חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אורית נוקד מצמידה את קצבאות הזקנה לשכר הממוצע

נושאים בריאות ואיכות סביבה, זכויות עובדים ותעסוקה ב 5.06.08 6:03

בשנים האחרונות הוצמדו קצבאות הזקנה למדד המחירים לצרכן, ובכך קוצצו כמיליארד ש"ח מקצבאות אלו. אתמול עברה בקריאה טרומית הצעת החוק של ח"כ אורית נוקד להצמיד את קיצבת הזיקנה לשכר הממוצע במשק

אתמול, 4 ליוני 2008, עברה פה אחד בקריאה טרומית (54 תומכים) הצעת החוק של ח"כ אורית נוקד להצמיד את קצבאות הזקנה לשכר הממוצע במשק במקום למדד.

להזכירכם, על אף שגמלת הזקנה משולמת על בסיס הפרשות לביטוח הלאומי מתוך שכר המבוטח, שמשוקלל לתוך השכר הממוצע במשק, מזה כמה שנים שקצבאות הזקנה מוצמדות למדד המחירים לצרכן ובכך קוצצו, הלכה למעשה, מעל מיליארד ₪ מקצבאות אלו.
ח"כ אורית נוקד: " אני מברכת על תמיכת חברי הכנסת בהצעת חוק חשובה זו. החובה הבסיסית ביותר שלנו כחברה היא קיום ערבות הדדית ומתן אפשרות לכל האזרחים לחיות בכבוד, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר באוכלוסייה הותיקה שלא רק הקימה את המדינה אלא גם שילמה דמי ביטוח כל חייה. הדעת לא סובלת שהקצבאות כיום כה נמוכות עד שקשישים רבים נאלצים לבחור בין תרופה לפרוסה. אני מקווה שהצעת החוק הזו תוכל להתקדם בהליך החקיקה במהרה ולקדם עימה את הצדק כלפי הותיקים בישראל"

———————————————–
קריאה נוספת:
אורית נוקד מסכמת מושב
 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

7 תגובות

 1. נדב פרץ :

  אחד המאפיינים של הדיווח העיתונאי השטחי על הכנסת הוא חוסר ההפרדה בין שלבים שונים של חקיקה. אין דין הצעת חוק טרומית (או כפי שכינה אותן היטב שבח וייס – 'הצהרות חוק') כדין חוק שעבר בקריאה שניה ושלישית.
  כדי להעביר חוק בקריאה טרומית, צריך יחסי ציבור טובים וקצת מזל. הקואליציה לא מתאמצת להפיל הצעות חוק כאלה בקריאה הטרומית – היא עושה את זה בשלבים מאוחרים יותר, בועדות או בקריאה הראשונה והשניה.

  כדי ש'עבודה שחורה' לא תיפול לאותו בור, חשוב לשים לב לשלב החקיקתי שבו נמצאים. זה שאורית נוקד העבירה את הצעת החוק הזו, או ששלי העבירה את הצעת החוק ל-16 שבועות חופשת לידה, זה טוב ויפה, ואפשר להגיד להן מילה טובה; אבל צריך לזכור שעיקר המלאכה עוד לפניהן – המלאכה המורכבת של יצירת קואליציות, של פשרות עם הממשלה כדי לגייס תמיכה ועוד.

 2. א :

  ריבוי הצעות חוק פרטיות כאלה שחלקן גם צולח קריאה שניה ושלישית נותן גושפנקא למצדדי חוק
  ההסדרים כבלם מול התפרעות החכים

 3. דליה :

  אל א
  נא לא להתנסח בסגנון דה-מארקר. אורית נוקד מגישה הצעת חוק שמופיעה בהסכם הקואוליציוני של הממשלה. האוצר אינו מקיים מה שהממשלה הכניסה להסכם. הצעת החוק לגבי המכינות הקדם-צבאיות, ראש הממשלה הבטיח לעמי איילון לא לקצץ.
  התמונה היא לא של ניצול הזדמנות לפני בחירות.זוהי לא מכירת חיסול בדרך אל הקלפי. חוץ מההצעות לביטול תשלומי ארנונה, אפשר להבין את הרצון לבטל יוזמות שאין עליהן הסכמה ציבורית באמצעות הצעות חוק. ראה למשל הצעות חוק לביטול איחוד של רשויות מקומיות בסקטור הדרוזי והערבי.

 4. איתי :

  יש להבחין בין מה שנמצא בהסכם ובין "אקסטרות"

  לגבי הסכם – חכי העבודה צריכים לדאוג ביחד שההסכם הקואליציוני יקויים ככתבו וכלשונו ולא לפעול כבודדים כל אחד בנושאים הקרובים לליבו. קצבאות אינן נושא להצ"ח פרטית בדיוק כמו שכר מינימום (פרץ) ובטח לא שכר מינימום לחיילים.

  תחושתי היא שבמקרים רבים גובר האגו והרצון לתפוס כותרת על בניית קואליציה חברתית חוצת מפלגות שיש לה סדר עדיפויות מסודר – מזבולון אורלב ועד חנא סוויד.

  מה שנכון לגבי עובדים נכון גם לחכים מול משרד האוצר וראה"מ – חלשים לחוד חזקים כאיגוד

 5. אבי לב (הדובר של אורית נוקד) :

  צר לי, אך אני חושב שצריכים לגייס כמות גדולה מאוד של ציניות על מנת לומר חלק מהדברים שנאמרו בתגובות לפניאו שנרמזו בפורומים כאלו או אחרים:

  ראשית, אורית נוקד היא יו"ר השדולה למען הגמלאים בכנסת. היא הציעה הצעות חוק רבות בנושאי גמלאים ובין היתר את הצעת החוק (ביחד עם שרוני) שעברה לקריאה שניה ושלישית ושקוראת להגדיל את קצבאות הזקנה ל-19% מהשכר הממוצע במשק (ושתקועה כבר חודשים מלעלות למליאה). כך שלא מדובר בכלכלת בחירות אלא בפעילות עקבית למען האוכלוסיה הותיקה.

  שנית, זה לא נכון בכלל שאין משמעות לקריאה טרומית ואתם יכולים לשאול את חברי הכנסת של מרצ או כל ח"כ אחר מהאופוזיציה. הבעיה הגדולה היא לעבור את האישור של ועדת השרים לענייני חקיקה ואת הנהלת הקואליציה – שני דברים שלא קל לעשות ושח"כ נוקד הצליחה.

  שלישית, חוק ההסדרים חוקק בשנות ה-80 על מנת לעמוד במסגרת התקציב בתנאים של אינפלציה גבוהה מבלי שיהיה לזה הרבה קשר להתפרעות הח"כים (באותה תקופה, אני חושב, לא היו פריימריז פתוחים באף מפלגה – אז לא היה תמריץ לח"כים פרטיים להשתולל כל כך נגד רצון ראש המפלגה). הבעיה היא שמשרד האוצר ונערי האוצר יוצרים מציאות שלא מקובלת על העם ולא על נציגי העם ולכן בתקופה שכוחם "נחלש" אז מצליחות לעבור מספר גבוה יותר של הצעות חוק תקציביות.

  ולבסוף, ברור שחשוב שסיעת העבודה תעבוד יחד ובכל זאת, המציאות מראה שהצעות חוק המקדמות את מדינת הרווחה חייבות להתחיל בחקיקה פרטית שכן הם לא יגיעו לחקיקה ממשלתית כאשר האוצר באופן עקרוני מתנגד לכל דבר העולה כסף.

  ההשתוללות של הח"כים

 6. נדב פרץ :

  אני יכול להגן רק על דברי – ואני עומד בפניהם באופן מלא. כמו שאמרתי, העברת הצעת חוק כזו בקריאה טרומית היא צעד חיובי, שמגיעה עליו מילה טובה; אבל אתה ודאי תסכים שבינה לבין חוק יש מרחק רב מאוד, במיוחד כשמתחילים לדבר על בחירות באופק. איפה תהיה הצעת החוק הזו אם אכן יתקיימו בחירות בנובמבר?

 7. כן, מפלגת העבודה יכולה! - TheMarker Cafe :

  […] העולים ובעל ראייה סוציאל-דמוקרטית מובהקת, את ח”כ אורית נוקד נציגת הקיבוצים וממובילי הטיפול בציבור גמלאים מטעם […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.