חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 24

נושאים הדייג, עלו ברשת ב 25.03.11 5:02

מבחר תכנים מעניינים שעלו ברשת בשבוע החולף ליקט וערך: נוגה תדמור פוליטיקה

—  בכנותו את ועידת הנגב "הכינוס השנתי להזיות במדבר", מלעיג לרמן ב'עוד בלוג תל אביבי' על הצהרת ראש הממשלה נתניהו שבנגב יוקמו עוד שתי ערים חדשות, ומנתח מדוע ההשוואה לפניקס ולאס ווגאס בארה"ב, היא מופרכת. ובאותה רוח אצל אליאב, בבלוג 'הרחובות של ג'יין'

—  מורן מנדלבאום, 'הגדה השמאלית' בתגובה קצרה על  'השמאל הלאומי', שנה אחרי, מתוך ביקורת על תפישותיו ולשונו. ובהן הדרת מי שבעיניהם אינו יהודי, גם במחיר של פגיעה בדמוקרטיה. השיח שלהם, המחבר בין פטריוטיזם יהודי לדמוקרטיה ליברלית, דווקא מעניק גיבוי לאלמנטים הימניים והגזעניים  וקיומו מעלה תהיות באשר למקומו של שמאל של ממש בחברה הישראלית.

—  בבלוג 'תיקון עולם' מספר אהרון שמתוך אכזבה של משתתפים צעירים מ'כנס ישראל  2021 ' נולד רעיון חדש: כנס מדברים פתרונות. הכוונה היא לחבר גופים שונים, שכבר פועלים ומשנים את המציאות הישראלית לטובה, במובנים רחבים יותר מאשר "שמאל וימין" או "קפיטליזם וסוציאליזם". במטרה להחזיר לנו ערכי הצדק החברתי ולבסס כאן קיימות סביבתית והגשמה אישית

—  אוהד רוזן מגיב, במדור דעות במעריב, על הקמת עוד מפלגה סוציאל דמוקרטית. "תקווה של רסיסים בשמאל"

—  סוציאל דמוקרטיה בפרשנות אחרת. צבי כסה במיי סיי, על השוק החופשי ועל יעדיו של ראש ממשלה סוציאל דמוקרטי, לא פופוליסטי.

—  בעקבות כניסתה של ישראל לOECD, השוואה העוסקת בסוגיות הקשורות בשלטון המקומי וביחסיו עם השלטון המרכזי. מאמר שנכתב על ידי מנכ"ל פורום ה- 15, עו"ד איתן אטיה, בנושא, שופך אור מעט שונה על טענות השלטון המקומי אודות הדרישות המושתות עליו, אל מול הסמכויות והתקצוב שאמורים לבוא לצידן. המאמר המלא- כאן

 

חברה

—  לקט זוטא בנושאי המאבק בגזענות: סטטיסטיקה של גזענות. דו"ח 'מטה המאבק בגזענות'.  אירועים לקראת יום המאבק הבינלאומי בגזענות, שחל ביום ב'. הצעות למערכי שיעור בשבוע "המאבק בגזענות".  המלצה על 'שער שוויון', ספרו החדש של אלון ליאל שהיה שגריר בדרום אפריקה ומנכ"ל משרד החוץ, העוסק בדרום אפריקה של ימינו

—  ממשלת ישראל החליטה על גיבוש תכנית אסטרטגיה חברתית-כלכלית למשק הישראלי ל- 15 השנים הקרובות, ולצורך זה תזמין את שרותיהן של חברות בינלאומיות לייעוץ אסטרטגי. צוות ההיגוי כולל את ראש המועצה הלאומית לכלכלה, אנשי אוצר, ובשיתוף  גופי ממשל, המגזר שלישי והמגזר העסקי. שאלה, מי בעצם מייצג את אזרחי ישראל ואנשי חברה וחינוך בהרכב זה?

. —  חוק בוררות חובה – הפרטת מערכת המשפט? אמיר דגן ב'אתר אישי', על מה שיבוא בעקבות ייבוש מערכת המשפט. המצב לכאורה ידוע: במשך תקופה ארוכה העומס על השופטים נעשה כבד מנשוא; עומס זה מחלחל כמובן גם אל האזרחים, ומתבטא בזמן

הארוך עד לסיום המשפט. אבל תוצאת הצעת השר נאמן לבוררות חובה תהיה מכה לאזרחים ועדיפות לגדולים ולעשירים.

— למעלה מ400 בני אדם מתאבדים בארץ מידי שנה, ועוד כ 5000 איש עושים ניסיון אובדני. משרד הבריאות מודיע על הקמת תוכנית לאומית לטיפול ולצמצום תופעת האובדנות. ישימותה והתאמתה נבחנות בימים אלה בפיילוט בקרב בני נוער, קשישים ועולים חדשים, ברחובות רמלה וכפר כנא, בשיתוף משרדי ממשלה, גורמי בריאות רבים, צה"ל והמשטרה.

—  הבלוג 'הקשר החברתי', מוסר על שלושה כנסים ליזמות חברתית שיתקיימו בקרוב. יעסקו בהם בשאלה מה משמעותה של 'יזמות חברתית' עבור החינוך לניהול מלכ"רים ובמתח שבין תפיסות עסקיות לתפיסות חברתיות המלווה הכשרה זו. ובבלוג שואל אסף, האם פעילות למען רווח כלכלי יכולה בכלל להיות טובה גם עבור הקבוצות המודרות והמוחלשות על ידי אותה פעילות כלכלית?

—  לספרות בעברית העוסקת במגזר השלישי, נוסף לאחרונה הספר 'רגולציה המגזר השלישי', בעריכת ניסן לימור. המאמרים הכלולים עוסקים ברגולציה בכלל ובקרב מלכ"רים בכלל.  וכאן [הקישור לא זמין] דברים על הספר באירוע ההשקה לרגל הופעתו.

 

.כלכלה

—  כלכליסט מפרסם מידע, מה עושים בעולם עם תמלוגי האנרגיה. וסמי פרץ יוצא בד-מרקר נגד הפוגלים והכרזתם כי הרגולציה אויבת הצמיחה. אין לסמוך על עצותיהם הכלכליות של הפוגלים של היום, הזוכים לשכר של מאות אלפי שקלים בחודש, כי עיקר תפקידם הוא לשמר את המצב הקיים ולמנוע מפוגלים צעירים באוצר לערער את הסדר והיציבות של הפוגלים הוותיקים.

—  ילדים קטינים אינם אמורים להחזיק בכרטיסי אשראי ושום בנק אינו רשאי לתת להם אותו. אבל 'הבה נתחכמה' מתקיים לא רק בפסח, וחברות הסלולר מצאו דרך הגורמת לילדים להשתמש בסלולרי כבכרטיס אשראי.

בקורת על ספרו של ערן פישר, 'קפיטליזם בעידן התקשורת הדיגיטלית', הוצאת רסלינג. המחבר מציג את הקשר שבין השיח הדיגיטלי והמישור החומרי של הניתוח החברתי, ורואה בזאת קיומו של שלב שונה של הקפיטליזם-  קפיטליזם שמאפיין אותו ומשפיע עליו, השיח הטכנולוגי

—  לדיון על סכנות ונזקי רעידת אדמה בארץ, שהתעורר בעקבות האסון ביפן, מצטרף פרופ' דגני. הוא מציג את ההיקפים העצומים של פגיעה שעשויים להיגרם למבנים במרכז, שערכם מגיע לבליון ש"ח, ותובע שכספי ביטוחי המשנה ייצברו בבנק ישראל ולא ייבלעו בתקציב השוטף של המדינה. וגם כאן.

 

חינוך

— 'העוקץ' מפרסם את רשימתו של סאני כלב על המיון הסמוי מן העין של תלמידים הנעשה על ידי בתי ספר רבים. איסור המיון הוטל משהוכח הקשר בין מעמדה הסוציו-אקונומי של המשפחה, לבין ההישגים הלימודיים של ילדיה, והיותו גורם להעמקת הפערים. לדעת הכותב הדרך השוויונית לפתרון בעיית עודף הביקוש לבית ספר הינה קיום הגרלה בין כל התלמידים המבקשים להירשם אליו.

—  הוחלט על הגדלת התקצוב למכינות הקדם אקדמיות. המהלך נומק בצורך להעניק הזדמנות שנייה לצעירים שלא השיגו הישגים לימודיים בתקופת בית הספר, מספר הסטודנטים במכינות יגדל ב 5,000 איש, ועוד הומלץ כי ייקבעו יעדי גידול מספריים לסטודנטים מקרב אוכלוסיות חלשות במכינות – מהמגזרים החרדי, הערבי והאתיופי.

—  מי ילַמֵּד כשחסרים מורים? דוח  'היזמה למחקר יישומי בחינוך' שליד האקדמיה למדעים, בדגש רב על מחקרים בתחום שנערכו בארצות הברית, עוסק בשלוש דרכים להתמודדות עם המחסור במורים: מסלולים חלופיים לכניסה להוראה, שיפור כוח המשיכה של המקצוע, ולמידה והוראה מרחוק של תלמידים ומורים. מעלה שאלה מהו אופי המחסור במורים, ומכוון גם לחינוך היהודי בארה"ב.

—  בד-מרקר קפה מעלה אתי נוי שמעוני הרהור, למה צריך שני ארגוני מורים.  על רקע תיאור פגישה עם מורה בחדר המורים מוצגת טענה ש"הפיצול בדרך כלל גורם להפחתת כוח ההשפעה והשליטה של העובדים בסופו של דבר".

 

סביבה

—  על הגלובוס הירוק ועל הגלובוס השחור (לפצלי השמן) ומיהם הזוכים ב"גלובוס הירוק" השנה.

—  הקואליציה לבריאות הציבור, מגיבה על פרסום הישגי המשרד להגנת הסביבה במחוז חיפה. ומבקשים לצנן מעט את התלהבות המשרד, משום שעד השלב בו יוכלו תושבי חיפה והאזור ליהנות מאיכות אוויר טובה הדרך ארוכה מאוד. בין השאר הם דורשים יותר בדיקות פתע של חומרים מזהמים, תגבור האכיפה, ושינוי אמיתי בנושא מצבורי החומרים המסוכנים במפרץ חיפה

 

 

 

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לא היה איזה אירוע כלכלי-חברתי מעניין השבוע במפרץ חיפה? בטח כתבו על זה ברשת...

  הא – הנה
  http://news.google.co.il/news/more?q=%22%D7%97%D7%99%D7%A4%D7%94+%D7%9B%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%A7%D7%9C%D7%99%D7%9D%22&hl=iw&lr=&prmd=ivns&um=1&ie=UTF-8&ncl=d272jTA02_MOJBMjxLEHHnHO3QJvM&ei=zumMTZzpGsvB8QOHu-WgDw&sa=X&oi=news_result&ct=more-results&resnum=1&ved=0CCUQqgIwAA

 2. מערכת עבודה שחורה :

  לאנונימי/ת מכוח לעובדים,

  מדור הדייג אינו מתיימר להיות לקט מקיף של חדשות בנושאי כלכלה וחברה. לדוגמה אין פה התייחסות להסכם העוסים שלא נחתם – עניין שנוגע ישירות להרבה יותר עובדים מעובדי חיפה כימיקלים ולמאות אלפי אזרחים שמקבלים מהם שירות.

  יותר מזה, הכוונה היא לתת פחות משקל למה שפורסם במקורות עם חשיפה מרובה כמו ווינט או דה-מרקר וללכת דווקא לפינות פחות מוכרות ולנושאים שיש פחות סיכוי שקוראינו נחשפים אליהם.

  איתי

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.