חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בלוגר תחת מתקפה

נושאים שיכון ושלטון מקומי ב 1.06.08 6:03

יקי בז'ה, כותב בלוג העוסק בביקורת ציבורית בעיר מודיעין, נתבע לשלם פיצוי ע"ח חצי מיליון ש"ח לחבר במועצת העיר אותו ביקר. סתימת פיות? אתם מוזמנים לקרוא ולהגיב

 

שלום לחבר'ה הכותבים את הבלוג עבודה שחורה,

אני כותב את הבלוג מודיעין-ווטש שעוסק בביקורת על הזירה הציבורית בעיר מודיעין-מכבים-רעות. נבחר ציבור שאני מרבה למתוח עליו ביקורת  בבלוג הוא עו"ד אמנון מרחב, חבר מועצת העיר ומועמד לראשות העיר מודיעין. מרחב ואנשיו חשים שהביקורת שלי מהווה איום משמעותי על סיכוייו האלקטורליים, והדבר גורם לעימות גלוי שאף גלש לכדי איומים על חיי ע"י אנשיו בהפגנה בדצמבר אשתקד.


שלשום קיבלתי מבכיר במטה של אמנון מרחב (יועץ תקשורת שלו בשכר, מר איציק גרפל) מכתב בו הוא תובע שאסיר שני פוסטים מהבלוג שלי ואפצה אותו בסך חצי מיליון ש"ח. מדובר בפוסטים שמתחו ביקורת על הודעה שלו לעיתונות ועל ראיון שלו בעיתונות לרגל הצטרפות שלו למטה מרחב והתמודדותו על מקום ברשימתו של מרחב למועצת העיר.

פרסמתי את מכתב התביעה במלואו בפוסט שפרסמתי אמש בבלוג שלי, ומאז הרוחות גועשות בבלוג המראה שלי בפורטל המקומי GO443

(קישור בתגובה בבלוג).

 

פרשה זו פורסמה היום ע"י דבורית שרגל ב וולווט אנדרגראונד.

אני מבקש את עזרתכם להעלות את הנושא לסדר היום הציבורי  בישראל כעזרה לבלוגר שנמצא תחת מתקפה לדיכוי חופש הביטוי.תודה מקרב לב,

יקי בז'ה

דואל: [email protected]

 

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

12 תגובות

 1. יקי בז'ה :

  תודה על תמיכתכם – אני מעריך זאת.

  אלעד זלומונס, ממייסדי אתר בלוגלי שמארח בלוגים מבוססי וורדפרס אשר מתמודד לא אחת עם סוגיות משפטיות בבלוגים, פרסם אתמול פוסט מצויין בבלוג שלו על תביעת חצי מיליון ש"ח של יועצו של מרחב:
  http://elad.blogli.co.il/archives/661

  אלעד מתייחס בפוסט שלו למונח SLAPP

  A Strategic Lawsuit Against Public Participation ("SLAPP") is litigation intended to intimidate and silence critics or opponents by burdening them with the cost of a legal defense so that they abandon their criticism or opposition.

  בתרגום חופשי לעברית: SLAPP, ראשי תיבות של תביעה אסטרטגית נגד מעורבות ציבורית (תאנ"ה) זו תביעה המיועדת להפחיד, לאיים ולהשתיק מבקרים או יריבים על ידי העמסתם עם עלות הגנה משפטית שתגרום להם לנטוש את הביקורת או ההתנגדות שלהם.

  זה נשמע כמו תיאור מדוייק של התביעה לחצי מיליון ש"ח מיועצו של מרחב.

  דמוקרטיה זהו שלטון העם, והזכות להביע ביקורת על אישי ציבור היא מאושיות הדמוקרטיה. אנחנו לא חיים במצרים שם כולאים בלוגרים שמביעים ביקורת על השלטון, ואיני מוכן לוותר על זכויותי הדמוקרטיות בגלל איומים לרושש אותי ולהתיש אותי בתביעות משפטיות.

  כל אחד הוא אור קטן – וכולנו אור איתן. ביחד נשפיע.

 2. אמציה :

  אתה טועה ומטעה.
  כתבת: "נתבע לשלם פיצוי ע”ח חצי מיליון ש”ח לחבר במועצת העיר אותו ביקר".
  שום חבר מועצה לא תבע את יקי. תבע אותו תביעה פרטית אדם שעובד אצל אחד המועמדים. המועמד לא תבע ולא ביקש כלום. אף אחד גם לא ביקש שיפסיק את ביקורתו או כתיבתו או משהו כמו "סתימת פיות".

  חבל שהכותב כאן נסחף אחר רגשותיו וכתב כותרת שאין קשר בינה לבין המציאות במקרה המדובר.

 3. הגר שקד :

  לדעתי, אמציה, אתה זה שטועה ומטעה.
  שים לב לסעיף הראשון בכתב התביעה, שבו נאמר במפורש כי איציק גרפל לא רק עובד אצל מרחב, אלא גם הודיע ברבים על הצטרפות למטהו של מרחב כחבר התנועה.
  הודעה זו מלמדת שהחל מ-12.2.08 גרפל אינו רק אדם פרטי או שכיר בעיריה, אלא שותף למטה מרחב ופועל לקידום התנועה שהוא חלק ממנה בבחירות המוניציפליות.

  ואם זה לא ציבורי, אז מה כן?

 4. מודיעין-ווטש » ארכיון הבלוג » בואו נלמד מה זה SLAPP :

  […] הבלוג "עבודה שחורה" הוא גם מהבלוגים הפופולריים בישראל, ועוקבים אחריו באדיקות חברי כנסת ועוזרים פרלמנטריים ממפלגת העבודה אשר אמנון מרחב מזוהה עימה ואולי מבקש לקבל את ברכת דרכה למועמדות לראשות העיר. הכותרת של עבודה שחורה: "בלוגר תחת מתקפה". […]

 5. איציק גרפל :

  נעים מאוד, ולעושים במלאכה הידד. הפנו את תשומת ליבי לאתר שלכם, שלצערי לא הכרתי עד כה וצר לי על כך בכנות. אצלנו בביתן 17 לא נותנים כ"כ ריספקט לקולגות מהצד השני, ואני מהראשונים לומר "לא עוד". מאחר שמצאתי פה את שמי מונח לצידי הדרך, אני מרשה לעצמי להביא תגובה שהעברתי לכל אמצעי התקשורת בעולם שפנו אליי בנושא הבלוגר האהוב שלנו במודיעין סיטי יעקב בז'ה.

  במאמר מוסגר אציין שרגע לפני שחופש הדיבור והביטוי קורס אל פי תהום אצלנו במודיעין, אני מביט נפעם בכל המתגייסים לעזרתו של האיש, כאן למשל, ועושים זאת בכיסוי עיניים מוחלט, ובלי עשרת הכרכים הראשונים שחייבים להיות תחת ידם בבואם לקבוע את קביעותיהם העמוקות והמלומדות. העלמה שקד למשל. נער הייתי וגם זקנתי ולתהליך ההזנייה שעובר את התקשורת, גם בתחום האינטרנט, בעיקר שם, יש כנראה יותר בני זוג ממה שחשבתי. מי שנדמה להם כי מותר לפגוע באנשים בתוואי שמחבר בין דיבה ללשון הרע, ואח"כ לרוץ להתבכיין לחבר'ה בכל מיני בלוגים רק בשם חברות באיזו אחווה מגוחכת, חי בלאלה-לנד ואשתו.

  ANYWAY, לעצם סיפורי הבדים של בז'ה: אני מאלה שמאמינים כי טוב שם טוב משמן טוב. כזה אני, שמרן. לטעמי הנכס האמיתי והחשוב ביותר עימו האדם יוצא מהעולם וממשיך הלאה, הוא באמת שמו הטוב, ומתוקף הניסיון שלי להגן אליו גם יצא מכתב לא מורכב מדי לבלוגר המודיעיני בז'ה יעקב להסיר שני פוסטים שכתב ואובחנו כנגועים בהוצאת דיבה.

  חטאי היחיד כתושב מודיעין היה שהתגייסתי להעמיד את שירותיי כחרזן לטובת מועמד פוליטי. במקרה הזה עו"ד אמנון מרחב.

  בשבת, חוץ מפנייה ליתד נאמן, עיתונים ברומנית או אתרי יודאיקה באידיש, ניסה בז'ה למכור לכל עולם התקשורת את תיאוריית הקוזאק הנגזל שהנה הולכים להחריב את ביתו. אולם, אם אכן יתקיים מפגש בינינו בערכאות, זה יקרה משום שבז'ה, מי שעובדות הן עבורו בגדר המלצה בלבד, הביא את זה על עצמו.

  שמורה בידו הזכות להסיר עד יום חמישי שני מאמרים נקודתיים, בהם הכפיש אותי והוציא את דיבתי רעה בשבוע שבו הצטרפתי לאמנון מרחב כאיש תקשורת.

  בז'ה רק כמו בז'ה והרבה מניפולטורים בקנה המידה שלו, לא נותן לעובדות לבלבל אותו ומנסה לשכנע את התקשורת כי למרחב יש יד ורגל בתביעה שלי, טענה שמצוצה כמובן מהאצבע כמו מרבית הדברים שציין ביחס אליי בפוסטים שציינתי, ובמראי מקום אחרים בהם אין דריסת רגל ככל הנראה לחוקי ודיני מדינת ישראל.

  המכתב מעורך דיני, שולל מעדנות תיאוריית קונספירציה נוספת של בז'ה, כאילו תביעתי זו, אם תקרום עור וגידים, הינה פגיעה אנושה לחופש הביטוי שלו. האמת, כמובן הרבה פחות דרמטית: איני מבקש מבז'ה לרגע לחדול מכתיבתו שמאירה את חיי כולנו במודיעין ומעשירה אותנו יותר ממקל אורניום בשיא פריחתו. להיפך, שימשיך ויכתוב ויתבטא ככל שיחפוץ. זו הסיבה העיקרית מדוע אם לא יסיר את הפוסטים הפוגעים ויתנצל בשניים או שלושה עיתונים מקומיים, לא אנקוט בשום מהלך נגדו, אלא רק לאחר הבחירות המוניציפליות. אני עושה זאת כדי שאף אחד חלילה וחס לא ייאמר עליי שאני סוכר בשרירות לב את פיו ולשונו ומונע ממנו לחשוף מידע בעל ערך ציבורי רב.

  אם יבחר בז'ה שלא לרדת בסולמות שנתתי לו, יעמוד הוויכוח בינינו בסוף השנה להכרעת ביהמ"ש מתוקף זכות המוקנית לי כמחזיק תעודת זהות. כמובן שאקבל בהכנעה כל הכרעה שתתקבל מתוך ידיעה שעשיתי הכול להגן על הנכס היחיד שאיתו כפי שאני מדמה, כנראה אצא מהעולם. השם שלי.

 6. יקי בז'ה :

  מר גרפל הצטרף בחודש פברואר כיועץ תקשורת בשכר של עו"ד אמנון מרחב וכמתמודד על מקום ברשימתו למועצת העיר. בבלוג "מודיעין ווטש" הצבעתי על העובדה שגרפל הצטרף למרחב רק לאחר שכשלו מאמציו להצטרף למטה של יריבו העיקרי של מרחב בהתמודדות על ראשות העיר, חיים ביבס.

  כמו כן הצבעתי על הבעייתיות בכך שבמקביל למו"מ שגרפל ניהל עם מרחב הוא כיהן כעורך חדשות באתר GO443 בו הוא ניסה להפעיל את השפעתו בעריכת כתבות באופן שהיטיב עם מרחב, מבלי שהוא עושה גילוי נאות באתר החדשות על מגעיו עם מרחב.

  מר גרפל מאוד לא אהב את הביקורת הזו – אך הוא יכול להאשים בהתנהגותו רק את עצמו.

  מי שיקרא את הפרסומים בבלוג יראה שמר גרפל אינו חולק על העובדות לעיל. הוא פשוט מכנה את המו"מ עם מרחב כ"רפרופים עדינים". תודו שהוא בחור יצירתי.

  התביעה של יועצו של מרחב היא לדעתי תביעת SLAPP קלאסית. הטענה כי לעו"ד מרחב אין כל קשר לתביעה זו היא מגוחכת – מר גרפל הוא יועץ תקשורת בשכר ובכיר במטה מרחב – וכל מעשיו והתנהלותו התקשורתית של יועץ תקשורת מכוונת לקדם את מועמדו.

  לא יעלה על הדעת כי הגשת מכתב איום בתביעה עם דרישה לתשלום של חצי מיליון ₪ ממבקר חריף של עו"ד מרחב נעשתה שלא על דעתו של עו"ד אמנון מרחב – ולו אכן היה זה כך הדרך פתוחה בפני מרחב להרחיק את מר גרפל לאלתר מהמטה שלו ולנתק כל קשר עימו כדי להסיר מעליו כל אחריות למעשיו של יועץ התקשורת שלו.

  למיטב ידיעתי, עד רגע זה מרחב לא עשה זאת.

 7. הגר שקד :

  שלום איציק,

  ראשית, אני שמחה שהגבת. תגובה כזו חשובה לדיון ומאתגרת בהרבה מהגשת תביעה שנועדה להשתיק את השיח.

  באשר לשמך הטוב – זהו לדעתי מהות העניין והדיון. האם יקי פגע בשמך כאדם פרטי, או ביקר את עבודתך ופועולך הציבורי?

  אתה טוען שכל חטאך הוא שהתגייסת לעזרתו של מרחב. אך לצורך העניין עבודתו של החרזן או ליצן הארמון גם היא פעילות ציבורית, ובהחלט לגיטימי לבקרה.

  אני מזמינה אותך לקרוא את הדברים שכתב עו"ד יהונתן קלינגר על תביעות דיבה וסתימת פיות: http://www.2jk.org/praxis/?p=1254

 8. איציק גרפל :

  להגר שלום: שמחתי להתארח לרגע אצלכם. את שאר הדיון ברשותך אנהל מול ידידי היקר יעקב דקה ורבע אחרי הבחירות בעירנו המושלגת. מישהו מאיתנו בטח כבר יעדכן אתכם 'מה נגמר'.

  לשאלתך אגב, בז'ה לא יכול היה לבקר את "פעילותי הציבורית" ועבודתי אצל מרחב כי היא טרם החלה בשעה בה ערך לשמי הטוב לינץ' בפוסטים שטורדים את מנוחתי. הוא תקף אותי בפשטות על המעבר מהמחנה בו הוא תומך, למחנה אותו נשבע לסכל עוד מלפני שנתיים ושלוש. בז'ה ביסס את הפוסטים הנ"ל על עשרות הנחות יסוד הזויות ותיאוריות מצוצות מהאצבע שבינן למציאות מפרידים יקומים שלמים.

  בערכאות יצטט עורך דיני טענה טענה, אקסיומה אקסיומה, ויבקש מבז'ה לדעת האם "אמת דיבר" והאם הדברים שציין מבוססים על עבודת איסוף נתונים או תחקיר שערך האיש. חוששתני עורכת יקרה, שפה יש לנישום סדרה מזעזעת של בעיות בהבאת אסמכתאות (שלו ולא של אחרים) התומכות בהבלים הרבים שהפוסטים שזורים בהם. אנפץ אותם אחדג אחד מול עיניו המשתאות.

  אז על מה את מדברת העלמה שקד, ולמה לתת לאיש הזה במה בלי לבדוק עם איזו שקית מקקים הוא מסתובב ברחבי הבלוגספירה? לא רציני הגר, לא רציני. ככה בחיים לא תגיעו לשלטון…

 9. הגר שקד :

  איציק –
  אתה מוזמן להמשיך להתארח אצלנו ולהגיב גם בנושאים נוספים.

  אם נכונה טענתך ויקי תומך אכן במחנה היריב, מדוע לא תפתחו בלוג מטעמכם ובו תעלו את השגיכם? האין זו דרך ראויה ודמוקרטית יותר?

  חשוב לי לציין, איציק, שהטענה שאנו מעלים אין מטרתה לפגוע בך אישית, אלא להעלות לדיון את ריבוי האיומים בתביעות דיבה מצד גורמים ציבוריים ופוליטיים כשיטה לסתימת פיות והשיח.

  אם תבחר לצדד בשיח פתוח וגלוי, ולתעלה בכתב את הצד והאמת שלך בסיפור, אני מבטיחה לפרסם זאת.

 10. בלוגרים מאויימים בפרברים :

  […] לפרשה יש בעבודה שחורה, אצל לרמן, ואף בקפטן […]

 11. מודיעין-ווטש » ארכיון הבלוג » השפעת בלוגים לעומת עיתונות אינטרנט ממוסדת :

  […] "עבודה שחורה", "עוד בלוג תל-אביבי" ויוחאי עילם יחדו לפרשיית התביעה […]

 12. האתיקה העיתונאית של עורך גל-גפן | מודיעין-ווטש :

  […] למרות כל הרעש, הצילצולים והצהרותיו הנמלצות של גרפל). גרפל טען אז כי: “אני מאלה שמאמינים כי טוב שם טוב משמן טוב. כזה אני, […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.