חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מאבק העו"סים: עצרת תמיכה במדינת-הרווחה

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, מידע על פעילויות ב 25.03.11 5:00

ביום ראשון 27.3 באוניברסיטת ת"א  הציבור מוזמן להביע תמיכה בעובדים הסוציאליים ובמדינת הרווחה, אל מול אלה השואפים להחליש אותה

מאת מערכת עבודה שחורה

בשנים האחרונות, אנו עדים לתהליכי פירוק של מדינת הרווחה בישראל. תהליכים אשר משפיעים עלינו כפרטים וכחברה. הפערים החברתיים הולכים ומתרחבים והמדינה מתנערת מאחריותה מאיתנו, אזרחי המדינה.

העובדים הסוציאליים העומדים בחזית העשייה החברתית בישראל, שובתים כבר שלושה שבועות במחאה על שכרם ותנאי העסקתם המבישים. חוסנה של המדינה נמדד ביחסה אל החוליה החלשה שבה! !!

 

ביום ראשון הקרוב, נקיים עצרת תמיכה, בשעה 18:00 בכיכר אנטין שבאוניברסיטת תל אביב.

נעמוד כולם יחד, עובדים סוציאליים, סטודנטים, ארגונים חברתיים, עמותות, תנועות נוער, אנשי ציבור ואומנים ונקרא בקול רם וברור:

הצילו את מדינת הרווחה!מחזירים את הרווחה למדינה! נלחמים על דמותה של החברה הישראלית!!!

 

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , ,

5 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  רצוי לדחות ביום

  הועידה ה-8 של מפלגת העבודה מתחילה בשעה 17 באותו יום.
  חברי המפלגה הסולידריים לא יוכלו להשתתף בהפגנה זאת וחבל על עיתוייה.

 2. ל רפי :

  לא רק שלא אפגין, אני גם שולל את הגישה המתרצת אותה

  מיותר, קרוב לודאי שמזיק, נראה כמו אנדרוגינוס חברתי או סלט של ירקות (בריא), פירות (תלוי), אגוזים (משמין) וקצפת (מזיק).
  במדיניות חברתית כמו במדיניות בכלל, במדיניות עסקית או בניהול מערכה צבאית – מיקוד, רכוז מאמצים, הגדרת מטרה, ארגון נכון וקציבת אחריות ביצוע – הם תנאי להצלחה, דהיינו: להשגת היעדים.
  מאבק העובדיחם הסוציאלים, הצודק כשלעצמו, הוא סוגיה פרופסיונאלית. מטעמים מובנים יידרשו לנו עובדים סוציאליים טובים בכל מסגרת ארגונית שבה תחליט המדינה לנהל את פעילותם. בכדי שיהיו עובדים טובים, תנאי הכרחי הוא שיהיו מרוצים במה שהם עושים, ולשם כך צריך מאבקם להביא הישגים. יחד-עם-זאת, אין פרוש הדבר שהם חייבים לקבל כל מה שידרשו ואין פרוש הדבר שניתן לשקם ו/או לפתור את כל הבעיות הקיימות במערך הארצי במחי יד אחת. הם אינם המקופחים היחידים במקומותינו ולא סביר שיועדפו באופן מוחלט על פני כל הצרכים החברתיים האחרים ו/או כל המקופחים האחרים.
  לכן, נדרש לעסוק לא רק בשכרם ובתנאי העסקתם אלא במכלול המסגרות והפעולות המהווים יחד את מערך הצרכים והעבודה הסוציאלית בישראל, לקבוע "מוקדם" ו"מאוחר" ולהתנהל במסגרת של תוכנית רב-שנתית מעוגנת בהסכם יישום כתוב, שיסדיר את המכלול.
  הפגנה ושביתה נמשכת אולי יביאו להם עוד 0.5% או 1% תוספת על מה שכבר הוצע להם, אבל זו תהיה החמצתם הגדולה ביותר. אי אפשר לנהל שביתות ממושכות כל שני וחמישי – לא הם ולא המדינה וציבור האזרחים יעמדו בכך. בסופו של יום, יאבדו את התמיכה הציבורית הנוכחית ובלעדיה… "חבל על הזמן…" .
  גרועים מכל הם "הטרמפיסטים" המנסים לרכוב על גבם של העו"סים בכדי לקדם אג'נדות שאין להן ולא כלום עם בעיות היסוד של העו"סים, או שהן נצבות בשולי הדברים החשובים באמת לציבור ולמדינה. חשוב לזכור שלמדינה לא יהיה לעולם כל הכסף שהעו"סים יכולים ורוצים לצרוך. דבר זה נכון גם בסוגיות הבריאות, החינוך, התעסוקה, התשתיות ועוד, ועוד.
  בעית הפערים החברתיים, שהיא קשה וחשובה ביותר, אינה שייכת לדיון הפרופסיונאלי של העו"סים. היא לא נוצרה בשל מצבם ולא תיפתר גם אם העו"סים יקבלו מחר בבוקר תוספת שכר למשכורת של 100%!
  בבעית הפערים החברתיים יש להאבק במסגרת לאומית כוללת, באמצעות רשות ממלכתית במשרד ראש הממשלה (לא פחות)בראשות שר בכיר במעמד סגן רו"מ. עליה להקיף את מכלול הסוגיות המשפיעות על היווצרות הפערים ולעצב תיכנון לאומי כלולל רב-שנתי, שכל משרדי הממשלה הנוגעים יחוייבו להשתלב בו על מנת לקדם בחזית רחבה פתרון כולל, עם יעדים כמותיים וברי-מדידה. כל דבר פחות מהערכות לאומית כוללת, יהיה בזבוז זמן ומשאבים.
  לביצוע מהלך כזה אין צורך במדינת רווחה – לא מדינת רווחה מן הסוג שהכרנו עד אמצע שנות ה- 80, משום שאין סיכוי שנוכל לעמוד בכך, ולא מדינת רווחה סקנדינבית, משום שאין היא מתאימה למציאות בישראל ולאופי הלאומי שלנו.
  יתר-על-כן, אסור לחזור לשגיאות עבר הסטוריות, שאחד מחסרונותיהן הגדולים היה שעיצבו ויבססו את היסודות ההרסניים של "מדינת השנור" ותרבות ה"מגיע לי" – מגורמי-היסוד לפערים הנוכחיים.

 3. מיכאל לינדנבאום :

  מדינת רווחה-צורך קיומי

  ההנחה שלמדינה לעולם לא יהיה כסף לעו"סים ,לבריאות ,תשתיות וכו' ,שגוייה ביסודה.
  כסף נמצא בשפע ,אך הוא מנותב לתועלתה של שיכבה דקה.
  בעיית הפערים החברתיים היא פועל יוצא של המשטר הניאו-ליברלי,ואתה צודק שהיא לא תיפתר גם עם 100% תוספת לעו"סים.
  לצערי אתה שולל את הפתרון ההגיוני של כינון מדינת רווחה ס"דית.
  הנימוק לשלילתך הוא שמדינת רווחה "לא מתאימה" למציאות כאן.

  "לא מתאים" אינו נימוק כלל וניתן להחילו על כל כל נושא בעולם.

 4. ל רפי :

  למיכאל (3)

  אני עדיין טוען שלמדינה לעולם לא יהיה מספיק כסף לכל לכל תחומי הבריאות, הרווחה הרווחה, החינוך, התשתיות הביטחון וכל מה שאנו מוכנים עוד לצרוך "על חשבון הברון". קביעתך שאני טועה דורשת הוכחה, שאותה לא סיפקת.
  הכסף שמנותב לתועלתה של השכבה הדקה, כפי שאתה מכנה זאת, הוא כסף קטן. גם אם תקח את כספו הפרטי של כל המאיון העליון בישראל ותחלק אותו לציבור, לא תפתר בעית החוסר. רוב הכספים שבשליטת "השכבה הדקה" אינם משמים אותה לצריכה אלא לפעילות כלכלית, שממנה נשכר, מי יותר ומי פחות, רוב מנינו של הציבור בישראל. הממשלה אינה יודעת לעשות זאת טוב יותר ולא תדע גם בעתיד.
  בעית הפערים החברתיים אינה רק בעיה של המשטר הניאו-ליברלי. היא גם בעית החינוך וגם בעית "המצב הקיים" וגם בעית כללי המשחק וכללי האיזון בחלוקת תוספות העושר הלאומי, היא בעית התעסוקה ובעית הפריון ובעית הביזבוזים, למשל בשביתות ממושכות של סקטורי עובדים חזקים ששכרם גבוה פי 2- 4 ארבעה מהשכר הממוצע במשק ועוד ועוד.
  נכון, אני שולל פתרונות שהם "פטה מורגנה" אופנתית, משום שהעבר אינו מוכיח את ישימותם ו/או את יעילותם.
  "לא מתאים" הוא לא רק נימוק, הוא אפילו נימוק חשוב. אין פתרון אוניברסלי לכל. אילו היה כזה, קרוב לוודאי שגם היה מיושם משום שלא נחוץ דבר אחר. פתרון שאינו מתאים למציאות שאותה הוא בא לשנות במטרה לשפר, הוא הרפתקה. לכך בוודאי שאיננו זקוקים כיום.

 5. מיכאל לינדנבאום :

  לא כסף קטן

  כאשר שכבה דקה מנקזת אליה כ-50% מההכנסה הלאומית ,אי אפשר לטעון שזה "כסף קטן".
  ה"פעילות הכלכלית" של אותה שיכבה דקה ,מנותבת להתעשרות אוליגרכית על חשבון רווחת הציבור הרחב.

  גם בהינתן האקסיומה שלך שה"ממשלה לא יודעת לעשות טוב יותר" עדיין עדיף שהכסף יישאר בידיים ציבוריות ולתועלת הציבור.

  נושא " כללי המשחק וכללי האיזון בחלוקת תוספות העושר הלאומי",הוא לב המאבק הפוליטי: דהיינו האם פנינו למדינת רווחה או שיעבוד לאינטרסים של מיעוט קטן.

  ה"הרפתקה" הטרגית של מדינת ישראל היא העובדה שאוצרות הטבע שלנו כמו פוספטים ,ים המלח ונגזרותיו,הגז ואולי הנפט נמצאים בידי כמה אוליגרכים.

  באותו זמן אלפי אזרחים מתים ממחסור ברופאים,תרופות ותשתית רפואית .

  זאת רק דוגמא אחת של פגעי המדינה הניאו-ליברלית.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.