חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אופק חדש – חינוך לפערים מעמדיים

נושאים חינוך ותרבות ב 25.06.08 6:07

פוסט חמישי בסדרה על הסכם "אופק חדש" בחינוך היסודי, עוסק בהשפעות הרפורמה על גמול השתלמות (ועל השתלמויות), על יחסי מורים-מנהלים ועל "גמישת ניהולית" ומשמעותה

שינוי חישוב גמול ההשתלמות

אחד הגמולים החשובים הוא גמול ההשתלמות, המתגמל את המורים הלומדים, אך הוא בוטל ובמקום זאת נכנס לחישוב הכולל של השכר בסולם הדרגות החדש. במצב הנוכחי, יש קשר הדוק בין ההשתלמות לבין תוספת גמול ההשתלמות, המהווה תמריץ להשתלמות. מורה מעביר אישור שלמד, ומשכורתו מתעדכנת בתוספת. לפי אופק חדש, בוטל הקשר הזה, והתוספת מגולמת בשכר הכולל. ניתוק הקשר יגרום לאיבוד התמריץ, ומורים לא ישתלמו.

נוסף לכך, השעות הרבות שיהיו מחויבים לה בשהות בבית-הספר, לא תותיר להם זמן להשקיע בעצמם ולהתפתח מבחינה מקצועית. שהות רצופה של שעות רבות ביום עם תלמידים שוחקת. במצב כזה המורים לא יתפנו (עמוד 19 – יקי גוב ארי מהסתדרות המורים) ללימודים והשתלמויות.

מעמדות בבית-הספר: המנהל מול המורים

העסקת המנהלים לפי סולם שכר נפרד, הגבוה ביותר מסולם השכר של המורים גורמת להפרת עקרון השוויון בבית-הספר ולהיווצרות שני מעמדות בו. זאת, במנוגד לתפיסה הקודמת, שהיא שוויונית, ובה המנהל הוא ראשון בין שווים, מורה עם תוספת ניהול. השוויוניות הזאת נובעת מן המחויבות לתכניות הלימוד, שהן לבו ומהותו של בית-הספר. המורים והמנהלים כפופים למה שמכתיבות תכניות הלימוד.

במצב החדש המנהל יהיה הבוס שיעסוק בהשמת מורים ועובדים ופיטוריהם, נוסף לתפקידים הרבים האחרים שלהם הוא מחויב. הוא יהיה מורם מעם המורים, ושיקולים זרים לחינוך, לפדגוגיה ולתוכניות הלימוד, יכולים להנחות את החלטותיו הניהוליות. הסולידאריות, שאפיינה את מצבו של צוות-עובדי-ההוראה בבית-הספר, תתפוגג במצב החדש.

גמישות ניהולית

ברפורמת "אופק חדש" שונו, הליכי הפיטורים הפדגוגיים והועצמו סמכויות מנהל ביה"ס על-די חיזוקם בגמישות ניהולית. הגמישות הניהולית שמוענקת למנהלים – משמעותה נתינת זכות למנהלים בבתי-הספר לפטר את המורים לפי שיקולי הערכה שלהם. כלומר, לא יהיו קריטריונים אובייקטיביים לפיטורי מורה, ולא יתאפשר דיון עניני של נסיבות הפיטורין. הכל יהיה נתון בידיו של המנהל, ומורים יכופפו ראשם, ויעשו כרצון המנהל, לעתים על חשבון מקצועיותם. נוסף לכך. הסמכות העצומה הזאת של המנהל גורמת לביטול סמכותו של האיגוד המקצועי להגן על עובדיו. אם למנהל הסמכות לפטר מורים ולצמצם משרותיהם, לאיגוד המקצועי אין מקום להתערב.

הסתדרות המורים חתמה על הסכם שמבטל את כוחה כאיגוד מקצועי.

הנזקים בגמישות הניהולית:

v היא תגרום למנהל לבזבז את זמנו במו"מ עם המועמדים להיות מחנכים ורכזים, במקום להשקיע בעניינים פדגוגיים חשובים. הוא יהפוך את חדרו לשוק.

v היא תחשוף את המנהלים ללחצים למינוי קרובים ומקורבים מתוך בית-הספר ומחוצה לו. תופעה זו תגרום לתהליך של השחתה בעבודה הבית-ספרית.

v היא תגרום לאווירה לא נעימה בחדר-המורים, להיעלמות הסולידאריות בין המורים, ולהיווצרות אווירה של תחרות על שכר והטבות.

האם הגמישות הניהולית או גמישות ההעסקה של המורים והעובדים יהפכו את החינוך בבית-הספר לאיכותי יותר?

———————————-

לדיונים נוספים:

הסכם "אופק חדש" פוגע בזכויות הפנסיה

אופק חדש – איך אפשר להשפיע

כמה טיעונים בעד הרפורמה

אופק חדש: פרויקט דיון ציבורי של "עבודה שחורה"

רפורמת אופק חדש – החסרונות

האם הסימולציה בתלושי השכר תשכנע מורים להצטרף ל"אופק חדש"?

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , , , ,

24 תגובות

 1. מורה :

  פשוט שערורייה!

 2. דליה :

  תוכניות הלימוד הן ליבת החינוך. במצב הנוכחי המנהל והמורים מחויבים להן. שינוי מעמד המנהל ב"אופק חדש" מסיט את המנהל מעיסוק בליבה אל עיסוק בענינים מינהליים ועסקיים. זו הסיבה שגם מנהלים מתנגדים ל"אופק חדש". מנהלים רבים רואים עצמם מחויבים לתוכניות-לימוד ולענינים פדגוגיים, ואינם מעונינים בניהול עסקי.

 3. איתי :

  1. כל מנהל בכל ארגון שהוא (ציבורי או פרטי) חייב למצוא איזון בין עיסוק בענייני ליבה ובין ענייני אדמיניסטרציה, כמו גם בין עיסוק בהווה ובין עיסוק בעתיד. לעתים קרובות הדבר נעשה ע"י מינוי סגן שמטפל ברוב ענייני האדמיניסטרציה.
  אני לא מבין מדוע השינוי במעמד המנהל משנה משהו עקרונית.

 4. שושי פולטין :

  אהיה גלוית לב, הסמכויות שניתנו למנהל בעייתיות במידה מוגבלת. אני מסכימה לצורך העניין עם איתי.
  אני גם חושבת שהעובדה שאין כיום כמעט אפשרות לפטר מורים היא בעוכריהם של המורים! העובדה שנמצאים במערכת החינוך אנשים שלא מתאימים להוראה, לא טובה לאותם מורים עצמם ולא טובה למורים האחרים, שעושים את מלאכתם נאמנה ושמם מוכפש בגלל מורים שלא מתפקדים כראוי.
  אני רוצה להתייחס דווקא לגמולי שעות שירדו מבעלי תפקידים. תפקיד הרכז הוא תפקיד הגוזל ממנו זמן רב מאוד. ה"רפורמה" המוצעת המורידה את גמולי השעות לתפקיד, תהפוך את המורים ל"ראש קטן", והם לא ירצו לבצע את התפקיד,ובצדק!!! המערכת תצא מופסדת ללא ספק.
  וולגבי גמולי השתלמות – לא רק שיוריד את המוטיבציה להשתלם אלא גם מאוד מכעיס! כיצד אפשר לקחת את מה שכבר צברת?!

 5. איתי :

  שושי – תגובה חשובה מאוד

  אני מתרשם שבמקרים רבים הרפורמה מטפלת בבעיות אמיתיות (למשל מורים רעים שלא ניתן לפטרם) אך הפתרון עקום. המאמר שלעיל עושה מעין אידיאליזציה למצב לפני הרפורמה. האם לפני הרפורמה מנהלים לא עסקו במינוי רכזים ומחנכים? ברור שכן
  האם מנהל שהיה לו מורה רע בצוות לא עסק בנושא אפילו דקה לפני הרפורמה? ברור שכן
  נהפוך הוא, יכול הקפיטליסט המצוי לטעון שאם מתבטל הצורך בהסכמות עם ארגון העובדים אז למנהל יש הרבה יותר זמן לעסוק בענייני ליבה…

  גם נושא ההשתלמויות לפני הרפורמה היה בעייתי, ושוב הפתרון בעייתי.

  אבי היה עד לפני מס' שנים מורה לאמנות בתיכון, חבר הסתדרות המורים.

  נדהמתי לגלות בחוברת ההשתלמויות העבה שקיבל (בהוצאת הסתדרות המורים) המון השתלמויות קיקיוניות לחלוטין או כאלה שאינן קשורות כלל למקצוע שהמורה מלמד. אני לא מדבר על השתלמויות בנושאים כמו הצבת גבולות או מניעת אלימות אלא על קורסים בשזירת פרחים, קיפולי נייר ובקולנוע (=ללכת לסרט+הרצאה פעם בחודש ולקבל על זה תוספת לשכר).

  כאשר מורה לביולוגיה מקבלת אותו תגמול בשכר על קורס בקיפולי נייר ועל קורס חידושים בגנטיקה, יהיו מורות רבות (וביחוד החלשות ביניהן) שיבחרו באופציה הקלה ויבחרו בהשתלמות כיפית ולא בשיפור הידע שלהן או העשרת הכלים הפדגוגיים

  יוצא שהסתדרות המורים פגעה במשך שנים במקצועיות של המורים ובכבודם בעיני הורים ומורים.

  תעשיית הגמולים נולדה בחטא (עקיפת השכר הבסיסי הביזיוני של מורים, ע"י עיבויו בגמול השתלמות) אך תפחה לממדים עצומים ועשתה עוול למורים.

  לא ראיתי נתונים אך חוששני שגם נושא "בעלי התפקידים" בבי"ס תפח הרבה מעבר למה שהיה לפני עשר-עשרים שנה. גם זו היתה בעצם דרך שיצר "השטח" כדי לטפל בבעיית השכר הנמוך של מורים ו/או העומס בשעות ההוראה.
  התוצאה גם פוגעת בהוראה הבסיסית בביה"ס כי כשיש פרויקטור לנושא הצגות ופרויקטור לנושא סיורים ופרויקטור לנושא איכות הסביבה וכו' כל אחד רוצה להביא תלמידים לפרויקט שלו ואז נותר זמן מועט ללמוד "סתם" אנגלית, היסטוריה, מתמטיקה וביולוגיה. מספר הימים שבהם התלמידים לא לומדים יום לימודים רגיל הולך וגדל (בכך אשמה גם כניסת עמותות וארגונים לבתיה"ס) והתוצאה – תלמידים שעברו הרבה "אירועים חוויתיים" אבל לא יודעים לקרוא, לא יודעים חשבון ומדעים, ואינם רגילים לסדר יום קבוע והתמדה.

 6. דליה :

  לאיתי
  לעניות דעתי וממה שאני ראיתי, מורים רעים מצליחים לפטר גם בשיטה הקיימת. לא צריך רפורמה בשביל זה. (אני מדברת מנסיון בתיכון ולא ביסודי). היום, המנהל עוסק במינוי רכזים ובעלי תפקידים. הענין הוא שהוא עתיד להיות עסוק עוד יותר בכך. המנהל, לפי "אופק חדש" אמור להיות יזם עסקי. הוא יהיה עסוק יותר בכך מאשר בתוכניות לימוד. לגבי השתלמויות. נכון שיש כאלה שאינן חשובות. אני, למשל, ניצלתי את ההשתלמות ללימודי תואר שני במינהל ומדיניות החינוך. תעשית הגמולים היא תמריץ נקודתי לעבודה נוספת של מורה, והיא נבנתה בהגיון. ביטול הגמולים ושכר אחיד לכל מורה בבי"ס יגרמו למורים לא ליטול על עצמם תפקידים.

 7. דליה :

  שושי, איתי
  האם אתם מסכימים לגמישות ניהולית? מנהל לא יצטרך לנמק סיבות לפיטורין. חוסר חוקים לפיטורין יובילו לשיקולים זרים בקבלה ובפיטורין של מורים.

 8. שושי פולטין :

  איתי,
  אשתדל לענות לך אחד לאחד –
  לגבי מנהלים סיכמנו שאנחנו מסכימים.
  לגבי השתלמויות – נדמה לי שאתה נסחף. אני בכל מקרה יכולה ללמוד מעצמי – לקחתי גם קורסים שלכאורה לא קשורים לתפקידי כמורה – למשל סיורים בארץ של החברה להגנת הטבע , לכאורה לא קשורים ובכל זאת כן – מוסיפים לתפקידי כרכזת, גם קורס לצפייה מודרכת בתיאטרון ובקולנוע. חשוב שלמורה תהיה העשרה!
  לעומת זאת רוב ההשתלמויות שלי (שכבר מזמן עברו את התגמול , ולמרות זאת אני ממשיכה להשתלם..) הן השלמויות מקצועיות . נדמה לי שרוב המורים יודעים לעשות לעצמם את המינון הנכון.
  לגבי תפקידים – איני יודעת על איזה בעלי תפקידים אתה מדבר, אבל כאשר אני מקבלת על ריכוז שכבה 4 שעות שבועיות (שכבה של 7 כיתות) בהם כלולות שעתיים ישיבות צוות שונות, ואני מקדישה בשבועות מסוימים ימים כלילות (נכון, לא כל השנה), אני לא בטוחה שהתגמול הולם. הבעיה שכרגע רוצים להוריד אפילו את התגמול הזה ולהמיר אותו ב 10% תוספת שכר – זו פגיעה בתנאי עבודה! למה שמישהו ירצה לעשות את התפקיד הזה?

 9. שושי פולטין :

  לדליה,
  אני חושבת שהמצב כיום הוא בלתי אפשרי גם כן. לא יכול להיות שלא תהיה שום אפשרות לפטר מורה שלא עושה תפקידו נאמנה, הקשיחות בנושא כרגע היא לא לטובת אף אחד!
  מורה אחד יכול לקלקל שם של בית ספר, ודורות של תלמידים עלולים לסבול בגללו. היו דברים מעולם! יש מורים שנשארים רק בגלל שאם יעזבו יש להם מה להפסיד – הרי לא יקבלו פיצויי פיטורין, וכך "סוחבים" במערכת שנים על גבי שנים, וככל שעובר הזמן יש להם פחות אפשרויות למצוא תעסוקה אחרת.
  גם להנהלה כבר "לא נעים" לפטר אותו עם הזמן , כי יודעים שלמורה אין תעסוקה אחרת מחוץ לכותלי בית הספר.
  בקיצור מעגל קסמים. כמובן שאני לא רוצה ללכת לקיצוניות השנייה, ולכן יש למצוא את "שביל הביניים"
  אני לא חושבת שבמערכות ניהוליות אחרות האצבע על נשק הפיטורין קלה, גם אם האפשרות קיימת. בכל זאת בוא ניתן למנהלים גם קצת קרדיט.

 10. איתי :

  הדיון המתקיים כאן על 3 נושאים שונים (סמכות מנהל, גמול השתלמות, גמול תפקיד) גורם לי לחזור על בקשתי לצוות חינוך – כל פוסט צריך לדבר על עניין אחד בלבד, אחרת מתברדקים.

  לגבי סמכות מנהל

  כתבת "המנהל, לפי “אופק חדש” אמור להיות יזם עסקי."
  אפשר סימוכין? זה נשמע לי כמו להדביק לאופק טענות שנשמעו לגבי דוברת (ולא, הסיסמה אופק=דברת אינה מדויקת, תפסיקו לחזור עליה, עדיף לדייק)

  השאלה אם אני בעד או נגד גמישות ניהולית היא חסרת טעם מכיוון ש"גמישות ניהולית" היא מונח עם קונוטציה חיובית, מבית מכבסת המלים של נערי האוצר, בדיוק כמו "התייעלות" או "שיפור השירות לאזרח" הנפוצים בחוק ההסדרים.

  אז כן, אני בעד התייעלות! אני בעד שיפור השירות! ואני בעד גמישות ניהולית! אך לא בהכרח בדרך שמציעים חוק ההסדרים ואופק חדש.

  קשה לי להאמין שבהסכם כתוב שמנהל יכול לפטר מורה בגחמה של רגע. זה נשמע לי כמו סיסמה פופוליסטית.

  יש לזכור שבמגזר הפרטי יש למנהלים הרבה "גמישות ניהולית" וזה לא מביא לכך שכל יום מפטרים מישהו סתם או שהעובדים המועסקים בחברה / מקודמים למשרות בכירות הם מלקקי-הישבן למנהל, על חשבון מועמדים מקצועיים וראויים יותר.

 11. איתי :

  שושי
  גמול השתלמות

  חשוב מאוד שלמורים תהיה העשרה בטיולים ובקולנוע, השאלה אם מגיעה להם תוספת שכר על זה. לדעתי לא, וגם אם כן, אז חייבת להיות הבחנה בתגמול בין העשרה ובין עדכון חיוני / בעדיפות. גם אם הגמול להשתלמות בגנטיקה היה כפול מלקורס קולנוע היו מורים רבים מעדיפים ללמוד קולנוע+לטייל מאשר לקחת השתלמות גנטיקה.

  לשם הבהרה – הרפורמה כאן גרועה מאוד כי במקום שלא תבחין בין מורה מקפל נייר ומורה מעודכן בגנטיקה (המצב לפני הרפורמה) היא לא מבחינה בין מורה מעודכן ללא מעודכן.

  גמול תפקיד:

  לא ציינת אם 4 ש"ש הן בנוסף לשעות ההוראה בכיתה או חלק מסך המשרה
  (כלומר מורה בעל תפקיד עומד פחות מול כיתה ומקבל אותו שכר) ומהו 100%

  כמורה וותיקה תוכלי להגיד כמה תפקידנים היו בבי"ס לפני 20 שנה וכמה היום (ביחס למס' תלמידים)

  לדעתי אם יצומצם מס' בעלי התפקידים יהיה ניתן לתת הרבה יותר מ-10 אחוז לכל אחד.

 12. דליה :

  לאיתי, לשוש
  הנה קישור לכתבה שהקראצ "מנהל מודל שנות ה- 2000 דירקטור מוסמך ומשווק מורשה". קראו וחוו דעתכם. האם ההתפתחות הזאת לגבי מעמד המנהל היא חיובית?
  http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=971678&contrassID=2&subContrassID=21&sbSubContrassID=

 13. דליה :

  לאיתי
  הכתבה שאליה הקישור היא מתאריך 4.4.08 תקופת "אופק חדש" ויולי תמיר. האם אמרתי שאופק=דוברת? לא. אמרתי שאופק הוא סעיף אחד בדוברת. אמירה זו אינה מקורית לי. אומרים אותה אנשים שונים שאינם מכירים אחד את השני.
  לגבי גמישות ניהולית. המשמעות שאני מבינה במושג זה היא שלמנהל תהיה זכות (לא מנומקת, לא לפי נוהל, לאו דווקא לפי שיקול דעת מקצועי) לפטר מורים.
  המצב היום הוא: מנהל יכול לבקש פיטורין של מורה משתי סיבות: פדגוגיות או מינהליות. אם מורה לא טוב, הוא מזמין את המפקח המקצועי, המחווה דעתו המקצועית בעקבות כניסה לשיעורי המורה. חוות-דעת של המפקח בענין האיכות הפדגוגית יכולה להוביל לפיטורין. אם חל צמצום שיעורים בבי"ס, או סגירת מגמה – אלה סיבות מינהליות לפיטורין. היום מנהל יכול לפטר מורה חדש או בתקופת נסיון בלי לנמק כלל את הפיטורין. היום אפשר לפטר גם מורים קבועים, ומפטרים הרבה. כמה אלפי מורים פיטרו עד היום? המצב היום הוא שיש נוהל לפיטורין והוא טוב. מה יקרה לפי אופק חדש? יהיו נהלים או שזו תהיה זכות המנהל ללא נהלים? לפי מה שאני מבינה מהמושג "גמישות ניהולית" – זו תהיה פרורגטיבה לא מנומקת של מנהלים.

 14. שושי פולטין :

  לדליה,
  ההערה שלי התייחסה לנושא הפיטורין בלבד, ולא לדרך הניהול בכלל.אני מעל 20 שנה מורה. פעמיים נשלחו מורים הבייתה בגלל התנהגותם .הפעם הראשונה הייתה כשהגעתי לבית הספר לראשונה – והמורים (!)הם אלה שהשביתו את בית הספר כי כלו כל הקיצין! אני לא רוצה לפרט יותר מידי , אבל אני לא חושבת שצריך להגיע למצבים קיצוניים . היום צריך להגיע למצבים קיצוניים שבאים על חשבונם של דורות של תלמידים.

 15. itay :

  דיון מעניין… לא היו דיבורים פעם על פורום חינוך שיעלה?

  בכל מקרה נחזור לעניין הפוסט
  סמכויות המנהל:
  אני מסכים עם שושי ואיתי – הרחבת סמכויות הפיטורים של המנהל היא אולי לא צעד מאוד חיובי, אבל בסופו של דבר הוא לא משנה בהרבה.
  הכתבה מהארץ, אגב, לא ממש שיכנע אותי שהרפורמה תהפוך את המנהלים "לדירקטורים ומשווקים". בכתבה לא הביאו דוגמאות נוראיות של חשיבה עסקית שנכנסה לתוך מערכת החינוך. דפי משוב על פקידים ורכזים? אין לזה שום קשר לעולם העסקים – זה פשוט ניהול תקין.

  לגבי גמולי ההשתלמות –
  עדיין לא הבנתי לגמרי את הנושא. ההצעה היא לבטל בכלל את הגמולים הניתנים על השתלמויות ובתמורה להעלות את השכר לכל המורים? אם כן, הכוונה היא בוודאי למחוק לחלוטין את השיטה של גמולי השתלמות (הרי אי אפשרל הכריח מורה לצאת להשתלמות, אם אני לא טועה). זה לא בהכרח דבר כל כך נוראי.

 16. דליה :

  תגובה ל – 15
  השתכנעת או לא – זה לא טיעון. יש ניהול פדגוגי. מי שהוא פדגוג מבין כנראה מה זה. מנהל בי"ס צריך קודם כל לנהל פדגוגית. אם יפילו עליו ענינים עסקיים ויצרפו לו איש עסקים כמלווה, האם זה ישפר את הרמה הפדגוגית של ביה"ס והתלמידים?
  לגבי גמול השתלמות. מורה שאינו לומד ומשתלם, אינו מתפתח מבחינה מקצועית. סביר להניח שיהיה מורה פחות איכותי.
  ענין נוסף – השבתון. הכוונה היא לבטל את השבתון למורים. השבתון נועד להתאווררות ולמניעת שחיקה. אני מכירה מורים שעזבו את המקצוע כי לא יצאו לשבתון.
  כבר השנה יולי תמיר העבירה הוראה לביטול השבתון. ארגון המורים ניהל מאבק על כך. הוא הודיע למורים שלא יבקשו שבתון לשנה הבאה. אי יציאת מורים לשבתון וחזרתם של מורים משבתון גרמה לפקק במערכת. לכן תמיר ויתרה על הגזרה.

 17. גליה :

  אי דיוקים – לגבי השתלמויות.
  שיטת גמולי ההשתלמות הנהוגה כיום תשתנה.
  הקידום היום תלוי ותק + השתלמויות ללא מכסות (תלמד יותר תתקדם מהר). הקידום לאחר הרפורמה מנווט כלכלית. ותק (1% לשנה)+פזם(2 עד 3 שנים)+ מכסת השלמות = עליה בדרגה. עד דרגה 5 (9000 ש"ח בערך) ללא מכסות ומדרגה 6 . אישור המפקחת לפי מכסות איזוריות.
  גם אם תהיה מורה מצויין ומשכיל שהתחבב על מעבידיו – עדיין יוכל להתקע בדרגה עקב מחסור במכסות (בדומה לפרופסורה באוניברסיטה כמדומני). היות וכל התוכנית מנותבת כלכלית, ללא קשר לחינוך.השינוי נובע להערכתי …על מנת להקל על האוצר בתכנון המשאבים ובצמצום הוצאות.
  דוגמא מתחום אחר: מדינת ישראל חשבה שנכון יהיה ששוטריה יהיו משכילים יותר ועודדה אותם ללכת ללמוד לימודים אקדמים. אלא שלא לקחה בחשבון את העליה התלולה בהוצאות המדינה על משכורות.
  האוצר למד את הלקח …ומיישם אותו על המורים. הם ישתלמו ויתקדמו אבל בקצב איטי יותר.

  באשר לנושא הניהול- בשונה מהנאמר בכתבה, אני מסכימה שהמנהלים צריכים להרויח יותר וזקוקים ליותר אוטוריטה. יש בתוכנית גם בלמים. מנהל יסיים את הקדנציה לאחר 8 שנים, אם הוא יהיה "מפטר סידרתי" הדבר ישפיע על עתידו כמנהל. בנוסף עליו ללמד יותר שעות מבעבר ומספר שעות העבודה שלו לא שונה מהיום – כיום רוב המנהלים עובדים מעל למשרה מלאה ולאחר הרפורמה לא יוכלו לעבור את ה100% משרה.
  יותר תלמידים יסבלו מההעדרויות הצפויות של המנהל – מהשיעור.
  ומנהל יצטרך לתת יותר שעות "בהתנדבות".

 18. גליה :

  אנא קבלו תיקון:
  הבהרה לגבי השתלמויות ולא ככתוב
  אי דיוקים.
  סליחה.

 19. נעמי טלטש :

  לאיתי ולשושי.
  כבר שנים שאין בעיה לפטר מורים.
  כבר שנים שלא מצליחים למצוא טובים מהם שיסכימו לבוא במקומם.
  כבר שנים שמורים טובים עוזבים את המערכת.
  זהו המצב בכללותו, גם אם יש יוצאים מן הכלל.
  מערכת החינוך עובדת בעניין זה באופן צנטריפוגלי- כוח המשיכה שלה הולך וקטן כל הזמן.
  כאשר מורים טובים עוזבים, מנהלים מוותרים לפעמים על הטרחה בפיטורי מורים פחות טובים.
  וזה עוד כלום. המערכת נהגה לפטר באופן שיטתי מורים לפי שיקולים זרים (התיעלות קראו לזה בדרך כלל…) וכך יצא שיחד עם המורים הפחות טובים היא זרקה החוצה גם מורים טובים.
  אם היינו עושים כנס ארצי של מורים טובים שעזבו או הועזבו, היה צריך לקיים את הכנס בפארק הירקון.
  המערכת מסיבות שאין מקום להיכנס אליהן עכשיו, מתקשה לעיתים לגלות גמישות כלפי מורים שאינם מעוצבים לפי "קו התקן" נקרא לזה כך,
  וגם מהסיבה הזאת היא פולטת במשך שנים מורים טובים.
  זו הבעיה וחבל לבלבל את העיקר בטפל.
  כפי שכבר ציינתי במקום אחר, וחי נפשי שלא יודעת מי בכלל מתעניין בדיונים האלה, ישנם מורים שבורחים מהעבודה ועובדים בשכר לא יותר גבוה רק כדי לנשום לרווחה.
  ההוראה היא מקצוע קשה שזוכה באופן כללי ליחס של בוז מתנשא. תבדקו את הנקודה הזאת לאורך שנים בתקשורת.
  ביחס להשתלמויות-
  עשר שנים ערכתי השתלמויות מורים (אני מקווה שהיו ראויות) וידוע לי שרק משה"ח
  היה מאשר השתלמות מוכרת לגמול, אף גוף אחר.
  אז במקום לזרוק את התינוק עם המים, אפשר היה לעשות רויזיה ראויה.
  בקשר למנהלים – אוי, זה נושא מורכב ביותר. קשה להיות מורה וקשה להיות מנהל.
  מעמדו החדש של המנהל איננו עניין פרוצדורלי.
  הרפורמה מגדירה מחדש את הציפיות מבית הספר. לכן תפקידו של המנהל, עבורו הוא מקבל את הגמישות הניהולית, יהיה לבצע את השינוי הזה.
  ביה"ס אמור עכשיו להפוך למוסד יעיל,כמעט בסגנון טקסס מימי בוש כמושל.
  גם הגדרת המורה הטוב משתנה עם הרפורמה.
  איך שלא יהיה, על פי כל הגדרה-
  סך המורים הטובים במערכת יקטן עם הרפורמה ולא יגדל.
  מנהלים "יגנבו" זה לזה מורים "טובים". יהיה שמח.

 20. שושי פולטין :

  לנעמי בוקר טוב,
  אני רואה שדברי עוררו בך כעס רב, אלא שאין לנו מחלוקת אלא הסכמה מלאה!!! התשובה שלי הייתה נקודתית לגבי פיטורין של מורים שלא עושים את עבודתם נאמנה (בלשון עדינה) ונשארים במערכת.
  מעבר לכך , יש בעיה של מחסור מורים במערכת,עזיבת מורים ואי כניסה של מורים חדשים. לא רק שאני מסכימה איתך אלא אף כתבתי על כך למבקר המדינה (לצערי לא נעניתי) ואני מתריאה על כך השכם והערב!
  קראי לדוגמא:
  http://cafe.themarker.com/view.php?t=245117
  שבת שלום,
  שושי

 21. נעמי טלטש :

  לשושי
  לא את מעוררת בי כעס, חס וחלילה.
  המצב, המצב, בהחלט מכעיס וכל הכבוד למאבק העיקבי והעיקש שלך.

 22. אופק חדש: מורים, עצרו את ההרעה בפנסיה :

  […] ג. ביטול גמול ההשתלמות. […]

 23. דני גלעד :

  מה קורה ? 🙂
  מבקש מידע על גמול השתלמות
  איך זה בדיוק עובד? זה טוב רק לעובדי מדינה?
  מצאתי אתר שמדבר על זה אבל אני רוצה עוד מידע…
  אפשר להשיב לי במייל
  תודה

 24. האם הסימולציה בתלושי השכר תשכנע מורים להצטרף ל"אופק חדש"? :

  […] יכול להיות שהסימולציה אכן תראה ששכר המורה ב"אופק חדש" גבוה יותר. זאת לאחר שהגדילו למורה את מספר השעות במשרה (והורידו בכך את שכר העבודה לשעה). השכר החודשי למורה ב"אופק חדש" עלה, במיוחד למורים מהדור הצעיר.  יש המציגים זאת כשיפור במצב המורה, ויש המציגים זאת כהרעה בתנאי העבודה של המורה. דיונים רבים על כך נערכו ב"עבודה שחורה" (פה, פה, פה ועוד ועוד). זאת נוסף על הדיון הציבורי שנערך ב"עבודה שחורה" בפרטי ההסכם – יתרונותיו וחסרונותיו (פה, פה, פה, פה, פה,פה) […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.