חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אגודת רנה קסין – כספי המורים נגזלים, ארגון המורים שותק

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות, חינוך ותרבות ב 8.03.11 5:50

בירושלים זו תופעה נפוצה – החינוך הממלכתי מופקד בידי עמותות המעסיקות את המורים. מצב זה מייצר פתח מסוכן לגזילת כספי הפנסיה של העובדים, כפי שמדגים המקרה של אגודת רנה קסין

מאת: לילי בן עמי, מורה בתיכון ע"ש זיו ומרקס בבית הכרם

עיריית ירושלים איננה מעוניינת לקחת אחריות על החינוך בעיר ועל כן מפקירה אותו בידיהם של כל מיני גופי מתווכים – שהם הם יעסיקו את המורות קשות היום ויטרחו בטאטוא של כל קריאותיהן להעסקה הוגנת. הרי העסקה פוגענית, הכרוכה בעברות פליליות, זה לא מעניינם של ראש העיר, ראש מנח"י (מנהל חינוך ירושלים) או מבקרת עיריית ירושלים. הרי לעירייה יש עניינים חשובים הרבה יותר שאותם צריך לטאטא, כגון תחזוקת גשר המיתרים, המסילה העקומה של הרכבת הקלה והגמגומים בתקשורת על פרשת הולי-לנד. בהמשך לאותה מגמה אופיינית ישראלית, גם ארגון המורים נרדם בשמירה לפני מספר שנים. מדי פעם הוא מתעורר לקול הצרחות של המורות, משחרר איזו נביחה "אתן צודקות! המורות מקופחות!" וחוזר לנחור.

אני מורה המלמדת בתיכון זיו ומרקס בירושלים ומועסקת ע"י אגודת רנה קסין. אני בעלת תואר שני בהצטיינות, תעודות הוראה ורשיון הוראה. אף על פי כן, אינני זכאית לאותם תנאי העסקה כמו הקולגה שלי המועסקת ע"י משרד החינוך. מדי שנה מנהלת ביה"ס נאלצת להדוף פניותיהן של עשרות מורות המתחננות לעבור להיות מועסקות ע"י משרד החינוך בתשובות: "זה בלתי אפשרי" "אין תקנים". מכאן שכדי להיות מועסקת ללא הפרת זכויות, עלי לעזוב את מקום עבודתי ולעבור ללמד בבה"ס יסודי למשל  – שם כל המורות עובדות משרד החינוך. לפני כשלוש שנים גמרתי בליבי שאני מסרבת לנטוש את הספינה טובעת ופתחתי במאבק מתיש, ששיאו בפגישות בלשכת ראש העיר ושר החינוך וחשיפות תקשורתיות מכובדות, אך לצערי עדין ללא תוצאות אמיתיות.

בישראל, כל המורות בבתה"ס היסודיים וחטה"ב (והגננות) הן עובדות של משרד החינוך. לעומת זאת, מורות התיכונים מועסקות ע"י עיריות ובעלויות (כגון רשת עמל או אורט). לפני למעלה משני עשורים,  העיריות מצאו שיטה ריווחית יותר להעסקת המורות – הפרטת החינוך. בדומה לשיטת ההעסקה "הכדאית" של הגופים המשתמשים בשירותיהן של חברות כוח אדם. בכל העיריות בארץ קיימים כיום גופים מתווכים למיניהם המעסיקים מורות מן המניין בתיכונים. אם זה יובל חינוך, על"ה, רשת עתיד ועוד. הגוף המתווך הגדול ביותר בארץ להעסקת מורות/ים הוא אגודת "רנה קסין", תחתיה מועסקות/ים שלושת אלפים מורות/ים ועובדות/ים.

אגודת רנה קסין נמצאת בחובות קבועים של מליוני שקלים. השיטה היעילה שפותחה לפני כ11 שנים לכיסוי החובות היא הלנה קבועה של כספי המורות/ים והעובדות/ים לפנסיה, לקרן ההשתלמות ולקופת הגמל. דהיינו מדי חודש, גם "חלק העובד" וגם "חלק המעביד" (המופרש מהמשכורת באופן ישיר) מנוכים מהמשכורת אך אינם מועברים ליעדם. מדי חודש תלוש השכר  שלנו מספר שוב את השקר לפיו הסכומים האלו והאלו הופרשו לקרנות במועדם. עם זאת, הדיווחים של הקרנות מעידים כי הקופה שלנו ריקה. בפועל אני וחברותיי לחדר המורות מעניקות הלוואה מדי חודש למעסיק (אגודת רנה קסין) לכיסוי חובות.

במקום להעביר לקרנות את ההפרשות מדי חודש (בהתאם לניכויין מהמשכורת), הן מועברות בערך פעמיים בשנה וגם זה ללא שקיפות ובכאוס (תלוש השכר מתאפיין בחוסר בהירות שאינה בתום לב ואילו הדיווחים של קרנות הפנסיה קשים לפיצוח לאור חוסר העיקביות במועדי ההפרשות ובסכומי ההפרשות). לילה אחד החלטתי לעשות סדר ולבדוק את כל הסכומים ומועדי ההפרשות של שלוש שנות עבודתי האחרונות. עבודת נמלים זו שארכה למעלה מ24 שעות על קובץ אקסל במחשב וערימות ניירות ודוחות גילתה לי כי חסרים לי למעלה מ20,000 ₪ בקרנות בסה"כ.

יש לציין כי על פי חוק, עיכוב של למעלה מ-21 יום בהפקדת הכספים לקרנות הינו עבירה פלילית שהעונש עליה עד מליון שקל קנס מינהלי או שנתיים מאסר בפועל (חוק הגנת השכר, תשי"ח 1958 סעיף 19 א וסעיף 26).

אין צורך להכביר במילים בדבר הלחצים הנפשיים בהם נתונות מורות רבות החוששות לעתידן ולפרנסתן בבוא העת. בידיים רועדות הן פותחות את המכתב שהמגיע בדואר רשום מקרן הפנסיה וכותרתו "פגיעה בזכויותייך הסוציאליות" עקב אי-רציפות בהפרשת הכספים לקרן. אני מכירה באופן אישי מורות שמצב זה השפיע לא רק על מצבן הכלכלי והנפשי, אלא אף על בריאותן הפיזית.

מלבד ההפרשות לקרנות, ההעסקה דרך רנה קסין כרוכה בחוליים נוספים, כגון: הלנת השכר עצמו, העסקה על חשבון שעות תל"נ (תכנית לימודים נוספת) במקום על שעות תקניות, עיכוב בפתיחת קרן ההשתלמות באופן המביא לפגיעה ובעיכוב היציאה לשנת השבתון, פיטורין מדי סוף שנה במהלך שלוש השנים הראשונות לעבודה והמנעות מהשבת תשלומים ופיצויים שנקבעו  בהסכמים קיבוציים.

על כל העבירות הפליליות הנ"ל נוספת העובדה שעל-פי חוזר מנכ"ל, מורות המלמדות מקצועות ליבה ובעלות תעודת הוראה חייבות להיות מועסקות על-ידי משרד החינוך או על-ידי עירייה או על-ידי בעלות (הכוונה לדוגמא לרשת "אורט" או "עמל"). דהיינו, העסקה דרך גוף דוגמת "רנה קסין" היא בניגוד לחוק.

אם כך, היכן ועד העובדים שלנו בכל הסיפור הזה? היכן אותו גוף האמור לשמור על זכויותינו? אותו גוף אליו אני מעבירה מדי שנה 600 ₪ דמי חברה? סכום זה נוסף על הסכום השנתי של 300 ₪ אותם אני משלמת לועד המורים של בה"ס. דהיינו מדי שנה אני משלמת סכום של 900 ₪ (כרבע מהמשכורת של מורה ממוצעת) כדי שיגנו על הזכויות הסוציאליות שלי ועל תנאי ההעסקה.

באיזה עוד סקטור היו שותקים נוכח מצב אבסורדי זה שבו אפילו זכויותיי ע"פ חוק אינן נאכפות?

איזה עוד סקטור היה שותק כאשר המעסיק הממשלתי, כשיטה, היה ממשיך לשלוח את העובדים לעבוד אבל לא מעביר משכורות מכיוון שאין רישיון בטיחות למבנה? איזה עוד סקטור היה מקבל את העובדה שאמהות-עובדות אינן שוות זכויות לאמהות עובדות אחרות אליבא דמשרד התמ"ת המסבסד מעונות-יום לכל אישה עובדת?

הנחייה למורות:

איך תדעי האם ההפרשות שלך לקרנות הפנסיה וההשתלמות בהלנה? עיון בדו"חות הרבעוניים והשנתיים של קרן הפנסיה "מבטחים בחדשה" אינם מספיקים שכן התאריך המצוין שם אינו תאריך ההפקדה אלא תאריך ערך הכסף. לדוגמא, יכול להיות כתוב בטבלה שכסף הופרש בתאריך מסוים כאשר בפועל הוא הופקד בתאריך מאוחר יותר. מנגד, הדו"חות של קרן ההשתלמות נהירים יותר.

כדי לברר את מצבך האישי עליך להתקשר גם לקרן הפנסיה וגם לקרן ההשתלמות ולשאול את השאלות הבאות: מתי היתה ההפקדה האחרונה שלי לחשבון על-ידי המעסיק ובעבור איזה חודש? אם נאמר לך שלא הופקדו כספים בעבור המשכורת האחרונה אז יש לשאול: "האם זכויותיי הסוציאליות נפגעו בדרך כלשהי מההלנה?"

מספרי הטלפון: מבטחים החדשה  1700700064  ללחוץ 1. שימי לב שאת המידע את צריכה לקבל מפקיד/ה בטלפון, ולא במענה האוטומטי.

קרן ההשתלמות למורים בבה"ס העל יסודיים 035155604  ללחוץ 1.

לפניה ללילי – [email protected]

כתבה של דפנה ליאל בערוץ 2

כתבה של יאנה פבזנר בידיעות אחרונות

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

35 תגובות

 1. אהרן לוינשטיין :

  גברת לילי הנכבדה

  המקרה שלך הוא קלאסי לפעילות משפטית כנגד המעורבים בעושק

  אני מציע לך לפנות לארגון כל לעובדים ולהתעייץ איתם על דרכי פעולה אפקטיביות באופן נמרץ

  בטוחני שלאחר כתיבת מכתבי אזהרה על ידי עורך דין יוסדר הענין לשביעות רצונך

  במדינת ישראל שנת 2011 הדרך היחידה לאכוף את זכיותיך הוא באמצעים משפטיים נמרצים

  בהצלחה

 2. מיכאל לינדנבאום :

  איפוא ארגון המורים?

  כספי מורים נגזלים,ואין כל גיבוי מארגון המורים האמור להגן על זכויות המורים.
  לצערי,אין כל הגנה משפטית על זכויות קולקטיביות ,אם אין איגוד מקצועי שדוחף העניין.
  כמו עובדי הקבלן המשלמים מס ארגון ללהסתדרות עושקת כך גם המורים ברנה קאסן המשלמים "דמי חבר" ,כנראה כדי לרפד את החיים הטובים של איזה עסקן מושחת.

 3. התנערות הנבחרים מאחריות - סכנה לדמוקרטיה. :

  למה אנחנו מצביעים לכנסת שממנה את הממשלה כולל שר החינוך? למה אנחנו מצביעים לעיריה? למה אנחנו מצביעים לבעלי תפקידים באיגוד המקצועי?

  כדי שאלה יתנערו מאחריותם ויעבירו אותה לגופי קש?

  לילי מציינת בפוסט שלה את הדאגה המוצדקת ביותר לזכויותיה ולכבודה כעובדת, אבל מעבר לכך צריכה להדאיג אותנו העובדה שגם זכויותינו הדמוקרטיות נפגעות.

  אנחנו חוזרים ומצביעים עבור אנשים שבהזדמנות ראשונה מתנערים מהאחריות שמסרנו לידיהם, תמורת שכר מכובד ביותר.

 4. ובאופן מעשי - :

  מכיוון שמדובר בעבירה על החוק – מדוע נציג ארגון המורים אינו פונה לתמ"ת שאחראי על ביצוע החוק ואינו יושב להם על הזנב כדי שיתבעו את עמותת רנה קסין? האם זה תפקי המורים לפעול בנפרד?

  מיהו מזכיר ארגון המורים בירושלים? מי מינה אותו? האם הוא ממלא את התפקיד שלו כהלכה?

  חן – מיבשים את החולים.

 5. מיכאל לינדנבאום :

  מחכים למשיח?

  מדהים עד כמה אנשים בוגרים מתנהגים כילדים שסומכים על "ההורים".
  הם סומכים על נבחריהם בכנסת,באיגודים המקצועיים,על בעלי תפקידים בכל הארגונים הרלבנטים לחיינו.

  השלטון משחית.
  שלטון מוחלט משחית באופן מוחלט.

 6. למיכאל :

  מה אתה רוצה? אנחנו חיים במדינת משטרה. ה"דמוקרטיה היחידה במזרח התיכון", היתה נדרשת לשנות חלק גדול מהחוקים שלה לו היתה עומדת על הפרק הצטרפות שלה לאיחוד האירופי.
  ממש חוכמה גדולה להיות ה"דמוקרטיה היחידה במזרח התיכון".

  וכמו שאמרת בעצמך – כאשר בודדים נדרשים להגן על עצמם באופן אישי כוחם נחלש.

  כל הכבוד ללילי ולחברותיה שהתארגנו כדי לא לשתוק. ואנחנו צריכים לעזור להם בזה.

  חן – מיבשים את החולים.

 7. חן :

  תשביתו את השרות, אחרת לא יילך

  התארגנו בכוח לעובדים והשביתו את השרות. אחרת לא יילך.

 8. מורה המועסקת ע"י אגודת רנה קסין :

  שמות - מזכיר הסניף וחברת ההנהלה בארגון המורים

  מזכיר הסניף של ארגון המורים בירושלים האחראי הוא גבי עטיה. יותר מכך, חברת ההנהלה של ארגון המורים (בשכר) האחראית על הזכויות הפרופסיונליות היא נורית ולנסי ומשרדה נמצא במקום לא אחר מאשר בה"ס רנה קסין בירושלים, ממש ליד משרדי אגודת רנה קסין המעסיקים בצורה פוגענית. גם היא עצמה מעלימה עין, על אף שזוהי אחריותה הישירה לדאוג לנושא.
  הם מודעים לנושא ומלבד לשנן את המנטרה "תרגעו, אתם לא נפגעים מההלנה", הם לא עושים כלום מזה שנים.

 9. חן - מיבשים את החולים :

  עם כל הכבוד לכוח לעובדים, אני לא החן מתגובה 7.

 10. איתי :

  אני מזדהה מאוד עם המורים, ויש לי אהדה רבה לכוח לעובדים, אבל אני ממש לא מצטרף להמלצות שהמורים יפנו לכוח לעובדים, כמו שלא המלצתי כך למורים חברי הסתדרות המורים שנפגעו מאופק חדש.

  זה מספיק גרוע שיש שני ארגוני מורים, מצב בו המורים מאוגדים בשלושה ארגונים הוא עוד יותר גרוע.

  במקרה של עובדי תוכנית קרב הבחירה בכוח לעובדים היא הכרח, כי שני הארגונים הוותיקים אינם כתובת רלוונטית. פה המורים הם חברי ארגון, והארגון הוא זה שצריך לדאוג להם. אם זה לא נעשה צריך להפעיל לחץ ציבורי, בדיוק כמו במקרה האופק.

 11. מיכאל לינדנבאום :

  תמהני,
  האם מורי תוכנית קרב אינם מורים? האם איגוד מקצועי של מורים לא מחוייב בסולידריות למורים?

 12. איתי :

  בעניין קרב – השאלה אם נעשתה פנייה לארגוני המורים או לא ואם כן מה היתה התשובה.

  יכול להיות שמי שרקח את הקומבינה ששמה תוכנית קרב דאג לכך שלארגוני המורים לא יהיה מנדט חוקי לאגד את העובדים בתוכנית (למשל כי הם מוגדרים כמדריכים ולא כמורים).

  יכול להיות שלארגוני המורים יש אינטרס פוליטי לשמור את מורי קרב לא מאוגדים ונטולי זכויות, על מנת לנסות לייבש את התוכנית.

  התופעה של מורים שההסכמים הקיבוציים אינם חלים עליהם קיימת לא רק בתוכנית קרב אלא גם במקומות אחרים והיא הולכת ומתרחבת.

 13. מיכאל לינדנבאום :

  אסון-איגוד מקצועי שלא מגן על עובדי קבלן

  העובדה שארגוני המורים אדישים למורים עובדי קבלן,תביא להתייתרותם ולניוונם של הארגונים.

  אותו כנ"ל ,אבל חמור יותר קורה עם ההסתדרות הכללית שעושה כסף מגניבת דמי ארגון מעובדי קבלן.

 14. איתי :

  צודק 1000%

 15. שמוליק. א :

  מערכת החינוך אינה פולטיקה

  בהמשך לשיחותינו בהן אמרת כי פנייך לפולטיקה וכפי שאת מזמינה אותנו להרצאה פוליטית עם ח"כ יחימוביץ אנו מבקשים ממך בכל לשון של בקשה אנא שמרי על הקו החוצץ בין הפולטיקה לבין מערכת החינוך היקרה עליה אנו מופקדים.

 16. מיכאל לינדנבאום :

  סליחה המגיב שמואליק,
  האם מערכת החינוך היא לא תוצר של הפוליטיקה?
  גם המים שאנו שותים זה פוליטיקה.

 17. לשמוליק חן - מיבשים את החולים :

  דבר אל הקיר תגובה 3

  "למה אנחנו מצביעים לכנסת שממנה את הממשלה כולל שר החינוך? למה אנחנו מצביעים לעיריה? למה אנחנו מצביעים לבעלי תפקידים באיגוד המקצועי?

  כדי שאלה יתנערו מאחריותם ויעבירו אותה לגופי קש?

  לילי מציינת בפוסט שלה את הדאגה המוצדקת ביותר לזכויותיה ולכבודה כעובדת, אבל מעבר לכך צריכה להדאיג אותנו העובדה שגם זכויותינו הדמוקרטיות נפגעות.

  אנחנו חוזרים ומצביעים עבור אנשים שבהזדמנות ראשונה מתנערים מהאחריות שמסרנו לידיהם, תמורת שכר מכובד ביותר."

  לשמוליק, אתה לא מורה לאזרחות במקרה?

 18. איציק יאפ :

  חן, אם אל הממשלה והכנסת נבחרו אנשים, סיעות ורעיונות המאמינים כחוק עליון במינימום אחריות ממשלתית על חיי האזרחים (זו בערך ההגדרה של ניאו ליברליות), אז ככה הם מתנהגים.

  מסתבר שזו דמוקרטיה למופת (בלי ציניות).

 19. ד"ר יעקב טפלר :

  ומה אומרת על זה דליה בלומנפלד?

  הסנגורית הבלתי נלאית של רן ארז?
  הייתכן שאביר האיגודים המקצועיים, מגן המורים, חלוץ הרפורמות המיטיבות (שהבטיח ש"עוז לתמורה" תיחתם עד סוף פברואר…), הייתכן שרן ארז כשל, דליה? הייתכן מאלפי מורות, רעיות, אמהות (חלקן חד-הוריות ומפרנסות יחידות) נשדדות ככה לאור היום ואת נעלמת ונאלמת?

 20. שמוליק. א :

  למיכאל לינדנבאום

  חד וחלק מערכת החינוך אינה פוליטיקה ואם בכוונתך או בכוונת לילי להוביל לכיוון פוליטיקה אנא אמור זאת בראש גלוי ולא להסתתר אחרי תחפושת של מושיע.
  ע"י חשיפת הכוונות האמיתיות תוכל לדעת עד כמה תמיכה יש לך.
  אין צורך ואל לה ללילי לפנות בכתבתה ולבקש תגובות …..

 21. נו באמת, קצת כבוד למי שנאבקים בשם כולנו. :

  1. לטפלר – שים לב בבקשה מי ערך את הפוסט הזה. ומעבר לזה, כל מידע שדליה תרצה להוסיף היא תוסיף. למרות שלא היתה מועמדת היא עושה יותר ממה שכמה נבחרים לא בדיוק נוהגים לעשות. ככה שלפני שאתה מתפרץ לדלתות פתוחות בציניות (שלא מועילה לאנשים שמעמידים עצמם לבחירה, ולכן אני יכולה להרשות אותה לעצמי :-)) כדאי לשים לב לשלום האף והמצח. (ראה גם 4)

  2. כפי שמוכח בעליל מהקישורים המצופים לכתבה, מדובר בעוולה שגבאי בעצמו אינו מכחיש את קיומה. אז כל הנסיונות לדחוף את הדיון למסלולים עוקפים, מעידים על בעליהם, שמה, גם זה כנראה בסדר.

  3. דמוקרטיה זה לא רק רוב קוניקטורי. בשיטות דמוקרטיות כאלה נבחרו הרבה עריצים.
  ברצינות, או שיש מחויבות או שיש התנערות.

  4. ושוב לטפלר, בעיית ההעסקה דרך עמותות היא קריטית. (ראה מאבק העו"סים). אם מישהו חשב שרן ארז לא נותן לכך מספיק משקל, היתה לו הזדמנות להרים את הנושא לראש התורן במהלך הבחירות האחרונות. היתה לו אפשרות להכריז בראש כל חוצות על כוונותיו לטפל בבעייה הזו כעניין ראשוני ודחוף ביותר.
  חיפשנו חיפשנו ואולי מצאנו איזה סעיף זניח על כך. אולי. (תוך כדי חיפוש נואש אחרי המלוכה, מצאנו הפלא ופלא דמות מרכזית בוועדת דברת שחתמה על עצומת אנשי רוח למען מי שנשבע בשם האנטי דברת).

  5. כן זו הזדמנות יוצאת מן הכלל לכל הממורמרים לצאת עכשיו ולקרוא לרן ארז "עו"סים עוז לתמורה", אבל אף אחד מכם לא מרים את הכפפה. ראה למשל להלן
  http://www.blacklabor.org/?p=28295

  חן – מיבשים את החולים

 22. דליה :

  תגובה לטפלר
  שאלת טפלר מה אני אומרת על כך. ובכן, אני אומרת שזה לא בסדר. איגוד מקצועי צריך להגן על העובדים שלו. הוא יוכל להגן על המורים שלו, אם יהיה חזק ולא חלש. איגוד חזק יכול להשתמש בכוחו כדי להגן על כל חבר וחבר באיגוד. מאז הבחירות, ארגון המורים התחזק וגדל. כיום הוא מונה כ-50000 חברים. הציפייה שלי ממנו היא להגן על כל חבר וחבר בעבודתו ובזכויותיו.
  כחברת מערכת שדאגה להביא לפרסום את הכתבה הזאת, אני גם מנסה להשיג את תגובת הארגון לתופעה. עדיין לא קיבלתי מענה. בכל אופן, לפי מה שביררתי, וכבר הודעתי טלפונית ללילי, כותבת הכתבה, פנייה אל הממונה על האכיפה במשרד התמ"ת יכולה לפתור את הבעיה. הממונה על האכיפה יחקור וידאג לתיקון המעוות. העברתי את שם הממונה ואת הטלפון שלו ללילי. כל מה שעליה לעשות זה לפנות אליו ולהפנות אליו את כל המורים ששכרם הולן.
  על ארגון המורים להגן על זכויות העובדים של חבריו. עליו לפעול לשם כך ביוזמתו. אם אינו עושה זאת, חבריו צריכים ללחוץ עליו, ולדאוג שיבצע את תפקידו.
  אני מבינה שהארגון התערב בנושא, ואפילו כתב ללילי מכתב. אך עצם העובדה שהלנת השכר חוזרת על עצמה, ולא נמנעה התופעה של הלנת ההפרשות לקרן הפנסיה למשל, מלמדת שיש להמשיך להיאבק כדי שההפרשה לקרן הפנסיה תתבצע מדי חודש בחודשו, ולא פעם בחצי שנה. כך גם לגבי כל הזכויות המולנות.

 23. ד"ר יעקב טפלר :

  תגובה לדליה

  הנהלת ארגון המורים, שידעה לתת לך "אינפורמציה" במהירות שיא נגד הדיימונים החתרנים שנקראו "רוח חדשה" – שהעזו להחציף פנים ולהתמודד נגד גאון האיגודים המקצועיים (שסכום הישגיו ב-15 שנות שלטונו הוא אפס מאופס) – אותה הנהלה תמשיך לתת לך לחכות לתגובתה. ואם היא תבוא, התגובה, היא תהיה חלבית ונרפסת בדיוק כמו התגובה שקיבלה הלוחמת האמיצה והראוייה להערצה, לילי בן עמי.
  בשעתו כתבתי, דליה, שיבוא היום שבו תביני על מי הגנת בחירוף נפש. ייתכן שהיום הזה מתקרב והולך.

 24. ד"ר יעקב טפלר :

  ל-חן (21)

  לילי בן עמי, כותבת הכתבה, הייתה חברה בקבוצת הפעילים המרכזית של רוח חדשה. כך שתנוח דעתך. הנושא הכאוב הזה התנוסס בראשי כל התרנים שלנו. אחרת לילי לא הייתה איתנו.
  אבל מה שמעניין אותך זה להוציא שוב שלדים וירטואליים של קונספירציה שרן ארז הצליח יפה לשטוף בהם כמה מוחות. אז נו, טוב. עוד פעם דברת, ועוד פעם הפרוטוקולים של זקני ציון, ועוד פעם חיילי צה"ל שותים דם של ילדים פלשתינים… כנראה שאין מה לעשות נגד זה. הרי כל שלטונו של רן ארז מתבסס על אותם פתאים ששותים בשקיקה את הגיגיו (וגם את עוז תמורותיו).

 25. נושא הכתבה הוא העיקר. :

  1 . הנושא של הפוסט – הוא הנושא כאן. מי שמנסים להכניס נימות אישיות, כנראה שהנושא עצמו פחות חשוב להם. ואתה צודק, אין צורך להוסיף בנידון, הסגנון הזה כבר הרס מספיק.

  2. עדין לא ברור לי, בהקשר של נושא הפוסט, איך זה לא יוצאת בעיתוי הנוכחי קבוצה גדולה מספיק של מורים, כדי להרחיב לתחום הארגוני של ההוראה את דרישת העו"סים בעניין המועסקים בעמותות.
  אם לא עכשיו – אימתי?

  אם זה לא בא מרן ארז, הייתי חושבת לאור הצהרתך "הנושא הכאוב הזה התנוסס בראשי כל התרנים שלנו" שיש תנועה אותנטית של מורים שלא תרצה לפספס הזדמנות ותפעל למנף את השיח הציבורי בנושא.

  3. תבורך לילי על פעולתה החשובה אבל זו פעולה במעגל המיקרו, ובימים אלה ממש מתבקשת הרחבתה לתחום המקרו. הרחבה כזו גם תגביר את התהודה של המקרה הספציפי של עמותת קסין.

  טוב, אבל מה אני מבינה בניצול הזדמנויות פוליטיות? אני לא יועצת תקשורת 🙂

  חן מיבשים את החולים.

 26. דליה פונה לרן ארז :

  http://www.blacklabor.org/?p=28523

  חן – מיבשים את החולים

 27. יש לציין כי על פי חוק, :

  מתוך המאמר:
  "יש לציין כי על פי חוק, עיכוב של למעלה מ-21 יום בהפקדת הכספים לקרנות הינו עבירה פלילית שהעונש עליה עד מליון שקל קנס מינהלי או שנתיים מאסר בפועל (חוק הגנת השכר, תשי"ח 1958 סעיף 19 א וסעיף 26)".

  לא יכולתי שלא לשים לב למספר 21 . מסתבר שהמחוקק הישראלי אוהב מאוד את המספר הזה.

  כמו כן נודע לי שהמעסיקים מגיעים לכל מיני הסדרים עם הקרנות כדי לאפשר להם ארכה נוחה יותר להעברת הכספים.
  התוצאה, כפי שמתארת לילי:
  "במקום להעביר לקרנות את ההפרשות מדי חודש (בהתאם לניכויין מהמשכורת), הן מועברות בערך פעמיים בשנה וגם זה ללא שקיפות ובכאוס (תלוש השכר מתאפיין בחוסר בהירות שאינה בתום לב ואילו הדיווחים של קרנות הפנסיה קשים לפיצוח לאור חוסר העיקביות במועדי ההפרשות ובסכומי ההפרשות)".

  מעניין מה קורה כשזה להיפך, כאשר הפרט, האזרח הקטן אינו עומד בקצובת 21 היום, מה אז?

  מעניין, מעניין מאוד.

  חן – מיבשים את החולים.

 28. אורה בל :

  מורה וותיקה ברנה קסין

  אני מורה מעל 12 שנים ברנה קסין. מעולם לא ניתקלתי באי תשלום לקרן השתלמות או לפנסיה. בדקתי, וכל הסכומים הופרשו כהלכה. כמו כן, תמיד ניתן לגשת להנהלה ולקבל הסבר לגבי מרכיבי השכר וההפרשות השונות. לכן הייתי ממליצה לגב' לילי לגשת לראש אגודת רנה קסין, שדלתו פתוחה תמיד.
  כמו כן, לא פוטרתי מדי שנה בשלושת השנים הראשונות להעסקתי, כפי שהוצג בכתבה. נהפוך הוא, תמיד הודיעו לי לפני סוף השנה את תנאי העסקתי בשנה הבאה ושאלו אותי לגבי העדפות שלי לגבי היום החופשי והכיתות בהן ארצה ללמד.

 29. משהו רקוב בממלכת ויולט :

  אם רק יתחילו לחפור

  ארגון המורים לא עושה כלום כי רן ארז מנהל אותו כמו דיקטטורה וכולם פוחדים על התחת שלהם.
  המורים מספיק מטומטמים כדי להמשיך לבחור ברן ארז שמנצל את דמי החבר שלהם כדי לנהל מסע הפחדות באמצעות עו"ד יקרים נגד כל מי שמעיז להרים מולו את הראש.
  מערכת הבחירות האחרונה לארגון היתה שערוריה, רצופה בזיופים.
  נורית ולנסי עבדה שנים אצל יחזקאל גבאי ואם מישהו יחפור עמוק בדוחות של אגודת רנה קסין יקרה אחד מה – 2:
  או שהבדיקה תיקח לו 2 דקות כי פשוט לא רשמו שם כלום והברדק חוגג או שיקח לו הרבה מאוד זמן לתעד את כל המחדלים.
  לאן הלך כל הכסף של האגודה ולמה החזירו את מנהל הכספים שיצא לפנסיה לעבודה? כנראה שלמישהו היה הרבה מה להסתיר, בטח סטיפות של כסף באיזה כספת בשוויץ או בית נופש בקריביים.
  הבעיה היא שהמורים מטומטמים, שותים תה בחדר מורים ולא עושים שום דבר אמיתי שיעזור להם כמו להתאגד באיגוד חליפי שישמור עליהם באמת. רן ארז לא יעזור לכם.

 30. מערכת עבודה שחורה :

  אם יש לך מידע מוצק המחשיד אנשים בשחיתות אפשר להפנות אותו אלינו – לפרסום או להעברה לידי עיתונאים שאנו נמצאים איתם בקשר.

  סתם להשמיץ אישית ולרמוז רמיזות זה לא לעניין.

 31. דוד גולנזר :

  הבעיה אינה התנהלות האגודה. הם עושים מה שהם יכולים כדי להחזיק את הראש מעל למים, ואם על הדרך עפים כמה שביבים ופוגעים בנו ההנחה של קובעי המדיניות היא ממילא כי נשתוק.

  הבעיה היא שהעיריה משתמשת בעמותה ככיסוי לאי תשלום, למדיניות של הפרטה, לשמחקים בזכויות של אנשים. ומילא היה מדובר בבי"ס אחד, העמותה הפכה מזמן לצינור עירוני להעברת כסף, מבלי לשאת באחריותיות לתוצאות.

  אני במקום אנשי העמותה שם את המפחות ונותן למנגנון העירוני לאכול את הדייסה. כרגע הם בין הפטיש לסדן, הכעס יוצא לכיוונם ובמנגנון העירוני שלווה.

  במהלך השנה שמעתי את בכירי העיריה מדברים על לקיחת אחריות והעברת המורים למקבלי משכורות מהעיריה. אני עוד ממתין.

 32. מורה ירושלמי :

  לילי יקרה,
  בתום לב את הולכת לדפוק מורות רבות. העברה לעיריה לא מאפשרת העסקת מורים בפנסיה כלל – יש גםם בבית ספרך כמה נשים שיצאו לגימלאות ומלמדות עד 8 שעות בשבוע. את מציע לפטר אותן.

 33. לילי בן עמי :

  לכבוד המורה הירושלמי האנונימי, אתה צודק שעיריית ירושלים לא מעסיקה פנסיונריות וזוהי בעיה שעלתה בדיונים המתקדמים. העלנו את הסוגיה הזו בדיוק בפני ראש מנח"י ודרשנו שהמורות הללו לא תפגענה. הוא הסכים אתנו. בהמשך לכך הצענו פתרון לפיו מורות תוכלנה לבחור האם לעבור לעירייה או להשאר ברנה קסין.
  כמעט בכל בתה"ס בירושלים מועסקות מורות ע"י העמותה המפלצתית הזו שנקראת רנה קסין. לכן זה אפשרי.
  כך ש"הולכת לדפוק" – זה ממש לא מה שיקרה. ההפך המדוייק. על אחת כמה וכמה לאור תנאי ההעסקה שאני כותבת עליהם כאן. וכמובן לאור העובדה שלעבור להעסקה ישירה זו הדרישה של כל מועסקת שעובדת בתנאים של חברת קבלן. את זה אתה יכול לשאול את הקואליציה להעסקה ישירה שעימם אני משתפת פעולה במאבק.

 34. לילי בן עמי :

  מורה ירושלמי יקר ונניח שאתה צודק- מה הפתרון שלך למורות רנה קסין שזכויותיהן נרמסות יום יום? לשבת לשתוק ולסבול בשקט כפי שממליצים בארגון המורים?

 35. עבודה שחורה » הקואליציה להעסקה ישירה – סקירת פעילות :

  […] כעובדי/ות קבלן  בהיל"ה , מורי/ות קרן קר"ב,  מורי/ות רנה קאסן,  עובדות/ים סוציאליות/ים, מאבטחים/ות […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.