חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ציפי לבני – מנהיגה נטולת אידיאולוגיה

נושאים איכות השלטון, מועד ב' ב 2.06.08 6:05

העובדה שמועמד לא קיבל מעטפות מלאות בכסף אינה הופכת אותו כשיר לראשות הממשלה. כדי להיות ראש ממשלה
בישראל ראוי להביא תוצאות, ולהלחם על אג'נדה ראויה

מאת: יהונתן קלינגר

לא מעט רעש רקע עובר על המערכת הפוליטית בימים אלו בעת שזו מתכוננת לבחירות ומשחיזה את סכיני הציניות לקראת קמפיינים שליליים על מועמדים כאלו ואחרים. נכון לעכשיו, ההתמודדות מול בנימין נתניהו שזוכה לתמיכה רבה תהיה המשימה הקשה ביותר של אזרחי ישראל. נכון לעכשיו, אין לשמאל מועמד אחד (עם כל הסימפטיה שיש לי לעמיר פרץ) שאפילו יכול להציג אידיאולוגיה סדורה המקדמת אג'נדה של אחריות המדינה לאזרחיה, תושביה ושכנותיה. אין מועמד אחד שמוכן לסייע לאזרחים להקים עסקים קטנים, לקבל חינוך הוגן, וציפי לבני, שדניאל בלוך הציג אמש כזכה וראויה לראשות הממשלה (ואיני מפקפק במסקנתו) אינה מציגה אידיאולוגיה כלל למעט העובדה שזו אינה מושחתת; בכך אין די בכדי להפוך אותה למועמדת ראויה, אלא פשוט ליותר ראויה מאהוד ברק ובנימין נתניהו, שלאחד מהם אין אידיאולוגיה סדורה ולשני יש אידיאולוגיה של הפרטה, פגיעה בשכבות חלשות והעברת המדינה לידי בעלי ההון.

לצערנו, בכנסת כיום כמעט ואין אידיאולוגים, החולמים שפעלו כל חייהם למען אידיאולוגיה נדחקו למקומות הלא ריאלים ברשימות המפלגות לטובת עסקנים שפעלו ופקדו במפקדי ארגזים, חברי כנסת שמקדמים אג'נדה סדורה, כמו אופיר פינס שמקדם זכויות הפליטים, איכות סביבה ועוד. אולם פינס אינו יכול, לצערו ולצערנו, להיות מועמד המפלגה לראשות הממשלה פשוט כיוון שאחרי שגיבש אידיאולוגיה סדורה בשנתיים האחרונות (והציג באמת התקדמות מרשימה) הוא ככל הנראה ידרס בפריימריס לטובת מפקד ארגזים של קבלן קולות כזה או אחר.

אכן, קשה למצוא מועמדים ראויים מבין שבעה מיליון אזרחי ישראל: קשה למצוא אנשים טובים שירצו להתמודד על ראשות הממשלה כיוון שהמחיר קשה מדי, מדובר בעבודה טרחנית שגוררת יריבויות ומחסלת את האפשרות למצוא חברים; במיוחד אם כל סימן לשחיתות יחקר מיידית.

העובדה שמועמד (עדיין) לא קיבל מעטפות מלאות בכסף אינה הופכת אותו לכשיר לראשות הממשלה, כדי להיות ראש ממשלה בישראל ראוי להביא תוצאות, ראוי להלחם על אג'נדה ראויה.

כשאתם מדברים על תמיכה בציפי לבני, אולי כדאי לבדוק קודם מה זו עשתה למען אזרחי ישראל מלבד להמנע מלקבל מזומנים במעטפות והיותה סוכנת מוסד מצטיינת: לבני תמכה בחוק הצנזורה, לא התבטאה בזכות הפליטים מדארפור, ותומכת באיסור מכירת חמץ (למזלנו היא כן תמכה מעט בזכויות הומוסקסואלים), הנה לכם פרופיל של ראש הממשלה הבא: רהוטה, נקיית כפיים, משכילה אך תומכת בהגבלת חירויות הפרט על ידי המדינה וכפיה דתית; אכן, עדיף על מושחת ליברלי.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , , ,

24 תגובות

 1. דני בלוך :

  זה מה יש

 2. איתי :

  דניאל ויהונתן אני מציע שתבדקו ברצינות את האפשרות לערוך ריאיון עם ציפי לבני לאתר עבודה שחורה.

 3. יהונתן :

  דני,
  אני לא אמרתי שיש יותר טוב, אני אמרתי שזה לא משהו.

 4. איתי :

  יהונתן

  אין לנו הפריבילגיה לרצות את המושלם כי אין מועמד כזה אלא צריכים לקחת את הכי פחות גרוע (למשל אילון בין ברק ואילון) ולקדם אותו

  זה לא אומר שצריך להציגו כמושלם להיפך, צריך ללחוץ עליו להתיישר לכיווננו בנושאים החשובים לנו

  זה נעשה בדרך של שיחה

  אתה יכול לשכנע אותה להתנגד לצנזורה לאינטרנט, אני אנסה לשכנע אותה להעלות את שכר המינימום ולהפסיק הפרטות בחינוך וברווחה.

  עם ביבי וברק אין ממש טעם לדבר על נושאים אלה משום שיש להם אידיאולוגיה סדורה בעניין ורקורד המראה התאמה בין אידיאולוגיה וביצועים.

  רוב הנושאים שציינת נראים לי הנושאים שמעניינים בעיקר את קהילת מצביעי מרצ-שינוי בצפון תל אביב
  מצדי שלא ימכרו גרגר חמץ אם תהיה פה חזרה למדיניות רווחה שהיתה נהוגה בשנים שבהן נמכר פחות חמץ והיו הרבה פחות עסקים פתוחים בשבת

 5. איתמר כהן :

  מסכים עם הכתוב. אך יש לי תיקון "קטן".

  זה לא מדוייק לומר שציפי לבני היא "נקיית כפיים". לבני היתה מודעת היטב לשחיתות של אולמרט (ושל שרון, לפניו) – ובכל זאת היא בחרה להצטרף, ולקחת חלק מרכזי ב"קדימה", שהיא ה"מפלגה" המושחתת ביותר בתולדות המדינה (ע"ע אולמרט, הירשזון, ש"דה מארקר" פירסם עוד לפני הבחירות אי-אלו חשדות כבדים בענייניו, הנגבי, מופז והמכתב המפורסם שלו למתפקדי הליכוד, יצחקי, דליה איציק והשחיתויות ברשות הדואר ובמשרד התקשורת, ועוד).

  אם לבני תמכה בהתנתקות – היא יכלה להצטרף ל"עבודה". אם היא התנגדה לה – היא יכלה להישאר בליכוד. אבל היא בחרה לשתף פעולה עם מושחתים, לגונן עליהם, ולא לצאת נגדם.

  ההשוואה לח"כים הגונים באמת, כמו מיכאל איתן מהליכוד ויחימוביץ' מהעבודה, שהשמיעו קול ברור וצלול נגד השחיתות – היא מאלפת.

  בלכסיקון שלי, "אדיש" ו"מושחת" הן כמעט מלים נרדפות. מי שמשתפת פעולה עם מושחתים, ונשכבת על הגדר למענם – היא לא "נקיית כפיים".

 6. איתי :

  איתמר, כרית לעצמך את הבור

  ניתן להגיד אותם דברים בדיוק על בחירתם של החכים האהובים עליך אופיר פינס ושלי יחימוביץ' להצטרף ולשכב על הגדר למען ברק (עמותות) הרצוג (זכות השתיקה) ופואד (מינויים פוליטיים וחשד למעורבות בזיופי בחירות למען ברק)

  אם לבני פסולה, אז גם יחימוביץ' ופינס

 7. נמרוד ברנע :

  איתי – הערה אחת:
  ההבדל בין יחימוביץ' ללבני הוא שלבני הצטרפה למפלגת העבודה בגלל עמיר פרץ, תמכה במועמדתו ואמרה שהיא הצטרפה בגללו. בפרץ לדעתי, לא דבקה שחיתות והוא לא זומן לחקירות. לבני לעומת זאת, נטשה את הליכוד לטובת אריק שרון – מלך מלכי המושחתים.
  באם יחימוביץ' הייתה עושה כזה מהלך עבור פואד או בוז'י, הדברים היו שונים.

 8. איתי :

  אז לעבור מתמיכה במי שלא דבקה בו שחיתות לתמיכה במועמד שכן דבקה בו שחיתות באותה מפלגה זה סבבה?

 9. הגר שקד :

  אני מאמינה שיש הרבה יותר מ"זה מה שיש". רק שלאלה שיש יותר אין מה להציע בתרבות ה"זה מה שיש", שמתגמלת מנהיגים כמו אולמרט ולבני – שהאינם נדרשים למצע או חזון, ומחלישה אותנו כפרטים וכחברה.

  וגם אם נכון להיום אין ברירה אלא להשלים עם ברירות המחדל, השיח החשוב באמת הוא לא על ברק, ביבי או לבני, אלא איך מחזירים לדמוקרטיה הישראלית מנהיגים בעלי חזון, מטרות ברורות ודרכי פעולה.

 10. דני בלוך :

  מאיפה את יודעת שללבני אין חזון?

 11. שרון :

  Sharon says:
  במצב של היום, עדיף אדם נקי שעסוק אך ורק במדינה ויכול לקבל איד' שונות ולא אדם שחושב שיש לו איד' אבל עסוק בחקירות כל היום.
  אגב, למען הפרוטוקול, יש לציפי איד' אבל היא מאוד התמתנה איתה מאז קדימה. חוצמזה שהיא בניגוד לאחרים, מאוד לויאלית למי שמנהיג את המפלגה שלה והיא מעדיפה לתמוך בו מאשר לצאת בהצהרות נגד.
  מהמקום שהיא נמצאת בו אני מאוד מרוצה שהיא לא בוחרת באופי הפופוליסטי של לצאת נגד ולהתלהם. היא יודעת שהיא יותר פופולרים ממנו מרגע שהוקמה קדימה. אבל היא לא מנצלת את זה.

  אין הרבה אנשים כאלה היום, שפשוט עובדים בשביל הציבור ולא עסוקים בהכרזות ריקות מתוכן כל הזמן.
  ציפי לבני מנהיגה מוכשרת ומיוחדת במינה-אין לנו הרבה כמוה.

  שרון

 12. הגר שקד :

  דני – כל זמן שחזונה של לבני אינו נשמע, מבחינתי זה זהה ל"אין חזון".

 13. איתי :

  קצת סקרנות וקצת גוגל אנשים במקום ויכוח סרק המבוסס על התקשורת השטחית

  לא המקום לטעמי להשמיע חזון אך הנה קצת חזון
  http://www.herzliyaconference.org/_Articles/Article.asp?ArticleID=2067&CategoryID=258

  http://www.mfa.gov.il/MFAHeb/Foreign+Minister/FM+Livni+speeches+and+interview/Address%20by%20Fm%20Livni%20-%20Herzelia%20Confernce%20220108

  זה קצת יותר מכובד
  http://www.mfa.gov.il/MFAHeb/Foreign+Minister/FM+Livni+speeches+and+interview/Address+by+FM+Livni+to+the+Annapolis+Conference+271107.htm

  ולמיטיבי קרוא
  http://www.israel-mfa.gov.il/mfaheb/foreign%20minister/fm%20livni%20speeches%20and%20interview/

 14. דני בלוך :

  ועוד: כתבת דיוקן עליה מ – 2005:
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/020/627.html

  זה שאת לא מכירה את הקו האידיאולוגי שלה או לא מסכימה איתו לא אומר שאין לה. לא שמענו את קולה עדיין בענייני כלכלה וחברה אך גם זה יבוא

 15. נדב פרץ :

  'שתי מדינות לשני עמים' הוא אכן חזון אמיץ וראוי לפוליטיקאי בעל שיעור קומה, הרואה את עצמו כמועמד לראשות הממשלה.
  או לפחות הוא היה כזה לפני 15 שנה, כשיצחק רבין אימץ אותו.

  העמדות שציפי לבני מציגות בלינקים שנתת, איתי (או לפחות ברובם) הן בדיוק העמדות של המרכז הישראלי – מביבי עד אולמרט, דרך ברק. שתי מדינות, פתרון לפליטים במסגרת המדינה הפלסטינית, וכו' וכו'. אולי יש וריאציות קלות על הנושא.
  לזה אתה קורא חזון?

  דני – ומה תעשה אם אחרי שתתמוך בה, 'יבוא' קולה בענייני חברה וכלכלה – ואז תגלה שהיא תומכת ביבי?

 16. דני בלוך :

  נדב
  יש לך בעיות בהבנת הנקרא. לא אני ולא איתי תומכים בה אלא אומרים שמבין המועמדים מקדימה היא הטובה ביותר והקרובה ביותר אלינו. ברור לי שבעינייני חברה וכלכלה היא קרובה יותר לביבי מאשר לשלי יחימוביץ' ולכן ציינתי ש"זה מה יש". לא ברור לי איפה אהוד ברק עומד בכמה וכמה נושאים ובבחירה בין ציפי ליבני לבין אהוד ברק לא ברור לי מי עדיף

 17. נדב פרץ :

  אם זו טענתך – 'בבחירה בין ציפי ליבני לבין אהוד ברק לא ברור לי מי עדיף' – אז אנחנו מסכימים.

 18. הגר שקד :

  אני מסכימה עם נדב – מה שלבני מציגה בנאומים הללו זו עמדה. אומנם מגובשת (ומוכרת), אך עדיין עמדה ולא חזון. לפחות לא לטעמי.
  חזון, כפי שאני רואה זאת, הוא תפיסה כוללת שמלווה בתוכנית עבודה מפורטת ומעשית.
  מה שאני מנסה לומר הוא שלא מספיק להכריז על "חזון ייבוש ביצות". כדי לייבשן חייבים תוכנית מעשית ומדורגת הכוללת שיטות ניקוז, חפירת תעלות, שתילת אקליפטוסים וחומרים להדברת חיידקי הקדחת.

 19. ד"ר אוֹרי אמיתי :

  לטעמי, כשׂרת חוץ מן הראוי שלבני תאמץ עמדה אמיצה בעניין הפליטים מדרפור.
  עד היום ההתייחסות הממסדית לבעיא היתה כעניין פנים. למעשׂה מדובר בעניין חוץ.
  הפליטים מגיעים מחוץ-לארץ, והפתרון לבעייתם גם הוא יגיע מחוץ-לארץ (הרי גם הגדולים שברחמנים בינינו לא טוענים שעל מדינת ישׂראל לאמץ באופן מיידי את כל הפליטים והסובלים מדרפור).

  הייתי רוצה לראות את שׂרת החוץ שלי מובילה מהלך בינלאומי לפתרון בעיית הפליטים מדרפור. (שלא לאמר שבמקרה כזה עשׂויה ב"ה להיוצר תנופה חיובית, שתסייע לפתור בעיות פליטים אחרות, מציקות הרבה יותר).

 20. א :

  אם זה או ברק או לבני/אילון/כל "מוצר חדש" מסוג זה – דעתי מאוד נחרצת. הכל רק לא ברק.
  כבר עדיף ביבי, שלפחות יגרום לשיקום בכוח השמאל

  לבני, כמו אילון, עדיפה על ברק בהיבט המדיני (מובילה בפועל מו"מ להסדר קבע אינה חותרת לפתרון חד צדדי / פתרון צבאי / גרירת המצב הקיים)

  לבני, כמו אילון, עדיפה על ברק בהיבט טוהר מידות

  בנושא הכלכלי-חברתי, לברק (ולחבר מרעיו – פואד-שמחון-הרצוג-שוחט) קבלות שליליות.
  על אילון ולבני יש טעם לנסות לברר ולחקור, ובעיקר – לשוחח ולהשפיע.

  התנאי הוא שלא נגיד (כמו יסו"ד על אילון לפני הפרימריס) "הם לא משלנו" ונימנע מלדבר איתם. בהתעקשות הדבילית הזו קיבלנו את ברק.

 21. ספיר :

  ביי תוד מזל טוב

 22. ספיר :

  ציפי לבני טובה כדי שהיא להיות ראש
  הממשלה כי היא לא רעה רק רוצה
  לעזור לאנשים בישראל שלנוברק לא חמו בשבילי כדי בחרו בה אוהבת אותה ספיר מעריצה שלה

 23. רוני :

  עד היום מנהיגינו הגיעו במקרה לראשות הממשלה, לאחר שגרמו נזקים הפיקו לקחים וחזרו למודי ניסיון והבנה יותר עמוקה של תפקידם ושבעצם לא הם החשובים כי אם המדינה ואזרחיה ,אז יש לנו את בייבי וברק חבל לבזבז את הקול על טירונית ציפי ליבני הנה היא מופיעה בארשת חשיבות אגו מנופח ואפס מעשים העיקר לנצח ומה היא תעשה אם חס וחלילה תנצח, על מי היא סומכת? שכן אין לה ניסיון ולא מנהיגות רק רצון לנצח!!!!
  שוב נמצא את עצמינו בכאוס מוחלט מול אויב אכזר שרוצה להשמידנו
  שמתי לב שאני ממש לא מבינה מה היא אומרת, היא מנסה לדבר בביטחון "וניחשות" אבל זה ממש לא עובר, אני מקווה שברזומה שלה היא יכולה לכתוב רצתי לרשות הממשלה…
  חג שמח!

 24. זהר :

  מבחינתי הוא מושחת נקודה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.