חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חברת החשמל כמתחרה בשוק התקשורת – עוד הפרטה שקטה

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 7.03.11 4:50

הכותרות מבשרות בגאווה: חברת החשמל תיכנס לתחום התקשורת ובכך תתרום להגברת התחרות. אבל מה, שוכחים לציין שיש פה עוד הפרטה של נכס ציבורי ללא שום דיון ציבורי: רשת הסיבים האופטיים שהקימה החברה בכספנו

מאת: מנחם לוריא

רקע – משק החשמל בישראל על קצה המזלג

משק החשמל במדינת ישראל הוא משק אוטרקי,כלומר: אנחנו מיצרים את החשמל בעצמנו וצורכים אותו בעצמנו.

מערך החשמל מחולק לשני חלקים: ייצור והולכה.

מערך הייצור ומערך ההולכה הם שתי מערכות כלל ארציות. כל תחנות הכוח של חברת החשמל מיצרות ,בעת ובעונה אחת, חשמל, שמועבר לרשת הארצית ומשם מנותב לצרכנים. החשמל מיוצר על ידי מחוללי זרם (גנרטורים) שפזורים בתחנות הכוח השונות.

למה צריכה חברת החשמל רשת סיבים אופטיים?

על מנת ליצר את החשמל ולהעבירו לרשת ההולכה יש צורך לסנכרן ולתאם בין כל מחוללי הזרם בינם לבין עצמם. על מנת לבצע את הסינכרון הזה משתמשת חברת החשמל ברשת סיבים אופטיים ,וברשת מחשבים, ארצית שבאמצעותם מועבר המידע הנדרש לסינכרון מלא בין כל יחידות הייצור.

על מנת להוליך את החשמל לצרכנים ולשנע אותו לפי דרישתם יש צורך במערכת בקרה, אף זו נעשית באמצעות הסיבים האופטיים המשמשים להעברת המידע הדרוש לניתוב החשמל לצרכנים, אם כי לא עד לבתיהם כפי שיוסבר בהמשך.

במקרה של כשל במערך הייצור ,היינו: אם אחד ממחוללי הזרם יוצא מאיפוס רשת החשמל הארצית תקרוס מיד. לשם כך נדרשת מערכת בקרה ,בזמן אמת, שבמקרה של כשל או במקרה של עבודות יזומות על מחוללי הזרם ניתן יהיה להוציאם משירות מבלי להפיל את שאר תחנות בכוח. במקרה של כשל במערך ההולכה הסיבים האופטיים מאפשרים לחברת החשמל לבצע מעקפים ושינויים אחרים הנדרשים על מנת להמשיך לספק חשמל ולנטרל את נקודות הכשל, על מנת למנוע נפילה של רשת החשמל הארצית.

בשנות השמונים ,של המאה הקודמת, אחד ממחוללי הזרם בתחנת בכוח רידינג כשל. כתוצאה מכך נפלו כל תחנות בכוח בארץ והמדינה הייתה באפילה למשך כמה שעות. רק לאחר האירוע הזה חברת החשמל השקיעה כסף ציבורי במערך שליטה ובקרה המבוסס, בין השאר, על סיבים אופטיים.

מיותר לציין את החשיבות העליונה של אספקת חשמל כל הזמן וטיפול באספקה בעת שבר כלשהו. מערך הסיבים האופטיים ,של חברת החשמל, נועד למנוע החשכה של כל המדינה בעת כשל נקודתי.

מערך הסיבים האופטיים של חברת החשמל איננו מערכת פסיבית שנועדה לזמן חירום. השבתות של מערכי ייצור ,לצורך תחזוקה, קורות כל הזמן, וכל הזמן מערכת הבקרה והשליטה של חברת החשמל פעילה ועושה שימוש במערך הסיבים האופטיים לשם פיקוח על הייצור וההולכה.

בקייץ 2006 ,בעת מלחמת לבנון השנייה, ייורט מזל"ט נפץ של החיזבללה כשעשה דרכו לתחנת הכוח אורות, בחדרה. לו היה מצליח המזל"ט לפגוע במערך הייצור בתחנת אורות חברת החשמל הייתה מצליחה להמשיך ולספק חשמל תוך כדי שימוש במערך הסיבים האופטיים לניתוב וסינכרון תחנות הכוח הנותרות. מיותר לציין שתחנות הכוח של חברת החשמל הם יעד אסטרטגי של כל מי שרוצה להזיק למדינה, ומערך הסיבים האופטיים הם נכס אסטרטגי בייצור חשמל למדינה בעת שיגרה, בעת תקלה וכמובן בעת חירום.

שימוש בסיבים לתקשורת – הפרטה בפועל

הדיון הציבורי בהפרטת הסיבים האופטיים של חברת חשמל סמך על הידיעה הכללית שלכל בית בישראל מגיע חשמל ,מהרשת הארצית, ולכן חברת החשמל יכולה לספק תקשורת נתונים על גבי הסיבים האופטיים שלה. לא כך הוא הדבר במציאות. חברת החשמל פרסה סיבים אופטיים רק על קווי המתח הגבוהים (קו 400. זהו קו המתח החשמלי המהווה את שדירת הולכת החשמל של המדינה והוא עובר לכל אורכה ומאובטח כנכס אסטרטגי של המדינה), וכן פרסה את הרשת האופטית בין תחנות הכוח שלה ושל יצרנים נוספים אך לא עד לאחרון הצרכנים. על כן מדברים על השקעה של חברת החשמל בפריסת רשת אופטית לבתי הצרכנים ולזיכיון בן 20 שנה על הרשת הזו שאת הפעלתה (על מנת לייצר הפרדה מבנית בין אספקת חשמל לאספקת תקשורת נתונים) יעשה קבלן פרטי שיזכה במכרז.

לסיכום:

רשת הסיבים האופטיים של חברת חשמל נועדה אך ורק לייצור חשמל והולכתו, לשם כך הושקע בה כסף ציבורי. הרשת הזו היא נכס אסטרטגי של המדינה והוא נבנה מכסף ציבורי ונמצא בבעלות ציבורית, שכן חברת החשמל היא מונופול בבעלות של המדינה.

הפרטת הסיבים האופטיים של חברת החשמל כרוכה בסיכון ממשי שבו הקבלן הפרטי יעדיף את האינטרסים הפרטיים שלו ולא יאפשר ,בעת כשל או אירוע קיצון, לחברת החשמל לנהל את מערך הייצור וההולכה.

הפרטת הסיבים האופטיים של חברת החשמל כרוכה בהשלמת הפריסה מזו הקיימת לפריסה ארצית עד לבתי הלקוחות. פירוש הדבר שימוש בכסף ציבור ובנכס ציבורי כשמי שיהנה מההכנסות הוא הקבלן הפרטי שיזכה במכרז. צריך לזכור שגם אם,כל מה שצריך, זה לצרף סיב אופטי לעמוד החשמל שממילא מוביל חשמל עד לבית שלי, יש פה שימוש במשאב ציבורי שבמקורו נועד לספק חשמל – ועל חשיבות של אספקת חשמל רציפה לא צריך להכביר מילים. בנוסף לזה ישנה סכנה מבנית, היינו שרשת הסיבים ,בשל הרצון לחסוך בהוצאות, לא תבנה כך שגם תהווה מערך לבקרה ושליטה של חברת החשמל וגם תאפשר אספקת תקשורת נתונים והציבור יצא קירח, מכאן ומכאן.

סכנה נוספת בהפרטת רשת הסיבים האופטיים של חברת החשמל היא בכך שבעת תקלה בתקשורת הנתונים הקבלן הפרטי ,שמטרתו מיקסום הרווח, יוריד או יחשיך חלק ממערך הסיבים האופטיים ובכך יהייה פוטנציאל לפגיעה במערך השליטה והבקרה של ייצור ו/או הולכת החשמל מה שיסכן את אספקת החשמל – מצרך חיוני ביותר לחיים.

עוד הערה חשובה: בשיח הציבורי בעניין הפרטת חברת החשמל מדובר על הפרטת הייצור אבל לא על הפרטת ההולכה. היינו חשמל ייוצר על ידי חברת החשמל וקבלנים פרטיים, כולו יועבר לרשת ההולכה הארצית וינותב לצרכנים. רשת ההולכה הארצית ,כאמור, היא משאב לאומי שישאר בידי חברת החשמל ,אם וכאשר תופרט. כבר היום חלק מהחשמל מיוצר על ידי יצרנים פרטיים. דווקא בעניין הייצור לסיבים האופטיים של חברת חשמל חשיבות עליונה שכן באמצעותם מסונכנים כל היצרנים ונדרש תיאום של הייצור בין כולם אחרת תקרוס הרשת כולה והמדינה תוחשך.

הסיבים האופטיים של חברת החשמל הם נכס אסטרטגי לאומי שבאמצעותו מתאפשר ייצור חשמל והולכתו. הפרטה של נכס כזה ראוי שתיעשה ,אם בכלל, לאור השמש, תוך דיון ציבורי ובבקרה ציבורית כך שייצור החשמל והולכתו לא יפגעו. כי מזל"ט הנפץ של 2006 יורט אבל אף אחד לא מבטיח שהבא בתור לא יגיע ליעדו.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , ,

7 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  אני לא מבין למה אם חברת החשמל מקימה רשת תקשורת חברת החשמל תהיה הבעלים רק של 49% מהחברה כמו שהתפרסם היום בשער של הארץ. אם ממשלת ישראל החליטה להשתמש בחברת החשמל החברה צריכה להיות בעלים של 100%.

 2. מיכאל לינדנבאום :

  הפרטה=גניבה

  ליצור יש מאין חברת תקשורת ולתת 51% ממנה במתנה לפרזיטים של ההון המופרט או לפורשי האוצר,אינו אינו אלא גניבה.
  שלא לדבר על עובדי החברה ה"פרטית" שיהיו כמובן עבדי קבלן המודרים מהעבודה המאורגנת.

 3. דקל-דוד עוזר :

  ק. בשם הדמגוגיה של "חלילה לתת למונופול" נותנים לאחים עופר, שהם כידוע לך לא מונופול בכלל

 4. עודד גלעד :

  תודה על מאמר מאיר עיניים

  ומדוע באמת שלא תוקם על התשתית הזו חברת תשתית אינטרנט ממשלתית שתתחרה בבזק ובהוט?

 5. מיכאל לינדנבאום :

  נכון עודד

  ביבי וחבורת פושעי ההפרטה לא מעוניינים בחברה ממשלתית שתתחרה באמת בבזק ויס.
  תחרות זה רק ספין לתמימים.
  הכוונה האמיתית -מתנות לאוליגרכים ובכירי האוצר על חשבון הציבור.

 6. וםןךאקןר :

  ראשית, כלל לא הוחלט מה יהיה אופן הפעולה של חברת החשמל בנושא האינטרנט המהיר. בינתיים מדובר בהחלטת ממשלה די ראשונית ולא מפורטת.
  שנית, גם אם יהיה זכיין פרטי שיתפעל את תשתית הסיבים האופטיים, הוא לא יוכל לעשות בסיבים כבשלו ויהיה כפוף לנהלים של משרד התשתיות/חברת החשמל. אני בטוח שבנהלים אלו תהיה עדיפות לחברת החשמל על פני הזכיין המתפעל.
  שלישית, תחום הבקרה צורך נפח אפסי מהנפח הפוטנציאלי של הסיבים האופטיים.
  רביעית, הטענה שיש צורך בהמשך הפריסה של הסיבים ומי שיהנה מכך הוא הזכין, היא שגויה. המדינה תקבל מהזכיין רווח כלשהו על עבודתו באופן ישיר ועקיף, ואילו האזרחים יהנו משיפור תשתית האינטרנט ותחרותיות במחיר לעומת המצב הקיים.
  לגבי המשפט "סכנה נוספת בהפרטת רשת הסיבים האופטיים של חברת החשמל היא בכך שבעת תקלה בתקשורת הנתונים הקבלן הפרטי ,שמטרתו מיקסום הרווח, יוריד או יחשיך חלק ממערך הסיבים האופטיים", על סמך מה המשפט נאמר? תחושת הבטן של הכותב בלבד ככל הנראה.
  בקיצור כתבת אימה שלא מביאה שום נתונים, הוכחות, מקורות או כל דבר אחר אלא רק תסריטי אימה שילד בן 10 יכול היה להמציא בעצמו.
  ) למרות שאנו מפגרים שנים אחרי מדינות מסוימות (יפן, דרום קוראה, שוודיה ואפילו ליטא) בתחום הפס הרחב, אבל מבחינה טכנית, אנו יכולים להגיע לאותה רמה תוך שנה–שנתיים (כפי שד"א קרה בליטא). לבזק והוט כבר יש סיבים עד למרכזיות שקרובות מאוד לבית (FTTC, ראה: http://en.wikipedia.org/wiki/FTTC) והן יכולות להשלים את הפריסה עד הבית מהר יותר מחח"י–אם כי זה לא יקרה לדעתי מהסיבות שציינתי בפוסט הקודם.
  2) לאור הכניסה הצפויה של חח"י, בזק הכריזה בשבוע שעבר שהיא מתכוונת לשווק חבילות עם העלאה גבוהה. לא ברור אם זה באמת יקרה ולמה הם קוראים "העלאה גבוהה" (בעבר הם העלו מ־96K ל־256K ואמרו שזה גבוה, שכמובן זו שטות מלאה), אבל כבר יש ניצנים של תחרות. אני לא רואה שום דרך שהצרכן יפסיד מזה.

 7. משה כחלון, מדוע אתה מפריט את שידורי עידן +? :

  […] הדבר לתשתית הסיבים האופטיים של חברת החשמל שהונחה על מנת ליעל את אספקת החשמל ובמימון ציבורי. […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.