חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תימכו בחקיקה סביבתית – פניה לחברי סיעת העבודה

נושאים בריאות ואיכות סביבה, מכתבים ב 18.06.08 6:00

שי כהן חברנו הוא גם חבר מפלגת העבודה וגם פעיל סביבתי וחברתי. לקראת מקבץ הצבעות חשובות מחר בנושאי איכות הסביבה הוא מזכיר שהפנקס פתוח והיד רושמת – ומנמק מדוע הוא מבקש את תמיכת חברי הסיעה בכמה הצעות

17 ביוני 2008

לכבוד,

חברי סיעת "העבודה" בכנסת ישראל

שלום רב,

הנדון: חקיקה סביבתית ומעקב החברים

ביום רביעי הקרוב תתקיים ההצבעה על חמישה חוקים סביבתיים שכבר נומקו בקריאה טרומית במליאה, כפי שהזכירו לכם יושבי ראש השדולה הסביבתית חברתית במכתבם. כחבר מפלגת העבודה ופעיל סביבתי וחברתי, אני מבקש מכם שלא להיקלע חלילה למצב בו תתנגדו להצעות אלו במליאה, כמובן, שהרצוי ביותר יהיה לתמוך בהן בגאון, אבל "יודע צדיק" וגו' , לכן זחילה אל המזנון גם היא תתקבל בהבנה.

בכוונתי לסקר את דרך ההצבעה בנוגע להצעות חוק אלו הן מייד לאחר הדיון והן בדו"ח  העשייה הסביבתית חברתית אודות פעילות חברי הכנסת שיפורסם ערב הבחירות המקדימות במפלגה (חומר שלכם לדו"ח אודות פעילותכם בנושאים אלו יתקבל בברכה לכתובתי shay . haifa @ gmail.com).

לנוחותכם , אני מצרף את דברי ההסבר לחוקים העולים לדיון כפי שאלו נשלחו לכם במכתבם של יושבי ראש השדולה:

חמש הצעות החוק הן מידתיות ומקצועיות ומכוונות לקדם את ההתמודדות עם הבעיות הסביבתיות והבריאותיות הקיימות.

הצעות החוק הן:

–          הצעת חוק התייעלות אנרגיה במבני ציבור (פ/ 3328)חוק הקובע מנגנון הדרגתי לקידום החיסכון באנרגיה במבני ציבור. הצעה זו באה להתמודד עם הגידול בצריכת החשמל של מדינת ישראל שהוא מהגבוהים בעולם. ב-20 השנים האחרונות, צריכת החשמל הכפילה את עצמה מדי 10 שנים. קצב הגידול השנתי של צריכת החשמל במוסדות ציבור הוא הגבוה ביותר מכל מגזרי המשק. הגידול החריג של צריכת החשמל במוסדות ציבור היה הגורם המרכזי בהיווצרות שיא בביקוש לחשמל בקיץ. אם יימשך הגידול בצריכת החשמל של מדינת ישראל, אותו מובילים מוסדות הציבור, באותו קצב כפי שהיה בעבר, בעוד 20 שנים תגדל צריכת החשמל פי 4, ויחד איתה תגדל כמות המזהמים הכרוכים ביצור חשמל. כיום, ההוצאה על צריכת החשמל במוסדות ציבור עולה על 2 מיליארד שקלים חדשים מדי שנה. להוצאה זאת יש להוסיף הוצאות דלק להסקה, חימום מים וקיטור בבתי חולים, אוניברסיטאות ובתי ספר. צריכת האנרגיה היא ההוצאה היחידה במוסדות ציבור אותה טרם קיצצו, למרות הפוטנציאל הגדול ביותר בהשוואה ליתר התחומים, בהם חל קיצוץ. מטרת החוק לרסן את הגידול החד בצריכת האנרגיה במוסדות ציבור עד לכדי שלושים אחוזים מערכן ההתחלתי, וכתוצאה מכך, להקטין את ההשקעה הדרושה בפיתוח של משק האנרגיה, להקטין את כמות מזהמי אנרגיה הצפויה בעתיד, להקטין את הוצאות הממשלה, הרשויות המקומיות ומוסדות ציבור אחרים, להקטין את הוצאת המשק הישראלי על אנרגיה, להקטין את תלותה של המדינה באנרגיה מיובאת, להקטין את הגרעון במאזן התשלומים ובעקיפין ליצור מקומות עבודה במגזר שימור אנרגיה. עלויות יישום חוק זה הן שוליות לעומת התועלת הכלכלית הישירה שתגרם למוסדות הציבור ולמדינה.

–          הצעת חוק לעידוד השקעות הון (תיקון – שמירה על איכות הסביבה) (פ/ 1284)החוק מכוון להפסיק מצב בו המדינה תומכת כספית במפעלים המזהמים את הסביבה. לפי הצעה זו מגיש בקשה לפי חוק עידוד השקעות הון יחויב להתחייב בכתב על כך שאין בתכנית, במפעל או בכל גורם אחר כדי לפגוע באיכות הסביבה. מפעל שיפגע בסביבה לא יקבל תקציבי עידוד ומענקים לו יבוטלו.

–          הצעת חוק ביטול פטור למיתקן גישה אלחוטית (תיקוני חקיקה) (פ/ 1680)החוק מכוון לסגור פרצה המאפשרת הקמת אנטנות סלולאריות ללא היתר בניה וללא מעורבות ציבורית. מוצע לבטל את הפטור למיתקן גישה אלחוטית משום שאין בו עוד שימוש לצורך המקורי שלשמו נחקק ועל מנת למנוע שימוש לא ראוי העלול לפגוע בציבור. ביטול הפטור ימנע פגיעה בזכותו של הציבור לשיתוף בהליכי התכנון והבניה ובשקיפות ההליכים, ישמור על עקרון הזהירות המונעת וייתן הגנה לזכות הקניין של הציבור כך שלא תהיה פגיעה בערך דירות מבלי שיובטח שיפוי על ידי הפוגע.

–          הצעת חוק איסור נהיגה ברכב בחוף הים (פ/ 2700)החוק נועד להתמודד עם התגברות תופעה שלילית זו של נהיגה ברכב בחוף הים וליקויים הקיימים בחוק הקיים, בין היתר, באמצעות -ייעול האכיפה – הגדרת תחומים האסורים בנהיגה באופן ברור, הטלת חובת סימון התחום המוגן, יצירת מנגנון לשינוי התחומים האסורים ויצירת האפשרות להטיל קנס על פי מספר הרישוי של הרכב ותיקון הענישה – איסור רכיבה על סוס וחמור בחופים מוכרזים ותיקון מדרג הענישה.

–          הצעת חוק הרשויות המקומיות (יחידות סביבתיות) (פ/ 2141)הצעת חוק זו באה להסדיר בחוק את מעמד היחידות הסביבתיות כך שכל רשות מקומית תהיה קשורה ליחידה סביבתית. כמו כן, הצעת החוק מסדירה את סמכויות היחידה הסביבתית ואת חובותיה, וכן מגדירה את מעמד מנהל היחידה הסביבתית. הצעת החוק מטילה את הסמכויות הבאות על היחידה הסביבתית – מתן ייעוץ סביבתי לרשות המקומית, מניעת מפגעים, קידום מודעות ופרסום דו"ח שנתי.

בברכה

שי כהן

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. איתמר כהן :

    שי – יישר כוח.
    אכן, הפנקס פתוח והיד רושמת, ואנו נעקוב ונבדוק מי הצביע למען הציבור הרחב, ומי נכנע לשיקולים קואליציוניים צרים, והצביע נגדנו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.