postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » דב חנין: להחיל לקחים מפוקושימה לדימונה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דב חנין: להחיל לקחים מפוקושימה לדימונה

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות, מדיני-בטחוני ב 17.03.11 5:45

ח"כ דב חנין בנאום בכנסת על הלקחים הישראלים מרעידת האדמה ביפן: "יש להחיל פיקוח אזרחי אמיתי על הכור הגרעיני בדימונה"

בהצעה לסדר על הלקחים הישראליים מרעידת האדמה ביפן, קרא היום (16 במרס 2011) ח"כ דב חנין להכיל פיקוח אזרחי אמיתי על הכור הגרעיני בדימונה.

לדברי ח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש) : "האסון ביפן חייב להפנות את תשומת ליבנו לסוגיה שאינה מדוברת בישראל. הדליפה הרדיואקטיבית בפוקושימה מחייבת להפנות את מבטנו לדימונה. אי אפשר להמשיך ולהשלים עם העדר הבקרה וביקורת אמיתיים על פעילותו של כור גרעיני הסמוך כל כך לשבר הסורי אפריקאי. במקרה של אסון, הפגיעות הסביבתיות והבריאותיות עלולות להיות איומות. הכור בדימונה נמצא במרחק 30 ק"מ מהשבר הסורי אפריקאי. בקהילה המדעית ישנה הסכמה, הכור מיושן. התשובה הרווחת לבעיה הזאת היא שהכור עבר השבחה. אולם פעולת ההשבחה היא פעולה מסובכת שדורשת משאבים, ידע ופיקוח. ישראל אינה חתומה על האמנה לאי הפצת נשק גרעיני ולכן אינה יכולה להיעזר בסיוע בינלאומי לתיקון ולהשבחת הכור".

ח"כ חנין הוסיף ואמר כי: "הלקח שלנו מהאסון צריך להיות אחד – להכפיף עכשיו את הכור בדימונה לביקורת אזרחית. הגיע הזמן לרוויזיה בכור הגרעיני בישראל. אי אפשר שהסוגיה תמשיך להתנהל תחת ערפול, ללא בחינה אמיתית של הסיכונים והסכנות, המחיר עלול להיות כבד מידי לאזרחי ישראל".

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

16 תגובות

 1. דקל-דוד עוזר :

  דמגוגיה בשקל וריאקציונריות עלובה.
  לא שונה בהרבה ממעודדי תמא 38 למינהם וצווחני "גוואלד רעידות אדמה"

 2. מנחם לוריא :

  דמגוגיה בשקל וגו'

  יתכן שמדובר בדמגוגיה בשקל אבל:

  1. נתניהו עצמו ,חלילה לא מעל בימת הכנסת, בראיון ל CNN מדבר על כך שלא יאפשר הקמה של שני כורים אזרחיים, במילים אחרות לישראל אין כורים אזרחים עליבא דנתניהו…

  2. ולפי פרסומים זרים הניתנים לציטוט הרי שבכור בדימונה לא מיצרים חשמל אבל כן מיצרים כלי משחית ונשאלת השאלה כמה כלי משחית כאלה באמת צריכה מ.י בע"מ ובאיזו עלות ,והאם יש תורת הפעלה לגביהם?

  3. הכור נבנה בחופזה וספק אם משהו ב 1954 (כשהחלו לתכנן את הכור) חשב על רעידות אדמה בכלל ועל השבר הסורי אפריקאי בפרט.

  4. מאחר ואין כל דיון ציבורי על הכורים שלנו ,וממש לא משנה מה עושים שם, זה משהו שנדרש שיהיה. תסתכלו באתר של הועדה לאנרגיה אטומית באתר נכתב ב 2004 (בעקבות הצונמי בתאילנד) שלא ידוע על כור גרעיני שנפגע ברעידת אדמה. בהודעה לציבור מהשבוע שעבר נכתב שהכורים שלנו (ההודעה מתייחסת לכור המחקרי שבדימונה) לקחו בחשבון את נושא רעידת האדמה כשהוקם.באמת?…

  5. במחשבה החופשית והפשוטה היא שב 1954-1959 (תיכנון הכור וסיום בנייתו) לא היה את המידע שהיה ליפנים בתחילת שנות ה 70 (עשרים שנה במחקר גאולוגיה הם המון שנים והרבה מידע) ובוודאי שלא היה את המידע שיש היום ולכן סביר מאוד להניח שהכור בדימונה וגם זה שביבנה לא עומדים בסטנדרטים הנדרשים וצריך לתת לזה את הדעת הרחק מעין הציבור או לאור השמש.

  6. אם מדברים על דמגוגיה בשקל אז ד"ר בגין הוא אחד הגיאולוגים המומחים בקנה מידה עולמי לים המלח ולשבר הסורי אפריקאי והתשובה שלו מעל בימת הכנסת מביישת את אומרה. הוא אמר (ואני מצטט מהזיכרון) במענה לשאילתא של דוב חנין: "תפסיקו להפחיד את העם בנושא הכור בדימונה". אני מקווה שד"ר בגין מתהפך בשנתו בידעו את האמת ובעיקר את שעלול לקרות מידיעתיו האקדמיות שכאמור שמו האקדמי הולך לפניו ובצדק רב.

  7. בלי השאלה מה עושים הכורים האלה יש צורך דחוף וחשוב לתת לעניין הבטיחות שלהם את הדעת (ואני מדגיש ואומר – הבטיחות שלהם לא משנה מה עושים שם) ויש צורך לקבוע תוכנית עבודה יעדים ועליות להביאם לעידן המודרני ולמציאות הידועה או להחליט על הפסקת השימוש בהם. זוהי לא דמגוגיה. בישראל של הכל יהיה בסדר החשש מהכורים האלה הוא חשש מוצדק והעניין הביטחוני (אם קיים או לא קיים) הוא זניח עד לא חשוב בעליל.

  8. המידע על הכור בדימונה זמין האינטרנט חפשו ברב גוגל את המילים ארמגדון ואת Isis המידע בשני המקומות האלה מעודכן זמין וישראל הרשמית מעולם לא אישרה או הכחישה.למרות שכל זה זניח לדיון בשאלת בטיחות הכורים. בטיחות וזה לא משנה בכלל מה עושים שם.

  9. ובהנחה שהכור בדימונה לא נמצא שם בשביל העיניים היפות שלי נשאלת שאלת נחיצותו לאור העובדה שערב מלחמת ששת הימים וכן בימים הראשונים של מלחמת יום הכיפורים חשבו לנצל את מה שלא מיצור שם ולא יוצר שם מעולם אבל לא היה אף אדם בישראל שהיה מוכן לקחת את האחריות להחלטה שלא החליטו. המילים אחרות מבוזבז שם כסף ציבורי, הרחק מעין הציבור ואנחנו למדים שאפילו תורת הפעלה אין. אז למה לא מחזיקים את מה שלא מיצרים שם?

  10. הטיעון שהכור דימונה קטן פי 150 מאלה שבפוקושימה לא מחזיק מים. ישראל קטנה מיפן, הכור ענתיקה בכל אספקט של הידוע היום בטיפול בכורים אטומיים באשר הם (לרבות אלה שמיצרים או לא מיצרים כלי משחית).

  11. היפנים חתומים על הסכמי אי הפצת נשק אטומי. הם גם חברים ב סאב"א והם מתקשים להרגיע את השדים המתחוללים בכורים שלהם ולכן ביקשו עזרה מהדוד סאם ומסאב"א עצמה. ממי נבקש עזרה אם וכאשר הכור הזקן והעתיק שלנו יחליט לדלוף לו ישראל בכלל מיתממת בכל הקשור לכור בדימונה.מבחינת ישראל הרשמית יש כורים אבל הם ספק פעילים ועוד יותר ספק אם מיצרים משהו. איך יבקשו עזרה אם לאף אחד אסור לדעת מה יש שם או להכנס לשם או לספק חומרים שירגיעו את השד האטומי אם בכלל לא מיצרים שם שדים אטומיים?

  12. איך שלא נתסכל על זה וממש לא משנה למה משמשים שני הכורים שלנו צריך להיות על כך דיון בכנסת. מצידי ,ולמורת רוחי, הדיון יכול להיות בועדת החוץ והביטחון שהיא ועדה שאיננה פתוחה לעין הציבור אבל שיחליטו לעשות משהו ולא יסתמו את הפיות שלנו בטיעונים המוזרים שהכורים בטוחים, או שלא צריך להפחיד את הציבור ולחילופין שהכורים קטנים פי 150 מאלה שביפן ולכן לא צריך לדאוג גם אם ידלפו ובכלל לתושבים בסביבה הקרובה יש כדורי יוד ולכן בכלל אין על מה ולמה לדאוג.

  13. ועוד בנושאי דמגוגיה זולה: האם באמת ובתמים כל מי שקורא את הפוסט הזה מאמין שמעולם לא הייתה תקלה בכור בדימונה או בזה שביבנה? הכל שם מתנהל 52 שנה בלי שביב של תקלה, בלי שביב של דליפה ולו חלקית ובלתי מזיקה בעליל? אני מסופק. מסופק מאוד. ושוב באמצעות הרב גוגל ,לפחות לגבי הכור ביבנה, קרו יותר מתאונה אחת שגרמה לפציעות קשות ואם אינני טועה למוות של אחד העובדים.

  14. כן צריך לעשות משהו. כן צריך להעלות לדיון ציבורי את הכורים האלה וכן צריך לקבל החלטות ואפשר ,לצורך העניין, להתעלם מהשאלה מה באמת מיצרים שם כי לעניין הבטיחות זה לא משנה למרות שצריך להוסיף עוד כמה וכמה אתרים בארץ הזו ,שקרובים למוקדי אוכלוסיה, בכל הנודע לשינוע ואחזקה של תוצרים של הכורים האלה לרבות הכור ביבנה שרוב התוצרים שלו בלתי מזיקים.

  15. את הדברים של ח"כ חנין והתשובה של ד"ר בגין (שהוא שר לעניני כלום אגב) ישארו כפי שהם יש מקום להחסיר כמה שעות שינה שכן כמו בכל המערכות הגדולות והסודיות של ישראל תקלות קורות וחיי אדם נגזלים והפרה הקדושה שנקראת "בטחון" מכשירה את השרץ כל פעם מחדש.

  16. הכור ביבנה קרוב לים ובשיח הציבורי השתרבבו כמה וכמה דוגמאות מההסטוריה על צונאמי שהחריב או פגע בקו החוף שלנו. נכון שמדובר בראיות קלושות האם אנחנו מוכנים לקחת את הסיכון? ואם כן מהו?

  הכורים שלנו חייבים לעמוד לביקורת ציבורית ולו רק בהיבט של בטיחות הפעלתם ופוטנציאל הנזק שהם עלולים לגרום, ולא משנה אם הם נמצאים שם לאושש תיארויות גיאולוגיות של ד"ר בגין השר לעניני כלום או של פרופ' שטייניץ במחקר לפילוספיה של כלכלת ישראל.

  וזוהי לא דמגוגיה. כשיקרה משהו (מאדמה שתרעד ועד לחפץ מעופף שחמק מעיני מערכת ההגנה) כבר יהיה מאוחר מידי להסברים לכן יפה שעה אחת קודם.

  ולבסוף שאלה פשוטה: בתורת ההפעלה של הכורים (דימונה ויבנה) האם העובדה שהם מכוסים בטווח הטילים מבאכה עזה דרך בירות ועד לשערי שושן הבירה האם לישראל הביטחוניסטית ולמרי בטחון של מ.י בע"מ יש תוכנית שאומרת באיזו רמת איום מפסיקים את פעולות הליבה של הכורים כדי שאם יפגעו הנזק ימוזער. למשהו הפתרונים? האם זה לא עניין שהציבור צריך לדעת? האם ,למשל, ערב המבצע הבא בעזה לא צריך להפסיק את פעילות הליבות של שני הכורים האלה רק כדי להיות בצד הבטוח? האם זה סוד כל כך גדול שאסור לנו לדעת?

  אני חוזר ואומר: בלי כל קשר למהות הכורים ולשאלה מה עושים שם, עניין הכטיחות התפעולית שלהם חייב להיות מטופל ויפה שעה אחת קודם.

  מנחם

 3. מיכאל לינדנבאום :

  אטום זה לא צחוק

  הכורים הללו הם הכורים הזקנים בעולם(50 שנה).כל שאלות הבטיחות,הן בקשר לעצם תיפקודם(זיהום רדיואקטיבי תיפעולי) והן במקרה אסון טבע או מלחמה,הן בהחלט לא דמגוגיה.

  לוריא מעלה המסך מעל סיכון קיומי.

 4. יונתן כ. :

  נשק גרעיני הוא נשק שמיוצר במטרה להרתיע ולא במטרה להשתמש בו,מי שמעוניין מוזמן לעיין בספר "מלחמה גרעינית ושלום גרעיני" ,אני בספק אם שאלת הבטיחות וכן תורת השימוש ביכולות הגרעיניות חיכתה לדב חנין ו\או למגיב באתר זה.

  מדיניות העמימות היא מדיניות טובה,היא מייצרת איום והרתעה אבל לא מכריחה את שכנינו לעשות משהו בעניין,זה לא משנה מה כולם "יודעים" משנה ממה אפשר להתעלם.

  הקיצר,תפסיקו להתחכם אף בן אדם שפוי ואינטיליגנטי לא יאמין למס השפתיים של "בטיחות" כעילה לפתיחת הכור וחשיפתו וזה רק מייצר לדורשים אותו דימוי של מתחכמים במקרה הטוב ובוגדים במקרה הרע.

 5. מיכאל לינדנבאום :

  מי שמתעלם מנושא הבטיחות של כורים גרעיניים ,מתעלם מתקלות שהרגו אלפים והרעילו אזורים שלמים בעולם.
  זה קל מידי לפסול כ"בוגד" מי שמתריע על נושא הבטיחות.

 6. מנחם לוריא :

  הבהרה...

  אף אחד לא מבקש לעשות דבר שאין סכוי שיעשה. כלומר: אף אחד לא מבקש לפתוח את הכורים ולספר מה לא או כן עושים שם. זה גם לא מהותי בכלל לשאלת הבטיחות.

  אפשר וצריך לדון בבטיחות של הכורים שלנו מעצם היותם כורים אטומיים.

  עוד פעם אני אומר ,ואמרתי בתגובה המקורית: לא משנה מה כן או לא עושים הכורים האלה, ואפילו באחד משתמשים למחקר ובשני ליצור חשמל, נושא הבטיחות לא קשור לעניין הזה והשיח עליו לא הופך אותי לבוגד ואם כן אז השם והכתובת שמורים המערכת ואשמח לתת את הדין, כי לא חשוב התוכן חשובה המהות והמהות הי שפועמים פה שני כורים ליד מרכזי אוכלסייה בטווח הטילים של כל מי שאוהב או לא אוהב אותנו, אחד קרוב לשפת הים והשני לא רחוק בכלל משפולי שבר שזז כל יום קצת צפונה בצד אחד וקצת דרומה בצד שני ובריא שהאדמה תרעד. זה מספיק כדי לדון ולתת את הדעת לנושא הבטיחות. אם יקרה משהו ,ולא משנה אם מחפיץ מעופף או מאדמה רועדת, כולנו נשלם את המחיר (במקרה הטוב בכסף ציבורי ובמקרה הרע בחיי אדם).

  הקשר בין נושא הבטיחות לנושא המהות נוצר בדיוק אצל אלה שלצערי אי אפשר לסמוך עליהם. כי לתאר עכשיו את כל המקרים שבהם אמרו שהכל בסדר ואין מה לדאוג ובכל זאת ,כקולקטיב, דאגנו ואפילו מאוד ואפילו שילמנו בדם – לתאר את זה יקח לילה שלם ומעבר לזה.אפשר לכתוב אנציקלופדיה מקוונת רק על זה.

  צריך לטפל בבטיחות של הכורים האלה הן מפיאת גילם המופלג והן משום שאין לנו את הפריבלגיה שיש ליפנים קרי להעזר במומחים מארה"ב ומסאב"א כי… ההשמך ידוע.

  הבטיחות איננה מס שפתיים ומאחר ואיננה קשורה למהות ,כלל ועיקר, להסתתר מאחורי המהות זה כמו לא לעשות כלום או להגיש לנו יהיה בסדר ואל תדאגו.

  דליפה מכור איננה דליפה של ביוב לים התיכון ואפילו לא שריפה של 40 אלף דונם בכרמל המחיר שנשלם הוא מחיר יקר מאוד להרבה מאוד שנים ואין לנו את הלוקסוס הזה. רק לחשוב מה יקרה אם הכור ביבנה יעשה איזה אפצ'י קטן ונצטרך לעשות מה שעשו בשלושת האיים בארה"ב היינו לזנוח את המקום לכמה מאות. אין לנו את הפריבילגיה הזו הארץ קטנה ואי אפשר לוותר על שטח לא ביבנה ולא בדימונה. וזה לא משחק ילדים, כל עוד באמת לא קרה כלום אפשר לישון בשקט משכן קרה אירוע שהסבירות שיקרה פה (הכוונה לרעידת אדמה) היא סבירות ראלית אין לנו את הפריבילגיה להקל בכך ראש משני הטעמים שציינתי ואם תרצו גם אין לנו את הפריבילגיה לאבד את העמימות הנדרשת שכן היא תעלם כלא הייתה אם וכאשר הכור הזקנציק מדימונה יחליט לאבד עצמו לדעת.

  כך שבכל היבט ,לרבות זה שאסור לדבר עליו מבלי להחשב בוגד, נושא הבטיחות חייב לשזוף את עין הציבור וחייבים לקבל החלטות ולעשות מעשים.

  ויפה שעה אחת קודם.

  וממש לא חשובה המהות עצם העובדה שקיימים כורים זקנים היכן שקיימים….

  מנחם.

 7. דקל-דוד עוזר :

  דב חנין הוא דמגוג שיורה באוטומט.
  הנה הנתונים מאתר כנסת פתוחה
  מספר הצעות חוק – 372 (!)
  מספר הצעות חוק שהתקבלו בקריאה ראשונה – 23
  הצעות חוק שהתקבלו – 5.
  תעשו את החשבון לבד.
  http://oknesset.org/member/780/

  סתם לשם השוואה, לכמות יותר גבוהה של הצעות חוק שעברו ראשונה והתקבלו (25 ו-6) הגיעה שלי יחימוביץ עם 128 הצעות חוק – 33% (!)

  במקום להלך אימים על הציבור שיפקח מתוקף תפקידו בועדת חוץ וביטחון.

  ומר לוריא – כשאתה מביא את נתניהו כדוגמא, אתה מוכיח שאתה טועה.

 8. מנחם לוריא :

  דב חנין הוא לא העניין כאן בכלל.

  נושא הכורים שלנו עלה בתקשורת תוך כדי דיווח על האירועים ביפן, ועלה בכנסת (לא רק ע"י חנין) וגם עלה על ידי נתניהו ב CNN וגם יש הודעת דוברות של הועדה לאנרגיה אטומית באתר שלה בעניין הזה. –>http://www.iaec.gov.il/pages/doverM_11-03-13.asp וגם –> http://www.iaec.gov.il/pages/doverM_11-03-15.asp בסוף.

  לגבי נתניהו: למגינת ליבי יש מן הצדק בדבריך (דקל).

  מכל מקום זה לא נושא שעלה כאן בעבודה שחורה וכמה אנשים העלו את ההגיגים שלהם בעניין או ניסו לקעקע את ביטחון המדינה,זה כן עלה (וירד) בשיח הציבורי.

  אני לא פסלתי את האופציה שהעניין יטופל במסגרת ועדת חוץ ובטחון (ראה בתגובה הראשונה שלי) אבל ,וזה אבל גדול, זה כן עניין רציני מאוד וצריך שברגע שיש החלטה לידע את הציבור. וכנראה, שזה אפשרי.

  ושוב פעם, לא חנין ולא נתניהו הם העניין אלא בטיחות הכורים שיש לה השלכות מרחיקות לכת על החיים שלנו פה כולל בנושא העמימות.

  תקראו –> http://www.promisedlandblog.com/?p=3791 הדברים מדברים בעד עצמם ומשלימים את הרקע הכללי: בטיחות הכורים היא הנושא ולא מה כן או לא נעשה בהם.

  ובקשר להודעות של הועדה לאנרגיה אטומית: זה יפה מאוד שישנה התיחסות של הגוף הזה לשאלת הבטיחות ואפילו (ואם רוצים זה אפשרי מבלי לשאול מה כן או לא עושים שם) להלן לקט מהאתר:

  הודעה מיוני 2004 בנושא טיפול בפסולת רדיואקטיבית.–> http://www.iaec.gov.il/pages/doverM_radioactive.asp (כולל תמונות מהאתר עצמו…
  שוב יולי 2004 הודעה בדבר עמידתם של הכורים בישראל ברעידות אדמה –>http://www.iaec.gov.il/pages/doverM_04-07-26.asp
  ושתי ההודעות מה 13 וה 15 במרס 2011 שצוטטו מעלה.

  אז אם רוצים לדון מהותית בנושאי הבטיחות אז אפשר עינכם הרואות.

  ולשאלה מה אתה רוצה דיברו על זה?התשובה בגוף הפוסט שלי, היינו: חלפו 7 שנים בין הודעה להודעה כשלפני 7 שנים ביהרות משהו נמסר מהוועדה שאין בנמצא מידע על כורים שנפגעו כתוצאה מרעידת אדמה ופתאום כזה כן קרה אז אנחנו… מוגנים. (?)
  ההערה השנייה היא שהגוף הזה אינו נתון לשום ביקורת ציבורית. באותה מידה יכלו לכתוב שלישראל בכלל אין כורים גרעיניים ולך תתוכח עם זה.

  צריך פיקוח ציבורי וויכוח ציבורי על בטיחות הכורים שלנו ועל הבטיחות בלבד.

  והינה עיניכם רואות: אם רוצים לדבר על זה אפשר לדבר על זה אתר הועדה לאנרגיה אטומית נגיש לכל מי שיודע עברית ואנגלית ונושא הבטיחות נדון שם בריש גליי כך שיש מקום לדיון ציבורי ואין מקום לתשובות כמו אלה של ד"ר בגין, שלא לדבר על זה שהאתר של הועדה לאנרגיה אטומית שם ללעג ולכלס את ד"ר בגין כיוון שהתשובה לשאילתא הייתה שם כתובה שחור על גבי עיתון וחבל שככה מתייחס לזה אדם שממקצועו האקדמי כן יודע על מה מדובר.

  ועוד בעניין העמימות הקדושה:
  אפילו אני חטאתי בחטא הידיעה – ישראל כן חברה בסבא"א –> http://www.iaec.gov.il/pages/issue_IAEA_main.asp
  ועוד בנושאי בטיחות בכורים ובסביבתם: –>http://www.iaec.gov.il/pages/card_safety.asp.
  ואם חפצה נפשכם לבקר –> http://www.iaec.gov.il/pages/card_tour.asp
  אפשר לדבר על בטיחות וגם לעשות בלי להתדיין על מה כן או לא עושים שם.

  אם רוצים אפשר – ויפה שעה אחת קודם.

  מנחם

  מנחם

 9. מנחם לוריא :

  תגובה ועדכונים:

  דב חנין הוא לא העניין פה בכלל.

  "ומר לוריא – כשאתה מביא את נתניהו כדוגמא, אתה מוכיח שאתה טועה." אכן יש בזה משהו.

  ובעניין העמימות:

  1. ראשית תיקון טעות שלי ישראל כן חברה בסבא"א מ 1957 –> http://www.iaec.gov.il/pages/issue_IAEA_main.asp.

  2. יוני 2004 מאתר הועדה לאנרגיה אטומית –>http://www.iaec.gov.il/pages/doverM_radioactive.asp

  3. ובעניין בטיחות הכורים שלנו באותו אתר נובמבר 2004: –>http://www.iaec.gov.il/pages/doverM_04-11a.asp

  4. ובעניין בטיחות הכורים שוב יוני 2004: –>http://www.iaec.gov.il/pages/doverM_04-07-26.asp

  5. ובעניין בטיחות הכורים מרס 2011: –> http://www.iaec.gov.il/pages/doverM_11-03-13.asp

  6. ובעניין בטיחות הכורים מרס 2011, עדכון: –> http://www.iaec.gov.il/pages/doverM_11-03-15.asp לגלול את השאילתא האחרונה בדף הזה.

  16 במרס 2011 (מאתר Ynet) תשובתו של ד"ר בגין לח"כ חנין וח"כ נינו אבסזדה:"
  השר השיב: "היות ואנו חשופים כרגע לציבור, אני מציע לא להלך אימים על הציבור. הציבור שומע כור גרעיני פה, כור גרעיני שם, הרי איננו מדברים על גרעיני עפולה. הכור בדימונה קטן יחסית לכורים ביפן, פי חמישים, פי מאה, פי 150 ביפן. עשרות ספורות לעומת מאות מגה וואט. הפיקוח של הוועדה לאנרגיה גרעינית כוללת נציגי ציבור, והפיקוח שם הדוק. אבל צריך להיזהר מהטלת אימים על הציבור". –> http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4043398,00.html

  אם רק היה גולש כבוד השר לאתר של הועדה לאנרגיה אטומית היה מגלה שיש תשובה קצת יותר רצינית משלו ושמשהו כבר "הפחיד" את הציבור.

  והרי לכם ההתנהלות הכושלת שמצדיקה קריאה לדיון ציבורי בנושא בטיחות הכורים ושאין לדיון הזה כל קשר למה נעשה או לא נעשה בכורים ושבהחלט יש ממה לחשוש ושבהחלט יש מקום לדיון ציבורי.

  ולאלה שטרם השתכנעו בעניין העמימות הקדושה יכולים להתקשר לטלפון שבקישור הר"מ ולסור לסיור בקרביה של העמימות הקדושה –> http://www.iaec.gov.il/pages/card_tour.asp

  מנחם.

  4.

 10. יונתן כ. :

  מנחם,אני חושב שאנשים מבינים שמי שמעלה לדיון ציבורי דברים שמוטב להם שיהיו סמויים מן העין לא מחפש להביא טובה גדולה.

 11. מיכאל לינדנבאום :

  ככה היה גם ברוסיה

  סוג האמירה:"מי שמעלה לדיון ציבורי דברים שמוטב להם שיהיו סמויים מהעין וגו'",היה אופייני למשטר הבולשביקי-דיקטטוריאלי ברוסיה.

  גם התוצאות הקטלניות שפגעו במליונים ברוסיה ובעולם.

  היום האזורים של צ'ליאבינסק באורל וצ'רנוביל באוקראינה אסורים למגורים ולעיבוד למאות שנים.

  האוכלוסייה שהיתה ממשיכה לגווע מסרטן.

  אז מה? עדיף לעצום את העיניים?

 12. מנחם לוריא :

  "מנחם,אני חושב שאנשים מבינים שמי שמעלה לדיון ציבורי דברים שמוטב להם שיהיו סמויים מן העין לא מחפש להביא טובה גדולה."

  הועדה לאנרגיה אטומית של מדינת ישראל ראה בפוסט הקודם שלי.

  מנחם

 13. דקל-דוד עוזר :

  חברה, דב חנין לא הוציא מעולם מכתב בנושא, ופתאום הוא הפך להיות קצין בטיחות אטומי?
  שיטפל בנושא ואם הוא לא מצליח אז שייצא עם הודעות לעיתונות על ההפקרות בתחום.
  לרקוד על דם של יפנים כדי לקבל כותרת קטנה זה לא חוכמה גדולה

 14. מנחם לוריא :

  דקל,
  דוב חנין איננו שא תמים וכמו כל פוליטקאי בביצת הכנסת הוא רוצה שידעו שהוא קיים.

  מכל מקום חנין ועוד ח"כ הגישו שאילתא מורכבת משתי שאלות: מה עושה המדינה בעניין המוכנות לרעידת אדמה? והשאלה השנייה מהי רמת המוכנות של הכורים שלנו למקרה של רעידת אדמה.

  סביב השולחן הערוך של ממשלת ישראל פישפשו ,בין הכיסאות, ומצאו שר בלי תיק וגיאולוג במקצועו ,ד"ר בגין, ושלחו אותו לענות

  מעל בימת הכנסת עונה ד"ר בגין (ואני מרשה לעצמי שלא לצטט אותו אלא להעלות את הפועל היוצא של דבריו) לגבי רעידות אדמה תחנכו את הילדים שלכם והמדינה כבר תדאג למה שכן או לא תדאג. ובעניין הכורים הוא אמר "אל תפחידו את העם" וכן ליהג משהו על פיצוח גרעינים בעפולה (לא המצאתי את זה קרא באתר הכנסת או בעיתונות המקוונת) התשובה האחרונה מתאימה ל"ארץ נהדרת" ולא לבימת הכנסת.

  תניח את חנין בצד הוא לא יעשה שום דבר כי כל 120 הנבחרים שלנו מישרים קו כשמדובר במילים כורים, אטום, התרעה וגו ומיד שמים על פניהם מסכת רצינות ומלהגים משהו על בטחון המדינה, בד"כ מתחת לשפמות הימני שלהם אם בכלל יש כזה.

  השאלה שעליה הדיון פה היא פשוטה: בהפרדה מלאה ממה כן או לא עושים הכורים האלה האם הם מוכנים לעמוד ברעידת אדמה מבלי שתיגרם דליפה כלשהי שלא לדבר על אסון ברמת קטסטרופה – ועל כך הרחבתי את הדיון כבר קודם.

  אם נסמוך על דוב חנין ,או על כל ח"כ אחר, נקבל תשובה דומה או זהה לזו של ד"ר בגין היינו הכל בסדר תתעסקו בפיצוח גרעיני עפולה ואל תדאגו וחוץ מזה העמימות חברים העמימות.

  ולא היא: יש בארץ שני כורים. יש ועדה ,שהוקמה על פי חוק, שאחראית על תפעולם ויש שיח ציבורי (לא ממש אבל בכל זאת משהו) באמצעות אתר האינטרנט של הועדה לאנרגיה אטומית ואת המובאות ,לבושתי, הבאתי בפוסט כפול קודם לכן.

  ד"ר בגין השמיע את להגיו בכנסת כאשר שלושה ימים קודם לכן הועדה לאנרגיה אטומית התייחסה לעניין באתרה (ראה לעיל) ויום לפני כן שוב התייחסה לסוגיה בהודעה לציבור באתרה (ראה קישורים לעיל).

  איפה זה ואיפה הלהג על פיצוח גרעינים בעפולה. עשה לי טובה זה גרוע מבושה וכלימה.

  אף אחד לא רוקד על הדם היפני. ביפן קרו שני דברים שחשובים לנו: האדמה רעדה ורעדה חזק ובאכזריות, והכורים דלפו וגם הם באכזריות. זה רק טבעי שיקום ישראל ישראלי או מנחם לוריא וישאל שאלה לגיטימית: משעלה הנושא לסדר היום מה קורה אצלנו? גם אצלנו האדמה רועדת (שאל את ד"ר בגין או צפה באתר של הועדה לאנרגיה אטומית גם הם מתייחסים לדבר) קצת וכל יום וסביר שיום אחד תתאכזר גם לנו. ובאותו הקשר מה עם בטיחות הכורים הזקנים שלנו (אם אינני טועה הם הכורים הזקנים בעולם המערבי וגם לזה הועדה לאנרגיה אטומית נתנה את דעתה והסבירה את הסבריה ראה בקישורים שציינתי מעלה).

  זה אך טבעי שקורה משהו איפה שהוא בעולם והוא מעורר גם את סקרנות הציבור בדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון (?!) וזה טבעו של אדם ומאוד רחוק מלרקוד על דמם של היפנים.

  האירוע ביפן הוא טריגר או אם תרצה מראה לציבור בארץ כן לדון וכן לדעת מה קורה מבחינת הבטיחות בכורים וזה… לא סוד לכל מי שיש גישה לאינטרנט יכול לקרוא באתר של הועדה לאנרגיה אטומית.

  ועוד דוגמא: באתר הנ"ל כתוב שחצר הכור (המילה חצר במקור) משמשת לקבורה של כל הפסולת הרדיואטיבית של מדינת ישראל.

  בכורים ביפן ,בפוקושימה, שני כורים לא מאמת נפגעה הליבה שלהם אלא נפגעו הבריכות המכילות את המוטות המשומשים של הכורים. ברגע שהמים מהבריכות האלה התנדפו המוטות התחילו להגיב וגרמו לפיצוצים ולפגיעות במבנה החיצוני של הכורים (שניים במספר אם אינני טועה) ומכאן הדברים מתחילים להסתבך. עכשיו תגיד לי: ברור ,וזה לא סוד כי בוודאי שלא המצאנו כור מחדש) אז ברור שהמוטות המשומשים מהכור ביבנה מגיעים לחצר הכור בדימונה ומוטמנים שם אחר כבוד. אני מניח שהמוטות פשוט מדלגים להם בעצמם ומגיעים בדילוג פזיז לחצר הכור… הרי ברור שהם משונעים באיזה שהוא אופן מיבנה לדימונה.
  איזה אמצעי תחבורה שלא תבחר או תבחרו בא"י ארץ הקודש הוא סכנת נפשות. אם זה נעשה באמצעות רקבת ישראל (טעות הכתיב במכוון) הרי כל שני וחמישי היא כמעט נשרפת או נשרפת. אם זה נעשה במשאית תמימה אתם כולכם חיים פה ונוהגים פה ורק היום כמעט ומשפחה שלמה ,משוהם, נמחקה בגלל תאונה עם משאית האם היבט הבטיחותי הזה לא צריך לשזוף את עין הציבור.

  האם לא חשוב שנדע שבעת שהמוטות המשומשים מועברים לקבורה בחצר הכור בגימונה, נהג המשאית שמוביל אותם עוסק בפיצוח גרעיני (של גרעיני עפולה כמובן) ….

  ונניח שחפיץ מעופף יעשה דרכו ובטעות יפול בחצר הכור האם אזורי ההטמנה באמת בטוחים? האם זה לא צריך לשזוף את עין הציבור?

  ונניח שמחר המצב פה מדרדר וצה"ל מחליט להגן על בסיסי חיל האוויר באמצעות "כיפת ברזל" (לא להיבהל זה לא סוד כתבו על זה בעיתונים ובהרבה מהם וגם יש פרוטוקול של ועדת הכנסת לעניני חוץ וביטחון שזה מוזכר שם גלוי לעין כל) האם בסיסי חיל האוויר כוללים את הזקן מדימונה ואת בן דודו מיבנה או שנפצח גרעינים והפעם לא גרעיני עפולה כדברי התיק בלי שר.

  כל אלה שאלות שצריך לשאול. מותר לשאול וצריך שישזפו את עין הציבור כי את המחיר של הפשלות האלה איננו יכולים לשלם!…

  צא לי אבל אין פה שום דבר סודי (ולא אני היתרתי את הפרסום והשיח האינטרנטי) אין פה שום ריקוד על הדם היפני ,להיפך, ואין פה שום שיח ציבורי אלא התבדחות על חשבון יצרן גרעיני חמניות מהעיר עפולה.

  בא אני אעזור לכל מבקשי נפשה של מדינת ישראל. תכנס או תכנסו לאתר הזה, בכתובת הזו http://www.ims.gov.il/IMS/tazpiot/RainRadar.htm זהו מכ"ם הגשם של השירות המטורולוגי של ישראל. במרכז המכ"מ נמצאת בית דגן. שימו את יבנה על המכ"ם ואם זה לא מספיק מפחיד שימו את דימונה על המכ"ם וצא ולמד: אפצ'י אחד של הזקנים הבטוחים שלנו וריכוזי האוכלוסיה של מדינת ישראל הופכים לחשופים שלא לדבר על האפשרות שבמקרה של אפצ'י חזק אנחנו סוגרים ,לכמה אלפי שנים, את מרכזי האוכלוסיה של המדינה שלנו.

  הבטיחות של הגרעינים בעפולה היא לא בדיחה, זה לא מצחיק וחבל מאוד שכזו התייחסות ניתנת לדברים.

  חומר למחשבה.

  מנחם.

 15. עדן ב. :

  תגובתו של פרופ' אלון טל, יו"ר משותף של התנועה הירוקה על אסון פוקושימה

  http://hayeruka.wordpress.com/2011/03/15/%D7%94%D7%A1%D7%99%D7%95%D7%98-%D7%94%D7%92%D7%A8%D7%A2%D7%99%D7%A0%D7%99-%D7%94%D7%99%D7%A4%D7%A0%D7%99-%D7%94%D7%A9%D7%A0%D7%99-%D7%95%D7%94%D7%A9%D7%9C%D7%9B%D7%95%D7%AA%D7%99%D7%95-%D7%A2%D7%9C/

 16. מנחם לוריא :

  עדן:

  תודה על העדכון.

  לעניין החלטת הממשלה לטפח אנרגיות מתחדשות: השר הנוכחי ,שכמדומני חבר באותה ממשלה שקיבלה את ההחלטה הזו – אבל זה לא ממש משנה, ובכן אותו שר מנסה בכל כוחו להפסיק את מכסות יצור החשמל באנרגיה מתחדשת בגלל ,שלדבריו, צרכני החשמל מסבסדים את יצרני החשמל מאנרגיות מתחדשות.

  אני חושד בו שהמניע לכך הוא שאף אחד מחבריו העשירים ,הטייקונים הנסנכים על שולחנו, לא מעורב בשוק הזה ולכן הוא מדבר כפי שמדבר.

  בנתיים ההחלטה להוריד את המכסות או לשנות את מחיר החשמל שמ.י נכסים קונה מיצרני חשמל באנרגיה מתחדשת ירד מהפרק שכן המכסות החדשות כן הוקצו אם כי לא במלואן.

  זה אבסורד לא רגיל שמדינת השמש שלנו לא עושה דבר כדי לנצל את אוצר הטבע הזה ואבסורד שאין פה מנהיגות שקראת לפיתוח יצירת אנרגיה מגז טבעי (לא שהוא נקי אבל יותר טוב מדלק פוסילי) רק כדי לאפשר לבעל הגז (מר תשובה) למכור למרבה במחיר בשוק החופשי והסיבות לכך ברורות כשמש הלא מנוצלת.

  מכל מקום, אנרגיה אטומית היא אולי (אולי גדול מאוד…) לא מזהמת אבל היא מתכלה בדיוק כמו הנפט וגרוע מכך המשאב העקרי שלה (אורניום) הוא אוצר טבע נדיר כך שמרעה חולה אחת הולכים לרעה חולה מאוד שנייה.

  במדינת היהיה בסדר והכל טוב להקים כור אטומי ,שלא לדבר על להחזיק שניים כאלה, זה לתת לאויבך את החרב שהיא עצמה תקטול אותך ביום מן הימים.

  בין לבין פורסם בעיתונות ,לאחרונה, שמדדי האנרגיה באזור הכור ביבנה עלו וכמובן שזה Made In Japan אולם מי שמוכן לאכול את הלוקש הזה שיארב לו הפליטה מפוקושימה ,כולל זו שהתגברה לאחרונה, אם בכלל תגיע לפה זה יקח חודשים רבים אבל למה לא לנצל את ההזדמנות.

  בנוסף הממשל האמרקאי הציע לישראל לספק תחזוקה ותחזוקה מונעת לכור ביבנה (להזכירכם הכור ביבנה נבנה ב 1960 על ידי ארה"ב והוא הכור הפעיל השני בגילו בעולם המערבי לאחר הכור בדימונה שהופעל שנה קודם לכן.) מכל מקום מדינת ישראל סרבה לטענתה בשל העלויות הכספיות הגבוהות שדרשו האמרקאים ללמדך שגם פה חוסכים מחפפים וכרגיל יום בהיר אחד ,כשלא יעופו חפיצים מעזה וסתם יהיה פה יום ללא חדשות, נגלה שהכורציק מיבנה איננו אלא זקנה בלה שכל נחירה נוטפים ועדיף לו בכלל לא היה קיים.

  ואני מקווה להתבדה ולאכול את הכובע ולהתנצל בפומבי אם יסתבר שטעיתי.

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.