חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

איך משנים את חוסר הצדק החברתי?

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה ב 18.12.06 9:42

הייתי לפני למעלה משבוע בהפגנה שנשאה את הכותרת "ועידת ישראל לעשוקים". להלן הרשמים, שהתפרסמו במקור כאן.


*****


ועידת ישראל לעסקים התקיימה, כרגיל, במלון הפאר דיוויד אינטרקונטיננטל. בתוך בית המלון התקיימה ועידת ישראל לעסקים 2006. הועידה אירחה את בכירי השלטון: ראש הממשלה, שר האוצר, נגיד בנק ישראל ועוד. חוץ מנציגי הממשלה היו שם הרבה מאוד אנשי עסקים ובעלי הון. הועידה בהחלט ביטאה באופן מובהק את הקשר ההדוק והמושחת בין הון לשלטון. 


 ובדיוק נגד הקשר הזה באו מעל אלף מפגינים כדי למחות. בשנים האחרונות היו כאן יותר מדי תהליכי הפרטה בלתי מבוקרים. יותר מדי חברות נמכרו במחירים זולים להחריד לטייקונים, שהמדינה היתה ערבה לסכום אותו הם שילמו לקנות את הנכס. די מהר הם גם משכו דיוידנד יפה מהרכישה, לכסות את ההלוואה ועוד לצאת ברווח עצום. מנגד, תקציבי הרווחה מקוצצים באופן כואב, גם כלפי אוכלוסיות חסרות אונים כמו זקנים וחולים. זה נמשך גם בתקציב המדינה לשנת 2007…המדיניות נוטה מאוד לטובת אנשי העסקים, ומעט מאוד לטובת הכלל. הרבה אנשים מאבדים את התחושה שהמדינה היא שלהם, ולא שייכת לקבוצה כל כך קטנה של משפחות. אלה שהאדישות לא ניצחה אותם, הגיעו להפגין. 

 

בהפגנה שנשאה את הכותרת “ועידת העשוקים” נישאו נאומים של חברי כנסת, פעילים חברתיים, ואנשי תנועות הנוער. יו”ר ההסתדרות עופר עיני וח”כ רן כהן ממרצ דפקו ברז, כך שמבין השמות הידועים אפשר להזכיר את חברת הכנסת לשעבר תמר גוז’נסקי, והח”כ המכהן דב חנין. ואללה, שניהם מחד”ש.


וככה בדיוק נראתה ההפגנה. המון דגלים אדומים, המון בני נוער, שאם לא לבשו את חולצות התנועה שלהם, אז גם הם היו עם חולצות אדומות.ניכר היה שרבים באו לעבוד שם. חילקו לי די הרבה פלאיירים, מניפסטים, דברי שירה, קריאות למאבק וכו’. היו גם לא מעט אנשים שניסו לשכנע אותי ברעיונות שלהם, ו/או להצטרף לארגון שלהם. נדמה היה שלכל שמאלני שהיה שם היתה דעה שונה על דרך המאבק או על האידיאולוגיה הספציפית. חוץ מהליצן עם תמונת סטלין על חולצתו, היה אחד שדיבר בגנות השמאל הציוני, אשה אחת עם שפם שהיללה את האנארכיסטים, ועוד כל מיני אנשים מוזרים.


 


טוב, לא כולם היו כאלה. באירוע פגשתי כמה אושיות אינטרנט שאני מעריך מאוד על דעותיהם ופועלם. זכיתי לדבר עם אשתו של אלוהים, ליאת, ודולב אדרי.


 


גם רוב הנאומים היו לענין, ודברו על פעולה אזרחית מבורכת כדי לשנות. שבוע אחרי האירוע, אני לא ממש רואה את הפעילות. כאמור, יש ריבוי גדול של ארגונים. הפיצול וחוסר האחידות במסר מקשה על יצירת לחץ ציבורי לשינוי. גם התקשורת לא ממש מחוברת לפעילויות כאלה, אלא יותר לעשירים שהיו בתוך המלון.


 


בקיצור, הרבה כוונות טובות, אבל זה לא מצטלם טוב. הגדלת הפערים בין שכבות האוכלוסיה השונות, לא הולידה מחאה וסולידריות נגד מדיניות כזאת. כרגע נראה שהניכור והאדישות שולטים.


 


*****


דיון על דרך הפעולה הרצויה התקיים כאן ובעוד הרבה מאוד מקומות.


אז איך משנים את חוסר הצדק החברתי?


 


יוחאי.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

3 תגובות

 1. כרמית :

  "פעולה אזרחית" לדעתי לא צריכה ארגונים. פעולה אזרחית מתחילה ברמה האינדיבידואלית. אם לי יש עסק עצמאי ואני טורחת להתייחס בצורה הגונה לעובדים שלי, זו פעולה אזרחית. אם אני מתנדבת בקהילה שלי, בלי שום קשר לאף ארגון וולונטרי, אז זו פעולה אזרחית. אם אני מכבדת את הזולת, אפילו זו פעולה אזרחית. ואם אני מסרבת לקבל תכתיבים של חברות ענק, גם זו פעולה אזרחית.

  (דוגמא לסירוב כזה: פעם חברה גדולה ביקשה לשלוח אותי ליום מיונים, על חשבוני כמובן, כדי שיחליטו אם הם רוצים או לא רוצים לקבל אותי לעבודה. אמרתי להם שאני לא רוצה לעבוד במקום עבודה שמבזבז את זמני ולא מזהה שאהיה נכס לחברה, שלום ותודה. מאז עברו שנים, והם עדיין רודפים אחריי.)

 2. שונית :

  נראה לי שלא נעשה די פרסום לועידת העשוקים.
  לו ידעתי, הייתי מגיעה.
  ובאשר לחוסר הסולידריות הכללי, זו אכן הבעיה. אם כי פה ושם יש ניצני התארגנויות.

  כרמית – אם את נוהגת בהגינות בעובדים שלך, אז את אדם הגון, אבל זו אינה פעולה אזרחית. פעולה אזרחית היא התארגנות של אנשים למען פעולה למטרה משותפת.

 3. ד.ט :

  נכון שאדם בודד יכול לעשות המון, ושבלי הפעילות של אנשים ברמת הפרט לא תעזור שם התארגנות.

  אבל יש גבולות למה שאדם יכול לעשות.

  נניח בעניין איכות הסביבה: אני כפרט יכול להשתדל למחזר כמה שיותר, ולזהם כמה שפחות. אבל כדי לעצור את תוכנית ספדי (לדוגמה) אני צריך לפעול עם אחרים בצורה מאורגנת. (וברור שהמון אנרגיה מתבזבזת על הארגון עצמו. זה חלק מהעניין).

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.