postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » שנתיים לעבודה שחורה – פרק ראשון

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שנתיים לעבודה שחורה – פרק ראשון

נושאים על עצמנו ב 27.06.08 14:18

עבודה שחורה נולדה לפני שנתיים, במקור כיוזמה של מצביעי מפלגת העבודה. סדרת המאמרים הבאה סוקרת את האבולוציה של האתר מתחילתו ועד ימינו


פרק א' – היריון ולידה

מאת: איתי אשר

"עבודה שחורה" נולדה לפני שנתיים, כמה חודשים לאחר שהתוודעתי אל התופעה ששמה בלוגים בכלל, ובלוגים פוליטיים בפרט, דרך אתר "רשימות" ושלושה אבות רעיוניים: שוקי גלילי, חנן כהן ואסי סיקורל. שלושתם עשו בשביל מפלגת העבודה לפני הבחירות עבודת הסברה ששום יחצ"ן, פרסומאי או אסטרטג יקר לא היה יכול לעשות. הכתיבה (בהתנדבות כמובן) שלהם ושל אחרים (תומכי מפלגות שונות) הכניסה לראשונה בארצנו את זירת המאבק על קולו של הבוחר מהצמתים והסטיקרים אל האינטרנט, כאשר האזרחים מקדימים בשנות דור את המפלגות עצמן (להרחבה – מאמר של יוחאי עילם שפורסם בכתב העת "חברה").

בשבועות לאחר הבחירות התברר לנו, חובבנים בענייני מעורבות פוליטית, המרחק הגדול בין ההבטחות ובין המציאות. ממשלה קמה, עמיר פרץ שר ביטחון, הסכם קואליציוני איום ורשימת שרים שלא הזכירה את "הנבחרת המנצחת". פשוט לא יכולנו יותר להמשיך ולסנגר עליו ועל מפלגת העבודה (חנן, שוקי, אסי) שנראתה בעין בלתי מזוינת שכפול כמעט מדויק של המפלגה האבודה מהעידן שאחרי רבין ז"ל ולפני פרץ יבדל"א. אז מה עושים עכשיו? מתייאשים? עוברים לתמוך במפלגה אחרת? הרעיון שלי אז היה לרכז את כל הקולות החברתיים ברשת שתמכו בעבודה לפני הבחירות כדי ללחוץ על עמיר פרץ וחבריו (או "חבריו") לעמוד בהבטחותיהם. העליתי את זה בטוקבק ב"רשימות" וחנן כהן, שכבר נמאס לו ממני לגמרי, אמר לי משפט חכם: תפסיק להציע ותתחיל לעשות. לא עזרו לי כל התירוצים: אני לא מבין באינטרנט כמוכם, אני לא מבין בפוליטיקה כמוכם, אין לי זמן וכו' וכו' – השיגעון נבט במוח והתחיל להכות שורשים. כבר התחלתי לדבר עם יוחאי על משהו כזה (היכרנו ברשת – כטוקבקיסטים תמימים ומתלהבים אצל שוקי) ואז הוא נסע לטרקים בדרום אמריקה ואני נשארתי פה להיגעל מהחדשות.

ביוני 2006, שלחתי מכתב בדוא"ל לח"כים של סיעת העבודה, וכאשר התחילו להגיע התשובות: יצחק הרצוג, שלי יחימוביץ', עמי אילון, החלטתי לפרסם אותן בבלוג בישראבלוג בשם "עבודה שחורה". בפוסט הראשון כתבתי "… רק אנחנו המצביעים, שלא מחפשים ג'ובים, ואין לנו חלק במלחמות האגו, יכולים להציל את מפלגת העבודה מפני עצמה. דרך חשובה אחת היא התפקדות בלתי תלויה למפלגה (כמה עשרות ש"ח בשנה) ופעילות פוליטית ברמות שונות של מעורבות. דרך שניה וחשובה לא פחות היא לעורר כל הזמן דיון ציבורי בשאלה – מה הבטחתם ומה עשיתם.

אנחנו האזרחים חייבים ליזום זאת כי התקשורת הממוסדת מתענינת בעיקר בדרמות של "קרבות ענקים" (ביבי נגד שרון, פרץ נגד פרס, ועכשיו – ביבי נגד סילבן, פרץ נגד יתום) אך לא עוסקת בעיקר: הקשר הרופף כל כך בין מה שמבטיחים לנו לפני הבחירות ומה שעושים אחריהן. כמצביע עבודה חובתי להזכיר זאת לנבחרי, ואני קורא למאוכזבי עבודה נוספים (ויש רבים) לעשות כמוני. להתפקד, לשלוח מכתבים (שיפורסמו כאן) ולנסות להשפיע בכל דרך חוקית. אני קורא גם למצביעי מפלגות הקואליציה האחרות לעשות כמוני ולשאול את הנבחרים שלהם – איפה מה שהבטחתם?

ואז שלחנו יוחאי ואני את המכתב הזה, רק בודדים ענו. חלקם אמרו שהם כל כך נגעלים ומאוכזבים שבחיים לא יתעסקו יותר במפלגת העבודה ובפוליטיקה בכלל. לא התייאשנו, והמשכנו לנדנד – גם לח"כים וגם לבלוגרים, ובעיקר לכם – צאו מהאדישות.

כך התחילה העבודה השחורה, בלוג בישראבלוג עם כ-50 קוראים ביום.

הפרקים הבאים:

ב. ילדות קשה

ג. התבגרות, חתונה, ילדים

ד. ומתי נצא לפנסיה?

לקריאה נוספת: תיק העיתונות של עבודה שחורה כאן

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

13 תגובות

 1. שי כהן :

  שווה לחגוג!

  אני רוצה לעצור כאן רגע ולהצדיע לך איתי, רוב הזמן אני מבחין בקצת צניעות יתר שלך בחלק שלך במה שהפך להיות אחד מהמבצעים הפוליטיים חברתיים החשובים בישראל-
  כל הכבוד וישר כוח

 2. טל :

  איתי,
  כתבת יפה, ואני כבר מצפה לקרוא את ההמשך. אני מצטרף לדברי שי וחושב גם כן שמגיע לך קרדיט גדול על האתר – הקמתו, הפעלתו השוטפת וחזונו.
  שיהיה מזל-טוב לכולם,
  טל

 3. אתמר כהן :

  איתי היקר,
  לאחרונה הערת על כך, שאני מרבה לכתוב על הצלחות שלי. עכשיו הזמן המתאים לענות לך:
  הסיסמא שלי היא: "אין מהפכנים צנועים". אם אתה רוצה לשנות, אתה חייב להראות לאנשים שתומכים בך, שהפעילות מובילה לתוצאות בשטח. אחת הבעיות המרכזיות בארץ היא שאזרחים רבים מדי איבדו את האמונה בכך שאפשר לשנות.

  בקיצור – המשך לכתוב על "עבודה שחורה" – זה מאוד מעניין. ועוד יותר חשוב: אל תצטנע: כתוב על ההישגים המשמעותיים של "עבודה שחורה" – וגם על החלק האישי שלך בהם. אין לך סיבה להתבייש. שיתביישו פואד ויולי תמיר.

 4. שושי פולטין :

  לאיתי,
  ראשית ברכות!
  בדרך כלל למדתי להוסיף ליום הולדת אנימציה, אבל כאן זה לא יתאים/יעבוד.
  אגב, השם קצת הרתיע אותי בהתחלה, עכשיו כבר התרגלתי. איך הגעתם לזה?
  שבת שלום,
  שושי

 5. דני בלוך :

  השר והשגריר לשעבר, אליהו ששון, אמר פעם בקורס צוערים במשרד החוץ:"עשית ולא דיווחת= לא עשית! לא עשית ודיווחת= עשית קצת! עשית ודיווחת= עשית! אז טוב שתכתוב את סדרת המאמרים ולו למען ההיסטוריה. כל הכבוד, איתי!
  דני

 6. הראל לייבוביץ :

  איתי מזל טוב לך ולכולנו.
  עבודה שחורה עם הזמן הופכת לבמה שלא ניתן להתחמק ממנה בנושאים החברתיים שמעסיקים את כולנו על סדר היום. אין נושא שלא עולה כאן לביקורת. יישר כח!

 7. האם אתה יאאפ:.. ? פוסט זכרון לישראל טוויטו ז"ל :

  […] המעולות לעבודת אינטרנט משמעותית לשינוי חברתי החוגגת שנתיים , חברים כמו יהונתן קלינגר ורבים אחרים- תוכלו לקרוא על […]

 8. חנן כהן :

  לא אמרתי שום דבר חכם.

  פשוט צעקתי עליך.

  ובניגוד לפעמים אחרות שאני צועק על אנשים, הפעם הצליח לי.

  ובקשר לשאלה מתי תצאו לפנסיה. אני מסתכל בכדור הבדולח שלי ורואה "שקוף".

  אמנם לא פנסיה אבל סוג של עתיד.

 9. הגר שקד :

  נוסטלגיה… איתי, הכתבה הזו הזכירה לי את ההתכתבויות שהיו בינינו בתחילת הדרך, וכמה קטנת אמונה הייתי.

  ברכות לנו ולחיי הפנסיה שבדרך 🙂

 10. איתי :

  הגר,
  האם את מוכנה לכתוב את פרק ג
  או ד?

 11. הגר שקד :

  אנסה לכתוב את פרק ד'.

 12. שנתיים לעבודה שחורה - פרק שני :

  […] פרק א’ – היריון ולידה פרק ב’ – ילדות קשה […]

 13. עבודה שחורה » שיתוף פעולה ברשת - קל להגיד, קשה להשיג :

  […] גורם “רק” לשיתוף פעולה חלקי ובמקרה הגרוע זה נגרר להתנצחויות וויכוחים ללא סוף. […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.