חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מאבק העובדים הסוציאליים – לא הישג אלא כניעה לאוצר

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 16.03.11 14:27

כותרות העיתונים מבשרות לנו כבר כמה ימים שיש הסכם כמעט חתום על שכר העובדים הסוציאליים – ושההסכם הזה הוא 'פריצת דרך היסטורית', כדברי ההסתדרות. בפועל, ההסכם הזה הוא ניצחון גורף לאוצר, שבעזרתו האדיבה של עופר עיני קיפל את ארגון העובדים הסוציאליים מכל דרישותיו ההתחלתיות

מאבק העובדים הסוציאליים: הרחבת ההסכם לעמותות היא לב המאבק

בדיווחים האחרונים בתקשורת, אנחנו שומעים שוב ושוב שכל הבעיות נפתרו ושנותרה רק שאלת החלת ההסכם על עובדי העמותות. נדב פרץ דוקטורנט למדיניות חברתית ומרצה לעבודה סוציאלית במכללת ספיר ובמכללת אשקלון, מסביר מדוע זו דרישה קריטית שאסור לוותר עליה

לקריאה נוספת

דרישות שכר: האיגוד דרש 30%, בפועל ניתן '24% בממוצע', לפי הפרסומים. יש הרבה דרכים לחשב ממוצע, וסביר להניח שנבחרה הדרך שמציגה את ההסכם בדרך הטובה ביותר. אבל גם אם נניח שהממוצע הזה מייצג, כדאי לזכור שני דברים:

ראשית כל, אותם שלושים אחוזים הם בעצמם פשרה, משמעותית מאוד, שהעו"סים התפשרו עוד לפני השביתה. אם מודדים את שחיקת שכרם של העו"סים מאז הסכם השכר האחרון – בשנת 1994 – רואים שהוא נשחק לחצי מערכו, ולכן ראוי להכפילו. עוד בטרם יצאו למאבק, העו"סים ויתרו על יותר משליש מהדרישה שלהם. הדרישה בראשית המאבק הייתה העלאה של 50%, אבל מהר מאוד היה סחף לכיוון ה-30%.

שנית, לא מדובר כאן על עלייה של 24% בנטו. עיקר העלייה – 45% לפי הדיווחים – היא בשכרם של העובדים הסוציאליים המתחילים. שכר הבסיס של אלה עלה, אמנם, משמעותית – אבל נותר נמוך משכר המינימום, ולכן הם לא ירגישו שום שינוי בתלוש השכר שלהם, וימשיכו לראות כל יום בתלוש את המושג המשפיל 'השלמה לשכר המינימום'. כלומר, אם מחשבים את העלייה מהצד של הנטו, היא נמוכה בהרבה מאותם 24%.

כלומר, בדרישה המרכזית שלו, השיג איגוד העו"ס הישג חלקי בלבד.

תוספת אחידה: במו אוזני שמעתי את איציק פרי מכריז, בעצרת ביום ג' שעבר, על הסירוב המוחלט לקבל את העיקרון של תוספת דיפרנציאלית – אלו שמרוויחים מעט יקבלו תוספת גדולה, ואלו שמרוויחים הרבה יקבלו תוספת קטנה.

כאן, האוצר 'קיפל' את פרי לחלוטין. התוספת המוצעת היא לא רק דיפרנציאלית, היא אחידה – לפי הדיווח, תוספת של 1,100 שקל לכל עובד באשר הוא. יתר על כן, דרישות אחרות של העו"סים שקשורות לסולם השכר – כמו ריווח מדרגות השכר או אפשרויות קידום לעו"ס שאינם בתפקידי ניהול – נעלמו לחלוטין.

כדאי להדגיש מה המשמעות של תוספת אחידה. המשמעות היא שמהיום, אנחנו נתגמל הרבה פחות עובדים סוציאליים בעלי נסיון. נתגמל פחות עו"סים שעובדים בתפקידים שנחשבים קשים במיוחד (כמו פקידות סעד), נתגמל פחות עו"סים שהמשיכו את לימודיהם והתמחו בתחום בו הם עוסקים. עבודה סוציאלית הוא תחום מורכב, שהעיסוק בו דורש תמהיל של נסיון מקצועי בשטח וידע אקדמי – והאוצר דואג שאף אחד משני אלו לא יתוגמל.

צו הרחבה – לפי הדיווחים, שכר העו"ס בעמותות הוא נקודת המחלוקת המרכזית בין הצדדים כרגע. אבל כדאי לשים לב, שהדרישה שהעו"סים בעמותות יתוגמלו באותה צורה כמו העו"ס בשירות המדינה ירדה משולחן הדיונים – ועכשיו מדברים על 'שכר מינימום לעו"ס בעמותות' – יוגדר שכר שפחות ממנו אסור לתת לעובדים סוציאליים בעמותות. אלא שברור לכולנו, שהחל מיום חתימת ההסכם, זה יהפוך להיות 'שכר מקסימום' – אף עובד סוציאלי בעמותה לא יקבל יותר מהשכר הזה, מכיוון שהאוצר יתקצב, במקרה הטוב, שכר כזה ולא שקל יותר. מעכשיו, עובדים סוציאליים בעמותות יכולים להגיד לתוספות הותק, ההשכלה והתפקיד הזעומות שקיבלו ממילא.

בנוסף, האוצר מתנגד בתוקף לנסיון להגדיר שכר מינימום כזה, ומוכן רק להתחייב שיעביר את המשכורת לעמותות – והן יקבעו האם לשלמן לעו"סים או להשתמש בהן לצרכים אחרים. מהיכרותנו את האוצר, אפשר לומר בבטחון שהוא יעביר את המשכורת בצורה חלקית, ובמקביל יקצץ בתשלומים אחרים לעמותות – כך שלאלו לא תיוותר ברירה אלא לשלם שכר מינימום לעו"ס.

מאת נדב פרץ, דוקטורנט למדיניות חברתית ומרצה לעבודה סוציאלית במכללת אשקלון ובמכללת ספי.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

20 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  עצוב לקרוא את הניתוח היסודי הזה. ההסתדרות שוב מכרה את העובדים. אני לא חושב שבשום מקום בעולם, במדינה דמוקרטית יש איגוד שמשרת את המעסיקים ולא את העובדים החברים בו כמו ההסתדרות הכלית.

 2. מריו הוטמכר :

  מילים כדורבנות

  נדב שלום
  בצער רב וביגון קודר אני רואה כיצד נבואות הזעם שלי לפני תחילתה של השביתה מתממשות לנגד עיני…
  היום בחמש מול ההסתדרות צועקים אגת הכאב הזה
  המאבק רק מתחיל ואולי מתוך המפלה הזאת תקום הנהגה צעירה מגוייסת ומחוייבת לוחמנית יותר…
  דור ילדי המדבר ישיכבשו את ההר…
  אמן כן יהי רצון

 3. אורנה :

  תגובה לנדב

  הניתוח שלך נכון הוא ממחיש את המצב לאשורו. אם ההסכם יחתם היום כמו שכולם מנבאים אני אחזור לעבודתי עצובה מאד. היכן כל ההבטחות של האיגוד? איציק פרי ישב איתנו לפני השביתה והכריז שמדובר בהעלאה של 50% כפי שציינת והיום אנו עומדים עם הסכם של פחות מחצי. ולא מדברים כלל על שינויי דירוג השכר. הכי משפיל זה שעו"סים מתחילים יקבלו השלמת הכנסה איזה מגזר ציבורי היה מסכים לכך? בטח לא עובדי חברת החשמל או עובדי הנמלים.. אנחנו כנראה עבדים של המדינה ולא עובדיה אני מקווה שמישהו שם למעלה באיגוד יתעשת ולא יחתום על ההסכם כפי שהוא מוצג..

 4. ק. טוכולסקי :

  נדב אני חושב ששברת אותי, החשש שלי מתחילת השבוע ודחיקת הנושא לאורי העיתונים מתממש, אני אשכרה רוצה להגר מפה לארץ אבותי, ברגעים כאלו אני מרגיש מרוקן וחסר כל יכולת להמשיך במאבק הסיזיפי באליטות ומנגנוני השליטה שלהם. איזה יום דרעק….

  אני ממש מקווה שהעובדים יפוצצו את העסק ולא יחזרו לעבוד אני מקווה שעובדי העמותות יצאו לרחובות אני מקווה לסחף ….

 5. ק. טוכולסקי :

  אני ממליץ לדחוף את המאמר כמו שעשיתי אני עכשו בדיוני פייסבוק ואחרים בהם רוב השותפים או כולם הם לא קוראי עבודה שחורה, אנשים ממש בטוחים שהעובדים הסוציאליים זכו להישג גדול בגלל הכותרות בעיתונים, בואו נפיץ את האמת המרה.

 6. הדס :

  אתה כ"כ צודק. לצערנו האיגוד שלנו כ"כ חלש ונראה כי הבסיס לשביתה שהוא שינוי מדרגות השכר לא נידון כלל!
  כולי תקווה שבבחירות הבאות נדע במי לבחור…

 7. מנחם לוריא :

  מטרות, לא הוגדרו מטרות

  בהזדמנות אחרת ,פה בעבודה שחורה, אמרתי את ה"מנטרה" שלי: המאבק של העוסי"ם לא יצליח אם לא יגדירו מטרות.

  ברגע שפתחו בשביתה המטרות של המאבק נעלמו והשיח התמקד רק בנושא השכר. בנושא השכר האוצר הוא בעל המאה ולכן גם בעל הדיעה והתצאה לפניכם.

  אגב: במדינה סו"ד למהדרין או שפוייה ולא מופרטת לעייפה, טוב שהאוצר הוא בעל המאה ובעל הדיעה האוצר הוא בעצם… אמור להיות.. יתכן… אולי , הוא הנציג של כולנו כאשר משהו לוטש אית עיניו לקופה הציבורית. אבל פה לא קיים סו"ד וההפרטה ,כפי שציינתי במקום אחר פה, בעבודה שחורה, ההפרטה כבר גבתה דמים…

  המחשבה שרתימת המאבק הכספי גם בקרב העמותות תניב שינוי ואולי תגרום למדינה לקחת אחריות היא מחשבה לא נכונה בשום כלכלה ובטח לא בכלכלה במופרטת בעליל שלנו.

  ההיגיון מאחורי המאבק למען העוס:ם בעמותות הוא חרב פיפיות למאבק. למה קמו העמותו? כי המדינה נפרדה מאחריותה לטיפול בחלקים נרחבים של העבודה הסוציאלית והעמותות ,בלית ברירה, מלאו את מקומה. אם המדינה נפתרה מהאחריות שלה למה שתשלם את העלות האמצעות משרד האוצר שהוא שומר הסף של הקופה הציבורית? לקשור את שני אלה יחדיו – ללא הגדרת מטרות זהו מתכון בטוח לכישלון. וכישלון זה מה שקיבלו.

  כשאין מטרות ונכנסים למו"מ על שכר כשדהורייתא מוותרים כ 25% הרי ברור שיקבלו פחות ממה שציינו. זה כלל ידוע במו"מ. אם היו רוצים לקבל את המגיע להם היו צרכים להתחיל ב 60% וצפונה. ברגע שגילו מורך דעת האוצר ,שוב בעל המאה ולכן בעל הדיעה, ניצל את החולשה וחבט – חבט חזק.

  ההסתדרות? בוקר טוב ק התעוררת לבוקר המציאות הישראלי. ממתי ההסתדרות היא נציגת העובדים? ההסתדרות היא נציגת הועדים הגדולים תראה את ה"הישג" שלה בתחום השכר של עובדי המדינה היא דאגה לחזקים ואת החלשים מוחלשים החלישה עוד יותר בכל מיני פטנטים בשיטת "השם ישמור" (השלמה לשכר מינימום ועוד שמות כאלה…)

  מאחר ,ושוב, העוס"ם לא יצאו למאבק ציבורי אלא ,בשורה התחתונה, במאבק על הכיס גם ההסתדרות ניצלה את הבטן הרכה וחבטה. חבטה חזק.

  ככה זה שלא מגדירים מטרות. מאבקי שכר ,בכל תולדות המשק הישראלי, לא הצליחו מעולם ומעולם לא הניעו שינויים מבניים – מעולם לא והממשלה האחרונה לא ממש המציאה את זה.

  גם עם העוסי"ם ינטשו את שולחן המו"מ בטענה שמה שניתן להם לא היה מספיק הם מקפששים ובגדול. הם לא יזכו לא לאהדה הציבורית, לא לשיח הציבורי ולא להרתמות של פוליטיקאים אופורטוניסטים שיוכלו לנצל כדי להזיז משהו בשרותים החברתיים המופרטים לעייפה. הם יכנסו לספר מאבקי השכר של מדינת ישראלץ ספר שהוא רצוף הכישלונות.

  מנחם.

 8. דפנה :

  שלום לכולם
  ברצוני לחזק את המילים של הדס.
  בהפגנה בירושלים ובחדרה אנשים לא ידעו על מה אנחנו נאבקים,על אילו אחוזים מדובר ואיך האחוזים הנ"ל מתבטא בכסף.
  הכל בגדר השמועות. שום דבר לא מאורגן כראוי. האיגוד שלנו ומנהיגו=שווה אכזבה גדולה.
  כמו כן לא דובר על עו"סים כוללניים שמגיעים עד דרגה מסויימת ועד מאה ועשרים…
  ובכל אופן שיהיה לנו בהצלחה.

 9. אייל :

  המאבק עוד לא אבוד

  אני רוצה להזכיר שלהבדיל מאיגודים אחרים יש לעו"סיות נכס בדמות אופוזיציה מאורגנת להנהגת האיגוד – תנועת עתידנו.

  על עתידנו מוטלת היום אחריות כבדה – להסביר מדוע חובה להתנגד להסכם המוצע, ולהסביר כיצד ניתן למנוע את החתימה עליו. אני מציע לא לרפות את ידי עתידנו בהעברת הדיון למערכת הבחירות שתתקיים עוד 3 וחצי שנים… המאבק והשביתה עדיין חיים בזכות ההתנגדות של עתידנו ועו"סים שינוי. בואו היום ועכשיו לחזק את עתידנו בהפגנות ובדיונים על הדרך הנכונה לנהל את המאבק ולמנוע את מכירתו

 10. יונתן ברזילי :

  ככה זה בהסתדרות

  כשמי שמנהל מו"מ יודע שהוא לא יצטרך להביא אות לאישור מי שההסכם נוגע להם, ברור שזה מה שיוצא. אגב, אם השכר נשחק לכדי מחצית ורצו להחזירו למצב המקורי, ובסוף ירדו עוד לפני המו"מ ל 30%, זה קיצוץ של יותר משני שליש בדרישות

 11. איריס ענבר :

  WWW.IRISINBAR.CO.IL

  אני עו"ס 25 שנה במחלקות לשרותים חברתיים. קחו כל אזרח במדינת ישראל, ראש עיר, מנהל מחלקה בעירייה שאינה רווחה, ושימו אותו בלשכת הרווחה יום אחד, אני מאמינה שדעתו תשתנה על העבודה שאנו עושים. מי שאינו מכיר את שאנו מתמודדים ביום יום, אין לו מושג במה כרוך לעשות את העבודה שלנו. אינני פוליטיקאית, אני עובדת סוציאלית, אני אופטימית ומאמינה והיום אני פחות משני הדברים.
  ברור לי:
  1. אסור לחזור לעבוד.
  2. אסור לחתום על ההסכם הזה.
  3. יש להצביע מחדש ולמנות הנהגה חדשה לאיגוד שלנו, כי מי שהיה אמור להוליך את חוד החנית של המאבק כשל!!!!
  איך עושים את זה?פחות ברור לי.
  אולי ע"י כך שכותבים את זה ורואים את זה מול העיניים. זה פחות מבאס.
  אולי יקראו גם אחרים,
  ואולי נצליח ביחד לעשות את מה שברור לי שצריך לעשות ב-COMMON SENSE שלי.

  http://WWW.IRISINBAR.CO.IL

 12. אייל :

  לאיריס, את צודקת - כל הכבוד על רוח הלחימה

  3 המסקנות שמנית צריכות להיות ההודעה הרשמית של סיעת עתידנו

  איציק פרי הוכיח שעתידנו עשו בצדק שהתמודדו נגדו בבחירות – הוא לא מסוגל להביא להישגים. אי אפשר עכשוי לחכות 3 וחצי שנים עד לבחירות, צריך להכריז שאיציק פרי כשל וסיעת עתידנו מובילה את השביתה ואת המאבק

  צריך לארגן בכל מקום אפשרי אסיפות הסברה על ההסכם ועל איך לפעול נגדו – והצעד הראשון זה שכל אחת ואחד יתחייב לא לחזור לעבודה אם ההסכם לא מובא להצבעה של כלל העובדות והעובדים.

  דבר נוסף הוא קריאה פומבית לעופר עיני לגבות את המאבק במעשים ולא במילים ריקות ולנקוט בצעדים ארגוניים עד כדי שביתה כללית.

 13. מנחם לוריא :

  ולפני שיוצאים למאבק...

  לפני הכל צריך להגדיר מטרות. החלפת סוסים, לא תעזור. לרתום את עיני למה?

  אם לא תגדירו מטרות לא תגיעו לשום מקום. ואתם זה גם אני אם אצטרך מחר שירותים של עובדים סוציאליים אני רוצה לקבל אותם ולכן זה נוגע גם לי ולכל אחד אחר בארץ הזו.

  אם לא תגדירו מטרות לא תדעו מהו ניצחון.

  המנצח הוא זה שקובע את כללי המשחק. כדי לדעת אילו מכללי המשחק צריך לשנות צריך להגדיר מהו המשחק ומהו ניצחון. אני לא רואה את זה.

  המאבק שלכם מתחיל להיראות כמו זה של המורים. הם לא הגדירו מטרות, הם לא שילבו ידיים, הם החליפו את הפה שלהם כל פעם שהוא לא הצליח להביא את מה שלא הוגדר ובסוף "זבו" בשתי רפורמות שלא הועילו לא לכיס הפרטי שלהם (והכיס הפרטי איננו מילה גסה) ולא לקידום החינוך בארץ.

  כדי שהדברים שלי לא יהיו עוד תגובה בעוד שיח ציבורי אני מוכן להירתם להגדרת המטרות ואני מוכן להקדיש מזמני הפרטי ,וללא עלות, לעניין הזה ובתנאי שהגדרת המטרות היא לשתי תכליות: האחת היא לשנות את המצב שבו שירתי עו"ס נדחקו לתחתית סולם העדיפויות הלאומי והשנייה לעשות לכיסכם.

  את הטלפון שלי ,אגב, אפשר למצוא בחצי שנייה באמצעות שאילתא לרב גוגל שתכיל את שמי המלא.

  בהצלחה ותגדירו מטרות….

  מנחם.

 14. חן - מיבשים את החולים, למנחם :

  הרב גוגל מכיר יותר ממנחם לוריא אחד.

 15. מנחם לוריא :

  הרב גוגל

  תקישי על השם שלי יוביל אותך ישר לטלפון המבוקש זה לא סוד.
  מנחם

 16. קארין עו"סית לעתיד :

  צריך להחליף איגוד!!!

  ההסתדרות שוב מוכרת את העובדים שלה, צריך להתאגד דרך כוח לעובדים.

 17. מנחם לוריא :

  למה?

  למה אתן/אתם יכולים/יכולות לטפל באוכלוסיה שנזקקת לטיפול שלכם אבל לא יכולים/יכולות לנהל את המאבק שלכם/שלכן ישירות מול המדינה. בלי מתווכים?

  איפה כתוב שכדי לרת ולתת מול האוצר צריך משהו שיהיה לכם/לכן לפה?

  מנחם

 18. חן - מיבשים את החולים, למנחם :

  כי בכוח לעובדים ההתארגנות היא הפה, בניגוד להסתדרות. מצד שני המעסיק לא מחויב להידבר עם כל קבוצת אנשים מקרית, שאינה מוכרת כיציגה.

 19. אחד שלא שוכח :

  ותודה לחיים רמון...

  שיחק לידי אויבי מעמד העובדים, גרם לפירוק ההסתדרות ועכשו לך זעק "חי וקיים".
  (גם את בני בריתו בהגשמת "יא ברעכען" נזכור ולא באהדה).

  הפתרון הוא רק בארגון עובדים דמוקרטי וזה הוא כוח לעובדים.

  את בגידת מנהלי מו"מ של ההסתדרות הכללית כבר ראינו (לאחרונה ברשות השידור).

  קרוב לודאי שזה לא יועיל במאבק הנוכחי של העו"ס, דרושה נשימה ארוכה ויהיו מי שיפלו בדרך.

  היום העו"ס מחר מי שיבואו בתור לריסוק.

 20. כן, אפשר להשיג הסכם טוב יותר » הרהורים של אבא :

  […] קוסמטיים בו, אבל בסופו של דבר הוא נחתם. וצריך להזכיר, כמו שאמרתי ביום החתימה, שמדובר בהסכם רע, שמהווה נסיגה כמעט מכל דרישותיהם של […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.