postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » שביתת העו"סים : את הקרב הזה הפסדנו המאבק רק מתחיל

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שביתת העו"סים : את הקרב הזה הפסדנו המאבק רק מתחיל

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 29.03.11 15:36

מריו הוטמכר, עובד סוציאלי, מביא תחושותיו בעקבות החזרה לעבודה, ומסביר שהמאבק רק מתחיל

מאת: מריו הוטמכר

30 שנה אני עובד סוציאלי בטיפול ישיר. את גובה משכורתי אתם כבר מכירים…

לא הגעתי לעבודה סוציאלית על מנת להיות איש עשיר וגם לא נשארתי בעבודה במטרה זאת. עבורי הבחירה בעבודה הסוציאלית ולהישאר עובד סוציאלי הייתה הדרך שלי "לעשות ציונות", אותם ערכים שהובילו את החלטתי לעלות ארצה לפני יותר מארבעים שנה.

זכור לי המאבק על השכר שלנו, בשביתה הגדולה של שנת 1994, כמו היום, יצאנו אז לרחובות עם הלהט והאמונה שהמאבק שלנו צודק ונכון.

שלא כמו היום, הייתה אמונה גדולה במי שהנהיג את המאבק יושב ראש ארגון העובדים הסוציאליים, אלי בן גרה. ידענו שנלך אחריו באש ובמים ושהוא לא יכזבנו. בסוף מאבק עיקש ממושך שדרש מחירים מכל אחד מאיתנו, חזרנו לעבודה, גאים ומחוזקים.

הערב, הברית הלא קדושה אוצר- הסתדרות, הגישה לנו "כוס תרעלה", הסכם מבזה ומביש, כוס התרעלה הוא תרתי משמע! הוא מטשטש אותנו עת אנחנו לוגמים ממנו עד תומו, והוא ממיתנו.

חרפה גדולה הביאה על עצמה ההסתדרות בהגישה לנו כוס תרעלה זאת!! אך ברור לכולנו היום כי ההסתדרות הפסיקה להיות הבית של העובדים הפשוטים, בין אם הם אקדמאים, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, מורים, ובין אם הם עובדי ייצור היגעים לפרנסתם במפעלים בתנאים לא תנאים.

לעובדים שכמותנו, ההסתדרות מגישה "הסכמי עבדות" שהם בעצם מס שפתיים, המנציחים פערי שכר בלתי מתקבלים על הדעת, במדינה אשר הפערים החברתיים ובראש ובראשונה הפערים בשכר הם עצומים ומתרחבים מיום ליום!

"ההסתדרות החדשה"  מגלה את פניה האמיתיים, היא ביתם של איגודים חזקים, למענם היא פועלת ומכוחם היא ניזונה בקשר סימביוטי עמוק ובלתי ניתן לפירוק!

ההסכם שמדיניות האוצר אנסה אותנו לקבל הערב, ממלא אותי בזעם על הדו פרצופיות שבה, מצד אחד מיטיבה לרפד כיסיהם של כל העושים במלאכה במסדרונותיו, אך לא רק שלהם, כי גם כיסיהם הנפוחים של  קבוצות עובדים בעלות כוח כאלו ואחרות. מאידך, מפליא מכותיו ומתעמר בעובדים אשר אינם מסוגלים להפעיל כוחנות הרסנית על המשק (או שאין בידיהם שלטר זה או אחר)

מולם, מדיניות האוצר מתגלה במלוא תפארתה "גיבור על חלשים", מפגין נחישות ושרירות לב שלא היה מעיז להראות מול  עובדי הנמל החשמל או המים לשם דוגמה….מולם היא כשפחה כנועה לכוחנות ולשררה.

זאת לא הפעם הראשונה שאני נוכח בעוולות הללו, אלא שככתוב אין האדם קרוב אלא לעצמו. משך השנים שחלפו מאז כניסתי למקצוע, ראיתי בכאב הולך וגובר כיצד המדינה שלי, אהבת נפשי, פושטת צורה ולובשת צורה. כיצד ערכים של ערבות הדדית, דאגה לחלש, אחריות לאוכלוסיות נזקקות , ילדים, חולים, מבוגרים וקשישים, נזנחים בזה אחר זה, שירותיהם מופרטים לטובת "ברוני מצוקה".

בחרדה הולכת וגוברת צפיתי כיצד הנבחרים שלנו, נוטשים את דברי הנביאים של צדק חברתי, של אהבת לרעך כמוך, כל ישראל ערבים זה לזה, ובונים בימות לעגלים של כסף וזהב. על בימות אלו מקריבים שוב קורבנות אדם, קורבנות של עוני הולך מעמיק ומתפשט, אלימות חברתית , ופשע הפורמים את הרקמה החברתית העדינה המחזיקה את כולנו כאן. מילים כמו ערבות חברתית, אחריות המדינה, רשת בטחון חברתית, הפכו לביטויים לא רלוונטיים, המעלים גיחוך, או גוררים בוז וגנאי.

בסלידה הולכת וגוברת ראיתי כיצד קבוצות חלשות נרמסות עד דק על ידי מי שהשררה והממון מהווים להם מצפן ומחוז חפצם. כיצד הולכים וגדלים הפערים החברתיים בין הקבוצות החלשות ואלו שזוכות לחסדי ההון והשררה, הולכים ומתרחבים.

הכאב מפלח את הלב, והוא רוצה לזעוק! לא לילד הזה פיללנו! לא למענו נפלו חברים וקרובים בשדות הקטל!!

הערב, נחלנו תבוסה בקרב חשוב על שכרנו על כבודנו ועל דמותה של המדינה.  הערב, נערים ממש אוצר, יסמנו לעצמם ניצחון אחד נוסף בדרך למטרתם הנכספת "חיסולה הגמור של מדינת הרווחה".  במסדרונות השררה ירשמו ניצחון נוסף על ציבור עובדים.  בהסתדרות העובדים "החדשה",ראוי שיום זה ירשם לדיראון עולם, כיום בו הפנתה עורף לציבור עובדים בוחריה.  בארגון העובדים הסוציאליים, ראוי שיום זה ירשם כיום שחור לאיגוד, כיום המסמל כשלון של מנהיגות שלא ידעה לתעל את הכוח העצום שפעם ברחובות להישגים ממשיים, מנהיגות שגילתה יחס תבוסתני למאבק כבר בימיו הראשונים ומכרה את הבכורה בעבור צלחת נזיד עדשים.

אולם, מתוך אש הכאב והזעם שאני ועוד רבים מאיתנו חשים, אפשר שתיוולד מנהיגות חדשה, אמיצה, בעלת מעוף,  לוחמת, שתוביל אותנו למאבק מהותי על עתיד המקצוע העבודה סוציאלית ועל שיקומה של מה שפעם היה כאגן, מדינת רווחה .

17 שנה הרדימו אותנו!!!!!

הערב שוב הגישו לנו שוב כוס תרעלה, הבא נקיא את יין התרעלה , נתעורר כולנו יחד להמשך מאבק, למען הקמת מנהיגות חדשה שתוביל אותנו למאבק הבא למען שכר הולם המכבד אותנו, ולמען הערכים שמנחלים את עבודתנו!

את הקרב הזה הפסדנו,

מחר נקום לבוקר חדש,  נלמד את הלקחים ונמשיך הלאה.!

המאבק רק התחיל!

מריו הוטמכר

 

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

9 תגובות

 1. לקסי :

  הכתובת, הדרך והיעד

  כוח לעובדים הוא הכתובת

  הצטרפות המונית היא הדרך

  הסכמי עבודה אחרים במגזר הציבורי הם היעד

 2. מיכאל לינדנבאום :

  יש תחליף להסתדרות

  אם הייתם מצטרפים כאיש אחד לכוח לעובדים ,כמו ועד עובדי חיפה כימיקלים צפון ,הדברים היו נראים פחות עגומים.
  אני מאחל הצלחה בהמשך הדרך.עם זאת,לא צריך להתגולל על ה"ועדים הגדולים".לא הם מכרו אותכם אלא עייני ומשטרו של ביבי.
  כל הכבוד ,מריו,על האומץ להמשיך במאבק ,למרות הדיכדוך ורפיון הידיים.

 3. ק. טוכולסקי :

  יש לי המון הערכה לעובדים הסוציאלים על מאבקם, המאבק הוכשל בידי הארגון היציג, בידי ההסתדרות, בידי האוצר ובית המשפט ובידי הפוליטיקאים שאיש מהם לא כינס דיון דחוף בנושא כי הם לא טייקונים שמבקשים מהם לשלם מסים ראויים אלא רק עבדים.
  אני חושב כמו לקסי ומיכאל שזה הזמן להתאגדות עוס"ים בכוח לעובדים.
  אולי צריך להקים איגוד עובדים סוציאליים במסגרת כוח לעובדים ולפקודאליו יותר ויותר עו"סים עד שהוא יהפוך לארגון היציג, לא נראה לי שיש טעם בגרירת המנגנון הקיים של האיגוד העייף במתכונתו הנוכחית.

 4. דקל-דוד עוזר :

  צריך להתחיל מהלך הסברתי בן שלוש שנים לפיו תוספת של עובד סוציאלי = חיסכון של שלושה שוטרים.

  כל מקרה של פשע – שיהיה עובד סוציאלי שמגיב בחדשות.

  כל רצח בתוך המשפחה, כל ילד דוקר, כל ילד מוכה, כל מקרה אונס.

  להתחיל להוציא ולהפיץ את הסיפורים בהם עובדים סוציאליים או דומיהם (מדריכי נוער לדוגמא) הצילו חיים ומנעו פשעים.

  ואז יגלו שתרומתו של עובד סוציאלי לחברה גדולה עשרות מונים ויסכימו להתייחס אליו כמו שצריך.

 5. עבד סוציאלי :

  חבל לבזבז מילה על ההסתדרות

  פשוט לעבור לכוח לעובדים ולהתחיל מחדש

 6. שי כהן :

  מריו - הטקסט שלך מרגש ומעורר

  מצדיע לך ולכל העובדים הסוציאליים
  לא להשבר, לא לשכוח את העוול ולהמיך במאבק!

 7. אובדת סוציאלית :

  האם אפשר לקבל פה מידע מה ההשלכות של פרישה מההסתדרות וכיצד ניתן לעבור לכח לעובדים?

 8. מיכאל לינדנבאום :

  לאובדת

  תפני בבקשה לשי כהן מהנהלת ה"כח" שישמח לעזור לך.הטלפון שלו בהצלחה
  054-3311747

 9. ירדנה :

  דרושה הנהגה חדשה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.