חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הון, שלטון והרס מוסדות התכנון ע"י משרד האוצר

נושאים איכות השלטון, בריאות ואיכות סביבה ב 4.06.08 6:00

רק לעתים רחוקות מתבטאים אנשי מקצוע עתירי ניסיון במגזר הציבורי (ולא פעילים חברתיים ופוליטיים, שניתן לחשוד בהם כבעלי אינטרסים) בצורה חריפה כל-כך נגד מדיניות ההפרטה. הבעיה היא שנושא הכתבה (תחום התמחותו של המרואיין) בדרך כלל מעניין רק מעטים, ולכן המסר לא מחלחל. הנה דוגמה:

"ההון תמיד מחפש קטסטרופות, ואף מנסה לחולל אותן – כי זו ההזדמנות שלו לנצל עסקית את הלחץ של המערכת. כך, … החליטה הממשלה בתוך שבועיים על הקמת …. די אם נבחן את מפת הבעלויות על המתקנים האלה, כדי להבין את מי ההחלטה שירתה."

אנו פשוט עדים להשתלטות משרד האוצר על כלל המערכת מתוך אמונה כי טובת המדינה וטובת המגזר הפרטי הולכים ביחד. המטרה היא לנתב יותר ויותר משאבים לאומיים לידיים פרטיות, ועבור היזמים והבנקים זהו אוצר בלום.

הצעד שבו נקטה הממשלה בעשורים האחרונים, בהובלת משרד האוצר, הוא חיסול כל מוסדות הייעוץ המקצועי. זהו התנאי ההכרחי הראשון להשתלטות ההון על המדיניות הממלכתית, ואת זה רואים בכל התחומים: נדל"ן, תחבורה ואנרגיה – שבהן עומדות מערכות התכנון והבקרה כבלם בפני השתלטות ההון על משאבי המדינה. ואולם מערכות אלה סובלות מייבוש תקציבי מתמיד מצד משרד האוצר, במטרה לחסלן.

הקשר בין הון לשלטון התחזק מאוד בעשור האחרון, והיכולת של ההון להביא להחלטות ממשלה הנוחות לו – גדל. מאחר שכל מערכות התכנון חוסלו, לא עמד בפני הכוחות הכלכליים האלה שום מחסום שיוכל להציב אלטרנטיווה.

אחד הדברים שמרגיזים אותי בקשר שבין הון לשלטון הוא עיקור הערכים הבסיסיים שעליהם הושתתה החברה בעבר, דוגמת חינוך לריסון ובחינה מושכלת.

האקדמיה היתה בעבר הרבה יותר פעילה, מכיוון שהיא סיפקה את התשומות ליחידות המחקר הממלכתיות. מאחר שפונקציה זו חוסלה – גם הזיקה האקדמית נחלשה או הוחלשה"

כל אחד מכם בוודאי חשב על תחום אחר כשקרא את הציטוטים: רעידות אדמה, תאונות דרכים, בניין-ערים, חינוך, בריאות.
אז על מה הוא מדבר? הריאיון המלא כאן

והוא לא היחיד, הנה בנושא אחר לגמרי עוד אחד, וכמובן חברתנו תמר

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

5 תגובות

 1. דליה :

  בתגובות בדה-מארקר בראיון המלא צונזרה תגובה של ע"ש. המגיב מתבקש להציג פה את תגובתו.

 2. דליה :

  אחרי שהפריטו את הלמ"ס בא זליכה , במאמר דעות בדה-מארקר 5.6.08 ומבקר את התפקוד הבעייתי שלה. הלמ"ס כמגזר ציבורי חלש כי הפריטו אותו. אם רוצים מגזר ציבורי איכותי, שיחזירו לו את הכלים לעבודה, ובהם אגפי תכנון ראויים לשמם.

 3. א :

  איך הופרטה אם היא עדיין גוף ממשלתי כפוף למשרד ראהמ?
  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%9C%D7%A9%D7%9B%D7%94_%D7%94%D7%9E%D7%A8%D7%9B%D7%96%D7%99%D7%AA_%D7%9C%D7%A1%D7%98%D7%98%D7%99%D7%A1%D7%98%D7%99%D7%A7%D7%94

 4. דליה :

  תיקון טעות לתגובה 2. לא הלמ"ס הופרט אלא מרשם התושבים המשמש מסד נתונים עבור פעילות הלמ"ס.

 5. למה הצטרפתי לשקוף? » בלוגיקה :

  […] לחץ של בעלי הון. הם היו רוצים לגלוש לאתר חדשות ולראות ביקורת אמתית על מדיניות האוצר, ביקורת שאינה מושמעת בתקשורת הממוסדת היום. הם אנשים […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.