חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הגנת הסביבה, יש עוד הרבה לעשות במחוז חיפה

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 17.03.11 5:40

המשרד להגנת הסביבה במחוז חיפה םרסם את הדו"ח השנתי שלו.  הקואליציה לבריאות הציבור מברכת על מה שהושג ומצביעה על מה שהמשרד – ורשויות נוספות – צריכים להוסיף ולעשות

 

 

 

אנו מברכים את המשרד להגנת הסביבה על פועלו בתחום הפחתת הזיהום הסביבתי במחוז חיפה. יחד עם זאת אנו מבקשים לצנן מעט את ההתלהבות. עד השלב בו יוכלו תושבי חיפה והאזור ליהנות מאיכות אוויר טובה הדרך ארוכה מאוד. על המשרד להגנת הסביבה והרשויות לעשות ולפעול ביתר שאת על מנת להבטיח את בריאותם ואיכות חייהם של התושבים באזור.

להלן עיקר המלצותינו לפעולות שעל המשרד להגנת הסביבה לנקוט:

  • יש לבצע יותר בדיקות פתע וניטור של חומרים מזהמים נוספים כגון חלקיקים ומתכות (מלבד החומרים הנוכחיים המנוטרים).
  • יש להדק את האכיפה והפיקוח (גם על מפעלים מסוג בינוני וקטן), לבצע מעקב אחר ישום הצווים הניתנים למפעלים ולא לאפשר למפעלים מזהמים המזלזלים בחוק, באדם או באדמה להמשיך לפעול.
  • יש להגדיל את התקציב המיועד למפרץ חיפה, ביחס הולם לאתגרים של אזור זה לעומת אחרים, וכן לתגבר את כוח האדם ותקציב האכיפה.
  • יש לחייב כל מפעל ומתקן הנמצא בסמיכות פוגעת לאוכלוסיה, לאמץ את הטכנולוגיה הטובה ביותר הקיימת בעולם ולאכוף את יישום הוראות אלו, כמו גם להיערך לתרחישים קיצוניים כגון רעידת אדמה, מלחמה, שריפה ועוד.
  • יש לבצע רביזיה מוחלטת ושינוי אמיתי בנושא מצבורי החומרים המסוכנים במפרץ חיפה, המשמש כ"שירותים כימיים" של המדינה כולה. יש להפחית את מצבורי החומרים המסוכנים, לפנות את מיכל האמוניה, לשפר את מיגונם של המתקנים החיוניים לאזור זה שיוחלט על השארתם, ולפזר את יתרת החומרים המסוכנים באזורי תעשייה אחרים ברחבי הארץ תוך מציאת חלופות שאינן מסכנות את בריאות הציבור.

מלבד המשרד להגנת הסביבה אנו קוראים לרשויות נוספות לשים את מפרץ חיפה בראש מעייניהם:

  • על משרד התחבורה והאוצר לעודד את השימוש בתחבורה ציבורית בכלל ובמטרופולין חיפה הסובל מזיהום אוויר חריג בפרט, זאת על מנת להפחית את רמת זיהום האוויר – תוך הנגשת התחבורה ומחירי הנסיעה.
  • על המשרד להגנת הסביבה ומשרד התחבורה, לבצע שינוי כולל במערך שינוע החומרים המסוכנים ובייחוד במפרץ חיפה תוך בחירה בתוואי ובאופן הובלה הבטוחים ביותר, כגון העדפת רכבות על פני משאיות, הובלת חומרים מסוכנים בשעות פחות עמוסות בתחבורה ובחירת תוואי בטוח וקצר ביותר. וכן, העדפת נמל אשדוד ואילת בעניין ייצוא חומרים מסוכנים, כגון ברום, המובלים מהדרום לחיפה בלא הצדקה סביבתית וכלכלית.
  • על משרד התמ"ת לפעול למען שמירה על בריאותם של עובדים החשופים לחומרים מסוכנים תוך הגברת הפיקוח על ציוד, הכשרות, אימון, חינוך ותרגול העובדים.
  • על הרשויות המקומיות להפעיל את סמכויותיהן (רישוי עסקים) לגבי מוקדי זיהום כגון חוות הגפ"מ (גז בישול) בקריית אתא המספקת גפ"מ למרבית מדינת ישראל, הפועלת ללא להיתר רעלים ומסכנת את בריאות הציבור.

על כלל הרשויות להתגייס למציאת פתרון מיידי לסכנה שמהווה אזור התעשייה במפרץ חיפה הממוקם על שבר יגור הפעיל, על חייהם של למעלה מחצי מיליון בני אדם. רעידת האדמה הקשה ביפן היוותה תזכורת כואבת לגורל אפשרי של התושבים הגרים בסמיכות למתקנים המסוכנים ומצבורי הכימיקלים. אנו קוראים לפתיחת עיניים קולקטיבית, להבנת חומרת המצב ולטיפול מיידי ומערכתי כולל ויסודי ולפתרון הסמיכות הפושעות של אזור תעשייה כבדה אוכלוסייה במפרץ חיפה.

לעיון בדו"ח המשרד להגנת הסביבה: http://www.sviva.gov.il/Enviroment/Static/Binaries/ModulKvatzim/mahoz_haifa_2010_1.pdf

לפרטים נוספים: רונית פיסו, נייד: 054-4750614, דוא"ל: [email protected]

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.