חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפוליטיקאים מפחדים מציפי לבני – הציבור לא

נושאים פוליטי, פותחים שבוע ב 1.06.08 6:10

ציפי לבני מהווה אלטרנטיבה אמיתית לזן הפוליטיקאים שהורגלנו בו בהנהגת המדינה, ולכן האחרים כל כך מ-פ-ח-ד-י-ם

מאת: דניאל בלוך

המערכת הפוליטית כולה כבר מקבלת את ההכרעה כי ספורים ימיו של אהוד אולמרט בראשות הממשלה. עתה עסוקים כולם בשאלת הירושה ובעיר מצידה השלילי – מי לא יהיה ראש הממשלה הבא – הזמני או מי שיבוא לאחר הבחירות. מן המרכז שמאלה כולם רוצים למנוע מביבי נתניהו להגיע לראשות הממשלה. בימין ובקדימה (וגם אצל חלק מהנהגת מפלגת העבודה) רוצים למנוע את התפקיד מאהוד ברק. המאחד את הימין, הליכוד, אהוד אולמרט, חלק מהנהגת קדימה ומפלגת העבודה – הוא הרצון למנוע מציפי לבני להגיע אל התפקיד בדרך כלשהי. כמעט כולם מפחדים מציפי לבני, אפילו יותר מכפי שהם מפחדים מנתניהו. ונא לא לטעות – אהוד ברק אינו רוצה בציפי לבני בראשות הממשלה, ולו גם זמנית, כי ברור לו שהזמניות תהפוך בסבירות גבוהה לקביעות, כמקובל בפוליטיקה הישראלית. עוד לא ברור לי מי משתמש במי. הפרסומאי ראובן אדלר בברק כדי להכשיר את השטח לציפי לבני או ברק בלבני, באמצעות אדלר, כדי לגרום לבחירות חדשות שברק מאמין, ללא כל יסוד, שינצח בהם.

מה מקור הפחד? הפופולריות שלה. על אף כמה טעויות מנהיגותיות שלה היא נתפסת בציבור כמי שמבטאת מנהיגות מסוג אחר – יותר אינטרוברטית, מיוסרת, פחות נהנתנית, יותר ערכית. התרשמתי מכך שאינה נוהגת בזחיחות דעת וביהירות. היא מקשיבה, היא לומדת. היא גדלה בתפקיד. השינוי בתפיסתה המדינית לא נבע מקוניוקטורה, מספין או תרגיל יחצ"ני. נזדמן לי לשמוע אותה נואמת באירוע לזכרו של אבא אבן. היא הרשימה בכנות גישתה החדשה.

האם היא מתאימה לראשות הממשלה? הציבור שמן המרכז שמאלה מעדיף אותה על פני כל המועמדים האחרים. האם היא תצליח? מי יודע? האם מישהו בטוח שהמועמדים האחרים, שטרם כיהנו בראשות הממשלה יצליחו יותר ממנה? או ששני המועמדים שכיהנו בעבר ונכשלו במהירות הבזק אמנם הפיקו לקחים והשתנו?

אינני יודע אם ציפי ליבני מתאימה לתפקיד. אבל ברור לי כי היא אינה נופלת מכל מועמד אחר. נראה לי כי נוכח כל פרשיות השחיתות ומחדלי השלטון כפי שנתגלו במלחמת לבנון השניה, בטיפול בהינתקות וביישובי הדרום במלחמת ההתשה הקסאמית הנוכחית, הציבור מעדיף יושרה, נקיות כפיים וצניעות אישית על פני ניסיון מוכח בקומבינות וספינים. זה סוד מעמדה הנוכחי של ציפי ליבני.

כל מתנגדי ברק, בקדימה ובעבודה, ובהם אנשיו לשעבר שעברו למחנות אחרים, מאיימים לגלות כיצד הוא נהג בנושא המימון הפוליטי. הוא השיב להם נכונה – שיגלו כל מה שידוע להם למשטרה. ואכן, אם לברק או למועמדים אחרים, היו ה"טלנסקים" שלהם שהעבירו להם מזומנים במעטפות בלי רישום ובלי דיווח – שיקומו היודעים ויעלו את הדברים על השולחן, לא ברמזים ליודעי ח"ן. אנו רוצים לנקות כעת את כל האורוות בכל המפלגות כדי שמועמדים לראשות הממשלה ולתפקידי שרים יהיו נקיי כפיים.

למיטב ידיעתי אין במפלגות אחרות בעשור האחרון סיפורים ברמה, בהיקף ובעזות המצח כמו של אולמרט והירשזון. אבל אולי אני טועה. עדיף שהדברים יתגלו עכשיו לפני הבחירות ולא כאשר תורכב הממשלה הבאה.

מפלגת העבודה צריכה להיות מעוניינת בבדיקה כזאת. עתה הוכח שוב עד כמה טעה עמי אילון כאשר הצטרף לממשלת אולמרט ובכך איבד את סיכוייו להתמודד בעת הזאת על ראשות הממשלה, אם יתעורר הצורך. ותומכי ברק כאופיר פינס ושלי יחימוביץ' זקוקים לחשבון נפש. אילו תמכו בסיבוב השני בעמי אילון היה היום לעבודה מועמד שאינו שנוי במחלוקת ערכית מול כל המועמדים האחרים.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , ,

8 תגובות

 1. איתי :

  בדיוק כמו בבחירות מול ברק ואילון, אין בהכרח קשר בין דעת המתפקדים ודעת הציבור הכללי, אחרת אילון היה יור העבודה, ללא שום קשר להמלצותיהם של פינס ויחימוביץ, שעמדו בניגוד מוחלט לעמדותיהם המדיניות והמוסריות (פינס בעד ברק) וכן הכלכליות והחברתיות (יחימוביץ בעד ברק)

  ולכן נשאלת השאלה (שמשום מה אף אחד לא מדבר עליה) האם אותו "ציבור" שרוצה את לבני יכול עדיין להתפקד לקדימה או שכבר עבר הזמן.

  אם זה עדיין אפשרי – אני חושב שכדאי לעודד זאת. זו דוגמה קלאסית לכך שציבור רחב יכול לעשות שינוי משמעותי בניקוי אורוות בפוליטיקה בעלות של 50 שח לשנה לאדם, פחות מהעלות של נסיעה מקצווי הארץ להפגנה נגד אולמרט בכיכר רבין.

 2. ל רפי :

  אף אחד לא מפחד מציפי ליבני, וזו אולי הבעיה הפוליטית העיקרית שלה.
  נכון, מבחינת נקיון כפיים ציבורי היא ככל הנראה אחד הפוליטיקאים היותר מוצלחים שלנו, האם די בכך כדי לעשותה ראש ממשלה?!
  בהתנהלויותיה הפוליטיות עד היום ניתן להצביע על לא מעט סימני שאלה, החל מעמדותיה במסגרת הליכוד בניגוד למצע המפלגה והתחייבויותיה לצבור, מבלי שחשבה שיש בכך טעם לפגם אתי. המשך בפרישה מהליכוד יחד עם שרון, כשהיא שומרת על מקומה כחברת כנסת (בניגוד, למשל, לדרכו של ח"כ סנה), אעפ"י שנבחרה לכנסת על יסוד מצע הליכוד, בהתנהלותה במלחמת לבנון, מבלי שראתה עצמה שותפה בכירה לכשלון, חרף היותה שרה בכירה ביותר בממשלת אולמרט, שתיקותיה בסוגיית התוקפנות המתמשכת בעוטף עזה ועוד ועוד. בניגוד לפן האישי, בו היא מצטיירת כמי שאינה שייכת לקליקה הפוליטית המקובלת, מבחינת הפן הפוליטי, יש ויש מה לבקר; שם התמונה אינה כל-כך וורודה.
  פחד מלבני – לא הייתי משתמש בביטוי זה – אביציות מפליגות שאיפות שאין להן כיסוי, מדיניות שונה, ואפילו ספק לגבי יכולותיה כראש ממשלה בנסיבות בהן נתונה כיום ישראל כל אלה, במינונים שונים, נכונים אצל כל יריביה הפוליטיים.

 3. א :

  מעניין שאתה מזכיר את אפרים סנה.

  בדיוק חשבתי על התסריט המטורף לפיו לבני מפסידה בפריימריס בקדימה (הפסד שהוא מאוד מאוד סביר לאור כוחה הזעום בקרב המתפקדים) ומצטרפת למפלגתו של אפרים סנה כמועמדת לתפקיד שר החוץ ואולי אף בראש המפלגה.

  זה יכול להפוך בן לילה את מפלגתו של סנה למפלגה השלישית בגודלה.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  הפוליטיקאים מפחדים מציפי לבני – הציבור לא…

  ציפי לבני מהווה אלטרנטיבה אמיתית לזן הפוליטיקאים שהורגלנו בו בהנהגת המדינה, ולכן האחרים כל כך מ-פ-ח-ד-י-ם
  דעה…

 5. נדב פרץ :

  ומה בדיוק הקשר בין אפרים סנה לציפי לבני, למעט זה ששניהם לא חשודים בפלילים (כמו 90% מחברי הכנסת, כדאי להזכיר)?

 6. איתי :

  הסדר קבע (בדרך של שיחות ולא חד צדדי) עם הפלסטינים כיעד אסטרטגי ראשון במעלה. שניהם באים לכך בגישה עניינית (לא ספין) ועם דאגה כנה לביטחון

  מבחינת מצע מדיני-בטחוני הם הרבה יותר קרובים זה לזה מאשר כ"א מהם לברק או מופז

  שניהם לא ימצאו בית פוליטי במרצ – המייצגת שמאל מדיני ציוני, ומצד שני יש לשניהם פוטנציאל להביא בוחרים רבים שמרצ דוחה אותם והשמאל הלא ציוני כלל אינו אופציה עבורם.

 7. בלוגדיבייט :

  הרשומה נתקבלה בבלוגדיבייט…

  I found your entry interesting do I've added a Trackback to it on my weblog :)…

 8. לא רוצה בחירות. רוצה את ציפי לבני. | Yohay Elam :

  […] בעבודה שחורה, אני מכריע לטובת דניאל בלוך, שמציג את ציפי לבני כאלטרנטיבה ראויה, ולא את דעתו של יהונתן קלינגר, המציג את ציפי לבני […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.