חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מפלגת העבודה, האם יש לה עתיד?

נושאים דעות, פוליטישוק ב 20.03.11 5:05

מפלגת העבודה מתיימרת להתחדש לאחר עזיבתו של ברק, אולם הדבר לא יקרה ללא הצגת סדר-יום אלטרנטיבי ופתיחתה לציבורים שעד עתה הודרו ממנה

מאת: הני זובידה

כן, אני יודע . הביטוי "מפלגת האבודה" שחוק, אפילו מאוד שחוק, אבל מה לעשות זה נכון! אני מביט לי בתימהון של מה שקורה במפלגה הזו ומשפשף את העיניים. כן, אלו שלא השכילו לזרוק את המחלה הממארת הזו מקרבם, נזרקו על ידיה! אהוד ברק, שזכה לתמיכתם של שלשה מארבעת המתמודדים לראשות המפלגה (סליחה, בפוטנציה) הרצוג, ברוורמן ויחימוביץ כולם תמכו בו לראשות המפלגה. שלי השכילה לעזוב אותו לפני הכניסה לממשלה, ואילו השניים האחרים נכנסו עימו לממשלה וממש עד לרגע שהוא פרק את המפלגה הם לא השכילו לבעוט אותו החוצה. התוצאה, לא יאומן כי יסופר –  הוא בעט בהם, הקים את "עצמאות" (עד עתה יש לי צמרמורת מהקונוטציה החדשה של המילה) והלך לו לדרכו.

ומה כעת? התמודדות על ראשות המפלגה! יש ריח של בחירות באוויר, למרות שאינני משוכנע כלל ועיקר כי בחירות יתקיימו בקרוב, כל האינטרסים של כל השותפות מראות כי אין להם שום סיבה להקדים את הבחירות, אך בהנחה כי כעת יבחר מנהיג למפלגה שיעמוד בראשה לבחירות (וזה אף פעם לא סגור בעבודה, ראו מקרה פואד, שנאחל לו בריאות ואריכות ימים) ישנה כעת התמודדות. המועמדים הם ארבעה עד כה, מחצית מחברי הכנסת של אותה מפלגה מתמודדים לזכות בתפקיד היושב/ת ראש!

אז מה יש לנו על המדוכה? שניים חדשים ושניים ותיקים. אחד שכבר היה ופישל בגדול, פרץ, ומבקש עוד צ'אנס. אחד שירד מהמרוץ לטובת אחר, ברוורמן, אחד שעובד במרץ מזה כחצי שנה להתמודד, הרצוג, ושלי, שנראה כי היא ללא מחנה מאחדת המון כוחות סביבה. שאלת השאלות היא מה מציעים אותם מועמדים? מה יש להם להביא לשולחן?

ובכן, שני נושאים עומדים לסדר היום – בינלאומי ומקומי. למרבה הפלא כמעט אף אחד מהם לא נתן עד כה הצהרה לגבי המצב הבינלאומי! לדידי, שתיקה זו היא בעייתית ביותר, מה שבעצם שתיקה זו מסמלת היא שאותם מועמדים אינם רואים את עצמם מועמדים להנהיג את המדינה, שהרי מאז ומעולם כל אדם שראה את עצמו מועמד להנהגת המדינה התווה קו בינלאומי בנוסף לפן הלאומי. אני רואה במה שקורה כעת בעולם הערבי הזדמנות פז למפלגת העבודה וראשיה להתחבר להתארגנויות השונות, להצהיר על תמיכתם בהמונים, וליצור קשרים חדשים עם המנהיגים העתידיים מתוך רצון ליצור יחדיו מזרח תיכון חדש, שלא כמו שהתבטא ההוגה של המושג (למרות שלא היה בו שום תוכן מבחינתו), שמעון פרס, על קדאפי בהזדמנויות שונות.

לעומת זאת רוב המועמדים משתמשים בשיח של שיקום וייצוב. כל יועץ פוליטי מתחיל יאמר כי זוהי טעות חמורה. בעצם ייצור השיח על מצבה של המפלגה, אותם מתמודדים מקבעים את מפלגת העבודה כמפלגה במצב קשה ולא כאלטרנטיבה שלטונית. אינני טוען כי מצבה של המפלגה הוא טוב, אך זו אינה הדרך לשקמה!

אספקט שני קטלני למפלגה היא ההתעקשות שלא לפתוח בשיח שוויוני וניסיון לאחד אליה קבוצות מודרות בשמן. מזרחים, אתיופים ונשים הן קבוצות מודרות מהחברה באופנים שונים. הנתונים בנושא הם רבים, ויש מחקרים אקדמיים ולא אקדמיים לרוב התומכים בעובדות אלה . מועמד אחד שעלה על השיח וניסה זכה בראשות המפלגה, עמיר פרץ, אחרים כנראה נמנעים מלהעלות את השיח, הם מפקירים אותו לידי ש"ס שעושה בו שימוש "עקום" וציני. אם העבודה רוצה להתחיל לשקם את עצמה ולעסוק בעינייני פנים, חייבים לנקוט בטקטיקה ישירה, לדבר על מזרחיות על אפליה ודיכוי ועל פערים שיש לסגור, והחשוב מכל חייבים לדבר על שינוי בסדר העדיפויות. לא עוד ביטחון, אלא פנים, לא עוד פצצות אלא חינוך, לא עוד מטוסים אלא שרותים ציבוריים.

מפלגה שרוצה להתחיל לבנות את עצמה חייבת להביא בשורה חדשה ולפתח אג'נדה אלטרנטיבית להנהגת המדינה, הליכוד הציעו כזאת בשנות ה-70 וזכו בראשות הממשלה, הם לא קיימו! אולי הגיע הזמן שמישהו יבטיח את הדברים וגם יקיים?

אחרית דבר, התנועה החדשה מר"צ – ידוע הוא ששמי נקשר להתמודדות במר"צ התנועה החדשה לפני הבחירות האחרונות. כמו כן, ידוע שאותם מגעים "לא נשאו פרי" בעיקר משום שסירבתי לרוץ במפלגה עם אג'נדה ירוקה עם פנייה לקהילה ההומו-לסבית, לא שאינני חושב שאלו הם נושאים חשובים, אך לדידי אין לנושאים אלו קהל בחברה הישראלית שיצביע ויכניס את "נושאת הבשורה" לכנסת במספרים, בעיקר לא אם המפלגה מתיימרת לשאת את נס האג'נדה החברתית. בשיחה שהייתה לי עם יו"ר המפלגה הבעתי את דעתי בעניין, ואמרתי כי אני חושב שבחירה בסוג זה של אג'נדה תביא לסופה של המפלגה, וכי אין לה סיכוי להתרומם ללא תמיכת המזרחים שלא ילכו בעקבות אג'נדה מסוג זה. אמר לי אז גומס, כי נסיונות עבר של מר"צ מול הקהילה לא צלחו כי הם רואים באג'נדה זו העתיד. הסברתי לו כי נסיונות סרק הם לא רציניים, וכי יש לשבץ מזרחים ברשימה ולדבר "מזרחית", כמובן שלא ראינו עין בעין ומהפגישה לא יצא דבר, נסיונות שונים לגייס מזרחי מחמד לא עלו יפה (ראו מקרה אבנר בן זקן(  ויצאו לתקשורת לעומת אחרים שלא עלו יפה ונשארו ללא סיקור. סופו של הסיפור ידוע – המפלגה לא הצליחה לגייס עלה תאנה מזרחי, אבתיסאם מראענה לא אהבה את שתיקת המפלגה בתקופת "עופרת יצוקה" ופרשה, והמפלגה למרות השקעה אדירה של משאבים כמעט ונעלמה, היא "זכתה" בשלשה מנדטים וחיה על זמן שאול.

מוסר השכל – הקדימו לראות את הדברים התחילו בשיח חברתי מקומי ובינלאומי, פנו לראשי המאבקים באזור חזקו אותם, התחילו בשיח עם המזרחים, פתחו את שורות המפלגות, קבלו לתוכם פעילי שטח ואנשים מרכזיים מהקהילות, יותר נשים, יותר מזרחים ולא רק אתיופי מחמד, ייצוג חזק, אלו יביאו לשינוי, אולי לא בבחירות הקרובות אך לטווח הרחוק מובטחת עדנה!

 

רק בשמחות…..

 

הבלוג של הני

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

20 תגובות

 1. הראל לייבוביץ :

  הליך השיקום של המפלגה הוא בר-תקווה אם אכן המפלגה תשכיל להידבק לתחום החברתי לאחר שייבחר יו"ר למפלגה.
  כרגע המפלגה לא יכולה להציג עצמה כאלטרנטיבה למפלגת שלטון, צריכים להיות ריאליים. אבל היא בהחלט יכולה להציג עצמה כמי שתניע מהלכים חברתיים חשובים בכנסת הבאה יותר מכל מפלגה אחרת.

 2. הני זובידה :

  הראל

  כל מילה בסלע גם את זה אני מוכן לקבל, אבל אתה יודע אני מעדיף בכתב…או הבטחה של מסע בחירות לתפקיד היו"ר כך יהא לנו משהו לסמוך עליו אם יש כזה דבר בכלל…

 3. ל רפי :

  ...לא "העקשן" למד...

  אין למפלגת העבודה סיכוי משום שהיא מתעקשת להחזיק באותן דעות ולהתנהל בשוטף באותן שיטות שהביאוה עד הלום.
  אין צורך להיות חוקר גדול או נביא חדש. צריך לבדוק מה הביא אותה למעמד של בכורה בציבור בעשרים השנים שקדמו להקמת המדינה ובעשרים השנים הראשונות לאחר שקמה. שם נמצאת התשובה.
  הכשל הפנימי התחיל בהדחתו של בן גוריון, הכשל המדיני בזניחת זכותו של עם ישראל על ארץ ישראל והכשל החברתי במרוץ אחר הכסף, בזניחת האחריות הדדית וברצון להפוך את תל אביב לניו-יורק של המזרח התיכון.
  אלה הם גם המרשמים לשיקום, ובין כל המועמדים להנהיג את המפלגה כיום אין כנראה אפילו אחד שמבין זאת.
  יש בדבריו של הני זובידה גם נקודה אחת שראוי לשים אליה לב: המזרח התיכון מגלה סימנים של שינוי כיוון. אם סימנים אלה יכללו גם הכרה בישראל והשלמה איתה, יהיה כאן מזרח תיכון חדש אמיתי. מזרח תיכון חדש אמיתי, ורק כזה, יצדיק גם שינוי בסדר העדיפויות של המדינה מביטחון וחברה, לחברה וביטחון. יזרמו לא מעט מים בנחלי הצפון לפני שנוכל לברך על המוגמר, אבל אסור להחמיץ את ההזדמנות אם ולכשתיקרה לפנינו.

 4. אלי סתוי ציר העבודה :

  "אחד שכבר היה ופישל בגדול, פרץ, ומבקש עוד צ'אנס".
  הני זוביידה יקירנו,
  ח"כ עמיר פרץ ,יקבל כל גיבוי מחבריו הנוכחיים במפלגה,באם יתחייב כיו"ר חדש ישן ,להצליח להשיג בדיוק את אותה "פאשלה" לטענתך,
  אותה השיג בזמנו ובמו ידיו, שהתבטאו היטב גם בתוצאות הבחירות לכנסת ה17 (19 מנדטים),ובמיוחד ביכולת השפעתה החברתית ,כלכלית ,דמוקרטית , של מפלגת העבודה בראשותו על התנהלותה של ממשלת אולמרט. עד שהגיע הברק ושרף את הכל.

 5. יונתן כ. :

  אלי,פרץ גרם לחורבנו במו ידיו ביום שלקח את תפקיד שר הביטחון עם כל הטינה לברק אי אפשר להאשים אותו בהכל.

 6. אלי סתוי ציר העבודה :

  יונתן,
  הנבחרת שבגדה בו ובדרכו גרמה לחורבנה וזאת עובדה!!
  ח"כ עמיר פרץ איתן באמונתו ,ימשיך ויפעל למען מפלגת עבודה נאמנה יותר לעקרונותיה , בהווה ובעתיד, בדיוק כפי שתכנן, פעל, יצר ובחלק גדול אף הצליח בעבר במבחן התוצאה.

 7. מיכאל לינדנבאום :

  אהלן אלי

  בחייאתק!
  למה לא שומעים כלום מעמיר פרץ?
  הועידה ה-8 היא היא כבר ביום ראשון הבא!.

 8. אלי סתוי ציר העבודה :

  ידידי מיכאל,
  להבדיל משאר המועמדים ,מדובר פה במועמד פוטנציאלי עם המון נסיון ופיכחות פוליטית,
  ושכבר למד על בשרו , שסבלנות היא מעלה נכונה ,לא רק לספורט הדייג.

 9. הני זובידה :

  תגובה

  רפי ואללה משהו אחד בדברי ששוה להתייחס אליו, גדול, מה יקרה בסוף עוד תסכים עימי…רחמנא ליצלן…

  אלי סתייויי — (לא) יקירי, נחמד, גם אני לא מחבב את ברק במיוחד, אם תקרא אותי תבין, אבל אמיר חייב להיות מאוד ברור הפעם, הוא חייב להגיד את מה שמצפים ממנו — הוא יהא חברתי ואך ורק חברתי!!!! אז הוא יהפוך שוב לרלוונטי. אם לא יאמר זאת חד וחלק, יש מצב שהוא יזכה, אך לא גדול ואם הוא יזכה, לא תוכל להאשים את ברק שהוא יברח שוב למשרד לא רלוונטי….
  אני מסכים כי לא היו סביבו אנשים מהימנים, אך אתה יודע מנהיג יודע לבחור את הנבחרת שלו, זה חלק גדול מאוד מהנהגה…
  כפי שאמרו אחרים, נחכה ונראה….

 10. אלי סתוי ציר העבודה :

  להני
  חברתי זה רגל אחד וחשוב של השולחן,
  עליו מנהיג שמחזיק מעצמו כמו עמיר פרץ יצהיר כנראה כבר בקרוב על מועמדותו לראשות ממשלה בישראל ,בדיוק כפי שעשה ב2006 ,אלמלא הטייקונים שנרעשו ונלחמו בכל כוחם האדיר היה כנראה גם מצליח,
  ו הנושא המדיני בטחוני , הרגל השניה של השולחן ,ברור מאוד לעמיר
  הרבה יותר מלמתחריו לראשות העבודה , וגם בערוץ חשוב זה, עמיר עדיין לא אמר את המילה האחרונה, כך שיש לנו מועמד, מנוסה מאוד ,שמבין, מתמצא היטב ושולט, בכל הנושאים הרלוונטיים להנהגה מובילה בישראל .
  שמכוון למעלה ורחוק , פעולה שלדבריך שאר המועמדים כנראה עדיין לא מסוגלים.

 11. הני זובידה :

  אלי

  נתחיל ברגל אחת, ורגל שנייה, ועד כמה אני רואה עד כה, עמיר לא מדבר על שום רגל, אני אשמח לשמוע מה יש לו לומר ואף אשמח יותר אם כולם ישמעו אותו….
  עד כה, אמירתי היא לגבי כולם כולל עמיר….

 12. דקל-דוד עוזר :

  אולי הגיע הזמן גם להיגמל ממחלת "השלום" ולהתחיל לדבר על צדק וחופש.
  בעניין הזה הני צודק במדוייק, ישראל צריכה להתחיל לדבר מעל לראשים של ההנהגות הלא לגיטימיות ולתקשר ישירות עם בני האדם.
  אני אוסיף על זה: לקיים דיונים גם ובעיקר ישירות מול גורמי הדת, באמצעות גורמי דת.

  צריך לפנות אל הלבבות ואז הגוף כבר ינוע לכיוון הנכון.

 13. לקסי :

  עדות ממקום אחר

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1220524.html

 14. יונתן כ. :

  אלי,אף אחד לא הכריח אותו לקחת את תפקיד שר הבטחון,לטעמי זה המקום בו המפלגה רוסקה סופית,כי שם התברר שכל דיבורי החברתיות הם מקפצה לפוליטיקה של מי שלא שלא יכול להתהדר בהיותו גנרל.

  דקל,אני איתך עם כל השלום הזה הזניחו את כל שאר הדברים.

 15. מנחם לוריא :

  האני?!

  האני תגיד, אתה חי באתר משלחת שום מקום באנטרטיקה מנותק מהרדיו ועם אינטרנט מצונזר?

  שום מפלגה לא תקבל מספיק מנדטים להקים ממשלה אם לא תדבר על הנושא המדיני ביטחוני ורצוי מלל של נדפוק אותם עד הסוף ועוד כהנא וכהנה דברים בסגנון כוחני ודורסני.

  אם אמיר פרץ ידבר על ביטחון מיד ישלפו מהעיתון המקוון (זה שפעם הייתה לו מדינה) את תמונתו המפורסמת כשהוא מביט בצד הלא נכון והסגור של המשקפת. והוא מביט בצד הלא נכון והסגור של המשקפת תרתי משמע.

  אם ה"מפלגה" הזו חפצת חיים וחפצת כיסאות (וכנראה שכן לשניהם) היא לא תוכל לזוז ימינה או שמאלה בלי שיח ביטחוניסטי ברוח הפאשיזם המודרני או הדיקטטורה הדמוקראטית ההולכת וקמה פה. ובכלל למפלגת העבודה יש זכויות יוצרים ,והרבה, על תפיסת הבטחון המקדשת את הכיבוש (והאמצעים)וההתלהמות הנהוגים אצלנו בקשר לאחר ובמיוחד אם האחר הוא ,לא עלינו, ערבי.

  אין ספק שהבעיות האמתיות של ישראל ,גם בטחון של מרי ביטחון, הם בתחום הלכידות החברתית. לא נעים לנו לשמוע ובוודאי לא להודות אבל נאום כורי העכביש של נסראללה טומן בחובו את כל כשליה של החברה הישראלית והוא באמת יודע מהי הדרך להכריע אותנו – לפגוע בלכידות החברתית והוא היה בדרך להצלחה ב 2006 אלמלא רצה גב' לבני לאו"מ , הכה שנוא על השיח בישראל…

  בלי מלל ושיח בעניין הבטחוני והמדיני ה"מפלגה" הזו לא תזכה אפילו בכיסא אחד.

  "מפלגת העבודה" איננה שונה משום מפלגה שכן קיימת ואפילו לא שונה מאף מפלגה שכן מיוצגת סביב השולחן הענק של מ.י בע"מ בואכה קריית הממשלה. ברגע שיפתחו את הפה וילהגו על ה"תורה" הבטחונית שלה (שאיננה שונה מהותית מזו הקיימת הרי היא לא התחילה לפני 34 שנה…) אפסו הסכויים לרוץ לכנסת וישאר להם לעשות כמוני וכמוך: לרוץ לבית הכיסא על מנת להקיא לשמע גועל הנפש שעולה ממסדרונות מועצת מנהלים של מ.י בע"מ.

  שלושת המועמדים לראשות ה"מפלגה" הזו מצביעים בדיוק לאן היא הולכת. הרצוג מעולם לא הרים איזשהו דגל שגרם לביצה הפוליטית לסעור. שלי מעולם לא התבטאה בעניני חוץ ובטחון, בעניני דת ומדינה וספק אם כמנכלי"ת המדינה היא יכולה לנהל אותה בכלל עם אגנדה כזו. ופרץ? שוב עניין המשקפת למרות שמהשלושה הללו הוא כן ראוי וכן בעל סיכוי כלשהו לקדם משהו איפשהו.

  לצערי אני לא רואה ל"מפלגה" הזו עתיד מזהיר בביצה הפוליטית שלנו, כי אין לה שום אמירה כי היא לא מעוררת שום שיח ציבורי משום שהיא מבחינת מה שהיה הוא שיהיה.

  השיח הפוליטי הישראלי הוא מאוד אלים, שולל את האחר ואת זכויותיו, לועג לחלש ומעריץ את העשיר והכוחני. גם אם יהיו בחירות מחר בבוקר או בעוד שנתיים (במועדן) אני לא רואה שינוי בשיח הזה.

  מה שכן צריך זה אלטרנטיבה שתשב באופוזיציה ותילחם אבל באופזיציה בישראל 2011 אי אפשר להילחם כי אין במה. אין למועצת המנהלים של מ.י בע"מ מטרות ויעדים, אין תוכנית עבודה ואין עלויות אז במה אפשר להלחם בשדים ורוחות. נביאים כבר אין לנו כבר כמה אלפי שנים (וספק אם היה) ככה שאלטרנטיבה לוחמנית ומעוררת דעת קהל לא יכולה להתקיים במכבי האש בואכה משכן הכנסת.

  צר לי אבל במציאות הנוכחית ל"מפלגת העבודה" אין תקומה אך לא אתפלא אם שאריות מהנבלה הסרוחה הזו (במובן בציורי לא האישי חלילה) יגיעו להן למשכן הכנסת ובקונסטלציה מסויימת גם לשולחן מועצת המנהלים המורחבת.

  ואם לא די בזה: ישנו קמפיין חוץ פרלמנטרי בעניין ההתפקדות ל"מפלגת העבודה" שעל פניו איננו חוקי ואם יצבור תאוצה ולא ישימו לו קץ "מפלגת העבודה" תוכרז כפושטת רגל מבחינה פיננסית וגם אם תשים בראשה משהו ראוי (אם יש כזה) היא ,פיננסית, חדלת פרעון תרתי משמע.

  מנחם.

 16. ק. טוכולסקי :

  בשורות טובות מזאכסן-אנהלט, גוש השמאל ניצח את הבחירות, האמת גם לפני 5 שנים גוש השמאל ניצח את הבחירות, רק מה הס"ד' מסרבים ללכת עם השמאל לממשלה בראשות מפלגת השמאל שהיא יותר גדולה מהס"ד במדינה והם הלכו לקואליציה גדולה עם השמרנים. גם הפעם מפלגת השמאל גדולה יותר מהס"ד אבל אולי הם ילכו על גוש עם הירוקים ונקבל שם ממשלה אדומה-אדומה-ירוקה.
  רחוק מאוד מישראל, וספינת הנייר המחוררת של השמאל שטובעת בביצה…
  מירצהשם שבוע הבא יבואו בשורות טובות גם מבאדן-ויטמברג ומהפפלץ…

 17. הני זובידה :

  לוריאה....

  אני מנסה לא תמיד מצליח לי….אתה יודע לעיתים נראה לי שיהיה לי יותר נעים שם, כי אז אולי לא אתקל בתגובות של אנשים כמוך….

  אתה חייב לעבור בדיקת קרוא….אני מציע אג'נדה בינלאומית אלטרנטיבית!!! אני מבין פגעו בך, לקחו לך רע לך ומר לך, ואתה לא אוהב את המפלגה הזו, גם אני, אז מה? אי אפשר למצוא פתרון? הכול דטרמיניסטי? מה אתה חי באנטרטיקה?
  אני מבין שאתה חוזה עתידות "ומה שהיה הוא מה שיהיה" אז אני מפסיק כאן כי כלום לא משנה…לפחות לא לך…
  ערב חמים
  הני

 18. עמית-ה :

  פרץ מדבר הכי טוב ומסביר את עמדתו הכי טוב כשהוא לא מקבל עצות מיועצים "אסטרטגים".

 19. אלי סתוי ציר העבודה :

  לעמית
  כשאתה נלחם חזיתית בטייקונים הישראוליגרכים ,אין מצב שבו יש לך אפשרות לממן יועצים אסטרטגיים,
  ומה שנשאר לך זה רק לנסות ולהסתדר עם כישוריך הטבעיים,שטוב שהם נראים לך עמית ,כיעוץ אסטרטגי מקצועי לכאורה.

 20. עמית-ה :

  אלי בדיוק לזה התכוונתי.
  כשעמיר פרץ מדבר בלי העצות של היועצים האלו זה הכי טוב.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.