חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דיון ועדות הכנסת בנושא קריסת האולפנים לעברית

נושאים חינוך ותרבות ב 2.06.08 6:00

ועדת העלייה והקליטה, ועדת החינוך ומשרד הגמלאים, ערכו דיון משותף ודרשו משרד החינוך לא להעביר את האולפנים לעברית ולא לפגוע בתקציבם

ביום 26 במאי נערכה ישיבה משותפת לוועדת החינוך, התרבות והספורט ולוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות בכנסת בנושא קריסת מערכת האולפנים לעברית לעולים חדשים בשל מדיניות שרת החינוך, יולי תמיר.

להלן החלטות הוועדות ותקציר הדברים:

 

החלטות הוועדות:

1.       הוועדות רושמות לפניהן בברכה את דברי מנכ"לית משרד החינוך לפיהם  ייבחן המשרד מחדש את נושא פעילות האולפנים.

2.       הוועדות אינן מסתפקות בבחינת הנושא ע"י משרד החינוך אלא דורשות, תוך שבוע ימים, את תשובת המשרד על השארת הנושא במשרד החינוך, מבלי לפגוע בתקציבם.

3.       הוועדות לא תאפשרנה העברת האולפנים למשרד אחר וקיצוץ בתקציבם. אם תשובת משרד החינוך לא תהיה מספקת, תפעלנה הוועדות בחקיקת בזק להבטחת הנ"ל.

 

מנכ"ל משרד הקליטה, ארז חלפון הודיע שמשרדו מתנגד בתוקף להעברת האולפנים ממשרד החינוך.

 

חברי הכנסת התבטאו בחריפות בוועדה נגד החלטת משרד החינוך.

חה"כ מיכאל נודלמן יו"ר ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות: "מי שלא מבין מהו אולפן לעברית  צריך להתפטר מן הממשלה. למה אי אפשר היה להתייעץ עם הממשלה כבר קודם?!"

חה"כ זהבה גלאון (מרצ): "זו פשיטת רגל של משרד החינוך. העברת האולפנים היא קבורת חמור".

חה"כ שלי יחימוביץ' (עבודה): "האולפנים הם מפעל ציוני מפורסם בעולם. לא צריך להיות לו קשר להיקף העלייה. בשנים שאין מלחמה מפרקים את משרד הבטחון?! אי אפשר להעלות הכל על מזבח הרפורמה"

חה"כ שלמה (נגוסה) מולה (קדימה): "משרד החינוך הופך למשרד אנטי ציוני ואנטי מוסרי."

חה"כ קולט אביטל (עבודה): "אנו זקוקים לעלייה וקליטה מוצלחות וידיעת השפה העברית היא המפתח לכך. זה בלתי נתפס שמשרד החינוך מסיר אחריות מהאולפנים."

חה"כ מרינה סולודקין (קדימה): "לזרוק את הנושא למשרד הגמלאים זה להרוס את מפעל החיים של המדינה. סגירת אולפני ההמשך זה לסגור את התקווה לעולים. אני קוראת להתפטרות שרת החינוך.

חה"כ  אברהם מיכאלי (ש"ס): "כבר מהישיבות הקודמות בנושא צריך היה משרד החינוך להבין את המסר שלא נאפשר סגירת האולפנים לעולים."

חה"כ גדעון סער (הליכוד): "אני המום שלא הצלחנו עדיין להבקיע את אטימות הממשלה. איני מבין כיצד, מצד אחד הודיעה שרת החינוך שמשרדה קיבל תוספת של 10 מיליארד ₪  ומצד שני היא מתאנה לאולפני  העברית שתקציבם זעום כ"כ".

 

מנכ"ל משרד הגמלאים, מר אבי ביצור: "הצענו להעביר את האגף לחינוך מבוגרים למשרד הגמלאים כי באוכלוסיה זו מדובר".

 

גלי צדיק, נציגת מורות האולפנים: "משרד החינוך מנסה לבלבל את כולם באמצעות מילים יפות ורפורמות אבל בפועל – לא יעוורו את עינינו – יש בכוונת משרד החינוך לחסל את האולפנים."

 

לקראת סיום הדיון בוועדה, ובהתייעצות עם שרת החינוך, יולי תמיר, אמרה מנכ"לית משרד החינוך, שלומית עמיחי, כי משרד החינוך יקיים התייעצויות, גם עם משרד רה"מ, על מנת לבחון את הדרך המיטבית להמשך קיומם של האולפנים במסגרת התקציב שיעמוד לרשות המשרד.

 

חה"כ מיכאל מלכיאור, יו"ר ועדת החינוך, התרבות והספורט הדגיש כי: "לא מדובר רק בעניין שיש לבחון אותו אלא בתביעה של כלל הכנסת. לא נאפשר את העברת האולפנים לכל משרד אחר באשר הוא ואף לא  את הקיצוץ והסגירה של אולפני הנוער ואולפני ההמשך. האולפנים הם לב לבה של הציונות."

 

מרק בסין , יו"ר ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות במרכז השלטון המקומי: "יש מדינות שלא מעניקות אזרחות למי שאינו יודע את שפת המדינה. דבר המעיד על חשיבות ידיעת השפה.

 

תוך שבוע ישיב משרד החינוך  לדרישת הוועדות: לא להעביר את האולפנים לעברית מן המשרד ולא לפגוע בתקציבם.

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , ,

3 תגובות

  1. יולי תמיר: עתיד האולפנים תלוי ב”מסגרת התקציב” :

    […] מתעקש לקבל מהשרה תשובות ברורות  בהמשך לדיון שהתקיים בוועדות הכנסת בנושא קריסת האולפנים לעברית וכוונת משרד האוצר להעביר […]

  2. עבודה שחורה » ח”כי עבודה הפעילים במאבק האולפנים :

    […] בועדות החינוך והקליטה השתתפו חה”כ יחימוביץ, נוקד, אביטל. ח”הכ יחימוביץ […]

  3. עבודה שחורה » האולפנים ייסגרו על ידי יולי תמיר למרות הבטחותיה :

    […] התנגדות בקרב אזרחים, אישים וח”כים. לאחר דיון סוער של ועדות החינוך והקליטה  בכנסת בהשתתפות מנכלי”ת משרד החינוך, הודיעה […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.