חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שביתת העובדים הסוציאליים: העוצמה, הכישלון והתסכול

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב ב 3.04.11 4:45

האם עצמתם וסמכויותיהם במישור המקצועי ,השליכה על אמונתם של העובדים כי יש בכוחם לאכוף הסכם  כפי שהם עושים לא פעם מול מטופליהם האומללים והמוכים?

מאת: מנחם רבוי

מבט מרוחק במקצת אל מגזר העובדים הסוציאליים, לאחר סיום השביתה, מעלה תמונת מצב מעורבת. מדובר הרי במגזר הדורש מעובדיו ידע וניסיון רחב לביצוע מטלות שיש להן משמעות גורלית לעיתים על מקבלי השירות מחד, והשפעה על אופי החברה כולה מאידך.

אין חולק על כך שתנאי העבודה והשכר של העובדים הסוציאליים אינם מן המשופרים. כובד האחריות המוטל עליהם ורמת הידע, ההשכלה וההתמקצעות הנדרשת מהם, מצדיקים בהחלט תגמול גבוה הרבה יותר ממה שקיבלו עד כה. בנוסף, המדינה התחכמה ועל מנת לחסוך בהוצאות קבעה תקנים של חלקי משרה לרוב התפקידים, כך שהתשלום יהיה נמוך מהיקף של משרה מלאה. בפועל העובדים נדרשים להרבה יותר שעות עבודה מאשר תקן המשרה. זאת ועוד, המדינה החליטה להפעיל חלק גדול מהשירותים של העובדים הסוציאליים באמצעות עמותות [המתמודדות עליהם במכרזים] ואלה משלמות שכר נמוך יותר מאשר בשירות המדינה . גם רמת והיקף הפרשות המעסיק במקרים אלה פחותה יותר מאשר בשירות הציבורי ויציבה פחות. למרבה הצער המדינה אינה מפקחת על התשלומים לעובדים הסוציאליים בעמותות הללו ורמת שכרם נמוכה עוד יותר מזו של חבריהם בשירות המדינה, המבצעים בדיוק אותה עבודה.

העובדים הסוציאליים התריעו גם לפני השביתה על מצבם הבלתי נסבל ותבעו תיקון, אך – כנהוג במקומותינו – לא זכו לאוזן קשבת עד שפקעה סבלנותם ויצאו למאבק באמצעות שביתה.

תמיכה ציבורית

תחילת המאבק הייתה מעודדת מבחינת העובדים. הם נהנו מאהדה ציבורית רחבה. של התקשורת, הציבור וגם מטופליהם קשי היום, שלמרות פגיעת השביתה בהם, תמכו בשובתים. גם הצד השני – האוצר – נאלץ להודות כי יש צדק בתביעה לשיפור ותיקון תנאי השכר של העובדים הסוציאליים ובנקודה זו השביתה צודקת.

כאן החלה ההתמקחות על פרטי השיפור המתבקש. האוצר הציע להעניק לעובדים אותן הטבות והעלאות שכר שקיבלו יתר עובדי המגזר הציבורי. העובדים הסוציאליים דרשו יותר. הרבה יותר. הם גם דרשו לשנות את מדיניות הפרטת השירותים והעברת האחריות עליהן לעמותות פרטיות. זאת ע"י פיקוח ממשלתי עליהן וחיובן להעניק לעובדיהם את מלוא השכר והתוספות הניתנות לעובדים הסוציאליים בשירות המדינה, ובכך להשוות את תנאי השכר לעובדי המקצוע בכל המגזר.

האוצר, כמו האוצר, לא היה מוכן ללכת כברת דרך זו לקראת העובדים הסוציאליים. אבל בתיווך ההסתדרות ומזכ"ל ההסתדרות, ונוכח תנאי השכר הירודים של העובדים הסוציאליים, הסכים להעניק להם תוספות שכר מעבר למה שהוסכם לתת לכלל עובדי המגזר הציבורי.

אבל ההסכם שנחתם עם האוצר ע"י ההסתדרות ונציגות העובדים נדחה ע"י רוב העובדים הסוציאליים. הם רצו יותר. והחליטו להמשיך בשביתה.

מכאן ואילך השתנתה התמונה . ההסתדרות סירבה להמשיך לנהל מו"מ עם האוצר בנושא, האוצר סרב לכל תוספת ושינוי מעבר למה שכבר סוכם, המטופלים החלו להתלונן על הנזקים הנגרמים להם, וגם ההתעניינות התקשורתית פחתה. סוף דבר העובדים הסוציאליים נאלצו , בלחץ בית המשפט, לחזור לעבודה ולהסתפק במה שהושג ע"י ההסתדרות.

התסכול גדול בקרב העובדים, ההתמרמרות רבה. האוצר יוצא "כמנצח". ההסתדרות – רומזת בחיוך כי מי שאינו הולך איתה יד ביד עד הסוף, מפסיד בגדול בסופו של דבר.

העובדים הסוציאליים צריכים לערוך חשבון נפש . כיצד קורה שמאבק צודק, הנהנה מאהדה ציבורית ומתמיכה מסיבית של התקשורת נגמר בכישלון מהדהד.

סמכויות רחבות ותסכול רב

קשור ולא קשור, אבל צריך לזכור בהקשר הזה, עוד דבר. לעובדים הסוציאליים בתפקידם, יש סמכויות נרחבות שאין להם מקבילה כמעט בשום סקטור במשק. על פי שיקול דעתם והמלצתם מרחיקים ילדים מבית הוריהם, שוללים מהורים זכות לראות את הילדים, ומטילים הגבלות על התנהלות מטופליהם בחיי היום יום. מובן שמדובר במסקנות והמלצות מקצועיות המכוונות לסייע בפתרון בעיות מצוקה וסיכון, לטובת המטופלים והחברה.

כל זה אינו מפחית מהיכולת של העובדים הסוציאליים לגרום להטלת מגבלות וסנקציות על מטופלים שאינם משתפים אתם פעולה ומתנהלים באופן שאינו מקובל על העובד הסוציאלי. עצמת הסמכות הנתונה למערך העובדים הסוציאליים רחבה ביותר. אוי לו למטופל שאינו משתף פעולה עם העובד הסוציאלי. הגם שרוב ההמלצות במקרים אלה נכונות ונדרשות , הרי יש גם שגיאות ושיקול דעת מוטעה המביאים לפגיעה קשה במטופל וזה האחרון קצרה ידו מלהתנגד.

האם עצמתם סמכויותיהם במישור המקצועי השליכה על אמונתם של העובדים כי יש בכוחם לאכוף הסכם על מי שמנהלים מולם את המו"מ כפי שהם עושים לא פעם מול מטופליהם האומללים והמוכים.

נקודה נוספת למחשבה – האם תסכול והמרירות של העובדים הסוציאליים בעקבות העבודה הקשה והמתישה, בגלל שעות העבודה הרבות מעל ומעבר להיקף המשרה שהם נדרשים להן, ובשל השכר הזעום שהם מקבלים -אינם משפיעים על שיקול דעתם בבואם לקבל החלטות קשות לגבי מטופלים. זה לא צריך לקרות אבל קיים סיכון שהתסכול והזעם של העובדים יקרין על החלטותיהם כלפי מטופלים שאינם מוכנים להתחייב להתנהג לפי הנחיות העובד הסוציאלי. האם עכשיו לא תתורגם תחושת התסכול והכעס לתגובות זעם כלפי המטופלים מצד העובדים הסוציאליים?

בחזרה לשביתה שהסתיימה : ההסבר הבולט ביותר וכנראה הנכון לתוצאות השביתה– עובדי השטח מקרב העובדים הסוציאליים לא הבינו כיצד מתנהל מו"מ על תוספות שכר. לא קראו נכון את המפה ולא השכילו להבין שצריך לשים נקודה בנקודה מסוימת בתהליך כי "כל המוסיף גורע". גם אם התוספות שהשיגו בהסכם מהוות הישג יפה יחסית למצב הקודם, עדיין העובדה שנאלצו "להתקפל" מהדרישות שהציגו לאחר שדחו את הסיכומים שכבר הושגו, מקרינה על המאבק כולו, גורמת לתסכול לכעס של העובדים , ויוצרת מצג של כישלון.

לאתר של מנחם רבוי

 

 

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

4 תגובות

 1. שביתת העובדים הסוציאליים: העוצמה הכישלון והתסכול « מנחם רבוי – הבלוג :

  […] פורסם גם ב"עבודה שחורה" […]

 2. שמואל כהן :

  ללא מדניות חברתית עקבית קשה לשנות

  הבעיה היא לא רק השכר של העוסים/ות
  מדיניות חברתית הוא מאבק ממושך שבין השאר תלוי בתפקוד המפלגות וארגונים חוץ פרלמנטריים וגם יוזמות
  מקומיות
  הליקוי האמיתי הוא במפלגות

 3. אבי :

  לעו"סים ולפק"סים שלום רב,
  יש בכם העושים מלאכת קודש ולהם נתונה הערכה רבה ממני. לצערי יש בכם ולא מעטים,שהופכים בין בגלל מבנה אישיותם ובין בגלל מדיניות מוכתבת ובין מפאת חוסר כישורים ל"שטן שבשטן עלי אדמות". אני כותב בשמי ובשם ילדיי שהצלחתם לאמלל בהצלחה כה רבה. צר לי על האנושיים שבכם שסובלים כמו כולכם מהכנסה נמוכה ומניח שהם אותם שבחרו במקצוע זה מתוך שליחות. לגבי האחרים ואלו שחטאו לי לילדיי ולעוד אלפי משפחות ועשרות אלפי ילדים אינני מרחם. אני גם מקווה ששר הרווחה החדש (בשונה מקודמו שחיפש להיות מצולם עם בר רפאלי אך הזניח את ענייני משרדו)יערוך בדק בית יסודי – פשוט כפי שמתכוננים בכל בית יהודי לפסח. נקיון אורוות זה, ייתן פתח למערכת רווחה טובה יותר לכלל תושבי ישראל. הגיעה העת להפסיק עם האדוניזם, הגיעה העת להיות יותר קשובים מאשר מבינים/קובעים/כותבים תסקירים יום לפני הדיון ומחריבים עולמות שלמים בהצדיקכם את עצמכם כי פעלתם בהתאם לכללים/נהלים – הרי מרגע שמסתבך לכם, אתם בורחים ומבקשים לצאת מהתמונה/מסתתרים מאחורי החלטות בית משפט שניתנו בעטיין של אותם תסקירים אומללים.
  (אתם הרי יודעים ששופט/ת לענייני משפחה ב-99% יכתוב "הריני מאמץ את מסקנות התסקיר". תעמדו פעם מול המראה, התבוננו טוב טוב אל תוך האישונים ותשאלו את עצמכם אם אתם מרגישים נוח עם כל מילה שכתבתם בתסקירכם ואשר "שינתה עולמות שלמים של אנשים ילדים ועוללים". ואתם שר הרווחה ומנכ"ל משרדו, הגיעה העת שתקחו אחריות ותוציאו הנחיות שאתם ישנים טוב איתם במקום לסמוך ידיכם על העלמות היקרות צור את סלוצקי וטווי המדיניות האחרים. דוגמא הפשוטה ביותר, כאשר מתקבלת תלונה של אירוע חדש ,בענייני משפחה, מומלץ שצוות מומחים (בהשתתפות פסיכולוג/ים בכירים + פסיכיאטר בכיר וגם עו"ס רצוי ותיק ולא "נערה בת 30-25 שטרם הקימה משפחה" יחד עם מנהל מחלקת הרווחה שעל תקציבו/צוותו יפול הנטל, הצפוי ב 3-5 השנים הקרובות (אולי אף יותר) ויחליטו על דרך הפעולה. כיום "אוטוצטית", כל המקרים נחשבים לקשים ומכאן הדרך להרחקה של ילדים מהורה אחד או משניהם וחיפוש מסגרות). צוות מומחים ינתח ויתווה את דרך הטיפול – חיסכון עצום למשרד הרווחה וכן מזעור נזקים וגרימת עוולות למשפחות ולילדים רבים שכן גם סטאטיסית סטיית התקן קטנה וההסתברות לכשלונות מנקודת ההתחלה קטנה. בברכת יום טוב לכולכם. אם תבקשו ממני צל"ש אז הוא ממני לגב' היקרה בלה מנור. לא אכנס לאלה שמגיע להם ציון נכשל כי הרשימה שלי ארוכה.
  שלכם, אבי

 4. שביתת העובדים הסוציאליים: העוצמה הכישלון והתסכול « מנחם רבוי – הבלוג :

  […] פורסם גם באתר "עבודה שחורה" […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.