postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » פרשת המניות של ח"כ חיים כץ

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פרשת המניות של ח"כ חיים כץ

נושאים איכות השלטון, בחירות 2013, דעות ב 12.11.12 0:55

לאחרונה מתרבות הטענות נגד חה"כ חיים כץ, המנצל את כוחו הרב בקרב מתפקדי הליכוד לקידום ענייניו הכספיים. איתמר כהן חושב שהפריימריז הקרבים בליכוד הם הזדמנות מצויינת לקדם דווקא את חברי הכנסת שפעלו בקדנציה האחרונה למען הציבור הרחב, ולא למען אינטרסים אישיים

לחבר הכנסת חיים כץ מהליכוד יש חבר קרוב: איש העסקים קובי מימון. החברות לא מסתכמת בקשר אישי, וכוללת גם קשרים עסקיים ענפים: בראיונות ל'דה מארקר' ול'גלובס' ציין כץ, שהוא מחזיק במניות רבות של חברת קידוחי הגז ישראמקו, שבבעלותו של מימון, ואף התגאה שעשה עסקה מצויינת, מאחר שמחיר המניות קפץ פי 20 מאז קנה אותן כץ לראשונה. ואולם, בשנים האחרונות התברר, שמי שעשה עסקה מצוינת היה לא רק ח"כ כץ, אלא גם חברת ישראמקו, שהנוכחות של בעל מניות שלה בתוך בית המחוקקים בודאי לא הזיקה לה.

ב-2010 הקים שר האוצר שטייניץ את ועדת ששינסקי, משהתברר, כי חלקו של הציבור בישראל ברווחים מאוצרות הטבע שבמדינה נמוך משמעותית מהמקובל בעולם. לזכותו של כץ יש לציין, כי הוא הודיע, שלא ישתתף בדיונים ובהצבעות על מסקנות הוועדה, אשר התמקדו בהגדלת המיסוי על חברות קידוחי הגז, בשל היותו בעל עניין אישי, כמי שמחזיק במניות של חברת קידוחי גז.

כץ אמנם לא פעל בכנסת – אך כן פעל בדרכים אחרות. כך, על פי 'דה מארקרוערוץ 10, כץ נכח במשרדי חברת ישראמקו בעת שח"כ ציון פיניאן מהליכוד נפגש עם בעלי החברה, קובי מימון, בעניין מסקנות ששינסקי. הלחץ הועיל, ופיניאן הודיע על תמיכתו בהפחתת המסים על חברות הגז. חבר הכנסת לשעבר חיים אורון (מרצ) סיפר בראיון ל"הארץ", שגם הוא נפגש עם מימון לבקשתו של חיים כץ.

חבר הכנסת כרמל שאמה-הכהן מהליכוד טען, שח"כ כץ "הוציא עליו חוזה", ומפעיל את כוחו הרב בליכוד, כדי לפגוע בו, כנקמה על תמיכתו בהעלאת המסים על חברות הגז. בתגובה להאשמות יזם כץ בדיקת פוליגרף, שניקתה אותו מאשמה. ח"כ שאמה-הכהן לא השתכנע, וטען כי הבדיקה לא היתה מספקת, וכי ממצאיה אינם אמינים.

יש לציין, כי ח"כ שאמה-הכהן אינו היחיד שמאשים את ח"כ כץ בניצול כוחו הרב בקרב מתפקדי הליכוד לקידום ענייניו הכספיים האישיים. עמותת "אדם, טבע ודין" והתנועה לאיכות השלטון פנו בשנה שעברה למבקר המדינה בבקשה לבדוק את הטענות, וציטטו בפנייתן פרסום של עמית סגל בערוץ 2 שעל פיו ח"כים נוספים בליכוד תמכו בהקלות לחברות הגז מחשש שח"כ כץ ינקום בהם, ויורה לאלפי המתפקדים שלו לא לתמוך בהם בפריימריס.

לאחרונה, עם התקרבות הפריימריס בליכוד, נטען במקומות שונים – למשל, בראיון של ח"כ שאמה-הכהן ל"רדיו ללא הפסקה", ובדבריהם של הפרשנים הפוליטיים נדב פרי ויואב קרקובסקי ברשת ב' ב-1.11.12, כי כץ מממש את איומיו, ומתנקם בח"כים שתמכו בהעלאת המסים על חברות הגז.

מה אפשר לעשות

בדמוקרטיה הפועלת היטב, אזרחים לא ממתינים למבקר המדינה או לבתי המשפט, כדי שיעשו עבורם את כל העבודה. הפריימריז הקרבים בליכוד הם הזדמנות מצויינת עבור הרבים שנענו לקריאה, והצטרפו לתכנית הסודית למלחמה בשחיתות, לקדם את חברי הכנסת, שפעלו בקדנציה האחרונה למען הציבור הרחב, ולא למען ענייניהם האישיים.

תגובות

כידוע, מבקר המדינה מקבל פניות רבות מאוד, ומטבע הדברים בודק רק את חלקן.

דוברי "אדם, טבע ודין" ו"התנועה לאיכות השלטון", אליהם פניתי, לא זכרו תשובה משמעותית כלשהי ממבקר המדינה. לא התקבלה תגובה ממשרד מבקר המדינה.

תגובת ח"כ חיים כץ: "השאלות שאתה שואל – מגמתיותשקריות ומקורן בהכפשה למטרות פוליטיות ציניות"

תגובת ח"כ חיים כץ התקבלה באמצעות עוזרו, אילן מרסיאנו:

"שלום אני שמח שאתה שואל שאלות מתוך כוונה להביאם ביידי הציבור.

השאלות שאתה שואל הן לא שאלות תמימות ומקורן בחכ שאמה שבחר בדרך של הכפשה וסילוף כדי לקבל כותרת.

בכוונתי להוכיח לך ולציבור הקוראים כי השאלות מגמתיות , שקריות ומקורן בהכפשה למטרות פוליטית ציניות .

ששנסקי –

ח"כ חיים כץ בחר שלא להשתמש בזכותו כחבר ועדת הכספים וכחבר כנסת ונעדר מהדיונים ומההצבעות שהתקיימו בעניין ששנסקי .

חיים כץ בחר שלא להשתתף במטרה למנוע לזות שפתיים .

חשוב מאוד להבהיר לציבור הקוראים כי חוק ששנסקי אושר ברב עצום הן בוועדת הכספים (ששאמה לא חבר בה ) והן במליאת הכנסת.

לצורך הוויכוח אומר כי גם עם שאמה היה בטיול שנתי בלפלנד באותה עת חוק ששנסקי היה עובר ברוב עצום בכנסת .

לצערי ח"כ שאמה בחר בטקטיקה ידועה -הכפש על מנת לקבל כותרת בעיתון.

איתמר אתה מטעה את הקוראים שעלולים לחשוב שהעיתונאים שציינת אכן אמרו את הדברים.

העיתונאים שציינת אמרו את הדברים מפיו של שאמה וזה ודאי לא אומר שזו דעתם או שהם מסכימים לשקרים המופצים.

לצערי תקופה ארוכה ששאמה בוחר בדרך של הכפשות במקום לבוא לבוחר באופן טהור להציג בפני הבוחר את העשייה כדי לבקש את אמונו מחדש .

רשימות חיסול

עוד ספין מבית מדרשו של שאמה ומדוע ספין? .

חוקת הליכוד קובעת כי כל מצביע יכול לסמן 12 סימונים בלבד . להזכירך בליכוד מכהנים כיום 28 חברי כנסת . רוצה לומר שגם אם רוצים לתמוך בכולם או לחסל את כולם אי אפשר . לחיים כץ ציבור תומכים גדול של גמלאים של עובדים אשר חלקם אף שומעים לעצתו לגבי הרכב הנבחרת שתייצג את הליכוד בכנסת . לדעתי חיים כץ חושב שיריב לוין יותר חרוץ משאמה ושאלקין נאמן ממנו להתיישבות ושראובן ריבלין ראוי ממנו עשרות מונים . וכו' וכו . אגב ח"כ חיים כץ עובד בתיאום מלא עם רה"מ בנימין נתניהו .

ודבר קטן נוסף כדי להבהיר נקודה לגבי אופיו של שאמה:

לו היה מסתכסך רק עם חיים כץ ניחא אבל ידוע ששאמה הוא מסתכסך סידרתי. הוא הצליח בקדנציה האחרונה להסתכסך עם עם מרבית שרי הליכוד ועם מרבית חברי הכנסת מהליכוד . לא אחדש דבר אם אומר "ששאמה מסתכסך סידרתי" והכל למען עוד כותרת בעיתון. שיספר לציבור על המריבות שלו עם שאר החברים . מריבות אגב שפוגעות בליכוד ומעצבנות הרבה ליכודניקים שאוהבים את אחדות המחנה ולא את המריבות .

ואחרי שסיימנו עם הפוליטיקה הקטנה אבקש לשכנע את ציבור הקוראים שמצביע בליכוד לתמוך בחיים כץ כי רק כך הוא מבטיח שמירה על זכויות הגמלאים , שמירה על עתיד פנסיה שלנו ,שמירה על זכויותינו כעובדים במשק .

אסיים עם הנתון המעניין הבא – במהלך ארבע שנים חוקקה הכנסת 416 חוקים בקריאה שניה ושלישית . 129 חוקים חמתוכם חוקק חיים כץ אגב כולם חוקים מתחום העבודה הרווחה והבריאות . לשמחתי הבחירות בפתח והציבור הוא אשר ישפוט מי שירת אותו ומי עשה כותרות. אתה מוזמן לעמוד של חיים להתרשם מקרוב אחר פעולתו."

הערות

א. ח"כ כץ בחר להתייחס לח"כ שאמה-הכהן בלבד, אף שהשאלות ששלחתי לו על הטענות שבכתבה, מתייחסות גם לח"כים אחרים.

ב. חוק ששינסקי עבר ברוב, אך הלחצים הכבדים שהופעלו על חברי ועדת ששינסקי ועל הח"כים הביאו לכך שבין מסקנות הביניים של הוועדה לבין החוק שאושר לבסו, הוכנסו שינויים רבים – שינויים, שמשמעותם היא הטבות המוערכות בעשרות מיליארדי ש"ח לחברות הגז.

ג. ברור שאין "רשימות חיסול" בפריימריס באופן ישיר, אך השאלה היא, האם הובהר לח"כים בליכוד, שאם הם יתמכו בהקלות מס לחברות הגז, הם יזכו להיכנס ל"רשימת המומלצים" של ח"כ כץ, שמאחוריו עומדים אלפי מתפקדים לליכוד. וכן – האם הופעלו לחצים דומים גם על ראשי ערים וראשי סניפים בתנועה.

ד. ח"כ כץ אכן חוקק חוקים חברתיים רבים למען סטודנטים, עובדים, גמלאים ועוד. עם זאת, יש לזכור, שלעזרה לציבור יש מחיר, ואם לא רוצים להגיע לפשיטת רגל בנוסח יוון, חייבים להביא את הכסף ממקור כלשהו – והפסקת מתן הטבות מס אדירות לטייקונים ולתאגידים שנהנים מאוצרות הטבע של המדינה היא אחד המקורות החשובים.

ה. כל טעויות הניסוח וההגהה בתגובה מקורן בתגובה שהתקבלה במייל, ושהובאה כאן ללא כל עריכה.

 • תודה לעידןאורן ודקלדוד על עזרתם בהכנת הכתבה.
נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , , , ,

6 תגובות

 1. אילן :

  שלום זה שוב שאילן .
  מבקש להרחיב לגבי העשייה בתחום העבודה הרווחה והבריאות של חיים כץ שעומד בראש ועדה שהיא שיאנית החקיקה החברתית בכנסת ה 18.
  לחיים כוח פוליטי כמו לנבחרי ציבור אחרים . והוא תיעל את הכוח "לעשייה חברתיים "
  עובדות :
  רשימה חלקית כנסת 18 – ועדת רווחה בראשות חיים כץ ":רשימת חוקים שהיו תקועים וקודמו על ידי חיים:

  חוק להגברת האכיפה של דיני העבודה, התשע"ב–2011 – משנת 2008
  תקציר
  קביעת מנגנון של סנקציות כספיות במסגרת אכיפת דיני העבודה. בחוק נקבע כי על מזמין שירות חלה האחריות לשמירת זכויות עובדי הקבלן המועסקים אצלו וכן נקבעו הוראות לעניין בדיקות תקופתיות על ידי בודק שכר מוסמך.

  חוק הסדרת העיסוק במקצועות הבריאות (תיקון מס' 2), התש"ע-2010 – משנת 2008
  תקציר
  הסדרת מקצועות הבריאות:קרימינולוגיה קלינית, פודיאטריה, פודיאטריה ניתוחית וכירופרקטיקה, כדי להבטיח את הרמה המקצועית ההולמת של העוסקים בהם ולהגן על בריאות הציבור מפני אנשים שעוסקים במקצוע ואינם בעלי ההשכלה וההכשרה המתאימות לכך. בנוסף, החוק קובע את התנאים בהם אדם זכאי לקבל תעודה בכל אחד ממקצועות בריאות אלה.

  קובץ תקנות לעדכון גמלאות נכי ויתומי צה"ל – העדכון במשך כל השנים היה רק בחלוף כשנתיים מפרסום המדד והיום העדכון מתבצע כעבור שנה.
  צו הנכים (תגמולים ושיקום) (העלאת שיעורי השכר הקובע והתגמול לנכה מחוסר פרנסה ונצרך), התשס"ט-2009 ; תקנות הנכים (תגמולים ושיקום) (תוספת למימון צרכים מיוחדים ) (תיקון), התשס"ט-2009 ; תקנות הנכים (טיפול רפואי) (תיקון מס' 2), התשס"ט-2009 ;תקנות הנכים (תגמולים ושיקום) (לימודים לרכישת מקצוע) (תיקון מס' 2), התשס"ט-2009 ;תקנות משפחות חיילים שנספו במערכה (תגמולים ושיקום) (תשלום למימון צרכים מיוחדים) (תיקון מס' 2), התשס"ט-2009 ; תקנות משפחות חיילים שנספו במערכה (תגמולים ושיקום) (חינוך יתומים לשם רכישת מקצוע או השכלה כללית או מקצועית) (תיקון מס' 2), התשס"ט-2009 ;תקנות משפחות חיילים שנספו במערכה (תגמולים ושיקום) (הקלות ליתומים להשתלמות במוסדות להשכלה על – תיכונית) (תיקון מס' 2), התשס"ט-2009

  הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון מס' 123) (הרחבת הזכאות לקצבת שאירים לאלמן), התשע"א-2010 + תקנות הביטוח הלאומי (קביעת הכנסה בביטוח זקנה ושאירים)(תיקון), התשע"א 2011 – תקוע מאז הכנסת ה-16
  השוואת זכויות אלמן אלמנה בכל הקשור לקצבת שאירים.

  תיקון מס' 6 לתקנון האחיד של קרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר – ב – 2010 הייתה החלטה של בג"צ, אך המאבק החל הרבה לפני.
  השוואת זכויות אלמן אלמנה בקרנות הפנסיה.

  במסגרת המאבק לשפר את הטיפול בניצולי שואה שקופחו במשך עשרות שנים:
  חוק הביטוח הלאומי (תיקון מס' 129), התשע"א-2011
  תקציר
  כל הקצבאות המשולמות לניצולי השואה על ידי מדינות חוץ בקשר לרדיפות הנאצים ועוזריהם, לא ייחשבו כהכנסה לעניין קביעת הזכאות לגמלת סיעוד.

  חוק מרשם תורמי מוח עצם, התשע"א-2011- הטיפול בנושא החל כבר בכנסת ה – 16.
  תקציר
  הסדרת דרכי ביצוע בדיקות התאמה לשם רישום התוצאה במרשם תורמי מוח עצם. הסדרת פעילותם של מרשמי מוח עצם, והתנאים למבצעי גיוס לבדיקות התאמה שנערכים מעת לעת.
  החוק קובע גם, כי תוצאות של בדיקת התאמה שנערכת לאדם כלשהו ישמשו אך ורק לטובת מציאת התאמה בינו לבין החולה הזקוק לתרומה, וכי לקיחת דגימה ביולוגית מקטין, חסוי או פסול דין, תבוצע אך ורק לצורך בדיקת התאמתו של אותו קטין/פסול דין עם קרוב משפחה.

  חוק הביטוח הלאומי (תיקון מס' 132- הוראת שעה), התשע"ב-2012
  תקציר
  תכנית ניסיונית לשנה, של המוסד לביטוח לאומי במסגרתה יתאפשר למבוטח שמלאו לו 80 וטרם מלאו לו 90, שגר באזור שקבע שר הרווחה בצו, לבחור שבדיקת התלות שהוא נדרש לעשות תיערך על ידי רופא מומחה ותתקיים בביתו של המבוטח. בכנסת ה – 17 התקבל חוק קודם שמאפשר לגילאי 90 בכל הארץ לממש זכות זו.

  הצעת חוק ההתייעלות הכלכלית (תיקוני חקיקה ליישום התכנית הכלכלית לשנים 2009 ו-2010), התשס"ט-2009 : פרק כ, סעיפים 109-112: שילוב מקבלי קצבאות בעבודה (ויסקונסין) – מאבק קשה של חיים וחברי הוועדה לביטול תוכנית ויסקונסין שראשיתה בכנסת ה – 17

  חוק תרומת ביציות, התש"ע-2010 -תחילת תהליך החקיקה בכנסת ה – 17 אך מדובר במאבק ארוך של כ- 10 שנים טרם החקיקה להביא את הנושא להסכמה ואישור.
  תקציר
  הסדרת הליך תרומת ביציות למטרת הולדה לנשים בגילאי 18 עד 54. בנוסף, הסדרת אפשרות לשימוש בביציות התורמת לצרכי מחקר.
  החוק אוסר על סחר בביציות ועל תיווך שנעשה בתמורה. יוקם מאגר מידע שיכלול מידע לגבי שאיבת ביציות ואישור הקצאת ביציות למטרת השתלה.

  חוק משפחות חיילים שנספו במערכה (תגמולים ושיקום) (תיקון מס' 30), התש"ע-2009- החוק היה תקוע 62 שנה!!! מאז קום המדינה
  תקציר
  אלמנה שהוכרה כאלמנת צה”ל ומקבלת תגמול על פי חוק משפחות חיילים שנספו במערכה (תגמולים ושיקום), תמשיך לקבל את התגמול המגיע לה גם אם נישאה מחדש.

  חוק תשלום קצבאות לחיילי מילואים ולבני משפחותיהם (תיקון מס' 4), התשע"ב-2011 -מאבק משנת 2000 לקידום הנושא.
  תקציר
  ישולם מענק הוני חד פעמי, בסכום של 100,000 שקלים חדשים, לבן זוגו או להוריו של חייל מילואים שנספה לפני 1 בינואר 1999. המענק ישולם גם למשפחתו של חייל מילואים שנפגע לפני יום התחילה, אך נפטר כתוצאה מהפגיעה לאחר יום התחילה.

  חוק תשלום קצבאות לחיילי מילואים ולבני משפחותיהם (תיקון מס' 5), התשע"ב-2012 -מאבק משנת 2000 לקידום הנושא.
  תקציר
  חייל מילואים שנספה לפני 1 בינואר 1999 או שנפגע לפני התאריך האמור אך נפטר כתוצאה מהפגיעה לאחר אותו תאריך, ילדו יהיה זכאי למענק ההוני במקרים בהם בן זוגו של חייל המילואים נפטר או אינו זכאי למענק ההוני והורי חייל המילואים נפטרו גם כן ובלבד שבקשה לקבלת המענק תוגש עד ליום 31 במרס 2014.

 2. אילן :

  המשך :חוק הדיור המוגן, התשע"ב-2012- הטיפול בנושא החל לפני כ – 12 שנה
  תקציר
  הסדרת פעילות הדיור המוגן והבטחת זכויותיהם וכספם של המתגוררים בו. מפעיל דיור מוגן שלא כחוק ייקנס בסכום של עד 452 אלף ש"ח, ובנוסף הדיירים יוכלו לבטח את כספי הפיקדון והוא יוחזר להם בתוספת הפרשי הצמדה למדד.

  חוק הבטחת הכנסה (תיקון מס' 40), התשע"ב-2012- הנושא הועלה עוד בכנסת ה – 16.
  תקציר
  שימוש ובעלות על רכב לא תמנע קבלת הבטחת הכנסה.

  תקנות דם טבורי (בנק דם טבורי ציבורי), התשע"א -2011; תקנות דם טבורי (בנק דם טבורי פרטי), התשע"א 2011 – הטיפול בנושא החל כבר בכנסת ה – 17
  הסדרת תקנות המסדירות את הדרישות והתנאים להקמת בנק דם טבורי ציבורי.

  תקנות מגן דוד אדום (אגרות הסעת חירום באמבולנס)(תיקון), התשע"ב – 2012 – מאבק של שנים.

  הקלות ופטורים מתשלום עבור הזמנת אמבולנס.

 3. אילן :

  לכל שאלה נוספת אשמח

 4. שושי :

  לאילן,
  אין ברשימת החקיקות דבר וחצי דבר המתייחס לדברים שנכתבו.

 5. אילן :

  שושי . היקף החקיקה של חיים כץ הוא חסר תקדים בייחס לכל ח"כ אחר . הטענות המוצגות בכתבה של איתמר הם ישנות ומקורן ביריבים פוליטיים שכל רצונם הוא להכפיש את חיים כץ .איתמר לא מביא עמו שום עובדה לבד מהאשמות חסרות בסיס וחבל שכך גומלים לח"כ שעשה פעילות חברתית כה מכובדת ומקיפה

 6. אילן :

  ובכלל נושא ששנסקי מצחיק . שווה שאיתמר ייעשה בדיקה אמיתית לגבי אופי ההצבעה של חברי הכנסת בהצעת החוק הזו . הרי העובדות מלמדות שהחוק התקבל ברוב עצום וללא מתנגדים בוועדת הכספים ובמליאת כנסת .אז או שזה מעיד שחיים כץ לא כל כך חזק פוליטית כפי שמציירים אותו או שהמתואר בכתבה אינו נכון עובדתית .

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.