חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הסכם אופק חדש – נחתם או לא?

נושאים חינוך ותרבות ב 8.06.08 1:00

לצוות חינוך של עבודה שחורה מגיע מידע ממקורות שונים אודות הבלבול הרב בחדרי המורים בנושא אופק חדש.

לא ברור אם ההסכם נחתם או לא, מהו הנוסח הסופי, ואם (כפי שמעידות השמועות) ההסכם נכפה על המורים בניגוד להבטחות

דיווחים שונים שהגיעו ל"עבודה שחורה" ומופיעים במספר מקומות באינטרנט מספרים כי הסכם "אופק חדש" בין משרד החינוך לבין הסתדרות המורים נחתם אך לא פורסם.

המורים הנוגעים בדבר אינם יודעים פרטים עליו, לא קיבלו את נוסח ההסכם הסופי, ומתלוננים על הסתרת מידע וחסר שקיפות.

שרת החינוך יולי תמיר הבטיחה שהרפורמה תופעל בהסכמה, וכי כל מורה יוכל לבחור אם להצטרף לרפורמה, אך בשטח נשמעות טענות כי כופים על המורים לחתום על ההסכם. מודיעים להם שאין אפשרות בחירה אם להיכנס לרפורמה או לא. כולם נכנסים, ומי שלא רוצה שיחפש עבודה במקום אחר (מידע על כך מופיע בפורום הסתדרות המורים)

להלן דוגמה משאלה בפורום של כותבת שהזדהתה כמנהלת מיום רביעי, 4 יוני:

"אתמול התקיים כנס למנהלים שיתמודדו עם הכנסת אופק חדש לביה"ס בשנת תשסט
הובהר בכנס כי הסכם נחתם. ובנוסף צויין כי חלה חובה על כל המורים המלמדים בביה"ס להכנס לאופק חדש
השאלה: מורה העובד בביה"ס שעובר הטמעה שלב שני המתנגד לעבוד באופק חדש מה עליו לעשות?

מנהל הפורום עונה יום למחרת:

"אני חוזר ומבהיר כל עוד אין פרסום רשמי על הסכם חדש כי נחתם ואושר במוסדות הסתדרות המורים כל הודעה אחרת אין לה תוקף חוקי."

להלן פרטים מתוך מכתב ששלחה אשת מורה:

"לאחרונה החל משרד החינוך במסע צלב לכפיה ולאילוץ המורים לחתום על אישור שהם המורים מצטרפים לרפורמת "אופק חדש".

על מנהלי בתי-הספר מופעל לחץ מצד המפקחים להחתים מורים ל"אופק חדש" כדי שבתי-הספר ייכללו ברפורמה.

חרף הבטחותיה של שרת החינוך, שהרפורמה תוכנס בהסכמה, נקראים המורים למנהלי בתי-הספר, ושם הם שומעים סדרה של איומים…. חלק מהמורים חותם בהכנעה, ואחרים – לא….. החותמים הם המורים החלשים………. אין ספק שמורים מדוכאים הבאים לעבודה, לא יקדמו את החינוך בישראל……."

הערת המערכת:

לאתר "עבודה שחורה" אין הכלים הדרושים לבדוק את אמיתות הטענות שהגיעו אלינו, וכן להפריד בין אחריות ראשי האיגוד המקצועי של המורים ובין אחריות שרת החינוך.

העובדה שהמאבק על הרפורמה מתנהל תוך מאבק פוליטי קשה בתוך הסתדרות המורים (יוסי וסרמן נגד ענת שניידר), בין מפלגות בכנסת וגם בתוך מפלגת העבודה, אינה מקלה על הבחנה בין אמת לדמגוגיה.
דבר אחד בטוח – המורים לא אוהבים את אופק חדש.
אנו מקווים שהנושא ייבדק ויזכה לטיפול רציני בתקשורת.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

43 תגובות

 1. איציק ש. :

  זו רק דוגמא לכך שמה שקרוי "איגודים מקצועיים" במדינת ישראל הם לא יותר מפארסה עצובה. הסכם כמו אופק חדש, היה צריך להתפרסם במלואו לפני החתימה, לאפשר דיון גלוי בפורומים שונים ולהיות מובא להצבעה על ידי כלל חברי הסתדרות המורים. ההתנהלות של וסרמן מאפיינת את כל ההסתדרות החל מעופר עייני- אני זוכר את הזעם של עופר עייני על שארגון המורים העל יסודיים סרב לחתום על מה שהוצע לו. ההתנגדות נכפתה מלמטה. אם ננתח את התנגהגות האגודים המיקצועיים בישראל מ- 1985 , נראה את הסיבות להתרסקות העבודה המאורגנת שתמיד היתה מאורגנת מלמעלה.

 2. שושי פולטין :

  בוקר טוב,
  אכן השאלה עלתה גם אצלי בבלוג בפוסט שכתבתי "גשש בלבש -האם יפתור את התעלומה". http://cafe.themarker.com/view.php?t=341100
  יש שם גם התייחסות של ענת שניידר לנושא. מה שחשוב הוא שבעקבות תגובה הגעתי לכך שאכן פורסם בילקוט הפרסומים שנחתם הסכם קיבוצי, מה מהות אותו הסכם קיבוצי זו התעלומה!

 3. דליה :

  שושי את יכולה להעביר מידע מדויק יותר על פרסום ההסכם הקיבוצי?
  לכאורה נוהגת שרת החינוך כדמוקרטית ומבטיחה שלא יכפו על המורים את הרפורמה. למעשה היא מתחילה להפעיל מכבש לחצים בשטח ומחזקת אותו עם ה"יוליבוס", האוטובוס שיערוך טיול בארץ ויפרסם את הרפורמה במחיר 200000ש"ח.
  מסתבר שהיא מכניסה את הרפורמה בכפייה לכל בתי-הספר ולא לחלק מהם. היא מציעה למורים שאינם חפצים ברפורמה להתפטר.
  אז מה ההבדל בינה לבין לבנת?

 4. ענת שניידר :

  בכל הארץ קיבלו בתי ספר הודעות על כך שהם הוגרלו להיכנס לאופק החדש. בישובים מודיעין, חיפה, באר שבע, רמת גן, ראש העין, פתח תקוה, ירושלים, חבל הבשור ועוד. מורים מספרים שהאוירה בחדרי המורים קשה. מספרים על מורים מיואשים וחסרי אונים. המנהלים מודיעים להם שאין להם ברירה בית הספר נבחר להצטרף לאופק החדש, אם הם יסרבו עליהם להתפטר או לבקש העברה לבית ספר אחר, או שיועברו למרות רצונם לבית ספר מרוחק.

  במכתבים שנשלחו לבתי הספר כתוב במפורש ע"י מנהלי המחוזות, שכל המורים של בית הספר הנבחר מצטרפים.

  כידוע לפי ההסכם הקיים, שנחתם בספטמבר 2007 וכנראה הוארך, לכל מורה הזכות לסרב להסכם הרעת התנאים – הנקרא אופק חדש, 6 שנים.

  מעניין האם שוב הסתדרות המורים חתמה על הסכם ומעדיפה להסתירו מציבור המורים???

  מדוע מאיימים על מורים בעלי ותק של שנים רבות בפיטורים, רק בגלל שהם לא מסכימים לתנאי העבודה החדשים הפוגעים בהם, פוגעים בחינוך ופוגעים בפנסיה שלהם? היכן הסתדרות המורים?

  המורים בבתי הספר, שקיבלו את ה"בשורה" שניבחרו להיכנס לאופק החדש, מספרים על אוירה קשה. המורים סובלים מחרדה והשפלה בחדר המורים.

  מורים אלה עשו הכל כדי שיוכלו לסרב להרעת התנאים.
  א.המורים שלחו בחודש ינואר מכתב סירוב לקבלת תוספת שכר עבור השעה הפרטנית. הקבלה של השעה הפרטנית פרושה כפי שהתפרסם, כניסה לשלב הראשון של ה"רפורמה".
  ב. בנוסף מורים אלה שלחו באפריל סירוב לכניסה לאופק החדש.(התאריך האחרון להודיע על סירוב היה ה- 1 במאי).

  למרות זאת עכשיו מנסים לכפות עליהם הסכם חסוי, הסכם הרעת תנאים.

  חלק מהמנהלים נוקטים בשיטת הפרד ומשול, מאיימים ומשפילים את המורים שמעיזים לפעול ולהתנגד.

  האם מישהו במדינה חושב שמורה מושפל יכול להיות מורה טוב לחיים???

 5. איתי :

  ענת, תגובתך תהיה שווה פי אלף אם תוכלי לנקוב במספרים. ראינו סקרים וכתבות על מורים שאינם מרוצים אך נתון מספרי על חותמי הסירוב, כולל פילוח לפי גיל והשכלה, חסר.

  למה מספרים? כי גם אנשי הימין טענו לפני ההתנתקות ש"העם איתם" ולא עם אריק שרון, אך המציאות הוכיחה אחרת (ללא קשר לשאלה אם ההתנתקות היתה מעשה חכם או לא) – העם היה אז עם שרון, או לכל הפחות פסיבי ואדיש

  בהגדרה, לא יכולה להיות רפורמה שתשאיר אחריה 100% מהאנשים מרוצים.
  תמיד יהיו מאוכזבים שיטענו בצדק או שלא לקיפוח

  אם לדוגמה (איני טוען שזה כך) הרפורמה משמחת מאוד את המורים החדשים אך מרתיחה את המורים הוותיקים, זהו נתון שחשוב להביאו בפני הציבור.

 6. ענת שניידר :

  איתי,
  אתה צודק, חשוב שנבחן את מספר המתנגדים, חתך הגילים, וכו'. לצערי המספרים של המורים המתנגדים נמצאים במשרד החינוך ובהסתדרות המורים. עצם העובדה שמונעים ממורים לסרב לכניסה להסכם, למרות שלפי ההסכם זכותם לעשות זאת 6 שנים, מוכיחה זאת לכולם.

  רוב המורים המתנגדים שלחו מכתב סירוב לקבלת השעה הפרטנית, המורים ויתרו על השעה למרות שקיבלו את תוספת השכר על השעה למפרע.

  גזברות משרד החינוך יודעת את המספרים המדוייקים של המורים והגננות, שניכו להם את התוספת על פי בקשתם. איתי אתה מוזמן לבקש את הנתונים האלה ממשרד החינוך ומהסתדרות המורים.

  בגלל הכמות הרבה של המורים ניכוי התוספת התעכב ארבעה חודשים. (שולם חודשים למרות שלא בוצע.

  כל המורים מבתי הספר והישובים השונים שהוגרלו ויצרו איתי קשר , סיפרו שרוב אם לא כל מורי חדר המורים שלחו למשרד החינוך מכתבי סירוב לשעה הפרטנית ולאופק החדש. העתקים ברשותם כולל אישור מסירה של משרד החינוך.

  אפילו בישוב לקיה הבדואי בדרום, ציין מורה שהתקשר אלי עכשיו, כל 35 מורי בית הספר שלחו מכתבי סרוב, כך שהמודעות לפגיעת אופק חדש היא בקרב רוב המורים, ללא הבדל גיל, ומוצא.

  אין לי ספק שאלפים רבים של מכתבי סירוב נשלחו.

  לכן התדהמה של המורים, מהכפיה לאחר סירובם, גדולה.

  אם לא יכפו על המורים את הכניסה להסכם המספרים יתגלו לכל. אך כיון שהחליטו בהסתדרות המורים ובמשרד החינוך, למרות ההצהרות, שלמורה אין את זכות הסירוב, התשובה תהיה רק בחדרי חדרים בהסתדרות המורים ובמשרד החינוך.

  איתי, אני נקראת לישיבת בירור בגלל מכתבי הסירוב לאופק החדש ששלחו המורים באפריל.

  אם ההתנגדות היתה של בודדים, והמכתבים האלה היו בודדים ולא אלפים רבים, אני מבטיחה לך שלא הייתי נקראת לישיבת הבהרה על "הסתת מורים שלא להצטרף להסכם."

  ולענין ההסתה, אני אצטט את חברתי שוש שציטטה מויקפדיה מהי הסתה:
  (מוויקופידיה)http://cafe.themarker.com/view.php?t=468772

  "הסתה היא נסיון לשכנע אדם או קבוצת בני אדם לבצע מעשה שלילי, בדרך כלל פשע. במקרים רבים מבדילים בין שידול המתייחס לשכנוע אדם בודד, להסתה המתייחס לשכנוע ציבור של אנשים. בשיח הציבורי בישראל ובמדינות אחרות דוגמת צרפת, משתמשים במונח הסתה גם כנגד ביקורת חריפה שאין בה קריאה ישירה לביצוע מעשה כלשהו, במיוחד כאשר מדובר על ביקורת כנגד ציבורים (אנטישמיות, גזענות).
  במדינות רבות (במיוחד באירופה) חוקים ".

  איתי,
  האם לדעתך, בהתנגדותי להרעת תנאי עבודתי כמורה, ובניסיוני לבצע את תפקידי שנבחרתי עבורו להסתדרות המורים, נראה לך שאני מסיתה, האם אני מתאימה להגדרה מויקפדיה????

 7. איתי :

  ענת, ברשותך לא אתמקד בך ובתפקיד שאת ממלאת (מסיתה או גיבורה) אלא בנושא עצמו – היקף הבעיה.

  1. מדוע את וצוות הפעילים התומך בך אינו אוסף רשימות שמיות בעזרת כל העדים הפונים אליכם? איסוף מספרים חשוב לא פחות מהפצת המסר.

  2. האם ניסיתם לבקש מאחד מחברי הכנסת התומכים בכם להציג שאילתא הדורשת משרת החינוך להציג את הנתונים? זו שאילתא פשוטה והשרה מחויבת לענות בזמן קצוב. לא צריך להשתפך במלים רק לכתוב לחכ הנכון "ח"כ יקר, לאור התמיכה שהבעת במאבקנו ובחשיבות החינוך הציבורי אבקשך לשאול את שרת החינוך את השאלות הבאות …" השאלות חייבות להיות מנוסחות עניינית ולא כהתקפה – פשוט בקשה לנתונים מספריים ובדיקת הטענה שהרפורמה בעצם אינה לבחירתו של כל מורה. ככל שהמכתב יהיה קצר ומכובד יותר יש יותר סיכוי שח"כ ירים את הכפפה. רצוי לשלוח לאורלב מהוועדה לביקורת המדינה.

  3. חלק נכבד מן המורים בהסתדרות מלמדים בחטיבות ביניים. אם אינם מרוצים, מדוע אינם חותמים על מעבר לארגון המורים? ממילא היה עדיף ששני הארגונים יתאחדו ולא ניתן יהיה לעשות הפרד ומשול.

  4. מלבד הפעולה שלך, מה עוד עושים המוני המורים [לכאורה – טעון הוכחה] הלא מרוצים מלבד לקטר? לאילו אפיקים מכוון הכעס?

 8. ענת שניידר :

  איתי,
  אנסה באמת לפנות לח"כ, תודה על ההצעה.
  הרבה מורי חטיבות ביניים עברו לארגון המורים, בדיווח האחרון של ארגון המורים נמסר על 3800 מורים. הסתדרות המורים מסרבת לנקוב במספר המורים שעזבו ועברו לארגון.

  בהודעות האחרונות לחטיבות הביניים על המחוייבות להצטרף לאופק החדש, המורים אכן עזבו מיידית לארגון.

  נשלח לי מכתב שנשלח לשתי חטיבות ביניים בראש העין, שעזבו השבוע לארגון המורים, הגיע מכתב ממזכירת הסתדרות המורים בראש העין במטרה לשנות את החלטתם לעבור לארגון. להלן המכתב:

  למורים בחט"ב "גוונים"

  ראש העין

  הנדון: "אופק חדש" בתשס"ט.

  שלום רב.

  אני כותבת לכם מתוך אחריות ואיכפתיות.

  פנו אלי מורים ודווחו שנציגת הארגון הבטיחה להלחם נגד הצטרפות המורים לרפורמה

  בתנאי שתצטרפו לשורותיהם.
  .
  כתוצאה מכך , חלק מהמורים חתמו על מעבר מהסתדרות המורים.

  האמת היא : בי"ס שמשרד החינוך החליט שיצטרף לרפורמה, אין משקל/ קשר להשתייכות הארגונית..

  כמו כן, הסתדרות המורים צריכה לתת את הסכמתה לצרף בי"ס כלשהו.

  עוד בתחילת השנה הודעתי למשה"ח שאני מתנגדת שחט"ב בראש העין תחלנה ברפורמה.

  בהתייעצות היום, עם מר איציק תומר- מנהל תוכנית הרפורמה במשה"ח ועם יוסי וסרמן- מזכ"ל הסתדרות המורים, הוחלט במשותף- שאם כל המורים יהיו שייכים להסתדרות המורים- לא תחול הרפורמה בבית- ספריכם.
  מורים שחתמו על מעבר ל"ארגון"- מוזמנים להודיע לי מחר 03/06/08 על רצונם

  לחזור לשורותינו.

  אפשר לכתוב לי במייל.
  תמיד לשרותכם.

  דורית חגי

  העתק: יוסי וסרמן- מזכ"ל הסתדרות המורים.

  זו היתה התשובה שניתנה מהמורים לגב' חגי נציגת הסתדרות המורים

  גב' חגי הנכבדה,

  · מכתבך המצ"ב משדר פאניקה.

  · מורי חט"ב בראש העין אינם עדר כבשים.

  · התנהלותכם הכושלת והמנותקת בשנה האחרונה בנושא הנדון (בפרט פעילותכם במחשכים בימים האחרונים שהקדישה את הסאה) נותנת אותותיה. הציבור מצביע ויצביע ברגלים.

  · איומים ריקים מתוכן לא יפחידו אותנו.

  · משפטך האחרון אינו מובן כלל: כיצד ההסתדרות שכל כך חפצה ברפורמה הפיקטיבית הזו יכולה להתחייב לפעול בכיוון ההפוך ? !

  איתי, לשאלתך מה המורים עושים מלבד לקטר, המורים מתארגנים למאבק משפטי נגד הכפיה להרעת תנאים.

 9. בטי נאור :

  אני מורה הנפגשת עם מורים רבים מבתי ספר שונים במסגרת השתלמויות שונות. מכול בתי הספר שאני מכירה עולות קריאות מצוקה ופחדים בעקבות לחצים ואיומים לכניסה לרפורמה.
  לדעתי משרד החינוך והסתדרות המורים מנצלים את העובדה שמורים הם די מבודדים זה מזה, נפגשים בקושי בביה"ס ואין להם זמן או מקום להפגש ולהחליף דעות וחוויות כמו בכול מקום עבודה רגיל, ולכן ניתן ללחוץ ולאיים עליהם באופן אישי והם לא מרגישים כגוף מקצועי מאוחד וחזק, הארגון שאמור לייצג אותם אינו מגן עליהם ומשתף פעולה עם המעסיק בהפרת הסכמי עבודה ושינוי תנאי עבודה ושכר.

 10. ענת שניידר :

  ממליצה לקרא את דבריה של חברתי לעבודה שושי פולטין שמנהלת בלוג על החינוך ואת התגובות לדבריה.
  http://cafe.themarker.com/view.php?t=468772

 11. גליה :

  לקוראים הסקפטים שלום רב,
  אני מלמדת בבית ספר לחינוך מיוחד בת"א. לפני שבוע קבלנו הודעה על כניסה לאופק חדש. ותוספת הערה שהיות וההסכם הקיבוצי נחתם בימים אלו ממש, כולם מחוייבים להכנס לרפורמה. בהסכם 2007 מודגש כי החינוך המיוחד בשלב זה – בחוץ ! ההסכם החדש מוסתר מעיני ציבור המורים ! בועדת ההיגוי מחודש מאי 2008 , סוכם במפורש למורים תהיה אפשרות בחירה בשש השנים הראשונות.
  חיברנו מסמך מנומק, ועל אף הודעת המנהלת, שלחנו סירוב 80% ממורות ביה"ס. (אלו שלא חתמו, אינן קבועות במערכת). כשלוש שעות לאחר שליחת הפקס קיבלו כל המורות החתומות (18) טלפון ממפקחת בית הספר. אני באופן אישי (מנסחת המסמך) זומנתי ללשכתה לצורך שיחה והעברה יזומה. בשונה מחדרי מורים בבתי ספר אחרים, אנחנו צוות מאוד משכיל ומגובש. לכולנו יש הרבה מה להפסיד מהרפורמה. וגם לילדים ! חשוב מאוד להדגיש תוספת השעות היא על חשבון המורים אך אינה תוספת בתקן ! בחינוך המיוחד הילדים מסיימים את יום הלימודים וחוזרים לביתם בהסעות – הם אינם יכולים להשאר לשיעורים פרטניים – לכן תוספת השעות היא למעשה בזבוז משאבים – בטרם נבחרה יולי תמיר לתפקידה, שלחתי אליה מכתב ובו הצעה להעברת חוק להארכת יום הלימודים לבתי ספר נוספים בחינוך המיוחד. תשובתה הייתה אז…שבמידה ודוח דוברת יעבור מימלא יוארך יום הלימודים. וכעת כשבכוחה לעשות שינוי, היא עושה את ההפך מהנדרש. משפילה את המורים ופוגעת בתלמידים. ועוד דבר אחרון (למי שהשקיע וקרא עד כאן)תוספת שעות הוראה ללא תוספת תקן, תגרור פיטורים והעברות. כבר עכשיו חסרים במערכת מורים במקצועות נדרשים (אנגלית, קלינאיות תקשורת, מדעים…)אולי זו הסיבה להתלהבות המפקחים מהעברות יזומות ?! – בכל מקרה, שוב, המפסידים הגדולים הם התלמידים- הם יקבלו יותר שעות "מחנכת" ופחות שעות הוראה מקצועיות: ספורט, אומנות, מחשבים…מקצועות חשובים ביותר בחינוך המיוחד.
  חג שמח
  גליה

 12. שרה ג :

  איתי, קראתי את תגובותיך לענת. אתה מתייחס אליה כגוף ממסדי מאורגן ומצפה ממנה לתת תשובות מוסמכות הכוללות מספרים וסטטיסטיקות. אל תשכל שמדובר במורה פעילה, שאין לה שום תקציב וגוף משרדי מאורגן. למה אתה מצפה בתנאים כאלה? כבר כיום מגיע לה לדעתי פרס ישראל לחינוך על היוזמה והמנהיגות שגילתה במשבר הזה. עצוב מאד, שנציגת מפלגת העבודה בממשלה מעדיפה אדם כמו וסרמן על אדם כמו ענת. כנראה שהכח משכר גם אנשים שנשאו כל חייהם את דגל הדמוקרטיה. מבחינתי זו המפולת הגדולה של מפלגת העבודה. אין לכם שום גוף מחקרי מתוקצב שיכול להשקיע את זמנו בבדיקת הטענות של ענת? אין עיתונאי חוקר שיכול לעשות זאת? מכון סקרים?
  מסביבי איני מכירה ולו מורה אחד התומך באופק חדש. ואל תענה לי שזו לא סטטיסטיקה.

 13. דן :

  איתי,
  כל כתבי החינוך יוכלו לאשר ש-86% מהמורים מתנגדים לאופק חדש. צריך להקים ועדת חקירה על מנת לברר איך וסרמן שהשקיע 5 מיליון ש"ח בהתנגדות לדברת מסכים לאופק חדש שיש בו את כל מה שדברת רצה ואפילו חמור יותר.למה חברי כנסת נותנים לדבר הזה לעבור?

 14. אורי אור :

  עבודתנו היא מסוג העבודות שעד שאינך מתנסה בהן אינך מבין את משמעותן.
  פנסיונר צה"ל צעיר שהצטרף להוראה – אמר לי: כאן כשעובדים עד 14:00 זה פשוט לעבוד – ומעולם לא עבדתי כך.
  בלתי אפשרי ללמד כל כך הרבה שעות ועוד קצת פרטניות (שזה לדעתי דורש יותר אנרגיות) וקצת מילוי מקום ושמירה ולהיות במיטבך – אם אדייק זה אפשרי..אבל לא ארצה להיות שותפה להתעללות שכזו.
  אז איך נשמרות האנרגיות כששעות הן פונקציה של שכר?
  כמגישה לבחינות בגרות וממלאת תפקידים נוספים – עבורן אני מקבלת שעות..שעות אויר במונחים של משרד החינוך – מצליחה לתת את המרב לתלמידי – לא שחוקה ולא שוחקת.
  נהנית מהמערכת שמאפשרת לי ללמוד ולהתפתח.
  עיון ב"הטבות" אופק חדש גילה לי כי שכרי כמה "מפתיע" – ירד שעות ההכנה יהפכו לשעות הוראה פרונטליות ועוד אצטרך לשהות יותר שעות וימים.
  ויתור על כל ההטבות שלנו כמורים מזעזעות..העיוורון של ה"כאילו" מקבלים יותר, הזלזול …
  באמת ש..לא..ממש לא תודה!!
  אוי ורסרמן, פגשתי אותך באחת המחאות נגד דו"ח דוברת ושוחחנו..ולכן אני כל כך מאוכזבת.
  הדבר הטוב היחידי בהסכם שניתן לבחור אם להצטרף..
  אם ההסכם טוב – אז למה המחאה??? למה לא ארצה לשפר את שכרי??
  אף מורה קבוע ובר-דעת בחטיבות העליונות לא יחתום על הסכם שכזה..וסיפורי הזוועה הנשמעים מבתי הספר היסודיים מדירים שינה מעיני..
  אולי תצא השרה יולי בהצהרה – שפשוט מי שלא רוצה לא חייב..זה יאפשר לנו לישון טוב יותר בלילה – לפחות את זה – שרת החינוך – השרה שלנו אינה צריכה להלחם בנו.

  כל הכבוד לענת שניידר- מעולם לא נפגשנו – מעולם לא דיברנו- מוקסמת ונפעמת כל פעם מחדש מפועלה! מנהיגה אמתית.

 15. מורה באולפן :

  ‏09/06/2008
  מורים שפנים-טובים למשה"ח ולאחמדינג'ד
  הסתדרות המורים חברה למשרד החינוך כדי לדכא את המורים ולמצוץ את לשדם ללא תמורה הולמת.
  כל הדיוט יודע שאין צורך ב "ר פ ו ר מ ה " – כדי להצליח בחינוך די בשלושה דברים:
  א. כיתות קטנות והומוגניות
  ב. מורים משכילים, סקרנים, אמיצים ומקוריים
  ג. משכורות סבירות למורים ותחושה של כבוד והערכה להם ולפועלם

  הפחדה והשתקה של מורים דוגמת ענת שניידר וחבריה תשרת את הסתדרות המורים ואת משה"ח בטווח הקצר אך מורים שפנים לא יוכלו להכין את ילדי מדינת ישראל למבחנים שנכונו לה לא מבחינה בטחונית, לא מבחינה מדעית, לא מבחינה כלכלית ואת מי בכלל מעניינת הבחינה התרבותית.

  בתקופה כה מורכבת והרת גורל המורה – המחנך צריך להיות משכמו ומעלה , אבל בשיטה של יולי תמיר-וסרמן כולם יהיו תואמי דוברי משרדיהם ובדרך הזו לא יהיו לנו יותר זוכי פרס נובל ולא יהיו יותר פורצי דרך.
  מכאן ועד לחזונו של אחמדינג'ד על העלמות ישראל – המרחק לא רב.
  ישראל צריכה מורים ותלמידים חושבים ומקוריים.
  לישראל אסור לחשוב באופן שמרני,
  אך מורים מפוחדים ומדוכאים יהיו צייתנים, לא ימתחו ביקורת ולכן גם לא יובילו שינויים ולא יחנכו לחשיבה עצמאית ומקורית.
  דיכוי והשתקת המורים הם חתירה נגד היסודות של הציונות ושל מדינת ישראל הדמוקרטית והמתקדמת.

 16. דניאלה :

  לאיתי,
  1.נושא הרפורמה נדון כבר בוועדת החינוך בכנסת ובמליאה, נשמעו ביקורות לא מעטות, אבל משרד החינוך ושרתו מתעלמים באופן קבוע מבית הנבחרים, ומקרה האולפנים הוא דוגמא מצויינת. הכנסת אמרה את דברה יותר מפעם אחת, והשרה בשלה. חצאי אמיתות, סילופים ואג'נדה אנטי חינוכית בעליל. אז מה ? הממשלה נפלה ?
  יתרה מכך-לנציגי המשרד הנשלחים לדיונים יש מנהג קבוע לדבר בכפל לשון כאשר רב הנסתר על הגלוי. בפעם האחרונה שבדקתי, אי אמירת אמת מצד פקיד בכיר בוועדה בכנסת זו עבירה פלילית-אבל מי מקפיד?
  רק עבור המורים מוצאים תקנות מהתקשיר לכל דבר ועניין.
  2.הסתדרות המורים הפכה לזרוע הביצועית של משרד החינוך בדרכם אל האופק הנכסף. זהו ארגון בעל עוצמה ומשאבים כלכליים המופנים כיום לדיכוי מתנגדי הרפורמה-המורים עצמם.
  ההסתדרות יודעת היטב מי עומד מולה : מורים, או ליתר דיוק מורות, נשים :משכילות, מפוחדות, לא עשירות, לא אלימות, לא ועד חברת חשמל,לא עובדי רשות שדות התעופה וכד' (בלי להטיל דופי כלל). המורות, רחמנה ליצלן, לא ידפקו על שולחן וסרמן, לא ינפצו חלונות, לא יבעירו צמיגים, לא ינהגו כלל באלימות. המורות, מה לעשות, אף פעם לא התנסו בכעין אלה. הן רק יודעות ללמד בכיתה, לא להתפרע.
  3. הנתונים אותם אתה מבקש קבורים במשרדי משרד החינוך. יש בהסתדרות כ120,000 מורים. אבל מעצם העובדה שמשרד החינוך מתחיל לכפות את הרפורמה ללא אפשרות בחירה של המורים, ניתן להסיק שהמורים לא שיתפו פעולה עד כה. אז כנהוג בסובייט העליון : "מה שלא הולך בכוח, יילך ביותר כוח".
  4. מה עוד נותר למורים לעשות ? הארגון המייצג שלהם נמוג, אין להם כסף,לוביסטים,עורכי דין, הם מפחדים ומיואשים. ובשלב הבא – הם פשוט יילכו. הביתה.

 17. שושי פולטין :

  לדליה,
  מצאתי את הרישום, אני מעתיקה:
  הרישום נמצא בילקולט הפירסומים 5783 כ"ט באדר א' התשס"ח, 6.3.2008
  1. 15/2008
  2. 10.01.2008
  3. ממשלת ישראל ,
  הסתדרות המורים.
  4. מעסיק ציבורי
  5. מורים אשר לגביהם לא חלה הרפורמה
  6. יישום שלב א ברפורמה במערכת החינוך.
  7. 20.01.2008
  8. 10.01.2008 לתקופה בלתי מסויימת.
  הרישום נמצא בעמוד 2180
  קישור:
  http://www.justice.gov.il/NR/rdonlyres/4F2F65B6-B76E-4CE6-8B3A-012CF6377054/9835/5783.pdf

 18. גליה :

  הנוסח הרלונטי מתוך הלינק הנ"ל
  אצילת סמכויות
  לפי חוק שירות המדינה (משמעת), התשכ"ג 1963-
  בתוקף סמכותי לפי סעיף 71 (ב) לחוק שירות המדינה
  (משמעת), התשכ"ג 11963- (להלן – החוק), ובהמלצת ועדת
  שירות המדינה, אני אוצלת מסמכותי להתרות ולנזוף בעובדי
  הוראה, לפי סעיף 31 (א) לחוק, למנהלי מחוזות, כמשמעותם
  בתקנות חינוך ממלכתי (סדרי הפיקוח), התשי"ז 21956- , ולבעלי
  התפקידים כמפורט להלן, כל אחד בתחום מחוזו.
  ( 1) מנהל מחוז הצפון;
  ( 2) מנהל מחוז חיפה;
  ( 3) מנהל מחוז תל אביב;
  ( 4) מנהל מחוז ירושלים;
  ( 5) מנהל מחוז הדרום;
  ( 6) מנהל מינהל חינוך ירושלים;
  ( 7) מנהל מינהל לחינוך התיישבותי ועליית הנוער.
  ד' באדר א' התשס"ח ( 10 בפברואר 2008 )
  (חמ 67 — 3)
  יולי תמיר
  שרת החינוך

 19. ענת יניב :

  ההסכם הנ"ל מבזה. אני לא מכירה מורה שלא רוצה להטיב את שכרו ואת תנאי עבודתו , אולם ההסכם הנ"ל הופך את המורים החותמים עליו לעבדים.
  למזלי אני מורה של חטיבה עליונה.
  בתום השביתה עברתי לארגון המורים בדיוק מהסיבה שאני שונאת שמשקרים לי ומרמים אותי.
  אני מאוכזבת קשות מהשרה יולי תמיר. כל כך הרבה חולשה היא מפגינה. אולי צריך לחזור לשנותיה של לימור ליבנת ? (זה רק מתוך מרירות).
  מחזקת את ידיהם של כל מי שמתנגד להסכם זה שלא יקדם במילימטר את מערכת החינוך החולה שלנו.

 20. בלוגש» ארכיון הבלוג » מאלצים מורים להצטרף לאופק החדש :

  […] אתר "עבודה שחורה" כותב היום על ההסכם החדש האם נחתם או לא. זהו אתר חשוב . חברי כנסת רבים נכנסים אליו. http://www.blacklabor.org/?p=2902 […]

 21. פנינה :

  אני שמחה על ההזדמנות להביע את הערכתי הגדולה לענת שניידר.
  לא יתכן שמורי ישראל יצטרפו לדבר שאין להם מושג מהו בדיוק!
  אם טוב הדבר בעינך וסרמן היקר, אנא, צא בצורה גלויה וברורה לחדרי המורים ! מדוע הכל בשקט בשקט ?! מדוע המעט הידוע לי ולחברותי הוא מידע שמתקבל מפה לאוזן?
  בבחירות הבאות תשכח מכולנו! ואני מסכימה עם מי שאמר שצריכה לקום ועדה שתחקור את מעשיך…

  מבקשת שמישהו יעשה משהו כדי לעצור את הטרוף המסחרר הזה.
  אם איזשהו חבר כנסת איכפתי קורא את הכתוב, אנא עשה ככל יכולתך כדי שסוף סוף נדע מה בדיוק בהסכם.

  אני מבטיחה,לקרא היטב ולהחליט אחרי כל כך הרבה שנים במערכת החינוך, אם זה מתאים לי או לא.
  וכשאדע אוכל לעשות את עבודתי בלב שלם ובאהבה, כרגיל.
  פנינה ועוד חברות מתל אביב.

 22. אוולין :

  דיקטטורה….
  אנחנו לא מעריכים את עצמנו ואת כוחנו כראוי.
  ענת התייצבה ואנו לא תומכים כראוי!
  חבל!
  הכל מוסווה , רוצים שנחתום על הסכם שעדיין לא נחתם, שתנאיו הורעו….
  חבל מאוד!
  http://www.orianit.org/fmorim/forum/uploads/files/למורים_של_ההסתדרות.ppt
  אולי אמנון לוי או רפי גינת יצילו אותנו.

 23. סימה :

  תמיד הסתדרות המורים היו עם המורים אבל הפעם ננטשנו והוליכו אותנו שולל.
  חבל שאין מי שיעזור למורים, 90% מהמורים מתנגדים בגלל הרעה בתנאי העבודה ואין לנו למי לפנות רק להילחם בעצמנו.
  חשבתי שכשיולי נבחרה באה ישועה אבל לצערי מאד התאכזבתי.
  והכתבה שהתפרסמה בעיתון הארץ על משרד החינוך שמאיים על מורים ומנהלים לא יפתור את הבעיה.
  אנו המורים מצפים לחשיבה מחודשת הן של המשרד והן של הסתדרות המורים.

 24. שושי פולטין :

  איתי,
  על פי מכון גמולים 89% מהמורים מתנגדים לאופק חדש.
  ראה :
  http://www.gmulim.co.il/Index.asp?ArticleID=77&CategoryID=120&Page=1

 25. דליה :

  שושי
  את רוצה לומר שההסכם נחתם בחודש ינואר ולא היה על כך דיווח למורים ולתקשורת? האם הרשום בילקוט הפרסומים מתיחס לחתימה על הסכם קיבוצי?

 26. שושי פולטין :

  לדליה,
  בהחלט מדובר על רישום כהסכם קיבוצי, יחד עם זאת שימי לב שרשום יישום שלב א', אין לי מושג מה המשמעות, כי מי ראה את ההסכם?

 27. שושי פולטין :

  אדגיש שיש באתר הסתדרות המורים עותק התייחסתי אליו בקישור שכתבתי למעלה "גשש בלש …"

 28. נדב פרץ :

  שושי – הסקר הזה נערך באותה מתודולוגיה של הסקר שלנו, שקובע שהנושא הכי חשוב לאזרחי ישראל הוא 'ביטול חוק ההסדרים והחלשת כוחה של פקידות האוצר'.
  אי אפשר להסתמך על סקר שנעשה על בסיס פרסום באתר, ושיענה מי שיענה.

  הדבר היחי

 29. ilan :

  האור שבקצה המנהרה הוא שאם רוב מורי החטיבות יעברו לארגון המורים, זה יהפוך לארגון הדומיננטי וההסתדרות הארגון המשני, ומכאן שאופק חדש לפח וחסל!!!

 30. ענת שניידר :

  נדב,
  ההוכחה הטובה ביותר שהסקר הזה אמיתי ואולי ממעיט מההתנגדות, היא ההחלטה לא לשאול את המורים ולחייב אותם להכנס לרפורמה.

  לא נראה לך תמוה שהאוצר ומשרד החינוך רוצים כל כך להעניק למורם תןספת שכר, עד כדי כך שכופים עליהם את הקבלה???

  התשובה נמצאת בגזברות משרד החינוך עשרות אלפי מורים שלחו מכתבי סירוב לרפורמה.

  קיבלתי את הצעתו של איתי, נקווה שאחד מחברי הכנסת שפניתי אליהם יגיש שאילתא לברר את המספר המדוייק של מורים שסרבו לקבל תוספת השעה הפרטנית, תוספת של 4.5% כיון שהמורים הבינו שזה שלב ראשון של האופק החדש.

 31. נדב פרץ :

  ענת, אני לא יודע מה שיעור ההתנגדות של המורים להסכם. אני יודע, כמי שלמד דבר או שניים על סקרים, שהסקר הזה הוא לא אינדיקציה לכלום. את יכולה לטעון שרוב, או שכל, המורים מתנגדים להסכם – אבל כל עוד לא הבאת ראיות, אין לי סיבה לסמוך על המילה שלך מול זו של מי שטוען שהמורים כן תומכים.

  אישית, כשאת טוענת שיש מעל 90% התנגדות להסכם זה נשמע לי מוזר – במיוחד בגלל שבקרב המורים שאני דיברתי איתם (שזה, אכן, לא הרבה) יש התפלגות שווה בערך בין תומכים למתנגדים – ויש בעיקר בלבול וחוסר הבנה, שנובעים מזה שצד אחד מנסה לשכנע שההסכם הוא גן עדן והצד השני מנסה לשכנע שהוא גהינום.

 32. איתי :

  ענת

  לאתר שלך נכנסים עשרות אלפי אנשים. אפשר בקלות רבה לארגן שם עצומה אלקטרונית שבה מורים המתנגדים לרפורמה ישאירו פרטים אישיים – שם, בי"ס, ת"ז, גיל (חסויים בפני הציבור גלויים בפנייך).

  כאשר יהיו לך 20000 שמות תוכלי לצאת עם המידע לציבור ובלי לחשוף את החותמים.

  כך לא תהיי תלויה בשיתוף פעולה מצד משרד החינוך או הסתדרות המורים

 33. ענת שניידר :

  איתי,
  אתה יודע כמה מורים חוששים לחתום על עצומה???
  באתר שלי פתחתי עצומה נגד האופק החדש. מורים הסכימו לחתום רק בתנאי שלא יוכלו לזהות אותם. כמובן שלא ויתרתי אחרת לא יהיה אמין. רק 3728 מורים חתמו. אחרי כל מורה "אמיץ" שחתם, מסתתרים כ-20 מורים חוששים למקום עבודתם, חוששים שאולי יצטרכו את הסתדרות המורים, ואז לא יקבלו ישועה….

  צר לי אך אני מודה הרבה מורים פוחדים, ובימים האלה הפחד מתעצם. מנהלים מאיימים על מורים שאם יביעו את התנגדותם יעלו לשימוע.

  אני קיבלתי את הצעתך הראשונה, ואני מקוה שנוכל בקרוב לשמוע את המספר המדוייק של מורים וגננות, ששלחו מכתב סירוב לשעה הפרטנית המהווה כניסה לאופק חדש.
  כידוע לגזברות משרד החינוך יש מידע מדוייק על המורים שניכו להם את תוספת הרפורמה, בגלל מכתב הסירוב ששלחו.

  אם המספר היה שולי, אחרי הצהרות רבות שההסכם לא יכפה על המורים. אמרו שהמורים יוכלו להתנגד 6 שנים, מדוע החליטו לכפות על המורים את ההסכם????????????

  בחודש אפריל כל המורים קיבלו מכתב מוסרמן "בשורת האביב", מכתב בו הוא מהלל ומשבח את ההסכם. הוא כותב "אני רואה מורים זקופי קומה עם ניצוץ בעיניים". בהמשך הוא כותב שמורה יוכל לבחור שלא להצטרף 6 שנים.

  גילינו בסוף אותו חודש שהמורים חייבים לשלוח מכתב סירוב נוסף לפני ה1 במאי (סעיף 10 להסכם), כדי שלא יוכלו לצרפם לאופק.
  בגלל שמורים שלחו מכתבי סרוב בסוף אפריל השתנתה התמונה והחליטו לחייב את מורים, כבר אין בחירה….

  מ ע ו ל ם , משרד האוצר לא כפה על עובדים לקבל תוספת שכר! מה קורה פה???? מי המרוויח העיקרי? אולי האוצר כל מורה ילמד יותר שעות במחיר מופחת לשעה….

  מ ע ו ל ם ארגון עובדים לא התעלם מהשטח ויצא נגדו במהלך כפייה.

  הבעיה הגדולה לדעתי, איך אותם מורים שנפגעו קשות, העוברים איומים, איך מורה מושפל יתרום למערכת???

  באמת חשוב שהמורים יהיו זקופי קומה עם ניצוץ בעיניים רק כאלה מורים יעניקו חינוך לילדינו!!!!

 34. דוריס עובדיה :

  קשה להיות מורה בתקופה כל כך מאיימת ולא ברורה.אף אחד אינו יכול לאמר בביטחון שהגלגל יסתובב בכיוון הנכון שהוא: "לא לאופק חדש". אצלנו מדברים על כסף…עוד מעט תהיו עשיריםֱ אז מה אם תעבדו עוד שעות רבות!!!! למה המורה הוא המתפשר, מפחד? אבל אם נצעק חזק האם משהו ישמע? או שבסופו של דבר יעשו מה שרצו מהתחלה, לבגוד בנו, לבזות אותנו?

 35. יעקב :

  אני מעוניין לדעת, על איזה בסיס מחושב השכר. האם גמולי ההשתלמות נלקחים בחשבון או לא. מה הוספת (אם בכלל יש תוספת)למי שיש את מלוא גמולי ההשתלמןת?
  האם יש אפשרות לדעת את המשכורת החדשה על בסיס התלוש הישן(תלוש ספציפי, ולא משהו כללי-ערטילאי)?

 36. נאלצתי לסרב לראיון עם יגאל רביד , אבל... :

  […] אם אכן זה כך, כל כך טוב,  מדוע לא מפרסמים את ההסכם? […]

 37. מפוקחת :

  האם אתם מכירים ולו אדם אחד שיסכים להתחיל לעבוד על סמך "דוגמת " תלוש שכר?
  כול עובד רוצה לדעת בדיוק מה יהיה שכרו ומה יהיו תנאי עבודתו ומורה אינו שונה בכך; השוני מתבטא בכך שאפשר להפחיד מורים ומשרדי הממשלה מנצלים זאת עד הסוף, אבל אי אפשר להפחיד את כולם. משרד האוצר ומשרד החינוך בונים על הפחדה, הם לא יכולים להפעיל את מערכת החינוך אם לא יהיו מורים! זה שרוב המורות הן נשים לא אמר שהן צריכות לפחד, יש להן הרבה כוח ביחד. תראו איך האוצר התקפל מייד כשעייני איים בשביתה בנושא קרנות ההשתלמות. הסתדרות המורים לא ניצלה את נשק השביתה והפקירה את ארגון המורים למאבק לבד.שלא לדבר על הפקרת המורים. ההסתדרות אינה מייצגת את המורים ויש להפסיק מייד לשלם מיסי חבר.

 38. מורה עם וותק ביסודי :

  האם אתם מכירים מישהו שיחתום על הסכם כלשהו: הלוואה, משכנתא, שכירות וכו' מבלי לראות בעיניו על מה הוא חותם? וזאת אפילו בלי קשר אם ההסכם הוא טוב או לא.
  איך אפשר לדרוש זאת מציבור כל-כך גדול.
  זה מזכיר משטרים אפלים.

 39. למפוקחת :

  ראשי הסתדרות המורים הם המנהיגים שלכם – אתם בחרתם אותם

  גם אתם נושאים באחריות

  אם ראש ממשלה נבחר בישראל מחליט לעשות הסכם גרוע לציבור עם האיראנים או להבדיל עם האחים עופר והציבור לא מתקומם להדיח את ראש הממשלה או לעצור את ההסכם בטרם נחתם – הרי שהציבור אחראי לא פחות מראש הממשלה

  השאלה הגדולה היא מה עושים המורים מלבד קיטורים בתוך הסתדרות המורים

  פעולה מאורגנת עם נציגיכם במוסדות ההסתדרות לעצירת החתימה על ההסכם
  או אם מחליטים שזהו ארגון לא דמוקרטי שאין בו אפשרות השפעה – נטישה המונית והצטרפות לארגון המורים

 40. שקדנית :

  מותר ואף חובה להביע אי אמון בבעל תפקיד שפסק מלמלא כראוי את תפקידו. אולמרט אמנם נבחר ציבור ,אך הוא אינו זוכה אוטומטית לאמון הציבור כאשר הוא נחשד ויותר מכך על עבירות של שחיתות. למה שיתנו גיבוי לוסרמן אם כולם חשים שהוא הפסיק לייצג את המורים ובמיוחד את הגימלאים ? הדבר המקומם ביותר הוא הערפל שזורעת הסתדרות המורים סביב החתימה על ההסכם.
  אני רוצה להדגיש כאן שהבעיה החמורה ביותר בהסכם הוא שינוי היחס לגימלאים . הם הנפגעים האמיתיים .

 41. מור :

  שרת החינוך הפכה את המורים לפקידים עובדי קבלן. ככאלה, אין צורך לשמוע את דעתם, אין צורך לנהל איתם משא ומתן, אפשר לרמוס את ההשגים שעמלו עליהם במשך 60 שנה. אין שום צורך להראות להם את הסכם הרפורמה. המדינה , הריבון היא המחליטה עבורם. הם המורים צריכים רק לחתום מבלי לקרוא את האותיות הגדולות והקטנות. שרת החינוך לא השכילה להבין שבדרך זו היא מעבירה מסרים שליליים ביותר כלפי המורים.
  כל שר חינוך שנבחר עסוק מהיום הראשון לבחירתו בייצור שינויים. הכמות היא החשובה. אין שום בקרה איכותית. אין שום לימוד של המערכת הקיימת. והמורים צריכים להסתגל לשינויים ולפעול על פיהם.
  יולי תמיר מתיימרת לקבוע את מספר השינויים הרב ביותר, מה שמוביל אותה היא כמות השינויים לכן פיטרה את מורי האולפנים בטענה שאין בהם צורך, תכננה לבטל את בנות השרות הלאומי וביטלה תכנית זו לאחר שנתקלה בהתנגדות מאסיבית של עמיתיה לממשלה. היא מתכננת לבטל את שעות מתי"א שנועדו לילדים עם לקויות למידה ע"י מורים מומחים להוראה מתקנת בתחום הדידקטי והרגשי. כמו כן מתכננת פיטורי מורים רבים – פועל יוצא של הרפורמה שנובע מהעלאת מספר שעות העבודה של המורים ללא העלאת שעות הלימוד לכיתה. מכיון שמורים לא ילמדו את עצמם או שיפוטרו או שאחוז משרתם יקטן באופן משמעותי וכמובן יכולת השתכרותם תקטן משמעותית.
  והשכר של 16,000 שקל , שכר זה מיועד למנהלים כדי שיכנסו לרפורמה וילחצו על המורים.

  יולי, מתי במהלך שנות חייך חתמת על חוזה, הסכם או כל מסמך רשמי מבלי לקרוא את האותיות הקטנות. מדוע את דורשת מהמורים לחתום על הסכם כה חשוב מבלי לקרוא את האותיות הגדולות והקטנות?
  יולי , אשמח לשמוע את דעתך בעניין.

 42. מהרגע שיולי תמיר "קפצה למים" (סקירה II ) :

  […] דיסאינפורמציה – כן נחתם או לא נחתם ההסכם […]

 43. מורה מזועזעת :

  היום צפיתי,באתר אוח, בשידור ישיר ב"נפלאות הרפורמה" יולי תמיר ווסרמן ,טרחו להביא קומץ אנשים ששיבח את האופל.השרה והמזכ"ל אמרו במפורש: נחתם הסכם קיבוצי.השאלה: אם נחתם מדוע לא מפרסמים ואם לא נחתם מדוע נאמר?
  האם למישהו יש תשובות?
  הם עומדים לכפות עלינו את הרפורמה שנידונה לכישלון ,ורק בעוד מספר שנים יגלו זאת.
  מי יסביר ?!
  מי ייתן מענה למורים מפוחדים ומיואשים שמתנגדים לרפורמה ,באופן שבה היא מתנהלת.
  ה צ י ל ו !

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.