר ע"י הפצחן המימני המסוכן כל כך. משק שיקבל אנרגיה זולה בשני שליש ישתמש מהר מאוד בפי שלוש אנרגיה ואז יפלוט יותר מזהמים מהמצב הקודם, זאת בלי לדבר על שאר החסרונות שדיברתי עליהם למעלה. מובן שדלק פוסילי זול מידי יעכב את המטרה המרכזית האמיתית והיא התייעלות אנרגטית. הוא גם ייעכב את ההשקעה והפיתוח של אנרגיות מתחדשות.

  4. הטיעון שישמע ה"הזוי" ביותר לקוראים רבים – הגז הזה הוא לא רק שלנו, כשם שהפוספטים הם לא רק שלנו וגם העצים ואדמה והים. הם שייכים גם לנכדינו וגם לנכדיהם כפי שהיו שייכים לסבינו ולסביהם. חובה עלינו לעשות בהם שימוש מושכל וצנוע על מנת לאפשר גם לדורות הבאים להשתמש בהם וגם על מנת לא להרוס בדרך משאבים אחרים השייכים גם לדורות הבאים.

  לסיכום, אני חושב שיש לפתח כמה שיותר מקורות גז טבעי על מנת שיהיה לישראל בטחון אנרגטי אולם ההפקה צריכה להיות מרוסנת. לדעתי, הטעות המרכזית של ועדת ששינסקי היא חוסר ההתייחסות לקצב ההפקה. מנגנון הR פקטור מעודדת הפקה מהירה. ניתן היה לבחור מנגנון אחר או לגבות אותו עם סעיפי מיסוי אחרים. אני מסכים עם הכותב שייצוא הגז יהיה טעות אולם זה צריך להמנע על ידי מדיניות מיסוי מתאימה ועל ידי רגולציה ולא על ידי צריכה מקומית בלתי מרוסנת.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.