postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » האם הברית החברתית רצה לכנסת?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האם הברית החברתית רצה לכנסת?

נושאים פוליטי ב 10.06.08 5:58

ענת כנפו, מרכזת סניף ירושלים של "הברית החברתית" מיסודו של ד"ר אורי זילברשייד, הקימה בתוך הברית גוף חדש בשם "הברית החינוכית", החותר להקמת תנועה פוליטית חדשה למען מדינת הרווחה.

בחלק הראשון של מסמך זה – "אני מאמין" של ענת, ובהמשכו – מצע של תנועת הברית החברתית
ליצירת קשר עם ענת: anatknafo10 @ gmail.com

הברית החינוכית היא גוף המאגד חברים מהסקטורים השונים בחינוך – אנשי השכלה ואקדמיה, מרצים באוניברסיטאות, מורים ממשתתפי מאבק המורים, הורים שרואים חשיבות בחיבור בין הורים למורים לטובת הנחלת שינוי במערכת החינוכית, סטודנטים, תלמידים, ואזרחים שאכפת להם המוכנים לתרום מזמנם ומרצם להוביל לשינוי בייצוג הפוליטי במדינת ישראל.

חברי הברית החינוכית מסכימים עם העובדה כי המערכת הפוליטית הנוטפת שחיתות והשחתה וכי הפוליטיקה משולה לביצה תובענית מאוסה ובזויה. מציאות זו מובילה לכך שאת ספינת הנהגת המדינה מובילים אנשים שערכיות, חזון ודרך ארץ מהם והלאה. מצב זה אסור שימשך, ולכן, חברי הברית החינוכית לוקחים אחריות ומצהירים – אין לנו פריבילגיה להביט מבחוץ על הנעשה ולהישאר אדישים. המדינה אינה בבעלות קומץ בעלי הון ופוליטיקאים עושי דברם. קצב ההרס גובר מיום ליום ולכן, עלינו להיכנס למעגל ההשפעה עם קבוצת תמיכה כמה שיותר גדולה כדי להוביל שינוי בנורמות השלטוניות, בהובלת חזון שיפיח תקווה ויעורר את האזרחים מאדישותם.

לחברי הברית החינוכית ברור כי במהלך שביתות המורים, הסטודנטים, והמרצים, השתמשו נציגי הממשלה באותן שיטות נלוזות של הפרד ומשול, דיסאינפורמציה ודה לגיטימציה. ישנו מכנה משותף רחב במאבקים אלו ובסופו של דבר כל מגזר כזה פועל מול אותה שרה, אותו בית משפט לענייני עבודה, ואותה דעת קהל וחסימות תקשורתיות הנובעות מחיבור מסוכן בין הון שלטון ותקשורת.

לכן, יש לפעול בצורה מאוחדת, לחשוב חכם ולנצח במאבק, לאור כשלון השלטון לטפל במשבר וכתוצאה מזה להוביל מדיניות שהיא נגד החינוך וההשכלה.

הברית החינוכית פועלת בתוך "הברית החברתית" ששמה לה למטרה לחבר בין גופים חברתיים שונים כדי להוביל למדינת רווחה.

"בברית החברתית" חברים ארגון ההורים הארצי, ארגון המורים, האופוזיציה של הסתדרות המורים והמתנגדים ל"אופק חדש", ארגוני הסטודנטים, מועצת התלמידים והנוער, וועדי תלמידי בתי הספר, אגף המשימות של התנועה הקיבוצית, תנועות הנוער הכחולות, פרלמנט נשים, מגמה ירוקה, מאהל נודד, יוזמי השיירה לשדרות, מילואימניקים, ארגון הנכים ועוד.

הברית הוקמה כשנה לפני שפרצה שביתת המורים, ותכננה את שתוף הפעולה הבינמגזרי לטובת חיזוק השביתה. בין השאר פעלה הברית להצלחת העצרת בזמן השביתה. פעילותה של הברית החברתית הוסיפה נפח של מאבק חברתי לשביתת המורים שלא נתפסה בעיני הציבור כמאבק סקטוריאלי בלבד.

מאז ראשי הברית והפעילים בה נפגשים באופן תדיר, ומתוך הבנת המפה הפוליטית והחיבור המסוכן בין הון שלטון ותקשורת, פועלת הברית במרץ להקמת תנועה פוליטית שמטרתה – שינוי סדרי העדיפויות והובלת מדינת ישראל למדינת רווחה לכלל התושבים.

הברית מצויה כרגע בתנופה של הקמת סניפים איזוריים ומארגנת כנסים לביסוסם.

הכנס הבא יתקיים בתחילת חודש יולי, לציון הקמת הסניף הירושלמי של הברית החברתית – הוא הברית החינוכית.

צוותי חשיבה:

חשיבה אסטרטגית – תכנון מהלכים פוליטיים להשגת מטרות הברית

ראש צוות – חיים אסא

תקשורת והסברה – כתיבת מסרים, חידוד המצע, כתיבת הודעות לעיתונות, קשר עם כתבים לחשיפת חברי הברית החברתית ומטרותיה. בניית תדמית של חברי הברית כמובילי המהפכה החברתית בישראל שתוביל למדינת הרווחה.

ראש צוות – ענת כנפו

אקטיביזם חברתי – תכנון וביצוע מהלכים שיגרמו למהפכה חברתית, פרובוקציות תקשורתיות, אקטיביזם שיעורר ציבור גדול של אנשים לפעול בנחישות מתוך הזדהות עם מטרות הברית כדי להוביל לשינוי בסדרי העדיפויות.

התורה המדינית – תכנון וחשיבה, כתיבת תכנית רעיונית שתוביל לרווחת התושבים וביטחונם במדינה תוך מתן רמה גבוהה ונאותה לכלל תושביה בחינוך, בריאות, מהי מדינת רווחה, סוציאליזם מול קפיטליזם. מיפוי המצב הקיים במדינה, מיפוי הכוחות הפוליטיים לטובת השגת היעד הנ"ל ואבחון תהליכים מנוגדים למטרה זו באופן חד וברור וכ"ו. בחינת חוזקות וחולשות בדרך להגשמה של מדינת רווחה במדינות אירופה, של קפיטליזם כמנוע הכרחי בכלכלה הגלובלית העולמית, וקביעת מינון נכון שמאפשר חיי כבוד ורווחה לתושבים ולא הפרטה של ליבת השרותים לאזרח שרותים שצריכים להישאר באחריות המדינה. תיעשה חשיבה מעמיקה והתאמה למצב המדיני בישראל ותגובש תכנית הטמעה אסטרטגית.

ראש צוות – ד"ר אורי זילברשייד – הוגה הברית.

ארגון כנסים ואירועים – מטרה: להוביל לחשיפה והצטרפות לברית.

הובלת צוותי החשיבה ותכנון הפעילות – ענת כנפו

בברכה,

ענת כנפו

מרכזת סניף ירושלים

ברית חברתית

מקימה ויוזמת של

הברית החינוכית

תנועת ברית חברתית – עיקרי המצע / ד"ר אורי זילברשייד

ברית חברתית היא תנועת-גג, שמטרתה בניית ישראל כמדינת רווחה נאורה. התנועה תאגד בתוכה תנועות נוער, אגודות סטודנטים, ארגוני מורים, ארגוני הורים, ארגוני תלמידים, איגודים מקצועיים, ארגונים של קבוצות בעלות צרכים מיוחדים, ארגוני גמלאים, ארגונים לשינוי חברתי וארגוני סביבה. כן תקים ברית חברתית סניפים בערים, קיבוצים ומושבים וביישובי מיעוטים.

ברית חברתית תיבנה כפדרציה וולונטרית של ארגונים ויחידים, שתנהל בכוחות מאוחדים את המאבק החברתי-כלכלי נגד המגמות הנוכחיות של הרס השירותים החברתיים ומערכות הסיעוד ושל הרס אופיו היצרני של המשק לטובת קבוצה קטנה וכוחנית של בעלי הון גדולים. הגופים והיחידים המאוגדים בה יפעלו בשיתוף פעולה ותיאום מרביים. החלטותיה תתקבלנה באופן דמוקרטי בגופים שתקים. מטבע הדברים ישמרו הארגונים החברים בה על עצמאותם בתחומי פעולתם השונים.

ברית חברתית תפעל להגשמת תוכנית חברתית-כלכלית-סביבתית לפי עקרונות מדינת הרווחה לשם בניית משק יצרני משגשג ושירותים חברתיים מפותחים כיאה לחברה נאורה ומתקדמת.

להלן עיקרי תוכניתה החברתית-כלכלית של ברית חברתית (הניתנים עוד לשינוי):

1) הממשלה ורשויות המדינה האחרות יונחו במדיניותן החברתית והכלכלית על-ידי השאיפה להגדלת עושרה החומרי והרוחני של החברה הישראלית ולהפיכת כל האזרחים והתושבים לשותפים בו.

2) כל שירותי הרווחה והתמיכות הייעודיות יוענקו לפי עקרון האוניברסליות.

3) יונהג חינוך חינם מן הגיל הרך ועד הלימודים באקדמיה (אוניברסיטאות ומכללות). סטודנטים לתואר ראשון יקבלו קצבת קיום מן המדינה בגובה שכר המינימום.

4) מערכת החינוך תיבנה על היסודות הבאים: מימון מקיף של בתי הספר לפי עקרון האוניברסליות (ללא מבחנים סוציו-אקונומיים); ביטול מלא של כל האגרות והתשלומים הנלווים; שלילת הפרטתם ההדרגתית של בתי הספר (לפי דו"ח דברת); הענקת מלוא החופניים תרבות והשכלה לתלמיד; טיפוח מעמדו של המורה כאיש הוראה מן השורה הראשונה על-ידי שיפור תנאיו ושכרו באופן ניכר, כולל הקטנת נטל ההוראה, והקצאת זמן ומשאבים ללימוד עצמי ולהשתלמויות מתמידים.

5) שירותי בריאות מקיפים לפי מיטב הישגי הרפואה יוענקו לכל אזרח ותושב ללא כל תשלום נוסף (מעבר למס הבריאות). סל הבריאות הסלקטיבי יבוטל לגמרי, וכל הטיפולים והתרופות יינתנו לנזקקים לפי שיקולים רפואיים טהורים. שום תרופה וטיפול לא יימנעו ממי שנזקק להם בגין שיקולים כלכליים. טיפולים שנשארו בעבר "מחוץ לגדר", כאילו אין הם טיפולים רפואיים אמיתיים, כמו טיפול שיניים, ישולבו בשירותי הרפואה הממומנים על ידי מס הבריאות ותקציב המדינה.

6) הקצבאות לקבוצות בעלות צרכים מיוחדים יתנו מענה מלא לצורכי חבריהן. הקצבאות תאפשרנה לכל אחד, בהתאם לצרכיו הסגוליים, חיים ברווחה חומרית ורוחנית. הסיעוד לגמלאים ונזקקים ימומן במלואו על-ידי "הביטוח הלאומי".

7) שכר המינימום יועמד באופן מיידי על 5,000 ₪ בחודש (ועל תעריף תואם לשעת עבודה) ויוצמד למדד. שכר זה ישולם גם לעובדים שאינם אזרחי המדינה.

8) המיסוי יהיה ישיר ופרוגרסיבי. רווחי הון ייחשבו להכנסה רגילה ויוכפפו במלואם למיסוי פרוגרסיבי. כללי המיסוי הפרוגרסיבי יחולו גם על תשלומי הבריאות והביטוח הלאומי. יבוטלו בהדרגה כל המיסים העקיפים, למעט מכסים המגִנים על תוצרת מקומית.

9) המדינה תעודד, על-ידי מענקים, הלוואות בתנאים מועדפים וסובסידיות, הקמת מפעלי תעשייה וייצור חקלאי, מתוך שאיפה לחזק את הסקטור היצרני ולהבטיח פיתוח מאוזן של כל חלקי הארץ.

10) המדינה תקצה משאבים ניכרים לפריפריה וליישובים חלשים – על-ידי השקעה ישירה בתשתיות, מענקים והלוואות בתנאים נוחים במיוחד לרשויות וליחידים – על-מנת להקל על שילובם בזרם החיים המרכזי של החברה הישראלית.

11) תובטח זכות הציבור למשאבי הטבע תוך שמירה על איכותם – מים, חופים, שטחים פתוחים.

רק בכוחות משותפים נוכל לשוב ולבנות את החברה והמשק ברוח החזון הציוני- חברת עבודה ויצירה המושתתת על צדק חברתי.

הערת המערכת
נציין כי האסטרטג הפוליטי חיים אסא, ממובילי ההתארגנות, מוכר כאסטרטג מוצלח של יצחק רבין ז"ל, אך בשנים האחרונות הספיד את מפלגת העבודה כ"מת שלא נקבר" והיה שותף למספר יוזמות פוליטיות כושלות סביב הנושא החברתי, האחרונה בהן מפלגת "להבה" (מצע המפלגה כאן)

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , ,

12 תגובות

 1. ד :

  מהי עמדת הברית החברתית ביחס להצעת ש"ס להעלות את קצבאות הילדים?

 2. דליה :

  לענת כנפו
  האם יש להורים ולנציגי הורים עמדה ביחס לרפורמת "אופק חדש"?

 3. הראל לייבוביץ :

  אם הם רצים עם תנועה כזו לכנסת, הם צריכים להיות ריאליים שהם לא יעברו את אחוז החסימה…

 4. ענת כנפו :

  ד: אני בעד העלאת קצבאות הילדים, כמו שאני בעד שלא ישחקו תוספות יוקר, וכל מדד שיש לו השפעה ישירה על ניהול תקציב המשפחה.
  אני בעד אכיפת חוק חינוך חובה חינם, עם כל המשמעויות התקציביות שיש לך, ואני בעד הוספת מס מעסיקים בחזרה לתקציב הבריאות כדי לאפשר סל בריאות הוגן והגון לאזרחי המדינה.
  בחינוך – אני נגד פסדת "אופק חדש" העושק את המורים, אני בעד חיזוק מעמד המורה, כניסת מורים מעולים למערכת, שיטפלו בילדינו מתוך שליחות ונתינה. שוב, עם כל ההשלכות התקציביות שיש בכך. אני מבדילה בין מורים איכותיים הרואים במקצוע שליחות לבין אלו הרואים בו ברירת מחדל. לא בסולם השכר, אלא בשאלה האם להעסיקם כן או לא.

 5. ענת כנפו :

  דליה: עמדתנו לגבי אופק חדש: זהו עוקץ חדש. לא יתכן נציג עובדים שחותם הסכם קיבוצי נגד אלפי מורים שאינם משקיעים זמן בהבנת תלוש המשכורת שלהם, בשל היותם עסוקים בשליחותם החינוכית.
  אופק חדש – סכנה לחינוך בישראל. ההורים בעד הסכם שיחזק את שכרם, מעמדם, כחלק מרפורמה כוללת במערכת החינוך שההורים שותפים לה!

 6. ענת כנפו :

  הראל: זוהי תנועה ששמה לה למטרה להשפיע על הפוליטיקה. זוהי תנועה שמאמינה שהתובנות שלה בנושא רווחה וחינוך צריכות להשפיע עד מעגל ההשפעה הגדול ביותר. והפוליטיקה הוא שדה ההשפעה. לא הצהרנו עדיין על מפלגה. השדה הפוליטי גועש, אנחנו שוקלים את צעדינו.
  תודה על הטיפ, מוזמן להצטרף ולהשפיע.
  ענת

 7. דפנה מוסקוביץ :

  עיקר עניינה של הברית החינוכית הוא שיפור מערכת החינוך. כיצד? באמצעות שיח ופעולה משותפים של מי שקשור אליה ישירות- מורים, תלמידים, הורים, מרצים וסטודנטים. אלה מכירים את הצרכים והבעיות של המערכת.
  למערכת החינוך יש בעיות הקשורות בתקצוב- מחסור בשעות הוראה, כיתות עמוסות מדי, מחסור ביועצים חינוכיים ועוד. יש לה בעיות הקשורות באקלים חברתי ובשחיקה של סמכויות הסגל החינוכי- אזלת יד כלפי אלימות תלמידים, הפרעות ואבדן אוירת הריכוז במוסדות רבים. יש לה בעיות הקשורות בפולחן "אחוזי הזכאות"- כדי להעלות את שיעור מקבלי תעודת הבגרות, ללא השקעה חינוכית אמיתית, נוצרו פטנטים לרוב- פיצול שאלונים, מיקוד החומר לבחינה, מועדי ב' וג' ומה לא. חלק מהשינויים נעשו מכוונות טובות, אולי, אך מכיון שהמורים והמנהלים לא היו שותפים לעיצובן, ולא העמידו את אנשי משרד החינוך על השפעות לואי שלהן, הכוונות הטובות הובילו לגיהינום.
  לסיכום- אין מי שמכיר את המערכת טוב יותר מהסגל החינוכי ומהתלמידים, וזהו אחד מדגליה המרכזיים של הברית החינוכית.

 8. ירדן :

  ענת כנפו – יש סקטור שלם המדינה שבוחר שלא לעבוד ומשתכר מקצבאות הילדים שהוא מקבל. איך מדיניות שאת מתארת לא מעודדת את המשך דרך קיום זו? אני בעד עזרה לילדים אבל מצד שני עזרה כזאת תגרום לעוד ועוד חרדים וערבים לבחור בדרך חיים זו.

 9. ענת כנפו :

  דפנה: בברית החינוכית חברים מורים ומחנכים, אנשי השכלה ואקדמיה המבינים היטב בחינוך, בחינוך למצוינות, באיתור בעיות ומיקודן. אי אפשר לדון באמצעות טוק בק בבעיות כבדות משקל אלו. אומר רק שאנו בעד הקטנת מספר הילדים בכיתה (עם כל המשמעויות התקציביות והמבניות הכרוכות בכך), בקידום המורים ובשיקום מיידי של מעמדם (עם כל התקציב הכרוך בכך), שתוף מורים הורים להשגת משמעת בכיתות באופן שיכבד את המורה, יאפשר לימוד ופחות התעסקות בבעיות משמעת וכל זאת תוך ראית התלמיד וטיפוחו האישי.
  אנו בתהליך כתיבה מעמיקה של נתוח הבעיה והצעות לפתרון. נקודת המבט ההורית כאזרחים הבאים לדרוש שרות ממערכת החינוך עבור ילדיהם, באה אף היא לידי ביטוי בתכניתנו.

 10. ענת כנפו :

  ירדן – הדברים מורכבים ומשולבים האחד בשני. לדעתי על המדינה לאפשר רמת מחיה סבירה ומכובדת שתאפשר למשל חינוך ממלכתי ברמה גבוהה גם לאלו שלא מסוגלים להעניק זאת לילדיהם עקב בעיות תקציב. השבחת מערכת החינוך, תוך אכיפה של חוק חינוך חובה חינם, ואכיפה של יום לימודים ארוך כולל ארוחה חמה למי שזקוק – מקטינה מיידית את הצורך בהעלאת קצבאות הילדים. אין הכוונה למתן קצבה ללא בדיקה בשטח למי היא מגיעה, למי היא מיועדת, ללא קביעת מדיניות מחודשת בנושא . צריך לבחון שהכסף מגיע ליעדו. שאין "כפל מבצעים" וכפל הנחות שמגיע להורה ולא לילד בסוף. לכן, החקיקה צריכה לתת מענה מערכתי כשהראיה המובילה היא "תקציב המשפחה". זה מה שצריך להנחות את המחוקק.

 11. כוח סוציאל דמוקרטי - מה עושים עד הבחירות? :

  […] הקמת מפלגה חדשה על בסיס פעילים חברתיים. ר’ לדוגמה מאמרה של ענת כנפו מהברית החברתית, מאמרו של חבר מפלגת העבודה […]

 12. מהי רשימת החלומות שלכם – תרגיל לקוראינו :

  […] מתבשלות יוזמות להפוך תנועות חברתיות למפלגות – למשל הברית החברתית והתנועה הירוקה. גם רן ארז רשם השבוע מפלגת חינוך מגזרית […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.