חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יעקב נאמן מפריט את מערכת המשפט

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, משפט ופלילים ב 6.03.11 5:00

ההצעה של שר המשפטים יעקב נאמן לפתור את עומס התיקים בבתי המשפט ע"י בוררות היא לא פחות מהפרטה של הרשות השופטת

מאת: דקל-דוד עוזר

לפני כשבועיים ימים פירסם השר יעקב נאמן את הצעתו "להעביר לבוררות" תיקים, במקום לקיים דיון בבתי המשפט, הלכה למעשה מדובר בהפרטת מערכת בתי המשפט המהווה בושה לישראל.

לפני מספר חודשים קרא אתר "עבודה שחורה" להתריע בפני מעשי הפרטה על ידי ייבוש והנה, מסתבר שהייתה סיבה למותו של השופט בן עטר – שר המשפטים מתכוון להעביר את מערכת המשפט משלב ה"ייבוש" לשלב ההפרטה, בשם היעילות והמאבק ב"סחבת" וב"עינוי הדין".

מהי אפוא הצעתו של השר נאמן? הצעתו היא להסמיך עורכי דין מסוימים אשר יוכלו לשמש כ"בוררים" ותיקי בתי משפט "קטנים" יועברו אליהם לטיפול "מהיר", כאשר ניתן יהיה להגיש ערעור על החלטתם.

במילים אחרות: השופט נאמן יוצר רובד חדש ונמוך למערכת המשפט, רובד מופרט לחלוטין המטפל בתיקים החשובים ביותר שרוב אזרחי ישראל נתקלים בהם.

אני חייב לציין שהתפתחות זו לא מפתיעה אותי, עורכי הדין הבכירים בישראל לוטשים עיניים כבר תקופה ארוכה לשק השעות הגדול שמחזיקים השופטים.

ובכן, איך יובשה מערכת המשפט? למה יצליחו לשכנע את רוב מדינת ישראל ש"בוררות" זה אותו דבר כמו "שיפוט" וזה מחיר שאנחנו חייבים לשלם על מנת לטפל בסחבת?

מערכת המשפט לוקה במספר מחלות ממארות.

הראשונה, והראשונה במדרגה, היא תפיסה שגויה של משפט מהו על ידי מערכת המשפט עצמה. שופטים רבים לוקים ביוהרה, חשים עצמם מורמים מעם ולא מבינים שבסופו של יום תפקידם להכריע בסכסוכים. השופטים רואים עצמם כ"יוצרים", כאנשים שעבודתם היא "אומנות" וכבעלי כישורים "נעלים מעם" אשר הופכים אותם לעליונים מוסרית משאר בני האנוש – בזמן שכולם מסביבם יודעים שהשופט הוא בן אנוש, הוא בעל הטיה, הוא טועה, תפיסות עולמו משפיעות עליו ובסופו של יום, את המתדיין לא מעניין תהליכי היצירה אלא ההכרעה והיעדר החלטה נתפסת בעיני המתדיינים כהחלטה לבזבז זמן – דבר המבזה את מערכת המשפט.

הבעיה השנייה היא הסיבה המונעת משופטים שמבינים את הליקוי הראשון מלהתנהל בצורה הגיונית: תקנות סדרי הדין כובלים את השופטים באופנים המחייבים את השופטים לנהל משפט בפרוצדורה שבינה לבין יעילות דיונית וחשיפת האמת אין דבר וחצי דבר.

הבעיה השלישית היא שמערכת המשפט מתבססת על שיתוף פעולה עם עורכי דין אשר משתפים פעולה עם לקוחותיהם על מנת לגרור משפטים וחמור מכך: לרמות ולשקר. עורכי הדין פשוט מתעלמים לחלוטין מהעובדה שהאפשרות לשכור עורך דין היא פריבילגיה על פי החוק ולצד הזכות עומדות מספר חובות שמגיעות עימה.

לעמדתם של מספר עורכי דין, העלאת טענות הזויות כמו "יום זה לילה" אינו סותר את מהותם, מאחר והטיעון הוא לטובת הלקוח.

התוצאה של שלושת אלו בשילוב כמות עורכי הדין והתרבות העסקית הקלוקלת בישראל (ראה ערך: חברות תקשורת ותשתיות במגזר הפרטי) יוצרת עומס אדיר על מערכת בתי המשפט.

את העומס היה צריך לפתור על ידי הוספת תקנים, שינויים מערכתיים, שינויי פרוצדורות והטלת חובות מהותיות על עורכי דין, אלא שאלו לא משתלבים בתפיסת עולם ניאו-ליברלית.

הפתרון הוא כמובן הפרטה, סליחה, לא הפרטה "בוררות", כי חייבים "להילחם בעינוי הדין".

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

10 תגובות

 1. יונתן כ. :

  אני חושב שזאת הייתה עמדת משרד המשפטים עוד לפני נאמן,כבר שנים ששומעים על כך שצריך להעביר תיקים לבוררות.

  מצד אחד אני מסכים איתך שזאת הפרטה ובמקום שבו הפרטה תגרום יותר נזק מתועלת.

  מצד שני יש יתרונות בהצעה הזאת אם היא באמת תוביל להפחתת העומס והסחבת ומדובר רק בתביעות קטנות וסכסוכי שכנים.

  אולי הדרך הנכונה היא לעשות מה שעושים באנגליה,שם המדרג הנמוך ביותר של המשפט הוא לא שופטים מקצועיים אלא "שופטים של סוף שבוע"(ביטוי שלי) שהם אזרחים בעלי יכולת וחסרי תיק פלילי שבאמת משמשים כבוררים וששופטי השלום יקבלו את התיקים היותר כבדים.

  לפי הבנתי צריך גם לעבות את המערך שסביב השופטים(מזכירות,מתמחים וכו').

 2. משה יעלון :

  הבוררים מונעים בכסף שלם יותר קבל יותר

  הבורר הוא אדם המרוויח לחמו ישירות מהצדדים הבאים לבוררות בפניו.
  תשלם יותר לבורר ולא חשובה הדרך… וקבל ״צדק נרכש״ הייתי בסרט הזה: הבורר לוחץ על הצד הנעשק באופן מטורף על חשבון הזמן שאתה משלם לו… כשהצד השני שמוכן לשלם לבורר כל מחיר ״מבקש לקנות מהבורר ״זמן במעמד של צד אחד״ בכמויות דבר שנראה לכאורה ״תקין״ הבורר כמובן מרוצה מ״הכנסה נוספת״ ועל הצד השני נכפים מסקנות הזויות..
  אם אפשר היה לסיים כל עניין או בירור משפטי בבוררות לא היה צריך את מערכת המשפט… אני מקווה מאוד שלשם לא מכוון שר המשפטים…

 3. מערכת עבודה שחורה :

  משה, אתה מוזמן לפרט את נסיונך בתחום בצורת מאמר שלם שנפרסם כאן, לידיעת חברי הכנסת והעיתונאים שקוראים אותנו (אבל לרוב לא קוראים טוקבקים)

 4. ק. טוכולסקי :

  נאמן עושה את מה שהוא אמור לעשות, לתמוך בהפרטה, זה תפקידו של נציג שלטון ההון בממשלה. עד שלא נחליף את נאמן ודומיו בשרים משלנו לא נדע מדיניות אחרת.

 5. מנחם לוריא :

  כמה הערות ברשותכם:

  1. יש כאן כוונה לטפל ברעה חולה אחת (חולייה של מערכת המשפט) ברעה חולה אחרת (הפרטה של מערכת המשפט).

  2. לעו"ד נאמן יש אגנדה משלו. בשנה שעברה הוא נאם בכנס בפני עו"ד והביע את דעתו לאמר: חלק מהדיונים בתחום הפיסקאלי ראוי שיערכו על פי ההלכה היהודית. נציין שבשיח הציבורי דאז דבריו ,אכן, הוצאו מהקשרם ונטען שהוא בעד מדינת הלכה. לא היא. אבל באגנדה שלו הפרטת הדיון המשפטי היא משהו עמוק ומעבר להיותו חבר בממשלה ניאו ליברלית.

  3. נניח שחולייה של מערכת המשפט אינם פתירים בשל העלות הגבוהה שלהן. בהצעת ההפרטה הזו אין לכך פיתרון שכן המדינה תשלם כסף ציבורי לעו"ד פרטי שישב בראש מערכת הגישור המוצעת, שלא לדבר על זה שיווסף עומס שכן ,לפי ההצעה, בית משפט יחייב את הצדדים להיתדיין בפני מגשר (פרטי) ואם לא יגיעו להסכמה סלולה בפניהם הדרך לערער בפני אותו בית משפט עצמו. אז מה הועילו חכמים בתקנתם – אלא אם מדובר בהפרטה לטובת בעלי ההון/משרדי העו"ד הגדולים.

  4. מדוע היה צריך ששופט ישלח יד בנפשו כדי לעורר את שר המשפטים לדיון בנושא הלחץ הנוראי שמוטל על מערכת השפיטה בישראל.

  5. השר חובש כיפה לו היה מעיין במקורותינו ו/או בציטוט מהם שמופיע בשערי היכל בית המשפט העליון בואכה ירושלים ואת הפתרון ,או אם תרצו את הכתובת על הקיר, היה רואה נוכחה.

  6. עו"ד נאמן הוא מבעליו של אחד ממשרדי העו"ד הגדולים בארץ. היה זה נדרש לו היה מפעיל את הבלמים והאוזנים הנדרשים ,במשטר דמוקראטי, לאזן בין טובתו האישית לתפקידו הממלכתי. אני לא רוצה לענות על הסוגיה הזו.

  מנחם.

 6. עמית-ה :

  אצל נאמר מתקיימת תחרות פנימית בין הימין המדיני לימין הכלכלי, בדרך כלל שניהם מנצחים.
  חבל שהוא בעמדת השפעה כי כך אנחנו מפסידים.

 7. יעקב נאמן מפריט את מערכת המשפט – עבודה שחורה « בלוג בניית אתרים, קידום ושיווק באינטרנט :

  […] יעקב נאמן מפריט את מערכת המשפטעבודה שחורההצעתו היא להסמיך עורכי דין מסוימים אשר יוכלו לשמש כ"בוררים" ותיקי בתי משפט "קטנים" יועברו אליהם לטיפול "מהיר", כאשר ניתן יהיה להגיש ערעור על החלטתם. במילים אחרות: השופט נאמן יוצר רובד חדש ונמוך למערכת המשפט, רובד מופרט לחלוטין המטפל בתיקים החשובים ביותר שרוב אזרחי ישראל נתקלים בהם. אני חייב לציין שהתפתחות זו לא מפתיעה אותי, עורכי הדין הבכירים בישראל לוטשים עיניים כבר תקופה ארוכה לשק השעות הגדול שמחזיקים השופטים. ובכן, איך יובשה מערכת המשפט? למה יצליחו לשכנע את רוב מדינת ישראל ש"בוררות" זה אותו דבר כמו … […]

 8. לעמית :

  להבנתי קיימת סתירה פנימית – הימין הכלכלי הוא גלובליסטי והימין המדיני (בישראל) מאבד עוד ועוד תומכים בעולם (מצד שמרנים ומצד ליברלים). בכל מצב אנחנו מפסידים כל זמן שהסכיזופרניה ימין מדיני כלכלי מנהלת את המדינה.

  חן – מיבשים את החולים

 9. עמית-ה :

  חן – כן
  יש בזה סתירה פנימית כי בדרך כלל בשביל ימין מדיני נהוג לגייס את העם נגד האליטות בעזרת כלים
  של חלוקה חדשה של העושר ותבלין סוציאליסטיים אחרים.
  שילוב בין סתירה פנימית לסתירה חיצונית (עליה עמדת) עם תוספת אימפוטנציה קיצונית שיוצרות ביחד סינרגיה בעלת כוח הרס מימני.

  אני חושב שאין ברירה ועלינו לשלוח עותק של התגובה הזאת לדורון רוזנבלום.

 10. יוסי :

  יעקב נאמן,הורס את הצדק בבתי המשפט ,וזה מניסיון מר,הגשתי 3 תביעות קטנות שסכומם הכולל 65000 ש"ח מרבית התביעות היו צודקות ומגובות במיסמכים ואישורים ולצערי בכל המשפטים לא יכולתי להביע את דעתי ולא ניתנה לי אפילו האפשרות להגיש מיסמכים ולהביא עדים ולבסוף יתרה מכך עוד חוייבתי לשלם הוצאות משפט ,לאחר שביקשתי לגשת לערכאה עליונה להגיש עירעור ,נידרשתי להפקיד עירבון של 3000 שקל שלא יכולתי לשלם עקב הנזקים שנגרמו לי על ידי אותם אנשים שתבעתי ,אם זה נקרא ייעול בתי משפט אזיי,אוי ואבוי לעתיד האזרחים שבסך הכל מבקשים צדק במדינת ישראל שהיא מדינתו של בורא עולם שהצדק הוא בסיסה ואין בילתה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.