חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

במגזר הדרוזי-ערבי מוחים נגד החזרת הגנים לרשויות המקומיות

נושאים חינוך ותרבות ב 23.06.08 6:04

במסגרת הרפורמה המתוכננת במשרד החינוך (לא מדובר ברפורמת 'אופק חדש') יעברו גני הילדים מידי משרד החינוך לאחריות הרשויות המקומיות. 'איחוד גני הילדים במגזר הערבי והדרוזי' הפגין נגד האיחוד במהלך ביקור שרת החינוך בשפרעם במחאה על השינוי.

היום 19.6.08 ביקרה שרת החינוך, במסגרת ה"יוליבוס" בשפרעם. היא התקבלה בהפגנות מחאה על-ידי תושבי-המקום. בראיון של דובר איחוד גני-הילדים במגזר הערבי והדרוזי עם רינו צרור בגל"צ (בין שעה 9 – 11 בבוקר), הוא הסביר את ההפגנה בהתנגדות של המגזר הערבי והדרוזי למהלך שרת החינוך להעביר את המימון והפיקוח על גני-הילדים אל הרשות המקומית. המצב היום הוא ש- 400 גני-הילדים במגזר הם פרטיים, ואיחוד גני-הילדים מממן את שהות הילדים בגנים תחת פיקוח משרד החינוך (חינוך מוכר שאינו רשמי). אמנם משרד החינוך משלם פר תלמיד, אבל עד שהמימון מגיע, האיחוד מממן מכיסו את המשכורות לגננות, ולעתים נעזר בתביעות משפטיות.

ההפגנה מבטאת את ההתנגדות הגורפת של התושבים ושל איחוד גני-הילדים להחזיר את המצב לקדמותו כפי שהיה בעבר, בתקופה שהיו גני-ילדים של הרשות המקומית. הטענה היא שרמת הגנים היתה נמוכה, ואצל הילדים נוצרו בעיות קשות. כמו כן, הועלתה הטענה שהרשות המקומית מושחתת ואי-אפשר לסמוך עליה שתתן שירות איכותי לילדי-הגנים, בניגוד למצב היום, שבו התלמידים מקבלים בגנים הפרטיים שירות איכותי ביותר.

העברת סמכויות לרשות מקומית היא השלב הבא ברפורמה של משרד החינוך, אם במסגרת אופק חדש או במסגרת אחרת. התוכנית היא לבזר סמכויות ממשרד החינוך אל הרשויות המקומיות במסגרת הפיכת המשרד למשרד מטה ללא סמכויות ביצוע. ההפגנה היום היא הסנונית הראשונה במגזר הערבי והדרוזי בהתנגדות להעברת סמכויות לרשויות מקומיות. הרשויות המקומיות ידועות בניהול לא תקין. הנה מה שאמר קצין משטרה בכיר עליהן: "פשע מאורגן מצוי ברמה גבוהה ברשויות המקומיות, משום שראשי כוח כמו ועדות רישוי, ועדות סטטוטוריות, ושינוי ייעוד של קרקעות, נמצאים שם." אמנם העברת סמכויות בתחום החינוך לרשויות המקומיות אינה קשורה לפשע מאורגן, אבל קיימת סכנה שאיכות השירות שינתן תרד תחת סמכותן.

נערך על ידי גל
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.