חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

להתפקד למפלגת העבודה כדי למנוע עוד שמאל מכובס

נושאים מועד ב', פוליטי ב 28.03.11 6:10

המירוץ לראשות מפלגת העבודה נפתח. זהות ראש הרשימה חשובה, אך חשוב גם הרכב הרשימה שייתן את הכיוון האידאולוגי. בטורו השבועי, קורא יהונתן קלינגר להתפקד למפלגה כדי להשפיע עליה שלא תהיה עוד מפלגת "שמאל לייט" אלא מפלגה המספקת פתרון כולל

מאת: יהונתן קלינגר

מספר מועמדים רב יותר ממספר חברי הכנסת במפלגה עולה שאלת הרלוונטיות של המפלגה שוב ושוב. אלא, שהיום, מפלגת העבודה רלוונטית מתמיד. בלי קשר לזהות היו"ר ומספר המנדטים שהוא\היא יביא\תביא, הרי שזהות הרשימה צריכה להיות משמעותית יותר לציבור היום. אכן, שלי יחימוביץ' מצטיירת לא אחת כמועמדת המובילה (ואף מביאה קהלים חדשים); וצריך לזכור לה את התנהגותה הבעייתית כשביצעה דה-לגיטימציה לדב חנין, היותה נחש פוליטי מתוחכם שיודע באיזה צד מרוחה החמאה וכיצד להתמודד עם קשיים פוליטייםהתפשרותה הפרגמטית להפליא בכל הנוגע לזכויות העובדים הסוציאליים ושתיקתה בנושא המדיני עד כדי הסרתו כמעט לגמרי מסדר היום שלה: כולם יחד מראים כמה יחימוביץ' אינה יכולה לעמוד לבד.

גם אם יחימוביץ' תבחר לראשות המפלגה, הרכב הרשימה חייב להיות רלוונטי מתמיד: דומה שמצבו של בנימין בן-אליעזר לא יאפשר לו להתמודד שוב לרשימה, כך גם עם מספר מתמודדים שספק אם יתמודדו לרשימת העבודה אם לא יעמדו בראשה. מנגד, מי ששיתף פעולה עם אהוד ברק יצטרך להענש בקלפי. כמו כן, שנתיים של ישיבה בקואליציה הראתה מי במפלגה מנסה לחתור לכיוון האידיאולוגי ועומד כאופוזיציה למדיניות הקלקלית ומי מוכן להתקפל עבור תפקיד כשר שחוטא לתפקידו.

לשמאל הישראלי היום יש מספר מנדטים נמוך ביותר, פחות מ20 חברי כנסת שמזוהים ישירות עם השמאל, כמעט רבע מתוכם ערבים. השמאל מתפצלמתאחד,ממציא את עצמו מחדש ומנסה להציג עצמו לקהלים רלוונטיים יותר. אלא שכולם שכחו מה המטרה של השמאל ומה הצורך האמיתי במפלגות שמאל; הפיצולים והאיחודים, ההמצאות והנסיונות לכבס את האידיאולוגיה של שוויון וכבוד האדם יכשלו כולם. העם מוכן להצביע לשמאל, אבל לא לשמאל מכובס.

לכן קשה לי, אישית, לא רק עם יחימוביץ' אלא גם עם השמאל הלאומיישראל חופשית ושאר גורמי ה"שמאל לייט". אני לא שמאל קיצוני, אבל אני לא יכול לכבס חלק מהאידיאולוגיה בשביל לפתור רק חלק מהבעיות. זה השמאל של יחימוביץ' וזה השמאל שאני לא אוכל לחיות עמו. השמאל צריך לתת פתרון כולל, אותם שוויון וכבוד ראויים גם לעובדים הסוציאליים, גם לפליטים מדארפור, גם לנשים חרדיות, גם לאברכים, גם לפלשתינאים וגם לי. התעלמות מהנושאים האלו היא כיבוי שריפות חלקי, וכבר ראינו כמה השיטה הזו עובדת.

לכן צריך להתפקד לעבודה, כדי לשמור על המפלגה בצורה כזו, כדי להמנע ממצב בו המפלגה תהפוך לקדימה ג' או ליכוד ב'. המפלגה צריכה חיזוק, צריכה אנשים טובים וצריכה אתכם.

 

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

4 תגובות

 1. יהונתן קלינגר | למען האידיאולוגיה: להתפקד לעבודה. ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] [פורסם במקור בעבודה שחורה] […]

 2. TIBERIVS GRACCVS :

  בתכלס מה אתה רוצה שהעבודה תהיה? מרצ ב'? ראינו כמה אנשים מוכנים להצביע למרצ.

  והניתוח שלך הוא יותר משאלת לב מאשר עובדות, "העם מוכן להצביע לשמאל, אבל לא לשמאל מכובס" – זה מתייחס לכל אלו שעברו מהעבודה ומרצ לקדימה?

 3. דליה :

  יהונתן
  מה צריך לכלול הפתרון הכולל? יש מקום לציין ראשי פרקים של הפתרון הכולל במאמרים אחרים. אורי יזהר כתב ספר בשם "תיקון כולל לישראל", והוא מתייחס אל פתרון כולל.
  המוטו של הספר רלבנטי לענייננו: "אתה מוצא אלף המקצצים בענפי הרע לעומת אחד החותר לעקירת שורשיו." (הנרי דוד תורו) פתרון כולל הוא בבחינת נטיעת עץ חדש.

 4. הראל לייבוביץ :

  אני התפקדתי

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.