חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוק דרומי מעודד רצח

נושאים זכויות אדם ב 27.06.08 6:00

חוק שמקדש את הקניין על חשבון החיים הוא חוק רע, המאפשר לאזרחים לרצוח מי שפוגע ברכושם. עו"ד יהונתן קלינגר מסביר מדוע חוק דומי איננו חוק סביר

על חוק שי דרומי כבר כתבתי לפני שנה וחצי כשהסברתי עד כמה אני חושב שחוק שמקדש את הקניין על חשבון החיים הוא חוק רע שעשוי לגרום ליותר נזקים מאשר תועלת. אבל דומה שההחלטה של כנסת ישראל אמש להכליל את החוק בספר החוקים היא רעה חולה שאי אפשר לטפל בה בדרך אחרת.

אם המחוקק חשב שהגדרת ה"הגנה העצמית" צריכה לכלול את זכותו של אדם להרוג אדם אחר על מנת להגן על רכושו (ולא לפצוע, להפעיל כח סביר או לעכב בכח, להרוג)

בע"פ 20/04 קליינר נ' מדינת ישראל הסיפור היה די פשוט: הרצל טאוסי חשד שאבי קליינר מנהל רומן עם אשתו. טאוסי חתך את צמיגי מוניתו של קליינר והטרידו בצורה סדרתית. לאחר שרשרת ארועים נפגשו השניים כדי ליישב את ההדורים, קליינר הגיע חמוש באקדח ו"הוא שלף את אקדחו וירה לעבר תקרת המונית רק לאחר שהמנוח איים לדקור אותו בסכין יפנית ששלף, ורק משנוכח לדעת כי יריות אזהרה שירה לעבר תקרת המונית אינן מרתיעות את יריבו, הוא ירה לעבר פלג גופו העליון." בית המשפט הסביר באותו מקרה כי:

אדם הפועל לשם הדיפת זה שבא לתקוף אותו, ממלא למעשה את תפקידן של רשויות האכיפה, ועל-כן עליו להראות כי פנה לשימוש בכוח רק משנוכח כי לא היה ניתן להדוף את התוקף באמצעות שימוש בחלופות אחרות, פוגעניות פחות, כגון פנייה לרשויות השלטון או נסיגה. עם זאת ראוי להדגיש כי יש לתת את הדעת על המצוקה שבה שרוי המתגונן במהלך התקיפה, ועל-כן יש להיזהר מגלישה לפרשנות דווקנית של דרישת הנחיצות האיכותית, הואיל ופרשנות כזו עלולה לרוקן את ההגנה העצמית מתוכן.

לאחר חוק דרומי, תיאורטית, יכול היה לבוא קליינר ולירות בטאוסי שחתך את צמיגיו [אם זה עשה זאת בחניה בביתו] כיוון שהדבר דרוש בכדי להגן על רכושו. סעיף המידתיות הדרוש להגנה עצמית נעלם בתיקון "שי דרומי" לחוק העונשין הקובע כי "תחשב פריצה לבית מגורים או למשק חקלאי כתקיפה שלא כדין שנשקפת ממנה סכנה מוחשית, ולא ישא אדם באחריות פלילית בשל מעשה שעשה נגד פורץ כאמור".

מה תהיה התוצאה? בעלי בתים יוכלו לירות במי שנמצא בביתם ללא כל סיבה כיוון לאחר מכן הדיון היחיד יהיה האם הפורצים נכנסו לביתם "שלא כדין", וכאמור, הפורצים לא יוכלו להסביר מדוע כניסתם היתה כדין. חוק שי דרומי הוא חוק רע שלא יביא תועלת לישראל, הוא יגרום לכך שאנחנו נתקרב עוד צעד להיות ארצות הברית.

(פורסם לראשונה בבלוג של יהונתן קלינגר)

לידיעת חברי המפלגות עבודה-מרצ-חד"ש

ממפלגת העבודה חתום על הצעת החוק חה"כ יורם מרציאנו

בקריאה השלישית הצביעו בעדו אורית נוקד ואיתן כבל (מרציאנו נעדר) וח"כ אנונימי ממפלגת העבודה התנגד

עוד התנגדו שלושת חברי חד"ש וזהבה גלאון ממרצ

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

6 תגובות

 1. שושי :

  לא עדיף ללמוד מסעודיה ורק לכרות יד במקום להרוג?

 2. אהרן לוינשטיין :

  הגנה עצמית אינה רצח. מי שמשיג גבול פורץ גונב או בוזז ידע כי הוא עלול להפצע ואף למות עקב כך. אין להקל במכת המדינה שבה מתבצעות עבירות גניבה פריצה ושוד בלא הרף. זכות הגנה על הקנין מיישמת הלכה למעשה את האמרה ביתי הוא מבצרי.

 3. הראל לייבוביץ :

  מסכים עם אהרן.

 4. נבט :

  יש שני עקרונות ענישה שעומדים בבירור נגד חוק דרומי:
  1. מידתיות – כיון שהעבריין ביטל זכות של אזרח כלשהו, כציבור אנו מבטלים לו חלק מהזכויות. אלא שעיקרון המידתיות קובע שצריך להיות יחס הגיוני בין שני הביטולים. ההגיון שלי אומר שהיחס בין הזכות לחיים לבין הזכות לקניין הוא *לא* יחס סביר;
  2. הפרדת רשויות – במדינה דמוקרטית יש כמה רשויות, *ולכל רשות יש את הזכות הבלעדית על תפקידה*. כמו שלא היינו רוצים שבתי המשפט יחוקקו חוקים, כך אני לא רוצה שאנשים פרטיים ישפטו ויבצעו את העונשים. אין ספק שמכת הגנבות הורסות את הסדר המדיני הטוב, אלא שלדעתי חוק שי דרומי אפילו יותר.

  ואיך זה קשור לתגובה של אהרן? כי זה נכון שגנבים יודעים שהם לוקים סיכון, ושזה לא בסדר שהם מסתמכים על זה שהם יקבלו משפט צדק, אבל זה טוב. זה טוב בדיוק כמו שזה טוב שחשוד ברצח יודע שהוא זכאי להגן על עצמו ולהביר את עצמו לפני שיהרגו אותו. וזה נכון שביתו של אדם מבצרו, השאלה היא אם ב'מבצר' הכוונה היא למקום שבו לחוק אין דריסת רגל? אני מקוה שכולנו מסכימים שזה לא אמור להיות כך.

 5. שושי :

  מהבחינה המעשית, פורסם שרוב עבירות הרכוש מתבצעות ע"י נרקומנים. חלקם יתמידו למרות שזה לא רציונלי, וחלקם יחפשו חלופות עברייניות אחרות.
  לא כולם מסוגלים לחשב תוחלת כשהם בקריז.

 6. דליה :

  חוסר התפקוד של המשטרה גורם לתופעה שבה אנשים פרטיים לוקחים את החוק לידיים. אחר כך מחוקקים חוק כדי למנוע ענישתם. במדינה מתוקנת נדרשת משטרה מתפקדת.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.