הבלופים והספינים שמאחורי פתרונות הקסם למצוקת הדיור

ביום ראשון נערכו שני דיונים שהפגינו למי דואגים נבחרי העם, מי בממשלה ומי בכנסת, נציגי הרוב המוצק של גוש הימין-מרכז ימין-מרכז דאגו להפגין שוב דאגה לבעלי היכולת. אלא מה, את ההפגנה הזו הם הצליחו להסוות טוב טוב במונחים של דאגה לרוב האזרחים זה לא פשוט וקל להגיד שאתה בעד העשירים במיוחד לא כשאתה אמור להיות "חברתי"
מאת: ק. טוכולסקי

 

[בוקסה=28555]בממשלת ישראל הצביעו בעד תוכנית ביבי שאמורה להיות הסופרטאנקר של ענף הנדל"ן, וראו איזה פלא כשם שהסופרטאנקר שהגיע באיחור רב, ותרם למעשה פחות ממטוסים קלים יותר או מטוסי ריסוס שפיזרו מים בדיוק כירורגי, כך גם תוכנית נתניהו החדשה, יקרה יותר לציבור, לא יעילה יחסית לפתרונות אחרים, מגיעה באיחור, רק מה? מצטלמת טוב. תוכנית נתניהו להקמת דירות היא מתן מתנות ליזמים וקבלנים על חשבון הציבור הרחב. היא תוכנית לשיתוק גורמי התכנון שאמורים לשמור על טובת הציבור מפני אינטרסי הרווח המירבי של כרישי הנדל"ן. זאת התוכנית שתאפשר הקמת מגדלים גבוהים יותר מוקפים בפחות מרחבים פתוחים ומבני ציבור. זאת התוכנית שתפגע בשמירת הטבע ובאיכות החיים של הדיירים. זאת גם תוכנית שלא תתרום במאום להוזלת מחירי הדירות שכן הקבלנים יגרפו היתרים אבל ללא מכרזים ציבוריים עדיין לא תהיה להם שום סיבה לבנות יותר. זאת תוכנית שדואגת ליזמים ולקבלנים על חשבון הציבור, כאילו שהם צריכים סיוע ולא הציבור הרחב.

הקוסם לא לבד, גם לש"ס ולחברים יש תוכנית חברתית לכאורה, מענקים לסבסוד משכנתאות בפריפריה, אלוהים יודע למה שרי ש"ס הידועים בכוחם הרב מעדיפים פעם אחר פעם להעשיר את הבנקים והקבלנים ולא לדאוג לנזקקים.  שר השיכון יכול לדרוש בניה תקציבית, ביחד עם שר הפנים הוא יכול לפעול לתכנון מהיר יותר בוועדות ולשחרור מהיר יותר של קרקעות מנהל ובמחיר זול יותר לטובת האוכלוסייה באופן שיוריד את מחירי הדירות, נקודה.  במקום לעשות זאת מעדיפים שרי ש"ס להעניק לבנקים ולקבלנים מתנה, סבסוד התשלום שהציבור מעביר לקבלנים ובנקים ובאופן שיש סבירות גבוה יגרום לעליית מחירים מחודשת בענף הבניין.  שוב כמו ביבי וחבר החברתיים שלנו כך גם בש"ס דואגים לעשירים, לגביר ולפריץ ולא לקהל.

ובזמן שבממשלה מתחרים חברי הקואליציה במי דואג יותר לבנקים וקבלנים, בוועדת הכספים מתחרים בינים אנשי הליכוד, ש"ס, וישראל ביתנו בדאגה לטייקוני הגז. יש לציין כי בליכוד ובש"ס נשמעות גם דעות אחרות, אבל הרוח הנושבת ברורה. אחרי שוועדת ששינסקי סירסה את עצמה קצת, והממשלה סירסה את מסקנותיה עוד קצת, מירי רגב, פאינה קירשנבאום וציון פניאן, שלושה חברתיים ידועים, נציגים אוטנטיים של העליה, עיירות הפיתוח והפריפריה, פועלים כעת במרץ לסירוס נוסף של המסקנות. הם עוד עשויים להצליח, בסופו של דבר קשה לומר שיו"ר הקואליציה הנמרץ אלקין פועל במרץ האופייני לו כנגד שוברי המשמעת הקואליציונית. משרד האוצר, במפגן נדיר של אחריות, נאבק למען העלאת המסים על הטייקונים לפי החלטת הממשלה ולמען הורדת החוב הלאומי, נותר לבד מול הלוביסטים ומשרתיו החברתיים של הימין.  החברתיים זועקים שצריך להבטיח שמחיר החשמל לא יעלה ושצריך להבטיח קרן לאומית להשקעות ועוד ועוד, דברים שלוביסטים אומרים להם לזעוק בכדי לסנוור את עיני בוחריהם החלשים והעניים, בכדי להציג את השוד של נכסי הציבור לטובת הטייקונים כדאגה לכלל, ככה זה כשיש חברתיים לרוב וסוציאליסטים/ ס"ד מעטים.

ממשלת ישראל הנוכחית, למען ההגינות יש לציין כמו רוב קודמותיה ב-34 השנים האחרונות, דואגת לעשירים.  האזרח התמים שהולך לקלפי ומטיל פתקים שמעניקים רוב גורף למפלגות הימין הכלכלי מקדימה וימינה (תכלס, עד עכשו גם לעבודה, נקווה שזה לפחות השתנה), בוחר לדפוק את עצמו, את הכנסתו הריאלית, את רמת חייו, את יכולתו להבטיח לעצמו ביטחון תעסוקתי ואת העתיד. ביבי מתחרה בשרי ש"ס במי ידאג יותר לקבלנים ולבנקים, רגב ופיניאן באו מהפריפריה ודואגים לטייקונים, שורת המריונטות של ישראל ביתנו מלהגת להג גזעני ומצביעה הצבעות למען ההון. עד שלא נחליף את השלטון זה לא הולך להשתנות.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , ,

4 Responses to “הבלופים והספינים שמאחורי פתרונות הקסם למצוקת הדיור”

 1. א. קוריאל הגיב:

  צודק טוכולסקי, וכדאי שאנשים ישימו טוב לב לתפקידם של הח"כים ה"חברתיים", שאינם אלא משרתי ההון בתחפושת.
  התמונה המבישה של הפרלמנט הישראלי כתאטרון בובות של תשובה-אריסון-עופר ושות' היא מחפירה. דווקא מול זה חייבים לבנות אלטרנטיבה שמאלית סוציאליסטית/ס"ד אמתית.
  שלי או עמיר, לא משנה, העיקר מישהו שיכול לאחד את המחנה מול שלטון ההון.

 2. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  צודק קוריאל,העיקר לאחד המחנה מול שלטון ההון.
  של"י התייצבה בראש המחנה ושתיקתו הממושכת של עמיר פשוט לא מובנת.

 3. אמיר הגיב:

  הפתרון היחיד לקטסטרופת מחירי הנדל"ן זה בנייה ציבורית כמו בגלי העלייה.
  אם שלי תתרכז בנושא הזה באופן רציני היא תגרוף עוד מנדטים.
  נבחרי הימין "החברתיים" פשוט נלעגים.
  שתיקתו של עמיר נובעת כנראה מחוסר הבנה או חוסר רצון להבין. לא ברור לי למה רואים בו תקווה.

 4. אמיר הגיב:

  תוספת לפתרון: מדרגות מס תלולות לבעלי דירות מרובות. שיהיה פחות כדאי כלכלית לרכוש דירות להשקעה.
  בשלב ראשון זה יעלה את מחירי השכירות ובשלב השני זה יקטין את הביקוש לרכישת דירות. בכל אופן חייבים להגביר את הבנייה הציבורית.

Leave a Reply