חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"מכרו אותנו בזול" זעקתו של עובד סוציאלי ותיק

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 17.03.11 6:00

דעתי על ההסכם המתגבש בין "נציגי" העובדים הסוציאליים לממשלה
מאת: מריו הוטמכר


נראה שיש בו מעט הקלה לתנאי העסקת של עבדי העמותות, אם כי הוא מנציח את מעמדם כעבדים כפופי קומה ולא נותן תמורה אמיתית לעבודה.
גם לנו עבדי מדינה, זורקים לנו כמה פירורים עטופים בנייר צבעוני ואומרים לנו הרי לכם הסכם מדהים שלא היה כדוגמתו בשנתיים האחרונות….
אולם אין כל בשורה ביחס לדברים יותר מהותיים כמו הכרה בהתמחויות (אני עובד סוציאלי מומחה בתחומי מזה שנים רבות ועובד כ-30 שנה ומשתכר בסביבות ה-7000 ש"ח – כולל הכל, שעות נוספות, אשל, החזר נסיעות (הרבה) ומה לא…
מאז 1994 – אז בהחלט הרווחנו משכורת שהיה אפשר לחיות ממנה – הערך הריאלי של המשכורת שלנו נשחק כמעט ב100% ומשך 17 שנה שתקנו!!!!

מאבק העובדים הסוציאליים - לא הישג אלא כניעה לאוצר

כותרות העיתונים מבשרות לנו כבר כמה ימים שיש הסכם כמעט חתום על שכר העובדים הסוציאליים - ושההסכם הזה הוא 'פריצת דרך היסטורית', כדברי ההסתדרות. בפועל, ההסכם הזה הוא ניצחון גורף לאוצר, שבעזרתו האדיבה של עופר עיני קיפל את ארגון העובדים הסוציאליים מכל דרישותיו ההתחלתיות

לקריאה נוספת

אין זכר לכל ההבטחות לתמורה לוותק במובן של דרגות, ובתכלס נשארנו דפוקים מכאן ומכאן.  ללא הכרה ממשית בחשיבות המקצוע שלנו, כחיילים בחזית הראשונה של השפל החברתי – שממשלות הימין גררו וגוררות אותנו מזה שלוש עשורים וידן עוד נטויה (עמוק אל עבר התהום).
הנהגת האיגוד שלנו, לצערי וכלימתי, לא עמדה מול הטרויקה נתניהו שטיניץ עיני ושלושתם מכרו אותנו בזול.
מה שמרגיז זה הניסיון הפתטי של הנהגת האיגוד להציג כניעה משפילה כהישג מדהים שלא היה כמותו בשנתיים האחרונות (שכחו כנראה את כמעט שביתה של עובדי הנמלים לפני כמה ימים)
זוהי הנהגה בראשותו של יו"ר האיגוד שבמשך שנים, מאז 1994, לא הובילה מאבק ממשי, הרדימו כל קול מחאה והביאונו עד למפלה הנוכחית המסתמנת כאחת התבוסות הכואבות ביותר לא רק לנו אלא לערכים שאנו מייצגים ושלאורם אנו עובדים יום ולילה (וזו לא מטפורה).
משום מה עולות בי תחושות דומות לאלו שחשתי בשנת 1973 אחרי המלחמה.  גם אז ההנהגה הכזיבה לאחר שהרדימה אותנו באמירות  שלא היה להן בסיס במציאות…
הלוואי ומתוך המפלה הנוכחית תצמח צעקה ומחאה רבתי!!! קודם כל שלנו כעובדים סוציאליים אך לא רק! צעקה חברתית שתתבע את עלבוננו, את עלבונה של מדינת הרווחה הנשחטת יום וליל בידי נערי שררה על מזבח עגל הזהב, הגז, הבטחון, ההון הלבן והשחור והנדל"ן.
נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

24 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  הבעיה היא שרוב האנשים אלו שלא מצוים בשיח הס"ד לא מודעים למה שקורה, אני מדבר עם אנשים מאתמול מצטט בפייסבוק מסביר מה קרה כאן וכולם המומים כי הם שמעו ברדיו או ראו בטלוויזיה שהולך להיות הסכם והתנאים ישתפרו. חייבים להסביר את המציאות ולהמשיך במחאה.

 2. איתי :

  ק, אני לא חושב שזה קשור בהכרח לסוציאליזם אלא לאוריינות מתמטית ולחשיבה ביקורתית.

  למרבה הצער, אדם סביר ששומע את המספר 25% תוספת בממוצע חושב שזה הרבה בהשוואה לאינפלציה, או בהשוואה לתוספות שהשיגו עובדים במגזרים אחרים.

  למרבה הצער, אדם סביר ששומע את נער האוצר מסביר שתוספת של X שקלים בחודש אחידה לכולם מצמצמת פערים בין עובדים עניים ועובדים עשירים, מקבל את הטיעון ומאמין שזה ניצול נכון וצודק של סכום שהוא בהכרח מוגבל.

  האוצר מצליח לשכנע בקלות שחלוקת תוספת ההוצאה הממשלתית בדרך של תוספת של Y אחוזים לכולם היא דרך שמרחיבה פערים בין עניים לעשירים ומחלקת יותר מדי ל"עובדים החזקים" במרכאות.

  הטריק ההסברתי הזה כל כך גאוני שהאוצר חוזר עליו שוב ושוב – במומ על השכלה גבוהה, בנושא שכר מינימום וכן הלאה.

  כשמערכת החינוך שלנו מייצרת בוגרים שלא יודעים מתמטיקה ולא יודעים לחשוב – הקפיטליזם (או הפונדמנטליזם) מנצח.

 3. מריו הוטמכר :

  אוריינות חשבונית

  איתי,
  כמה כואב שיושב ראש האיגוד שלי נותן יד לדיסאינפורמציה הזאת.
  מובן לי ואף צפוי שהאוצר ונעריו יעשו זאת, אך כאשר יו"ר ההסתדרות והיור שלנו מצטרפים לתרגיל…זוהי תחושה קשה של אובדן אמון מבחינתנו החובה שלי ושל כל מי שרואה נכונה את הרמייה לצעוק אותה בכל מקום ולהסביר אותה.
  בברכת שבת שלום ומבורך
  מריו הוטמכר

 4. נדב פרץ :

  מריו, זה גם די צפוי שראש האיגוד יעשה את זה, מרגע שהגיע להחלטה ללכת על הסכם.
  גם אם הוא חושב שזה הסכם רע, אבל מסיבות כאלה או אחרות הוא לא יכול שלא לחתום עליו, ציבורית אין לו ברירה אלא להגיד 'זה הסכם טוב'.
  (ולכן החשיבות של המשך המאבק עכשיו: להראות לאיציק פרי שהעלות של הסכם עבורו גדולה מהתועלת)

 5. איריס ענבר :

  מכרו אותנו בזול

  אני מרגישה כל כך חסרת אונים, מקום שאני בקושי מוכנה להודות בו גם בחיי הפרטיים. כעו"ס אני כל כך כועסת, אחרי 25 שנים במקצוע, אני מרגישה שמי ששמתי בו את מבטחי, הונה אותי. כרגע אין בידי אפילו רעיון כיצד אני מבטאה את הכעס והמחאה שלי חוץ מלכתוב במחשב את מה שאני חושבת. ההסכם הזה הוא מבזה. אסור לחזור לעבוד. אסור לתת לו לחתום על ההסכם, זה ברור לי. אבל איך עושים ומה עושים בהמשך. עד עכשיו נלחמנו בחוץ, מול עיני מול האוצר מול ראש הממשלה שלא רואה אותנו ממטר, כמו כל מי שאינו עוסק במקצוע שלנו,
  עכשיו אני טרודה ב"בית" בעוגמת הנפש ובתסכול ובשאט הנפש שאני חשה על הסיסמאות הנאמרות והנכתבות לי ע"י האנשים שאני בטחתי הם ושמתי בהם את אמוני שיובילו מאבק ח ר י ג זה , עד שפתחנו את הפה, עד שנפתח חלון הזדמנויות, עד שהחלטנו שאנו נלחמים על שמגיע לנו, ושוב!!!! באסססססה.
  יש לחשוב על כך שלא חותמים על ההסכם שלא מתייחס לעובדים הוותיקים שעדיין עובדים ויש להם עוד שנים רבות לעבוד.
  אסור לחזור לעבודה!!!!!
  יש לפטר את ההנהגה שלנו ולמנות אחרת. אסור לנו לוותר!!! זה מה שאני יודעת לעשות כרגע

 6. מיכאל לינדנבאום :

  מוכרים בזול את הפסיבי המחכה למשיח..

  1)למרות שזו אותה מנהיגות(איציק פרי) זה 17 שנה,למרות שהיתה שחיקה של 50% בשכר, העו"סים לא סילקו את ראש האיגוד המקצועי שלמעשה מעל באימונם.
  2)גם בהנחה ש"הכל בסדר",מדוע אין מערכת היזון חוזר דמוקרטית בין העו"סים לנציגיהם אשר מחייבת הצבעת העובדים על כל סיכום הנעשה בקשר לגורלם הכלכלי והמקצועי?
  3)בקיצור ,אם ההסתדרות והועד יכולים "לסגור" עניינים בלי להתחשב כלל בחברי האיגוד המקצועי
  שהם אמורים ל"ייצגם" ,אז אפשר בעצם למכור בזול כל קבוצת עובדים במדינה הזאת.

  קחו דוגמא מעובדי הנמלים! אותם אי-אפשר ל"סבן".
  על כל הפרה של ההסכם מצד המעביד,הם מגיבים במלוא העוצמה.

  במלחמה כמו במלחמה!

 7. אבי :

  את מי ההסתדרות לא מכרה?

  למה שלא תסיקו את המסקנה ההגיונית ותעברו ל"כוח לעובדים". ההסתדרות תמיד מכרה ותמיד תמכור את מי שהיא מייצגת כי היא לא חייבת דין וחשבון לאף אחד. בחירות פעם בחמש שנים אם בכלל ואפס שקיפות באמצע זאת ההסתדרות והייתם כבר צריכים לדעת את זה

 8. נדב פרץ :

  מיכאל: איציק פרי לא עומד בראש האיגוד 17 שנה, אלא 3-4 שנים.

 9. ק. טוכולסקי :

  הכוונה שלי לא הייתה להבנת המספרים אלא לכך שאנחנו מקבלים פה מידע על מה המספרים אומרים ואנחנו צריכים להפיץ אותו הלאה.
  כי אתול כשהסברתי לכמה אנשים בדיון בפייסבוק שהיה בכלל על האח הגדול ואני התפרצתי למה דפקו את העובדים הסוציאליים הם היו בהלם.

 10. דן :

  ההסכם טוב לעו"ס מתחילים ופחות טוב לאלו שעסקו בצבירת תארים ו"מומחיות" שונות ומשונות

  ולא מקרה הוא שהייבבות בתקשורת לגבי ההסכם מגיעות ברובן המוחלט מעו"ס "מומחים" למינהם.

 11. מריו הוטמכר :

  תגובה לדן: העוס"ים הצעירים של היום יהיו "המייבבים " של מחר (והמחר הזה מגיע מהר יותר ממה שנדמה לך)

  דן יקירי
  משכורת המינימום המוצעת לעוסים של העמותות תהיה ללא ספק משכורת המקסימום ומשכורתם היחידה לאורך כל שנות העבוד הבאות
  זה לא רק צעקתם של של אנשים שנותנים את נשמתם מזה 20 ו-30 שנה
  ותחשבו על זה….
  שבת שלום ומבורך לך
  מריו

 12. נאור :

  ממליץ לקרוא

  מאמר של תנועת מאבק סוציאליסטי
  http://maavak.org.il/maavak/?article=768

 13. מיכאל לינדנבאום :

  איזה הסכם?

  הסכם עבודה קיבוצי שלא מאושרר בהצבעת כלל העו"סים ,הוא "הסכם" נוסח פראבדה.
  ה"מפלגה הקומוניסטית"(הסתדרות,מעסיקים ,ועד) יודעת יותר טוב מהעובדים מה טוב בשבילם….

 14. איתי :

  מיכאל,

  אעפ"י שאני שותף באלף אחוזים לדעתך בעניין מתווה ההסכם, אני לא חושב שמשאל חברים על הכרזת שביתה או על סיומה בהסכם קיבוצי זה דבר ריאלי בארגון גדול (בניגוד לוועד שמונה עשרות/מאות חברים כמו שיש אצלנו במו"ח או בסניפי כוח לעובדים).

  המבנה של ההסתדרות, ואיגוד העוסים בתוכו (ושל ארגוני המורים) הוא פגום ולא דמוקרטי http://www.blacklabor.org/?p=1999

  ואת התוצאות העגומות אנחנו רואים פה יום יום.

  אבל זה לא אומר שניתן להחליף אותו בדמוקרטיה ישירה, שבה לנציגים הנבחרים אין שום סמכות להחליט.

  חלק מהמהות של סוציאלדמוקרטיה הוא שלועדי העובדים יש הרבה כוח. אם נציגי הוועד היו בסה"כ חותמת גומי של החברים, הם לא היו מסוגלים לנהל מו"מ. תאר לך מה היה קורה במדינה לו היה נדרש משאל עם בין האזרחים על החלטה לצאת למלחמה או על החלטה לסיים את המלחמה.

  קצת קשה לי להאמין שהכרזה על שביתת עו"סים ארצית או על סיומה מתקבלת בשבדיה במשאל בהשתתפות עשרות אלפי אנשים (משאל שהארגון שלו יקר ומסובך כמו הרמת פריימריס במפלגה גדולה אצלנו).

  השורה התחתונה היא שעל מנת להשיג הסכמים יותר טובים העובדים צריכים להיות מעורים יותר במתרחש בארגון שלהם ולא להתעורר רק כשיש שביתה.

  דוגמה – עוד כמה ימים (לפי התקשורת) ייחתם הסכם עוז לתמורה שישפיע על כ-50000 חברי ארגון המורים (וכמובן בלי לשאול אותם לדעתם). כל מורה שמחפש על עוז לתמורה בהכרח מגיע אלינו בגלל המיקום בעמוד הראשון בגוגל. אתה יודע כמה כאלה היו? במקרה הטוב ביותר 3000 וסביר שקרוב יותר לאלף.

 15. מיכאל לינדנבאום :

  לאיתי,
  מעניין לשמוע את וטורי על נוהל סיום והתחלת שביתה בשבדיה..
  אני לא מאמין שאנשים נותנים שם "קרט-בבלנש" לנציגים ,יהיו ישרים ככל שיהיו.
  אני חושב שאם היה נוהל של שקיפות ודיווח רצוף על מה שקורה במהלך ניהול שיחות עם המעסיק,המורים היו הרבה פחות פסיביים והרבה פחות תבוסתנים.
  יש להם הרבה מה ללמוד מפועלי הנמל המיליטנטיים.
  בכל מקרה המשא ומתן החשאי למחצה של רן ארז,הוא בושה לרעיון הדמוקרטי וחוסר כבוד לאינטליגנציה של המורים.
  אלהים אדירים!
  ארכע חמישה אנשים(משני הצדדים) מחליטים על גורלם של עשרות אלפים?!
  זה קרקס עצוב!

 16. נועם :

  למה חיכיתם כל כך הרבה זמן

  הציפיה לקבל שיינוי ממש משמעותי היא צפייה לא הגיונית בעליל – אין לאוצר שום סמכות מוסרית להגדיל את תנאי השכר לעובדים הסוציאלים בעשרות אחוזים כאשר מגזרים אחרים קיבלו אחוז הרבה יותר קטן או אפילו כמעט כלום . הייתם צריכים לשבות לפני 10 שנים ואןלי היום הייתם יכולים לקבל שכר יותר הוגן . אתם צריכים להאשים את עצמכם וגם את ההנהגה שלכם שנזכרתם מאוחר מדי !!

 17. עמי וטורי :

  בארצות סקנדינביה מאשרים הסכמים קיבוציים בהצבעה כללית

  איתי
  בארגוני העובדים בנורבגיה ודנמרק כל הסכם קיבוצי חייב להיות מאושר בהצבעה כללית שבה מוזמנים להשתתף כלל חברי הארגון שההסכם חל עליהם. בחלק מהמקרים מדובר בהצבעות שנוטלים בהם מספר כפול של אנשים מסך כלל חברי ההסתדרות הכללית. בשבדיה קיים אותו תהליך אבל הפוך. כלומר החברים יכולים לבטל באמצעות הצבעה כללית כל הסכם שנחתם ע"י איגודם ושחל עליהם לרבות הסכם שנחתם רק זמן קצר לפני.
  גם בכוח לעובדים נערכות הצבעות על הסכמים שחלים על לא מעט אנשים. להזכירך ההסכם באו"פ חל על 1300 עובדים (כעשירית ממי שההסכם של העובדים הסוציאליים חל עליו) וההסכם הועמד להצבעתם של כל 700 חברי כוח לעובדים באו"פ שאישרו אותו באחוז הצבעה נאה למדי.

 18. מיכאל לינדנבאום :

  הלוואי והיינו נורבגיה ודנמרק!!

  תגובתו של חברי למאבק עמי וטורי אומרת כל מה שצריך לדעת על סוציאליזם דמוקרטי אמיתי.

  איזה מרחק בין הבולשביזם של פושעי ההפרטה והמשת"פים של הההסתדרות לבין האור הבוקע אלינו מהלפיד הסוציאליסטי הסקנדינבי.

 19. מועצת האיגוד דחתה את ההסכם :

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4045039,00.html

 20. מיכאל לינדנבאום :

  הידד לעו"סים

  והידד למועצת האיגוד שלהם שלא "השתפנה".
  הגיע הזמן שיידעו שהעו"סים לא סמרטוטים.

 21. איריס ענבר :

  צודק

  אני עומדת מאחורי כל מילה שנכתבה כאן. אני שומעת את הכאב, את אוזלת היד, ואת חוסר האונים, שאני חשה אותו…אז עכשיו, כשעיני התנער מאיתנו, יו"ר האיגוד שלנו, חושב בעצמו, שההסכם שניתן לחתום עליו, הוא טוב עבורינו, עלינו להמשיך בדרך שהתחלנו בה ולייצר שינוי אמיתי, בהמשך המאבק, בעובדה שלא נחזור לעבודה, גם אם לא תהיה לנו משכורת, כי אם נחתום על ההסכם המוצע הנוכחי, הדבר יהיה בעוכרינו ולעולם לא נסלח לעצמנו על כי לא השכלנו לנצל את חלון ההזדמנויות הזה.
  בהצלחה לכולנו.
  עלינו להגיע להפגנות, ולא להרפות.

 22. איציק יאפ :

  לצערי, מאיך שהדברים נשמעים, העו"ס לא מקבלים עכשיו את אותה התמיכה הציבורית שהם נהנו ממנה מלכתחילה.

  אתם זקוקים לוואחד דובק עכשיו. אם אני שומע את אחת הדוברות אומרות בראיון "אבל המאבק שלנו הוא בכלל על ההפרטה!" ואז המראיין, שיש לו אוריינטציה חברתית, אומר "רגע רגע רגע עד עכשיו חשבנו כולם שהמאבק הוא על תנאים, עכשיו את אומרת שזה בכלל מאבק אידאולוגי?" ואז יו"ר האיגוד וסגן שר האוצר מוציאים אותה כזו קטנה ברדיו…. אז זו בעיה.

  הלוואי שתצליחו. הלוואי שגם שאר הקבוצות (אחיות בי"ס, כבאים, מי לא) של המגזר הציבורי יבינו שהם צריכים להצטרף למאבק הזה ולהשיב את הליגיטימיות שלו.

 23. חן - מיבשים את החולים לאיציק :

  המלצה שאני מעבירה הלאה – לצפות בדיון היום אצל ירון לונדון…..
  לדעתי תאהב את זה. לונדון היה הכוכב הראשי, עם גילוי נאות לקינוח 🙂

 24. איציק יאפ :

  תודה, הנה קישור (דקה 13):
  http://lnk.nana10.co.il/Article/?ArticleID=789459&TypeID=1&sid=182

  ת'אמת אני די מאוכזב. קודם כל ההקדמה של מתן חודורוב הייתה מאוד משכנעת (זה הכל עניין של ארגונים קטנים שרוצים לקחת את הקרדיט) אפילו המרואיינת, ששמעתי אותה אומרת את אותם המילים אצל רזי בבוקר, לא ממש אמרה משהו שיכול להפיל מהכיסא.

  דעת קהל ציבורית, זה הנשק הכי חשוב. נראה לי שהיא עכשיו בירידה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.