חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שונתה שיטת הממשל בישראל – ולנו לא סיפרו על זה

נושאים איכות השלטון, דעות ב 28.03.11 6:08

רבים מדברים על אופציות שונות לשינוי שיטת הממשל בישראל, אבל לפי מנחם לוריא, זה כבר קורה מתחת לפני השטח. במאמר שלפניכם, יש הסברים ודוגמאות

מאת: מנחם לוריא

דה-פקטו שיטת השלטון במדינת ישראל שונתה. המדינה הוקמה כדמוקרטיה על כל השטח של מדינת ישראל, ובמילה שטח אני מכוון לגבולות הידועים עד ליום ה 5 ביוני 1967. לאחרונה שונתה שיטת הממשל משלטון מרכזי לחלוקה לדומיניונים עצמאיים, נבחן את הטענה.

 

דה פקטו בישראל מתקימים חמישה דומניונים לפי החלוקה הבאה: בצפון חיפה. במרכז תל-אביב במזרח ירושלים ויהודה ושומרון ובדרום באר-שבע.

 

בחינת שיטת השלטון החדשה בהיבט על התקציב:

התקציב הוא ,בעצם, הצהרת הכוונות,. המטרות והאמצעים לביצוע של מדינה מתוקנת. למדינת ישראל יש תקציב דו-שנתי ואילו לדומיניונים ישנו תקציב שנתי ,כנהוג בעולם המערבי הדמוקרטי.  בתקציב של הדומניונים מופעים שירותים שמקובל שהמדינה נושאת בעול הפעלתם כמו למשל: חינוך וביטחון. יוצא דופן הוא הדומניון יהודה ושומרון שהוא כפוף לשלטון צבאי ותקציבו ה"אזרחי" מגיע מתקציב משרד הבטחון ומסעיפים תקציביים בשאר משרדי הממשלה.

 

הראיות לשינוי שיטת הממשל:

 

ניקח את הימים האחרונים: בדומניון חיפה ישנן בעיות של מפעלים המאחסנים חומרים מסוכנים, ישנה בעיה עם תשתית החישמול של הרכבת הלאומית ולפי דוח מבקר המדינה ,בעניין מוכנות המדינה לרעישת אדמה, יש לפחות בית חולים אחד שבעת רעידת אדמה ספק אם יעמוד על תילו. ראש הדומניון ,מר יונה להב, נאלץ להתמודד עם הבעיות המקומיות בכוחות עצמו , ובדו"ח מבקר המדינה הומלץ בפניו להוציא צו פנוי לבית החולים המסוכן על מנת לגרום לשלטון המרכזי לטפל בבעיה.

 

בדומניון תל אביב השיח הציבורי הוא סביב יום כדור הארץ החל היום, ונזכיר את תוכנית התחבורה הציבורית המנוהלת על ידי ראש הדומניון מר חולדאי בנפרד מהתוכניות של השלטון המרכזי.

 

בדומניון ירושלים אירעה אתמול פיגוע ונאמר שלא היו התראות קודמות אבל הדומניון עצמו עסוק באיתור המפגע או המפגעים שלא לדבר את ניהול הדומניון בהיבט של יחסי דתיים חילוניים תחבורה ציבורית (רכבת קלה) והרשימה ארוכה.

 

בדומניון באר שבע ,המנוהל על ידי רוביק דנילוביץ, הלימודים בדומניון הושבתו ,למעט מוסדות להשכלה גבוהה, בגלל התקפת טילים מעזה. מנהל הדומניון אף לקח יוזמה ופירסם באתר האינטרנט של הדומניון הנחיות לתושבים כיצד להתנהג בעת התקפת טילים.

 

העומד בראש המדינה ,ועל רקע האירועים האחרונים בדומיניונים השונים, לא מצא לנכון להתערב בניהול המקומי של הדומניונם וככל הנראה יחסי ישראל רוסיה הרבה יותר חשובים ובוערים ולכן המריא אתמול לביקור ממלכתי ברוסיה והשאיר לראשי הדומניונים להתערב בבעיות השעה.

 

גם בהצעת החוק לקבלת המלצות ועדת ששינסקי השלטון המרכזי סירב להחייב שהכספים שיושקעו בקרן תקבולי המיסים על הגז תהייה עבור אזרחי המדינה ולא להחזרת חובות או לתיקצוב מטרות של השלטון המרכזי בהתעלם מתושבי הדומניונים ומחוליי החברה הישראלית.

 

השלטון המרכזי – שינוי שיטת המשטר לדמוקרטיה דיקטאטורית:

 

מהצעת החוק לעניין ועדת ששינסקי אנחנו למדים שהאוצר סירב להתחייב שתקבולי המיסים משדות הגז הלאומיים יכנסו לקרן שתשקיע בחברה הישראלית או בכלל במטרה כלשהי. הצעת החוק שהתקבלה על ידי האוצר מדברת על קרן שכספי המיסים על הגז יושקעו לפי החלטת האוצר אם וכאשר יחפוץ בכך.

 

בהמלצות מבקר המדינה עולה כי הממשלות המרכזיות כן החליטו לעשות דבר בקשר לטיפול במוכנות המדינה לרעידת אדמה אבל הדיקטטורה הראשית במשרד האוצר לא מצאה בהחלטות אלה משהו המחייב אותם ולכן ההחלטות לא בוצעו שכן התקציבים לא הוקצבו. מבקר המדינה עצמו ,מודה בחצי פה, שהעניין איננו בטווח הטיפול של השלוון המרכזי והוא ממליץ לראשי הדומניונים להוציא צווי הריסה למבנים ציבוריים שבתחומם על מנת שהאוצר ,שהפך דה-פקטו למנהל המדינה באמצעות שליטה על ברזי התקציב, יאלץ לשחרר את הכספים לביצוע החלטות הממשלה.

 

סיכום:

כאמור אלה רק דוגמאות מהימים האחרונים אבל המגמה והביצוע בשטח מוכיחים באופן ברור את הדברים הבאים:

 

שיטת המשטר בישראל שונתה מדמוקרטיה של תושביה לדמוקרטיה דיקטטרית המנוהלת ,דה-פקטו, על ידי פקידי האוצר, ומבוססת על ספר תקציב/יעדים דו-שנתי. הדומניונים עצמם מנהלים באופן מקומי את עניניהם ,על בסיס תקציב/יעדים שנתיים ובנוסף מפעילים אמצעים שהשלטון המרכזי היה אמור לטפל בהם, החל מנושא המוכנות לרעידות אדמה ועד להתגוננות אזרחית מפני טילים (דומניון באר-שבע) ולהתגוננות מפני מטענים וטרור בדומניון ירושלים.

 

ולנו… לא סיפרו על זה.

 

מנחם.

 

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

16 תגובות

 1. דליה :

  למנחם
  תודה על המאמר החשוב. שיטת הממשל אכן משתנה בלי להתייחס לרצון הציבור. מבזרים את סמכויות השלטון המרכזי, והופכים את המדינה לפרודות, פרודות מופרטות ופרטניות. הממשלה משנה התנהלותה ומתפקדת כחברה כלכלית. משרד האוצר יושב על הקופה, ובאמצעות הכסף מכתיב מדיניות שבראש מעייניה הפרטה והפקת רווחים. (המאבק נגד התקציב וחוק ההסדרים הוא הדרך להשפיע על שינוי סדר העדיפויות.)
  אבל לאינטרסנטים שמעונינים בשינוי השיטה זה לא מספיק שיש שינויים בפועל. הם הקימו עמותה, העמידו בראשה את השופט בדימוס מאיר שמגר. אמנון כרמון, ראש המכון הישראלי לדמוקרטיה אריק כרמון הוא אחד היוזמים להקמת העמותה. העמותה הזאת תשתמש בתקשורת כדי לקדם את מטרותיה. כרמון אמר בפירוש בראיון ברשת ב' היום, שברור לו שהפוליטיקאים לא יאפשרו רפורמה בשיטת הממשל. לכן נעשית פנייה ישירות לציבור כדי לעקוף את הח"כים, את הכנסת, את המפלגות, ולפנות ישירות לציבור. (האם זוהי התנהלות דמוקרטית או פופוליזם?)
  ועוד חבר אחד ביוזמים הוא שלמה דוברת. אותו אחד שיחד עם חבריו בעלי ההון פעל ליישום רפורמת דוברת, שהחלה דרכה במכון הישראלי לדמוקרטיה, (שם היה חבר אהרן דוברת, אביו של שלמה דוברת) שאכן מתיישמת בחינוך, נגד רצון הציבור, ולמרות התנגדותו. השיטה היא להקים עמותה. הקימו את עמותת "הכל חינוך" והיא יזמה פעילויות והופיעה תדיר בתקשורת כאילו היא מצילת החינוך. מאחוריה עומדים הרבה בעלי הון, עשירים, שמשקיעים בתקשורת ובפעילות. הם הצליחו לעצב מערכת חינוך ברוח האינטרסים שלהם, ולאו דווקא לטובת הציבור. מערכת מליאת פערים, הדורשת תשלומי הורים גבוהים, עם הרבה עמותות עסקיות בתוך בתי הספר. אותו דוברת סיים את העבודה בחינוך, והוא מתגייס עכשיו לשינוי שיטת הממשל. http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3512871,00.html

 2. איציק יאפ :

  ברור שלא אמרו לנו! אם היו אומרים, אולי מישהו היה מתנגד…

 3. מנחם לוריא :

  מתנגד למה איציק? איפה שיש חלל מנהיגותי ואין דרך, החלל מתמלא בכוחות קיצוניים.
  כן אמרו לנו שמינו את עמידרור לראש המל"ל ודעותיו ידועות.

  כן אמרו לנו שמינו לראש שב"כ חובש כיפה שגם הוא מלחך פינכתו של ראש השלטון הרופס.

  כן אמר לנו אלי ישי (היום בועדה לביקורת המדינה) שיש עשרות אלפי מבנים ציבוריים לא מוגנים מרעידת אדמה אבל פקידי האוצר לא מוכנים לשחרר כסף. והם עושים את זה כבר עשר שנים.

  כן אמרו לנו שאם אני ארצה להעביר ביקורת חריפה על הכור הדימונה וגם להתייחס למהותו אני עלול ,על פי חוק שהתקבל היום, למצוא עצמי גם בכלא וגם ללא אזרחות ישראלית.

  כן אמרו לנו שהשמירה בישובים ביו"ש הופרטה וכן אמרו לנו שכיפת ברזל שהוצבה היום בפאתי באר-שבע היא מערכת שלא כדאי לתלות בה הרבה תקווה כי היא לא טבלה באש.

  כן אמרו לנו שהעוס"ים יקבלו 22.5 אחוז תוספת לשכר אבל השירותים הסוציאלים הופרטו ואלה שלא ימשיכו להיבש עד שיופרטו.

  כן אמרו לנו שהרפואה הציבורית מתייבשת תקציבית וכן אמרו לנו שיש תוכנית להוסיף אלפי מיטות אבל זה יקרה בעתיד הלא ידוע וכפוף למשאת ליבם של פקידי האוצר…

  כן אמרו לנו שמערכת המשפט נמצאת באמצעו של תהליך הפרטה שבו הצדדים ידינו במסגרת הליכי גישור שאותם יעשו (בתשלום של כסף ציבורי) עורכי דין שמן הסתם לא סיימו אתמול את הפקולטה למשפטים.

  כל הזמן אומרים לנו את זה מעל כל עיתון ירוק או ב CNN או באוניברסיטת בר-אילן או בכנס של קק"ל (שבו הוכרז ראש השב"כ החדש).
  הבעיה של האמירה כולה היא שהיא חוץ פרלמנטרית ,ברובה, ושהציבור לא יכול לפקח כי איך אני ואתה יכולים לפקח על פקידון מצוי באוצר שכבר עשר שנים מסרב לשחרר כסף ציבורי (שלי ושלך) כדי לחזק מבני ציבור והוא עוד ממשיך להיות פקידון מסתער ולא מפוטר עם מכתב לכל העולם שלא להעסיקו בשירות המדינה מעתה ועד עולם, שלא לדבר על להשלכו לכלא בגין אי מלוי הוראה חקוקה (התקציב הוא חוק והחלטות הממשלה הן הוראות חקוקות ודוקא יש חוק כזה בקודקס הפלילי שלנו לא צריך לחוקק חוק כזה).

  תראה את התגובה מעליך ותראה שאיפה שיש חלל שילטוני הוא מתמלא או על ידי אנשים קיצוניים שדמוקרטיה מהם והלאה (ראה מקרה עמידרור) ובין על ידי משפחות ההון (ראה בפוסט מעליך) בתחום החינוך והדוגמאות רבות ומגוונות.

  מנחם

 4. איציק יאפ :

  התגובה שלי הייתה צינית. אני מסכים איתך לגמרי.

  מה שלא אמרו לנו, זה מה שהם חושבים עלינו, ושזה שיטתי. כי כל עוד זה מלא מלא מלא "דברים" כאלו שקורים, אז זה מעצבן, וזה מוביל לתחושת יאוש מהמדינה ולפחד השרדותי וזה גורם להרבה תכונות חברתיות שליליות, שמונעים מאנשים להתנגד.

  אבל אם יגידו משהו ש"יחבר את הנקודות" ויגידו את זה בגדול ולא בלחש – אז צפה לכמות גדולה הרבה יותר של אנשים שייפול להם האסימון. כרגע, מרוב לחץ ותחושת ייאוש וחוסר אונים מוחלט, כבר עדיף לצפות באח הגדול, שם לפחות החוקים ברורים.

 5. מנחם לוריא :

  אני יודע שהדברים נאמרו בציניות אבל ניצלתי את ההזדמנות קצת להרחיב את היריעה שכן בפוסט הראשי ,למען הקוראים שלנו, אנחנו מתבקשים לעשות את זה קצר וקולע (לא תמיד עובד אבל מילא).

  אני חולק עליך בעניין הכללים הם דווקא מאוד מאוד ברורים הינה כמה מהם על קצה המזלג:

  כאשר ממשלה מתמנת מבחינת ראש הממשלה באותו יום קמה מדינת ישראל. כל מה שהיה לפני כן זה "ירשנו" או "הם" עשו. אין כאן את ההבנה ששלטון הוא משהו רציף והמשכי, ושאחריות מניסטריאלית היא אחריות מאוד לא נעימה. אם אירעה פאשלה במשמרת שלי כשר אני אחראי לה ורק אני, ורק אני צריך לפרוע את החוב שזה יכול להיות ,גם, החזרת המנדט לראש הממשלה או לנשיא. כמו למשל באירוע השריפה בכרמל.

  דוגמא נוספת: הממשלה מקבלת החלטות ומקצות תקציב אבל פקידי האוצר פשוט לא משחררים את הכסף ואין להם כל כוונה לעשות את זה. ראה דוח מבקר המדינה בעניין המוכנות לרעידות אדמה, וראה דברי ה"שר" ישי בועדת הכנסת לביקורת המדינה מאתמול (רמז: זה הם עשו אני התרעתי האוצר שתה לי בכה לי ולא שילם) ודבר לא נעשה.

  מדיניות ממשלה מוצהרת לא בפרלמנט (מה שהיה פעם כנסת ישראל) אלא בכנס באוניברסיטת בר אילן או בכנס קסריה (במקרה וזו החלטה על מדיניות פיסקאלית) גם החלטות מהותיות כמו יציאה למלחמה או ,ולחילופין, מו"מ עם השכנים שלנו לא נעשה בפרלמנט לא עובר ביקורת ציבורית ואין עליו הצבעה אלא נעשה בבית הלבן, האיזה כנס הזוי או במטבח של רוה"מ המכהן.

  כדי לקבע את הזרם הלאומני (ולדידי פשיסטי במובן המודרני של המילה) ממנים לראש המל"ל אדם שדיעותיו הניציות ,והימניות, ידועות ואין לציבור (במקרה הזה על פי חוק) אפשרות לבדוק או לדון מהותית במנוי. ולחילופין הרבנים ביש"ע קובעים מי יהיה ראש השב"כ הבא (יותר נכון מי לא) כלומר לא נתניהו החליט ,כפי שאמר, לבחור בין הטובים את הטוב ביותר, אלא רבני ישע המליצו בפניו מי יהיה להם נוח וירצה אותם והוא רק דאג לפרסם לציבור שיש ראש שב"כ חדש. וכמובן שכח לציין מי יפרע את השטר.והוא… לא המציא את זה רק נתפס על חם במשמרת שלו.

  התחבורה הציבורית (כבישים) גם הופרטו דה-פקטו. הממשלה מדברת על תוכנית לפיתוח התשתית התעבורתית (רקבת לאילת, מחלפים חדשים, ניהול ארצי של האוטובוסים, רקבת קלילה וגו — ושגיאת הכתיב היא במכוון) אבל בפועל מדובר ב 76 מליארד דולר (כחמישית מתקציב המדינה) שבעתיד יושקעו (כלומר אם ידבנו ליבו של הפקידון באוצר) ובנתיים כל מה שיש חדש זה כבישים פרטיים שמיועדים למי שהפרוטה מצוייה בכיסו או מי שהמעסיק שלו משלם את חשבונות הכביש הפרטי (כביש 6, מנהרות הכרמל, והכביש לעשירים בלבד בואכה כביש 1 לדומניון תל-אבי). בפועל הפריטו ואנחנו מקבלים רק כבישים מופרטים ואלה הציבוריים נזנחים (שוב האוצר לא שילם….?).

  מערכת המשפט: מיבשים אותה תקציבית ולא מאיישים משרות חדשות , שלא לדבר על הנפוטיזם שפשע בה (ראה אתר משרד המשפטים) ובנתיים מספרים על פטנט עולמי שבו הצדדים יתדינו בהליך של בוררות אצל עו"ד ולא אחד שסיים אתמול בי"ס למשפטים וכמובן שהעו"ד המסכן יקבל את שכרו מהקופה הציבורית

  עיניך הרואות, יש שיטה מאוד ברורה ואנחנו ,הפלבאים, פשוט לא משחקים את אותו המשחק. למה? זו שאלה טובה וגדולה וככל הנראה מעבר לסקופ של הפוסט הזה אבל בהחלט שווה דיון.

  מנחם

 6. יונתן כ. :

  מה נורא המקום הזה.

 7. דליה :

  הנה מאמר המדגים את תפקוד הממשלה כחברה עסקית http://www.haokets.org/2011/03/29/%d7%9b%d7%9e%d7%94-%d7%9e%d7%a0%d7%93%d7%98%d7%99%d7%9d-%d7%a7%d7%99%d7%91%d7%9c%d7%94-%d7%9e%d7%a7%d7%99%d7%a0%d7%96%d7%99/

 8. מנחם לוריא :

  אוף-טופיק?!

  היום חברי מועצת המנהלים של מ.י בע"מ יוצאים לחופשה לאחר שעבדו קשה ברבעון האחרון והשיגו לבעלי המניות את מבוקשם.

  ורגע לםני שיצאו (ובאדיבות האגודה לזכויות האדם)והינה ההישגים שהעלו עגלי זיעה על מצחיהם…

  http://www.acri.org.il/he/wp-content/uploads/2011/03/Anti-Dem-Bills-290311-heb.pdf

  מנוחה ערבה מנהלים יקרים 🙁 .

  מנחם

 9. מנחם לוריא :

  דליה תודה.

  וזה כל כך חשוב ש:" מציע שהנציג הבכיר המוצע על ידו ישתתף בפרזנטציה שתתקיים בישראל או, אם הוא שוהה במדינה זרה, ישתתף בפרזנטציה באמצעות טכנולוגיה "ווידאו קונפרנס" בהתאם לסעיף 12 לפרק א' למסמכי המכרז." (אגלה לכם סוד: את ה"ווידאו קונפרנס" אנחנו מממנים….)

  מתוך פרטי המכרז באתר החברה לעיון מלא –> http://www.info.gov.il/nr/exeres/5FFFB549-ABA5-4931-877C-6D5996C5E8CF.htm

  מנחם

 10. איציק יאפ :

  וואי, זה כבר מפחיד…
  "המציע הוא תאגיד שהתאגד בישראל או בחו"ל ורשום כדין במרשם הרלוונטי"

  עושים מכרז להחליף את שר "נערי האוצר" בתאגיד. מישהו איבד איזה בורג שם למעלה?! הם רציניים?

 11. מנחם לוריא :

  לאיציק

  "הם" לא השתגעו בכלל. "הם" מנהלים את המדינה ולא מנהיגים אותה. כשמנהלים עסק והוא ,לא עלינו, קצת צולע לוקחים יועץ שיספר לעסק שהוא צולע ,לא קצת, וכדי לתקן את הצליעה צריך לעשות כך וכך.

  זה בדיוק ההבדל בין ניהול מדינה/עסק למנהיגות שלא קיימת פה.

  וכנהוג בבורד של מ.י בע"מ. אחרי שהיועץ (בוידאו קונפרנס) יגיד מה שיגיד יבוא המנכ"ל של המדינה ויגיד:"אמתרי לכם תראו כמה אני בסדר אפחלו "מקנזי שמקנזי" אומר את זה וגם ב OECD איזו "מקנזה שמקנזה מהוללת" אמרה את זה . אתם רואים, אתם רואים!!! גדול איזה גדול אני.

  וכמו לכל מנהל טוב, נצפר אותו ואת שרלה באיזה מסעון קטנטן לאיזו מדינוננת קטנטונת ושאיזה סלב קטן ולא ידוע יממן את כביסת הגרביים.

  ככה זה גם בעסק שלי כשהמנכ"ל מצליח הוא טס לחו"ל על חשבון לקוח ובנכוי ההכרה במס הכנסה… רק שיש בעיה אחת: מדינה היא לא פירמה. מדינה צריכה מנהיג לא מנכ"ל אבל למה לנו להתעסק בזוטות. בהצלחה ל"מקנזי שנקנזי" .

  מנחם

 12. דליה :

  מדינת ישראל בע"מ

  הנה קישור למאמר של אפרים דוידי http://hagada.org.il/2011/03/27/%d7%9e%d7%93%d7%99%d7%a0%d7%aa-%d7%99%d7%a9%d7%a8%d7%90%d7%9c-%d7%91%d7%a2%d7%9e/ . המאמר מתייחס למכרז שהוציאו משרד ראש הממשלה ומשרד האוצר המזמין "חברות יעוץ אסטרטגי בעלות ניסיון בינלאומי ייחודי להציע את שירותיהן לסייע לתהליך גיבוש של אסטרטגיה חברתית-כלכלית כוללת למשק הישראלי ל-15 השנים הקרובות". דובר משרד ראש הממשלה מסר שהמכרז (43/10) מיועד לחברות בינלאומיות וישראליות גדולות ובעלות מוניטין, ומזמין אותן לתת שירותי יעוץ אסטרטגי לצוות מוביל של הממשלה לגיבוש מדיניות כלכלית וחברתית ל-15 שנים. על פי ה"דה מרקר" נראה כי עורכי המכרז, משרד ראש הממשלה ומשרד האוצר, מעדיפים כי יזכה בו גוף בינלאומי מוכר. הזוכה יקבל מהמדינה סכום של עד 3.5 מיליון שקל. בסוף המאמר מעלה דוידי שאלות וביניהן השאלה אם אין בשירות הציבורי די כוחות כדי לעבוד על נושא זה?
  ואני שואלת, איפה מפלגות הימין הציוניות, הלאומיות, החברות בקואליציה הממשלתית? האם זה ציוני לתת לתאגיד גלובלי זר לגבש מדיניות כלכלית חברתית למדינת ישראל?

 13. מיכאל לינדנבאום :

  המכרז הזה הוא סתם ספין ומישהו מ"חברינו" ירוויח גם עליו.
  ממשלת ביבי יודעת טוב מאד מה היא רוצה באמת לעשות.

  להפריט ןלגנוב ,להפריט ולגנוב.כל היתר באמת לא חשוב, ועל כן הוא "מתנהל".

 14. מנחם לוריא :

  נתניהו קורא את "עבודה שחורה"?

  כנראה שכן. משהו מאנשיו קרא פה שאין לממשלת נתניהו שום יעדים. אז מה עושה מי שממנכ"ל את מ.י בע"מ ושניסיונו הניהולי מתמצה כאיש מכירות בחנות רהיטים?

  הוא עושה מה שעושה כל מנכ"ל טוב, מבקש שיבוא יועץ ,רצוי כזה שהוא יבחר לעצמו, ויעשה תוכנית ,שהוא מתווה לעצמו, כדי של-מ.י נכסים בע"מ תהיה תוכנית עסקית כיאה לחברה שעסקית שמעסיקה 7 מליון עובדים ושמחזור עסקיה הוא 200 מליון דולר בשנתיים….

  מה שעושה ביבי, ובזה הוא ממשיך את קודמיו ב 40 השנה האחרונות, הוא מפריט את ניהול המדינה על מנת לחמוק מאחריות אישית ומניסטריאלית, כשזו האחרונה איננה אלא מילת באז שחלפה מהנוף הניהולי במועצת העם.

  מיכאל: זה לא ספין. זה בדיוק כמו ההוא הא שעשה שייניץ כשבמשמרת שלו ישראל התקבלה למועדון ה OECD, הוא "רק" שכח לציין את הדוחות המאוד לא מחמיאים שמאז הארגון הזה שם על שולחנו ואת זה שהוא ,והמנכ"ל שלו נהנתיהו, לא עושים דבר. זה לא ספין כי כך נוהגים נוחי, וורטהיימר ותשובה ויש עוד הרבה דוגמאות מאלה. אלא, שיש בעיה אחת קטנה. קטנטונת. שולית. מדינה איננה חברה בע"מ. לא חשוב נתראה בבחירות 🙁

  מנחם.

 15. חנה :

  את כל הטענות והמענות יש להפנות לנבחרים הבאים

  לבחור אנשים לפי השקפת העולם הכלכלית והחברתית שלהם ולא לפי העבר הביטחוניסטי שלהם. לא כל רמטכל מסוגל לנהל עמותה של חולי אלצהיימר, ולא כל שר בטחון לשעבר מסוגל לנהל את משרד הבריאות.
  יש להחליף את המפלגה השלטת במפלגה שחורתת על דיגלה סוציאליזם דמוקרטי, בלי להזכיר לה את עברה הרחוק וכל מיני טראומות מלפני 100 שנה כשההוא אמר כך וההיא אמרה אחרת… ודי לחכימא.

 16. מיכאל לינדנבאום :

  להצביע לשלי

  לחנה,
  כתבת:"לבחור אנשים לפי השקפת העולם הכלכלית והחברתית".

  מי יותר מתאימה משלי יחימוביץ?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.