חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התחדשות במשמרת הצעירה – הקרדיט למיכל בירן

נושאים דעות, פוליטי ב 9.03.11 4:25

לא כולם מכירים את התהליך המרשים שעברה המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה בשנתיים האחרונות. תחת הנהגתה של מיכל בירן תחילה כראש תחום ארגון ומאז יוני האחרון כיו"ר המשמרת, עברה המשמרת מהלך של התחדשות אנושית וערכית

מאת: סער פוקס

המשמרת הצעירה היא הגוף הצעיר של מפלגת העבודה המאגד את כל חברי המפלגה עד גיל 35. אך למרות שלהגדרה זו עונים כמה אלפי חברים, לאורך השנים היו פעילים במשמרת למעשה רק כמה עשרות.

מיכל, בוגרת הנוער העובד והלומד, ולשעבר העוזרת  הפרלמנטרית של שלי יחימוביץ', פעלה לצרף צעירים חדשים לשורות המשמרת. מאות צעירים אידיאליסטים נענו להזמנה. הוקמו 5 תאי סטודנטים חדשים, חודשו סניפי משמרת ברחבי הארץ, והוגברה הפעילות החברתית.

תפיסת העולם השולטת היום במשמרת הצעירה היא התפיסה הסוציאל-דמוקרטית. זו התפיסה עמה מגיעים מרבית המצטרפים החדשים (שרק האיצו את הצטרפותם מאז עזיבת ברק את המפלגה), וזה התפיסה שמובילה את רוב פעילותה של המשמרת.

הפרויקטים העיקריים שהמשמרת עוסקת בהם השנה הם: מאבק נגד העסקת מורי קבלן, מאבק למען העלאת שכר המינימום, מאבק להעלאת המיסוי על הגז, מאבק נגד הפרטת השירותים הציבוריים, ומאבק נגד תוכנית ויסקונסין.

בנוסף, על מנת לחדש את השיח הערכי, האידיאולוגי במשמרת ובמפלגה בכלל, הוקם במשמרת הצעירה מרכז רעיוני. מטרתו לעשות חידוד וגיבוש רעיוני פנימי של המשמרת, ולתת לחברי המשמרת כלים לגבש עמדה כלפי המציאות. המרכז הרעיוני מפעיל ימי עיון, וסמינרים ומלווה את הפעילות הרעיונית בתאים והסניפים השונים. בקיץ האחרון, למשל, ערכה המשמרת סמינר של סוף שבוע בבית ברל, אליו הגיעו כ-200 פעילי המשמרת וחברים(!). הסמינר עסק בביקורת התפיסה הכלכלית הניאו-ליברלית ובאלטרנטיבה הסוציאל-דמוקרטית.

מבין המפלגות השונות, המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה היא, למעשה, הגוף הצעיר הגדול והפעיל ביותר כיום. מי ייתן ותלך כל המפלגה בדרכה.

סער פוקס

המרכז הרעיוני

של המשמרת הצעירה

של מפלגת העבודה

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , ,

3 תגובות

 1. דני זמיר :

  אכן זמנים חדשים

  כשהייתי "צעיר" , יעני בגיל שיכול להשתייך למשמרת היא לא היתה אופציה בכלל כי היא היתה מקום של אנשים חסרי חוט שדרה רעיוני כלשהו שרק רצו להתחכך ב"גדולים" וחלמו יום אחד להחליף את הפוליטיקאים הציניים שאותם שירתו. השינוי שהובילה מיכל עם רבים אחרים (כמו סער פוקס עצמו) היא ביטוי לתופעה שמאפיינת גם את תאי" העבודה (אופק)באוניברסיטאות וגם את המשמרת של מחוז הקיבוצים שהציבה בראשה נבחר מעולה וחוייב לתפיסת עולם סוציאל דמוקרטית מובהקת (יפתח לנדאו. השתנות פרופיל המצטרפים לזהות סוציאל דמוקרטית מובהקת הוא חשוב והיסטורי.
  בס"ה זה סימן טוב לתהליך שהעבודה עוברת של חזרה לאמירה חברתית ברורה.
  נצחון של שלי יחימוביץ בבחירות ישלים ויעצים את המהלך הזה. כל הכבוד חברים…

 2. אסתי קירמאיר בקלה :

  מסכימה עם כל מילה.

  כיף להרגיש שגוף לא פשוט כמו מפלגה יכול להיות באמת בית לאנשים שמגיעים עם סדר יום חברתי, למיכל ולחבר'ה מהנהגת המשמרת הנוכחית מגיע כל הקרדיט בעניין.
  תמשיכו ככה!

 3. תכירו – ג’קי מיסטריאל | :

  […] התחדשות במשמרת הצעירה – הקרדיט למיכל בירן […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.