חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

קול קורא: שימרו על השותפות בין מימד ומפלגת העבודה !

נושאים פוליטי ב 3.06.08 6:06

בזמן האחרון נפוצות שמועות על ביטול המשך השותפות בין מימד למפלגת העבודה. חברי מימד, המודאגים מהאפשרות של פיצול, קוראים למימד ולעבודה להדק את הקשרים

אסור לנו לשתוק לנוכח התופעה של ניכוס היהדות בידי הימין הקיצוני. אסור לנו לשתוק לנוכח רמיסת זכויות עובדים בידי המכבש הקפיטליסטי- ימני. אסור למפלגת העבודה לוותר על השותפות עם מימד.

החברה הישראלית, שרויה במאבק עמוק על מהות הביטוי "מדינה יהודית". לצערנו, בתפיסת העולם שהופכת לנחלת הכל, יהדותה וציונותה של המדינה מתחברות לכיוון מסוכן ביותר של ניצול, כיבוש ורמיסה של זכויות- בהן זכויות אדם, זכויות עובדים, זכויות סוציאליות וזכויות מיעוטים הופכות למרמס תחת המכבש הקפיטליסטי בהובלתן של הליכוד ושאר מפלגות הימין הקיצוני.

דווקא בימים אלו, שבהם מפלגות דתיות ממחנה הימין הקיצוני מתארגנות לחבירה והליכה משותפת לקראת הבחירות הבאות, דווקא בימים אלה של כלכלת שוק פרועה וקפיטליזם מתרבות השמועות על ביטול השותפות של מפלגת העבודה ומימד.

לאחר שלוש קדנציות של שותפות התברר שמעבר למשקל הערכי- יהודי, שכל כך נחוץ למפלגת העבודה, מאדירה מימד, את ההיבט החברתי ואת המשנה הסוציאל דמוקרטית שמפלגת העבודה דואגת להתהדר בהם כל מערכת בחירות, אך נציגיה בכנסת ממעטים ללכת לאורה.

בתוך קומץ העומדים על משמר זכויות העובדים מתוך עמדה סוציאל דמוקרטית ברורה בולט ראש מימד, הרב מיכאל מלכיאור. הרב מלכיאור, הוא בין חברי הכנסת הבודדים הפועל ליישום הערכים הסוציאל- דמוקרטיים למען צדק חברתי. פועלו הציבורי בתחומים רבים כגון פעילות למען זכויות אדם, איכות סביבה, יחסי יהודים-ערבים, הומניזם, חינוך, תרבות, זכויות הילד, מעמדם של העולים החדשים וסגירת פערים חברתיים ניכר היטב, ומאחוריו קשת רחבה של חברי מימד ופעילים של חברה אזרחית, שיש למפלגת העבודה אינטרס עליון להמשיך את השותפות עמם.

מפלגת העבודה, התמידה בהחלטתה משנת 1999 והמשיכה את השותפות עם מימד, אך לאחרונה נפוצו שמועות כי יש אנשים, אולי בתוכם גם בכירים במפלגת "העבודה", המבקשים לבטל את המשך השותפות מתוך תפיסת עולם של כסאולוגיה מעמיקה. אין לדעת אם יש אמת בשמועות, אבל הן עלולות להזין את הקולות של חברי מימד המעדיפים ריצה עצמאית, מתוך אכזבה מחוסר הרצון של מפלגת העבודה לשילוב ערכי אמיתי.

אסור לנו לוותר על השותפות עם מימד. אסור לנו לשתוק לנוכח התופעה של ניכוס היהדות בידי הימין הקיצוני, ואסור לנו לוותר על העשייה החברתית והפרלמנטרית העצומה של נציגה בכנסת והערך המוסף של חבריה במפלגה.

אנו קוראים, לכל מי שמבקש להשפיע על צלמה היהודי המוסרי הערכי והחברתי של מפלגת העבודה לתמוך לא רק בהמשך השותפות עם מימד, אלא אף לתמוך בשדרוג יחסי השותפות ובחיזוק תפיסתה של מימד בתוך מפלגת העבודה.

החלטנו להקים קבוצת לובי התומכת בצדק חברתי ובאופן בו ראוי שתראה "מדינה יהודית" בארץ ישראל, ולפיכך תפעל למען שדרוג יחסי השותפות עם מימד.


אנו קוראים לכם להצטרף עוד היום לקבוצת הלובי ולשלוח מייל ל: [email protected]

 

נערך על ידי גל
תגיות: , , , , ,

25 תגובות

 1. דניאלה :

  מורי האולפנים – זו ההזדמנות שלכם לתמוך באחד מחברי הכנסת היותר נאורים ומוכשרים , הלוא הוא הרב מלכיאור.
  אין מורה באולפן שלא יודע את זה.
  קדימה, הרשמו ללובי של "מימד" כי, רק אנשים כמו מלכיאור יצילו את המורים מנטולי היגיון ולב כגון משרד החינוך !

 2. דני בלוך :

  הכרחי לשמור על הברית עם מימ"ד ולא להשאיר מונופול בענייני דת למפד"ל ולאגודה. מפלגת העבודה חייבת למצוא דרכה מחדש אל הציבור הדתי המתון ואל ציבור העולים מברית המועצות לשעבר ואין סתירה בין הדברים.

 3. בעז :

  ע"י הכנסת סמל בדמותו של הרב מלכיאור לא ישבר ה"מונופול" של המפד"ל והחרדים על היהדות.
  המפלגות ה"סוציאל דמוקרטיות" צריכות לנקוט עמדה ברורה ביחס לנושאים יהודיים . איך יהודי שומר מצוות מתון בהשקפתו הפוליטית יכול להתחבר להתבטאויות המאדירות את הציבור החרדי ( עיין ערך שלי יחימוביץ) איך אפשר להתיחס ברצינות למפלגה ושרת חינוך שנתנו יד לרצח החינוך הממלכתי דתי ע"י חוק נהרי ?
  היכן הזעקה במפלגת העבודה וגם במימד על היחס המפלה לרעה של משרד החינוך לחינוך הממלכתי דתי?
  מדוע לא נשמע קול כאשר במשך שנים נמחק מקצוע התושב"ע ממערכת החינוך הממלכתית? כל לימוד של ההיסטוריה והתרבות היהודית במשך אלפיים השנים שקדמו לציונות נמחק ממשרד החינו ( כפיה דתית? או מחיקת העבר?).
  ע"י השארתו בלבד של הרב מלכיאור לא נשיג דבר. אם אינכם רוצים להפקיר את היהדות לימין ולחרדים – צריך להיות קצת יותר לוחמנים וקצת יותר יהודים.
  למען ההבהרה. אני יהודי דתי איש שמאל בכל השקפותי.

 4. איתי :

  אני חילוני ותומך ברב מלכיאור.
  הוא עשה יותר למען מדינת הרווחה מרוב חברי סיעת העבודה.

  לדעתי על אנשי מימד לדון בגלוי ובמהירות בחלופות העומדות בפניהן
  שכן השמועות על רפורמת בזק במבנה הרשימה ממשיכות להתרוצץ (כולל רמזים והתחמקויות של כבל היום ברדיו)

  לאור בעיית אחוז החסימה, נמנעים אנשי מימד מריצה נפרדת לכנסת וזה מובן אך צריך לחשוב מחוץ לקופסה

  למשל רשימה משותפת עם המפדל של אורלב, תוך חופש הצבעה בנושאים מדיניים.

  ראוי לשקול גם ריצה משותפת עם "ישראל חזקה". לי למשל יהיה קל יותר להצביע עבור רשימה זו אם מלכיאור ולא סנה יעמוד בראשה.

 5. מורה :

  אני מורה במשרד החינוך. התרומה של מלכיאור לחינוך בלתי נתפסת…
  הוא איש חינוך מדהים וראוי.

 6. מורה מן החוץ :

  מורה יקרה, עם מחמאות לא קונים במכולת

  הדרך האפקטיבית ביותר בה תוכלי לחזק אישית ח"כים שאת מעריכה כמו מלכיאור היא התפקדות.

  לבחירתך – התפקדות למימ"ד (ככל שיהיו לה יותר מתפקדים יהיה לה יותר כוח פוליטי) או התפקדות למפלגת העבודה כאמצעי לחץ על יו"ר המפלגה (מי שלא יהיה) לא למעוך ח"כים טובים כמו מלכיאור.

 7. חדווה :

  בעז ידידי, אולי טרם שמעת על חוק החינוך המשולב של הרב מלכיאור.

  הרב מלכיאור הוא היחיד שפועל על מנת לתקן את השסע הנורא בציבוריות הישראלית בין דתיים לחילונים. הוא נכס אמיתי למפלגה והשמועות הזדוניות ששכמותך מובילים אותם גורמים לי לאבד יותר ויותר אמון במפלגה הזו.

 8. א :

  חדווה היקרה

  קראי שוב תגובתו של בעז ולדעתי הוא ממש לא חלק מהחבורה שנגדה את יוצאת, נהפוך הוא.

 9. דליה :

  כל מי שהחינוך חשוב לו, צריך להצטרף לקבוצת הלובי לתמיכה במלכיאור שעושה רבות בתחום החינוך.

 10. בעז :

  חדווה
  לא צריך לתקוף אותי סתם.
  אני מאוד בעד מימד ואפילו שילמתי מספר שנים דמי חבר.
  המתקפה שלי היא על התנהלות אנשי מפלגת העבודה. מפלגת העבודה בתאוות השלטון שלה נתנה יד לחוק נהרי . חוק נהרי משמעו הרס החינוך הממלכתי דתי לטובת החינוך החרדי והחינוך הלכאורה פרטי קפיטליסטי. שרת החינוך הייתה צריכה להפוך עולמות כנגד החוק הזה. אבל היא לא עשתה כלום ( לדעתי הסיכום של הקדנציה שלה כשרת החינוך הוא- היא לא עשתה כלום). שלי יחימוביץ שאני מאוד מעריך את פועלה לא תוקפת את הציבור והחינוך החרדי למרות שהוא מחנך לעוני ולפערים חברתיים אלא מוצאת בהם נקודות זכות.
  מערכת החינוך מפקירה את לימודי היהדות לא לימודי דת לימודי יהדות. תלמיד בוגר ביה"ס התיכון בישראל לא יודע מהי ההלכה היהודית, מי היה הרמב"ם ( שלא לדבר על הפילוסופיה שלו), איך אומרים קדיש על קבר האבא ומהו היחס של היהדות לתנועות משיחיות. עם חינוך כזה אי אפשר לצפות שמלכיאור לבדו יהווה את המחסום בפני המונופול בדת. המפלגות הסוציאל דמוקרטיות חייבות לנקוט עמדה.
  הרב מלכיאור ומימד הן חברות חשובות במארג הזה וחובה להשאיר את הייצוג שלהם, אולם בכך לא יכולים אנשי מפלגת העבודה ודומיה לפטור את עצמם מפעולה אמיתית בתחום הזה.
  העובדה המצערת שרוב מינינו של הציבור הדתי לאומי במדינה משתייך לימין בנושאי חוץ בטחון ושטחים, נובעת בעיקר כי הימין הזה השתלט על מערכת החינוך הדתית. אם רצוננו לשנות מצב זה עלינו לפעול בעיקר בתחום זה של חינוך.
  הערה אחרונה, דווקא בנושאי חברה החכי"ם של המפד"ל אורלב סמוליאנסקי ובעבר יהלום , פעילים ובעלי אידאולוגיה "שמאלית".הראיה של דחיה על הסף של כל מה שקשור לכיפות הסרוגות בקרב רבים מאנשי המחנה שלנו הוא מוטעה, יש הרבה מן המשותף באידאולוגיה החברתית בין המחנות. בבתי ספר ממ"ד יש ממש תחרות בין בתי הספר מי מבצע יותר פעולות של חסד ותרומה לקהילה ולחלשים בחברה.

 11. חדווה :

  בועז, קודם כל התנצלות.

  עם זאת חורה לי מאוד ההתייחסות הבעייתית למימ"ד כסרח עודף. אני משתוממת מול האיוולת שהולכת ומתהווה לנגד עיני ומבקשת למחות על כך בכל תוקף.

 12. ערן זכאי :

  זו תהיה טעות היסטורית לוותר על השותפות. חייבים לתמוך במימד ולתמוך בשידרוג מערכת היחסים עם מפלגת העבודה. אני חושב שמערכת האתר צריכה לפנות באופן ישיר לברק, כבל, ושאר בכירי העבודה כדי לקבל מהן תשובות אמיתיות בנושא

 13. ערן זכאי :

  זו תהיה טעות היסטורית לוותר על השותפות. חייבים לתמוך במימד ולתמוך בשידרוג מערכת היחסים עם מפלגת העבודה. אני חושב שמערכת האתר צריכה לפנות באופן ישיר לברק, כבל, ושאר בכירי העבודה כדי לקבל מהם תשובות אמיתיות בנושא

 14. סגל זוטר :

  הרב מלכיאור עשה עבורינו עבודה מדהימה והוא זה שתמך בנו לאורך כל הדרך. מפלגת העבודה לא צריכה להרחיק את האיש המיחוד הזה אלא להפוך אותו לשר החינוך הבא של ישראל.

 15. בעז :

  הרב מלכיאור הינו חבר כנסת מסור חרוץ ונכס למחנה הסוציאל דמוקרטי. אבל ע"מ שהוא יהיה יותר מעוד ח"כ טוב ככל שהוא, חובה להבין כי תמיכה בחינוך ובזרמים מתונים ביהדות לא מסתכמים רק בשיפור שכר המורים ובקיומו של הרב מלכיאור בכנסת. חינוך הוא הפניית משאבים ורביזיה במשרד החינוך ( לא פיטורי מורים אלא ניעור המנהלה האדירה של המשרד והכנסת קצת אומץ לשנות לתוך המערכת). המלחמה על החינוך כוללת רביזיה במערך החומר הנלמד בבתי הספר, חינוך לאחוה ועזרה הדדית. שוויון בחינוך המתבטא בטיפוח כל המגזרים ולא עפ"י שיוך " מפלגתי". עמידה על חינוך המקנה בסיס ידע וערכים ראויים ומקובלים על מירב הציבור הישראלי ( לימודי ליבה +). לצערי תיק החינוך הופקד בידיים " משלנו" אך הצלחה לא נראתה מכיוון זה.
  מחנה ה"שמאל" במדינת ישראל לא מבין כי הדרך היחידה לעצור את עליית הימין המדיני ( ועקב כך הימין הכלכלי) היא ע"י חינוך טוב יותר.
  חינוך טוב יותר מביא השכלה לרבים יותר. אנשים משכילים נוטים סטטיסטית לליברליזים. ככל שמערכת החינוך נשארת מפולגת חלשה ומרחיבת פערים, כך נהנה מכך הימין.
  שימו לב היכן המקום בו אנשי הימין מנצחים – מערכת החינוך. בחוגים הדתיים החינוך הוא ימני, ולכן נוצרה משוואה של דתי= ימני. בחוגים הכללים החינוך כ"כ פושר ולא שוויוני ותורם לעצירת חופש המחשבה שלצערנו מגדילים את גוש הימין.

 16. נדב פרץ :

  בעז – שמעתי הרבה טענות על תפקודה של יולי תמיר, לטוב ולרע. עוד לא שמעתי שהיא 'לא עשתה כלום'.
  רבאק, היא הפכה את הסכמי השכר במערכת החינוך על פיהם, יזמה תוכנית לשינוי יסודי של מערכת ההשכלה הגבוהה, ועוד. מה אתה מצפה משרת חינוך לעשות? להביא שלום עולמי?

 17. בעז :

  נדב
  לא עשתה כלום הוא ניסוח לא מוצלח לא עשתה שום דבר טוב.
  אופק חדש היא תוכנית טלאים שלא מועילה לציבור המורים אלא פוגעת בו. אני חושש מאוד שזהו עוד צעד בכיוון של הפרטת משרד החינוך.
  ליזום תוכנית לא מעשה. יש תוכנית? היא מיושמת? לא.
  שר חינוך צריך ראשית לדאוג להגדלת תקציב המשרד ( ובתור המשרד השני במעלה של מפלגת העבודהלאחר משרד הביטחון זו צריכה להיות דרישה במו"מ הקואליציוני – ראה ש"ס).
  במסגרת התקציב שיש לו הוא צריך לפעול לשינוי מבני בתיוך משרד החינוך. הפניית השומנים שבמנהלה לטובת חינוך, מאבק באלימות בבתי הספר ע"י העצמת סמכויות המנהל והמורה, שינוי בתוכנית הלימודים והתאמתו לעידן מהפכת המידע, תוכניות לימוד לחינוך ערכי יותר, עמידה על חינוך מינימלי של ידע וערכים המתאימים לעולם המודרני ( תוכנית ליבה) בחינוך החרדי ע"מ לעצור את מעגל הקסמים של חינוך שמביע לבורות ועוני, מאבק בחינוך הפרטי המזדחל למערכת הכללית. כל הדברים הללו אינם דורשים תוספת תקציבית ודבר מהם לא נעשה.
  שלום עולמי היה נחמד אבל אני אסתפק בחצי ממה שפרטתי לעיל.

 18. סגל זוטר :

  שרת החינוך לא הגישה שום הצעת חוק פרט לזה שהיא ניסתה לבטל את הארוחה החמה המוגשת לתלמידים וגם את זה הרב מלכיאור מנע.

  ובין כה וכה, יולי עוזבת אותנו לבלי שוב אז למה לוותר על מימד? לפחות שמישהו שמבין בחינוך וגם עושה משהו בקשר לזה ישאר!

 19. מערכת האתר :

  ערן זכאי היקר

  האתר הזה הוקם כדי לעודד תקשורת ישירה בין בוחרים לנבחרים

  לא דרך עיתונאים שאפשר להזמין לארוחה מפנקת
  לא דרך קבלן קולות שאפשר להבטיח לו ג'וב או מכרז תפור
  לא דרך יחצנים ומעצבי דעת קהל

  אם אנחנו נכתוב מכתבים בשמך אנחנו נהפוך להיות חלק מהמערכת הרקובה שנגדה אנו נלחמים
  יהיה קל מאוד ללקק לנו (30 איש פלוס מינוס) ולהשיג תדמית יפה

  אם הנושא חשוב לך – תכתוב אתה

 20. מימדניק :

  גאים בך מלכיאור!
  אם לעבודה יש שכל הם ימשיכו את השותפות, אם לא – נרוץ לבד ונראה להם ולכל העולם! למרות שחבל – אנחנו אוהבים את ערכי מפלגת העבודה וביחוד את הערכים הסוציאל דמוקרטיים. אני זוכר את רוממות הרוח של הרב עמיטל עם החתימה על הסכם השותפות ב1999.

 21. נאור :

  לא צריך להיות מקורב כדי לשמוע את "השמועות" האלה על מפלגת העבודה שהסקרים מנבאים לה הצטמקות ושהחליטה לכן לפגוע באחד הח"כים המעולים ביותר שיש לה וגם הנאמן והמסור.
  מפלגת העבודה היא הבית שלי. קיוויתי שגם מימד.

 22. מורה מהאולפנים :

  במקרה הייתי בדיון של ועדת החינוך. מלכיאור עושה עבודת קודש. אני יודעת שקדימה רודפים אחריו. הוא נכס לנו במפלגת העבודה. מורי האולפנים – תתעוררו – בואו נפעיל לובי במפלגת העבודה. זהו חוב שאנו חייבים לו.

 23. א :

  מורה יקרה את יכולה להתחיל בדרישה בדואל לקבל בכתב התחייבות ממזכל המפלגה שלא לבטל חד-צדדית את הסכם השיריון
  אם יתחמקו ממך תביני שיש דברים בגו

 24. ד"ר אוֹרי אמיתי :

  (א) אין שילוב חזק בדברי ימי הציונות כמו "תורה ועבודה". אם יש למפלגת העבודה סיכוי לשמור על קשר למציאות, הרי הוא החיבור ליהדות.

  (ב) אהבתי את הבטוי המדבר על רמיסת זכויות אנושיות ואזרחיות "תחת המכבש הקפיטליסטי בהובלתן של הליכוד ושאר מפלגות הימין הקיצוני".
  המשתמע: גם הליכוד היא מפלגת ימין קיצוני. אכן כן! האם יש בפוליטיקא שלנו ימין קיצוני יותר מביבי?

  (ג) שכויח גדול על התקנת הווידג'ט למעקב אחרי תגובות. תחזקנה ידי העושׂים במלאכה!

 25. אפרים סנה רוצה אתכם - האם כדאי? :

  […] חילו (מחנה פרץ) ואבישי ברוורמן (מחנה אילון), להיאבק על המשך השיריון למיכאל מלכיאור (מימ”ד), ולדחוק מהכנסת חברי כנסת […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.