אלי ישי, מנע את השריפה הבאה

נעמי חייצין טלטש – עמיתה ותיקה ונאמנה של עבודה שחורה – פונה אל שר הפנים ×—"×› אלי ישי בדרישה שיפעיל את סמכותו כלפי עיריית חדרה למניעת הישנותה של שריפה מסכנת חיים, שכבר היתה פעם ושעלולה לפרוץ פעם נוספת.  האם תגובת השר תשנה את מסקנתה – שאנחנו חיים בחברה שליבה גס בחיי אדם ובכבודו. אם סכנת חיים אינה מזיזה לאיש, למה אנחנו עמלים?

ז' באדר ב' תשס"ע
13.3.2011

 

לכבוד
מר אלי ישי
שר הפנים,
ירושלים

 

הנידון – רשלנות בטיפול בשריפה ובמניעת הישנותה

 

אני פונה אליך לאחר שכלו כל הקיצים. וכדי למנוע הזדמנות חוזרת למצב של וועדת חקירה.

השריפה החוזרת היא רק עניין של זמן.

ב- 15.9.09 פורסם באתר "עבודה שחורה" מאמר תחת הכותרת "ונדליזם ואלימות בעקבות שעמום והזנחה". [בוקסה=11926]הכותרת היתה מטעה משהו. אכן המאמר התייחס גם לטרדה הרבה שנגרמת לשכנים של גן ציבורי בחדרה ע"י צעירים משועממים שבאין אלטרנטיבה אחרת מגיעים לגן בלילות, שותים, משתכרים, מרעישים ומטנפים את המקום.

אבל הביקורת במאמר לא כוונה כלפי הצעירים האלה אלא כנגד המבוגרים.  מצד אחד  הם נועלים כל אלטרנטיבה בפני הצעירים ומצד אחר הם מטילים על הצעירים את האחריות לכל הכשלים שבתחזוקת הגן, עד כדי סיכון חיי אדם.

גם  האחריות לשריפה הענקית של 3 עצי אורן  גבוהים מאוד בפינת הגן, שהתרחשה בצהרי יום חם באפריל, הוטלה על הצעירים ה"ונדליסטים" במכתב רשמי של העירייה, שהואילה להתייחס לשריפה הזאת רק לאחר פרסום במקומון. השריפה שהתפשטה במהירות אחזה גם בקצה גג של בית שכן וכן בעצי הפרי של חצר שנייה שצמודה לגן ואיימה להתפשט לעבר הבית שבחצר. האזרחים הוותיקים בשני הבתים ניצלו רק בנס ממוות כמעט בטוח.

מספר חודשים קודם לכן, הועברה לחברת מועצה שגרה בשכנות  התרעה ששריפה כזאת היא רק עניין של זמן. ענפים עבותים צמחו מהחלק התחתון לכל אורכם של הגזעים בשלושת האורנים הצפופים. מחטים יבשות כיסו את כל האיזור מסביב, ומאחר שהן מתכלות באיטיות אם בכלל, סכנתן מרובה מעלים יבשים אחרים שמתפוררים ו/או נרקבים עם הזמן.

ההבטחה לטפל בסכנה התבררה כריקה מתוכן. השריפה פרצה. האחריות הוטלה כאמור על ה"צעירים הונדליסטים". הענפים היבשים הזדקרו זמן רב בשמש, עד שהובא מנוף וחתך את חלקם. עד היום עומד במערומיו עץ אזדרכת שנחנק בשריפה וענפיו החנוטים ללא עלים מזדקרים כמו אצבע משולשת לעבר השמיים. ענפים יבשים של אספרגוס כרוכים סביבם ומחכים לגפרור הבא. כל הפניות החוזרות לכל גורם מקצועי  לטפל במקום טיפול מניעתי שוטף שימנע סכנת התלקחות נוספת נפלו, במקרה הטוב, על אזניים ערלות. מועצת עיריית חדרה פוזרה וראש העירייה אחרי שהצטלם בגן בפוזת הארי מתל-חי, פנה לעניניו (פעמיים בשנה הוא מזמין את אחת השכנות שניצלה ממוות להרמת כוסית לכבוד החגים, מאחר שהנ"ל היא פנסיונרית של העירייה. האם מישהו מהעיריה התנצל בפניה על שריפת עצי הפרי בחצר שלה? על הסכנה שאיימה על חייה? האם הציעו לה עזרה? שאלה מיותרת ותשובה ידועה מראש). גם הקק"ל כגורם מקצועי אינו מוכן להתערב, ולא כיבוי אש ולא אף אחד.

והמצב היום?

בעקבות חקיקה האוסרת שתייה במקום ציבורי, ירדה תפוסת הגן בלילות באופן ניכר (מה עושים עכשיו הצעירים ואיפה? לא ברור, ×›×™ אלטרנטיבות לגן עדיין יוק). אבל  השטח  חזר בדיוק למצבו שמלפני השריפה. ענפים אגרסיביים צומחים מגובה פני האדמה לאורך הגזעים המפוחמים של האורנים.  המחטים היבשות חזרו להשתלט על המקום ובקיצור – כל התנאים שאפשרו את ההתפשטות המהירה של האש ואת הסכנה לשכנים, שרירים וקיימים. כל מה שצריך ×–×” יום חם במיוחד וגיצים מסיגריה של עובר אורח, והשידור החוזר של השריפה מובטח.

לאחר השריפה בכרמל חזרתי שוב והתרעתי ו – כלום. גם תמונות שמאששות את התלונות שלי אינן מועילות. לא נותר לי אלא להסיק שאנחנו באמת חיים בחברה שליבה גס בחיי אדם ובכבודו. אם סכנת חיים אינה מזיזה לאיש, למה אנחנו בעצם עמלים?

וכשזו הנורמה אצל המבוגרים, שצריך לרדוף אחריהם לשווא – כדי שימנעו שריפה, ולאחר שהיא פורצת שיטפלו בנזקיה וינקטו באמצעי מניעה לעתיד – רדיפה מתישה ומעוררת תחושת קבס, מה בדיוק אנחנו מצפים מהצעירים?  הרי שום לקח לא נלמד כאן. זוכר ממה התחילה השריפה בכרמל?

בברכה

נעמי טלטש חייצין
ירושלים.

העתקים:
1.    האגף לניהול מוניציפאלי במשרד הפנים
2.    אתר "עבודה שחורה".

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , ,

One Response to “אלי ישי, מנע את השריפה הבאה”

  1. […] אגב, אני עדיין מחכה לתשובתו של אלי ישי http://www.blacklabor.org/?p=28547 נערך על ידי לקסי תגיות: אלי-ישי, אסון-הכרמל, […]

Leave a Reply