חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

העלאת הריבית היא רק חצי עבודה

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 30.03.11 6:08

החלטת נגיד בנק ישראל סטנלי פישר בדבר העלאת הריבית הגבוהה נתקלה בתגובות חריפות על הכבדה משמעותית. במאמר שלפנים, טוען ק. טוכולסקי שמדובר רק בחצי עבודה, שאולי גרועה מלא לעשות כלום

מאת: ק. טוכוסלקי

בנק ישראל ממשיך להלחם באינפלציה, במחירי הנדל"ן ובחלום הישראלי של רכישת דירה. כלכלנים תומכים ומתנגדים מפרסמים מאמרים במדורי הכלכלה, כולם מציינים את חוזקו של הנגיד פישר שמתמודד בלי פחד ומתוך בחירה בין רע לרע יותר. מה ששוכחים לציין זה שהנגיד כדרכו בקודש בשנים האחרונות מסתפק בחצי עבודה, ולמרות שגם אני תומך בריבית ריאלית, אני חושב שלעשות חצי עבודה זה גרוע לפעמים מלא לעשות כלום.

משחקי המטבע בשוק המט"ח העולמי מאפשרים לספקולנטים לחגוג על הפרשי שערים באופן שלא תמיד קשור בערכים הריאלים של מטבעות. נכון שבעולם שבו למדינות יש בעיקר חובות ורק מעט מאוד מהן מחזיקות מאזנים חיוביים זה קל, ועדיין שוק המט"ח הוא ג'ונגל פרוע. מדינות לא מעטות, כולל מדינות מערביות וקפיטליסטיות ששער הריבית שלהן גבוה משער ה-0.1% עד 1% שמקובל היום באירופה (שלמרות הריבית הנמוכה בחרה להטיל מסוי נגד ספקולנטים בשוק המט"ח גם היא) וארצות הברית כמו אוסטרליה, קוריאה ונורבגיה, מצאו דרך להתמודד עם משחקי ההימורים הפרועים של הספקולנטים ולהגן על עצמן מפני התחזקות לא ריאלית של מטבעותיהן, הם מיסו את המסחר הפיננסי בשוק המט"ח באופן שהופך את המסחר לריווחי פחות ולעיתים אף ללא כדאי. באופן זה הצליחו מדינות אלו להרחיק ספקולנטים ממסחר במטבעותיהן או לפחות לצמצם את ההשפעה שלהם, הם גם הרחיבו את הבסיס הפיננסי של המדינה באמצעות הגדלת ההכנסות ממסים. הטלת המסוי השלימה את התהליך של העלאת הריבית וזה בדיוק מה שבישראל לא עושים.

לפני חודשים בערך הודיע משרד האוצר שהוא יטיל מסוי שירתיע את הספקולנטים, מעבר לעובדה שמשרד האוצר לא בחר לנקוט בדרך הישירה של מסוי המסחר במט"ח בישראל והטלת מסוי על מסחר של גורמים זרים בשקל ובאגרות חוב של ישראל, הוא גם לא הגשים את איומו לנקוט בצעדים פחות מרתיעים. נאמן לדרכו ההרסנית משרד האוצר ממשיך להפקיר את השוק המקומי ואת המטבע המקומי לחסדי השוק הגלובאלי ומתעלם מכך שגורמים זרים מנפחים את ערכו של השקל. מדיניות או יותר נכון העדר המדיניות של האוצר היא חלק ממדיניות הממשלה הכללית שמעבר לעידוד הפרטות אינה ממהרת לנקוט שום עמדה. בנק ישראל פועל בכלים המוגבלים שיש לו ולקידום מטקותיו, אולם ללא פעולה ממשלתית משלימה רובנו נפגע.

כי בנק ישראל אמון על יציבות המערכת הבנקאית ועל יציבות המטבע, הוא לא אמון על כך שהמעמד הבינוני לא יתרושש. לפני שנתיים הפיל בנק ישראל את הריבית בכדי לעודד פעילות במשק תוך שהוא פוגע נואשות במעמד הבינוני באמצעות חיסול מסלולי החיסכון הסולידיים. זאת בכדי לעודד את האזרחים לחזור ולהמר בבורסה, האינפלציה גדלה בבטחה והשחיקה בערך הכסף בצירוף החיפוש אחר מסלולי השקעה שיבטיחו תשואה על הכסף הביאו להתנפחות בועת הנדל"ן שכן משקיעים שפחדו מהבורסה ולא יכלו יותר להרוויח 3-4 אחוזים בשנה מהשקעותסולידיות נכנסו לנדל"ן. היום, אחרי שגרם לשני שנתונים של צעירים לשלם משכנתאות מנופחות אבל לפחות בריבית נמוכה על דירות במחיר מופקע, מעלה שוב בנק ישראל את הריבית ועימה את הנטל על רוכשי אותן הדירות. בהעדר פעילות ממשלתית פועל בנק ישראל בחלל הריק, ומאבקיו שיכלו להיות משולבים בפעילות ממשלתית משלימה פוגעים בציבור הרחב שמשלם כרגיל במקום בעלי היכולת את מחיר המדיניות הכלכלית.

העלאת הריבית מתבקשת, אולם אין בה לבדה בכדי לשפר את המצב הכלכלי להבטיח יציבות או שיפור כלכלי. להגן על המערכת הבנקאית מפני קריסה זה חשוב אבל צריך להגן גם על האזרח הקטן, על העובדים ומקבלי הקצבאות שתנודות הריבית פוגעות בהם בעוצמה. בנק ישראל והממשלה צריכים לפעול יחדיו למען הגנה על השקל מפני ספקולנטים, למען צינון שוק הנדלן, למען שמירה על הערך הריאלי של הכנסות העובדים ומקבלי הקצבאות. למען הבטחת קיומם של מסלולי חיסכון סולידיים. כרגע הם לא עושים זאת ונזקה של הפעילות החלקית עשוי להיות רב מתועלתה.

 

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , ,

4 תגובות

 1. א. קוריאל :

  מאמר מצוין שחושף את אזלת היד המכוונת של הממשלה, הנובעת מאידיאולוגיה ניאו-ליברלית קיצונית.
  הממשלה יכולה גם לחייב את הגופים המוסדיים להשקיע חלק מינימלי מתיק השקעות שלהם בחו"ל, וכך לגרום לקניה המונית של מט"ח ולהעלות את שער הדולר, למרות הפרשי הרבית בין ישראל לארה"ב. כך יקרו כמה דברים: החסכונות הפנסיוניים שלנו לא יהיו נתונים רק לשגיונות הבורסה בישראל, גיוון תיק ההשקעות יביא ליתר יציבות של הגופים המוסדיים ואם בעתיד תהיה עליה חדה של הדולר, האוצר יוכל להורות למוסדיים להפחית את חלק המט"ח בתיק שלהם, וככה יוכל לצנן את השוק באמצעים פיסקליים.
  יש בזה גם יתרון פוליטי: גופים מוסדיים יוכלו למשוך השקעות מגופים שנוקטים מדיניות אנטי-ישראלית קיצונית.
  לצערי, זה לא יקרה כי הממשלה מעדיפה להשתחוות למולך של השוק "החופשי" מאשר לתת לאזרחים את השירות המגיע להם.

 2. סער פוקס :

  הכל נכון חוץ מזה שגם את הריבית לא היה צריך להעלות

  העלאת ריבית לא תורמת בשום דבר למעמד הבינוני וספק אם תוביל להורדת מחירים.
  אם היא מורדיה מחירים, זה על ידי זה שהיא פוגעת בביקושים, כלומר ביכולת הקניה של הציבור, וזה שלילי.

  פקדונות וחסכונות יש לעשירים יותר מבינינו. רוב מעמד הביניים נמצא באוברדרפט או בחוב. ריבית גבוהה גורמת לו לשלום יותר על הלוואות, משכנתא וכדומה.

  חלק גדול מעליות המחירים מגיע ממילא מעליות מחירים, וזה לא יתוקן על ידי העלאת ריבית.

  העלאת ריבית פוגעת בייצור וביצוא, ולכן גם בפרנסה של מאות אלפי עובדים.

  בקיצור, צריך במקביל למיסוי ורגולציה של פעילות ספקולטיבית, לשמור על ריבית נמוכה.

 3. דודי :

  מדיניות ניאו ליברליזם "פרידמנים" של הממשלה.

  המדינה צריכה להתערב חזק בכל התהליכים כולל הדיור לאלו שאינם בעלי בתים.
  לדוגמא:
  הלוואות לדיור לחסרי דיור בריבית אפס. הקמת שיכונים ע"י הממשלה לחסרי דיור. העלאת קצבאות הסעד, העלאת מיסים פרוגרסיבית, הלאמת משאבי טבע של המדינה (לדוגמא מפעלי ים המלח), העלאת מכסים, הגנה על היצרנים המקומיים.
  התערבות המדינה תגרום לתנאי מחיה טובים יותר פה ולהפחתת פערי המעמדות שהולכים ומקצינים.

  העלאת תקציבי משרדי הממשלה, תוספת כח אדם למערך הציבורי, שיפור השירות הציבורי לאזרח. שיפור הסעד הציבורי, שיפור הרפואה הציבורית, שיפור החינוך והתערבות הממשלה בחינוך.

  דיי להפרטה, הפרטתם את עצמכם לדעת.

 4. דודי :

  ארה"ב הפכה את העולם לשוק גלובלי - הרס הכלכלה העולמית - העם נעשה עני

  נהפכנו לעניים עם המעבר לכלכת שוק גלובלית. זה מה שהמדיניות האמריקאית רצתה שיקרה בעולם וזה מה שקורה !
  מעמד הביניים מתפורר, אינו מסוגל לרכוש לעצמו דירה, יש יותר עניים וההקצנה בין מעמד העשירים לעניים הולך וגדל.
  הקצנת הפערים, הגדלת התסיסה בעם.
  תיסכול של העם.
  דיי למדיניות הקפיטליזם המטורף שאיבד כל שיקול דעת.
  חזירים נמאסתם !!!

  צ'ילה 1973

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.