חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אופק חדש ועוז לתמורה – אותה גברת…

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 2.03.11 6:02

המורה זיו, מגיב ותיק באתר, מסביר במאמרו כי אין הבדל מהותי בין "אופק חדש" לבין "עוז לתמורה"

מסופר על רוזוולט שניגש למלצרית בבר ושאל אותה אם תסכים לבלות איתו את הלילה תמורת מיליון דולר. "בוודאי", ענתה המלצרית בדיבור כובש. "ותמורת דולר אחד"? המשיך רוזוולט לשאול? "האם אני נראית לך זונה?!" ענתה המלצרית בקול נעלב. "את זה כבר סיכמנו", ענה, "עתה נשאר רק לדבר על המחיר".

נזכרתי בסיפור הזה לאחר הכרזת רן ארז שאפילו כשיכור הוא לא יסכים לחתום על הסכם בסגנון "אופק חדש" ופתאום מכריז כמה נפלא הסכם "עוז לתמורה", שהיא בעצם אותה גברת בשינוי אדרת (אפילו לא בטוח "שבשינוי").

האם תוספת של כמה אחוזים בודדים בתוספת עושה את ההבדל בין "אופק חדש" (אפילו אם הייתי שיכור לא הייתי חותם עליו) לבין התשבחות על "עוז לתמורה"?

על מנת להשוות בין שתי התוכניות צריך לצמצם את המימדים השונים בין התוכניות. אתחיל עם התובנה שבשתי התוכניות אפשר להגיד שהשכר עולה פחות או יותר באותה מידה. בחטיבת הביניים התוספת ב"אופק חדש" היא בין 27%-37%  לעומת 42% ב"עוז לתמורה". אך ב"עוז לתמורה" עובדים 10% יותר (40שעות לעומת 36 בחטה"ב). אפשר להגיד שההבדל בעלייה במשכורות בין שתי התוכניות היא לא משמעותית.

יתרה מכך, אין לי ספק שגם מומחי האוצר (שאני סומך עליהם שהם יודעים את העבודה) וגם מומחי הסתדרות המורים בודקים את העלות של שתי התוכניות בארבע עיניים על מנת שלא תהיה חריגה בין שתי התוכניות, מה שיחייב את האוצר להוסיף מימון ל- 100000 מורי ההסתדרות – זה לא יקרה. מה שמוכיח את המסקנה שהתוספת בשתי התוכניות היא שווה.

אסייג את הפסקה הקודמת בהבדל "קטן" שב"אופק חדש" יש דגש על עליית שכר המורה המתחיל. ב"עוז לתמורה" התוספת היא אחידה. כלומר, המורים הוותיקים מקבלים תוספת כספית גבוהה יותר (באופן אבסולוטי, לא באחוזים) מאשר המורים החדשים. המסקנה הראשונה מכך: שמורה מתחיל עדיף לו להתחיל ב"אופק חדש"  בשנים הראשונות שלו בהוראה – הוא ירוויח יותר. אם אחר כך יתאפשר לו לעבור לתוכנית "עוז לתמורה", הוא ירוויח פעמיים כי שם המשכורות למורים עם וותק והשתלמויות הוא גבוה יותר.

לאחר שהוכח שתוספת המשכורת היא שווה בממוצע בשתי התוכניות נשאר לראות מה יש בהם. העיקרון בשתי התוכניות היא תוספת שיעורים פרטניים ושהייה. אם בעבר היה הבדל של 20% בעבודה "הפיזית" בין בי"ס יסודי לתיכון (30 שעות לעומת 24 שעות שבועיות בהתאמה) הרי ההפרש הזה כמעט נמחק בישום התוכניות.

ב"אופק חדש" ביסודי מורה צריך לתת 26 פרונטאלי (במקום 30) פלוס 5 פרטני לעומת העבודה בתיכון שנשארת 24 פרונטאלי פלוס 6(!!) פרטני – מה שמביא את עבודת המורים ביסודי ובתיכון לאותה מתכונת פחות או יותר. הפער בין התוכניות ניכר ביתר שאת בחטה"ב. ב"אופק חדש" מורה יעבוד 23 פרונטאלי + 4 פרטני (סה"כ 27 שעות בפועל) לעומת 24 פרונטאלי + 6 פרטני ב"עוז לתמורה" (סה"כ 30 שעות שבועיות). אז נכון שלדוגמה מחנכת ב"עוז לתמורה" נשארת עם 3 שעות חינוך (שחייבות להיות בביה"ס) לעומת שעתיים באופק חדש "ניהול כיתה", אבל מה עם מורים מקצועיים?!

דוגמה נוספת לאבסורד בתשבחות של "עוז לתמורה" הוא נושא "נשארו כל זכויות המורים בעבר". ניקח את נושא "גמול בגרות". בעולם הישן מורה לימד X שעות וקיבל על שעות הכנה לבגרות תוספת של "שעות" למשכורת. ב"עוז לתמורה", משכורתו של המורה העובד משרה מלאה תהיה זהה למורה המלמד גם משרה מלאה רק עם "אפס" הכנה לבגרות. שני המורים גם ישהו בבתי הספר אותו מספר שעות בדיוק. ההבדל היחיד ביניהם יהיה שלמורה המלמד לבגרות יהיה עוד "שעה" לשתות קפה בחדר המורים לעומת המורה בלי אחריות להכנת כיתה לבגרות שבאותו זמן יכנס לעוד שעה רוחבית… האם ההבדל הזה מצדיק את ההבדל בין האחריות והעבודה בין שני המורים?

וזה מחזיר אותי לפסקה הפותחת: "נשאר רק להתווכח על המחיר…". עוד שעה להיכנס לכיתה או להיות בחדר המורים זה "הצו'פרים" היחידים שמקבלים בעלי התפקידים (כגון מחנכת) לעומת המורים האחרים. ואין שום הבדל בין "עוז לתמורה" ל"אופק חדש" מבחינת עבודתו של המורה . בשניהם מוסיפים עוד הרבה שעות עבודה (ב"עוז לתמורה" יותר, ובאחוזים בעבודה בפועל – הרבה יותר) ובשניהם נותנים פיצוי נחות על כך.

לעבוד בעולם הישן ולתת את תוספת העבודה בפועל – בהעלאת אחוז המשרה תתן יותר משכורת ובוודאי יותר גמישות בעבודת המורה. (מה יעשו המורים בשתי התוכניות בחודש יוני לדוגמה? ישבו בחדר מורים ושוב ישתו קפה? כאשר הכיתות יהיו בטיול שנתי או סתם בפעילות הם יצטרכו לחכות עד השעות המאוחרות רק כדי להחתים שעון?).

לסיכום: שתי התוכניות מרעות את מצב המורים לעומת העולם הישן ולא נותנות תמורה בעבור זה – כל תוכנית בדרך שלה. ומי שטוען ש"עוז לתמורה" הוא משאת נפשם של המורים "מתווכח על המחיר". עוד אחוז פחות אחוז, אבל ללא תגמול אמיתי.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

62 תגובות

 1. מיכל :

  נקודות מעניינות למחשבה, אבל חולקת על המסקנה

  מלבד המחלוקת על העיקרון הבסיסי שלא צריך להשוות בין אופק לעוז לתמורה, מהסיבה הפשוטה שלא צריך לבחור ביניהן ואין כאן תחרות מי מתגמלת את המורים יותר. מה שרן ארז אמר על אופק לפני כמה שנים אולי היה נכון בשעתו אבל המציאות משתנה וכנראה שלא היה מנוס מלחתום על הסכם במתכונת דומה.

  אני כן חושבת שעוז לתמורה טובה יותר מהמצב הקיים. אנחנו לא יכולים להמשיך לקטר על כל העבודה החוץ כיתתית הלא מתוגמלת ואז לא לאהוב תכנית שמנסה לסדר את זה. בנוסף, לשמחתנו אופק חדש יושמה כמה שנים קודם ואנחנו זוכים ליהנות מהלקחים המופקים ממנה (בעיקר נושא שיפור המבנים והתשתיות שמאוד חסר באופק). קשה לי להשתחרר מהתחושה שהמתנגדים העיקריים לעוז לתמורה הם מורים ששעות העבודה הנוחות יחסית קוסמות להם יותר מחשיבות המקצוע והאידיאולוגיה שבו והמחשבה על יום עבודה ארוך יותר מלחיצה אותם.

  בכל מקרה, אני מניחה שאם עוז תהיה באמת כ-ל כ-ך גרועה יימצא לה פתרון בדמות בג"צ או הליכי חקיקה. עד אז, מה יש לנו להפסיד מלנסות?

 2. שמוליק :

  למיכל ולזיו

  1) אין צורך לנסות עוז, אופק מוכיח כבר שהעיקרון "יתנו הרבה שעות יקבלו קצת כסף" אינו לטובת המורים.
  2) מרגע שהעיקרון הנ"ל עומד ביסוד עוז לא משנה חישוב זה או אחר השאלה היא רק : האם מורה רוצה לעבוד שבועות של 40 שעות כמו פקיד ?
  3) נכון ששבועות של 40 שעות מפחידות כי שעת עבודה בהוראה היא מאוש אינטנסיבית (מה שאין כן פקיד אוצר למשל) וביטול "חופש" תמורת אחוזים בודדים (כל שעות השהייה האין סופיים) מפחיד עוד יותר.
  4) מורה רוצה או יותר כסף על מה שהוא כבר עושה (שחיקה….) או פחות שעות בכיתה תמורת אותו שכר. אבל לא שמעתי מעולם שמורה רוצה להעביר שעות הכנה מבחנים וכו' לתוך ביה"ס.
  5) היקף משרה קטן של המורים בא לענות בדיוק לצורך זה : הוא צריך להכין בבית ולכן לא מחייבים אותו ל40 שעות נוכחות. עוז ואופק הופכים את העולם וקובעות : מעכשיו תעבדו 40 שעות כמו כולם אבל בגלל שלא מדובר בשעות הוראה ממש לא תקבלו כסף כמעט. המורים הפסידו משני הצדדים.
  6) כבר כתבתי בעבר שלא יהיה שום חזרה מעוז ומאופק, מרגע שיכנסו (אופק הוא עובדה מוגמרת)אף סטודנט צלול לא יכנס בהן אפילו שיכור….

 3. איתי :

  מיכל,

  אני מסכים איתך שעדיפה עוז לתמורה על המצב הקיים (וגם על האופק, בין השאר בגלל התשתיות אבל גם מעוד סיבות רבות).

  עם זאת אני חושב שחייבים להתייחס למורים שההסדר החדש לא מתאים להם בצורה אחרת.

  הטענה שלך, אם לנסח אותה בצורה בוטה, היא שמורים שההסדר לא מתאים להם הם בעצם מפונקים שרוצים שעות עבודה נוחות.

  אפשר להסתכל על זה גם אחרת – יש הרבה מאוד בתים שבהם העובדה שבן הזוג המורה [לרוב אישה] מבצע חלק מעבודתו מהבית מאפשרת את גידול הילדים, חוסכת כסף על צהרון/מטפלת (חסכון שלא ברור שעוז לתמורה מפצה עליו) ואת שעות העבודה המרובות של בן הזוג השני [לרוב גבר].

  המורה יכולה להיות חדורת ערכים ואידיאולוגיה, אבל מה לעשות – נשואה לבן זוג שמשרת בקבע או עובדת בהייטק.

  מן הסתם תוספת השכר בעוז לתמורה אינה מצדיקה התפטרות של הבעל מעבודתו התובענית שמהווה רוב הכנסות משק הבית. קל וחומר שיש בעיה אם יסתבר שתוספת ההכנסה אפילו לא מחפה על תוספת ההוצאות על צהרון/מטפלת.

  להתייחס אל המורה שלא רוצה את שיטת עוז לתמורה כאל עצלנית ומפונקת זו פשוט חוצפה.

  כעסנו על יולי תמיר שהתייחסה כך למתנגדי אופק חדש ואותו הדבר רלוונטי גם פה.

  מישהו צריך לשמור גם על האינטרסים של המורים שלא ירצו להצטרף, השאלה אם ארגון המורים יוכל לעשות זאת כאשר יש לו אינטרס-יוקרה שמקסימום מורים יצטרפו להסדר.

 4. אלפא ואומגה :

  יש לקוות שההסכם עוז לתמורה לא ייצא אל הפועל משום שהתכנית המטופשת הזאת באה על מנת להילחם במורים ובוודאות במורים הותיקים שישנם היום במערכת.
  זאת תכנית שטנית הבאה להוריד את ערך שעת העבודה של המורים וכן היא באה להרע את כל התנאים הסוציאליים של המורם.
  הלוואי שהתכנית לא תצא אל הפועל.

 5. איתי :

  אלפא ואומגה,

  מטופש להתייחס לתוכנית שנהגתה ע"י ארגון המורים בתור תוכנית שנועדה לפגוע במורים.

  אם מתייחסים ל40 שעות לעומת 24 שעות – רן ארז דרש בתחילה העלאה בערך השעה, אחכ הוא ירד קצת מהעץ ודרש שלא תהיה ירידה בערך השעה, ואח"כ הוא ירד גם מזה.

  עם זאת חשוב לזכור שהחישוב הזה הוא בעייתי, משום שחלק מהשעות בביה"ס הן שעות שהמורה עבד גם קודם, אבל בלי תשלום (הכנה ובדיקה, ישיבות).

  כאשר בודקים את שאלת ערך השעה צריך להתייחס לשעות שבאמת נוספו לעבודת המורה דהיינו ההוראה הפרטנית.

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  למיכל.

  להביע דעה בסגנון "…וכנראה שלא היה מנוס מלחתום על הסכם במתכונת דומה." זו דעה תבוסתנית שאין לה מקום בוועד עובדים ובוודאי לא בוועד עובדים המכיל עשרות אלפי מורים מגובשים.
  המדינה לא יכולה להכריח 50000 מורים להתנהג לפי החליל שלה, ואת זה אפילו בית דין לעבודה לא ירשה, אז נא לצאת מהתבוסתנות.
  ואם כבר נכנעים, לפחות שיגידו "נאנסנו" ולא להלל את מה שאין מה להלל בו ולהציגו כהצלחה מרשימה.

  טענתך שהמתנגדים לרפורמה אלו המורים העצלנים, איני יודע מהיכן לקחת זאת?!
  אני מסתובב בחדרי מורים ואם כבר אז זה הפוך!
  מורים העובדים מעל למשרה מודאגים מפרנסתם שתקוצץ והם המתנגדים הראשיים (ואני מדבר מידע מהשטח) דווקא המורות "המפונקות" כדבריך, פחות מעניין אותם הרפורמה כי הן במילא יורידו משרה וימשיכו לעבוד עד לצהרים (ויפסידו ממשכורתם).
  כך שטענתך כנגד המורים – היא בדיוק הפוכה.

  והמשפט שהכי מטריד אותי בתגובתך: "מה יש לנו להפסיד מלנסות?"
  למה צריך לקפוץ ראשונים להיות שפו נסיונות (האמת, באופק כבר ניסו זאת והתוצאות ידועות).
  שיועיל רן ארז להריץ פילוט במתכונת מצומצמת במספר בתי ספר שהתנדבו לצורך העניין (לדבריו יש מאות בתי ספר המחכים בתור…) ושיתן לאחרים לראות מה קורה. אם יהיו בעיות – שיצוצו על מספר קטן של בת"ס ולא להכניס את כל העולם לסחרור שאחר כך אי אפשר לצאת מזה.
  (מה שנוסה לפני 10 שנים אני לא בטוח שהמורים כל כך התלהבו ממנו ובכל מיקרה הוא שונה מהמתווה המוצא.

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לאיתי.

  אני חושב שלא נתת דעתך לפואנטה של הפוסט.

  הרפורמה מריעה ועוד אייך את תנאי העבהודה של המורה ונתתי דוגמה עם גמולי הבגרות.
  תוספת העבודה היא לא רק השעות הפרטניות (ושש שעות שבועיות פרטני זה המון – רבע משרה).
  אם עד היום מורה שהכין בגרות קיבל תוספת למשכורת בצורת שעות תקן – ההטבה הזו "מתה" בעוז לתמורה.
  מעתה מורה המגיש לבגרות יקבל עוד שעה בחדר המורים במקום להיכנס לכיתה. (די דומה למה שעשו למורות מחנכות באופק ששעות החינוך הפכו להיות לשעות "ניהול כיתה".
  אם מורה מחנכת אם קיבלה עוד מספר שעות בגרות – הרי הקף עבודתה הוכפל ואף יותר כתוצאה מהרפורמה!
  אם קיים אני מקבל 4 שעות בגרות מדוע עלי להישאר בבית הספר באותם שעות "כעונש"? באותם שעות אני יכול ללמד בבית ספר אחר ולהרוויח עוד 10-20-30 אחוז למשכורתי.
  את זה כולם מפספסים ועל כן טענתי שעוז ואופק זה אותו הדבר ובשניהם מרעים באופן מהותי את תנאי המורים.
  וכפי שכתבתי למיכל – דווקא המורים הלא מפונקים – יפסידו.

 8. זיו :

  תגובות 6 + 7 הם תגובות שלי.

  מתנצל כתבתי אותם ממחשב אחר.

  זיו.

 9. מיכאל לינדנבאום :

  אכזבה ב"עוז לתמורה"

  זיו כותב בדם ליבו:
  "מומחי האוצר וגם מומחי הסתדרות המורים בודקים את העלות על מנת שלא תהיה חריגה בין שתי התוכניות, מה שיחייב את האוצר להוסיף מימון ל- 100000 מורי ההסתדרות – זה לא יקרה."
  זוהי כניעה מעציבה של איגוד מקצועי גדול,שחבריו,למרבה הבושה,אדישים לגורלם.

 10. ארטור- :

  אי אפשר להשוות אופק לעוז בכלליות

  כן אפשר (כאשר יהיו כל סעיפי ההסכם כתובים וחתומים) להשוות מורה ספציפי באופק או בעוז לתמורה .

  זיו – אתה השואת מורה מקצועי ואז שעות העוז קצת רבות יותר (24 פרונטליות לעומת 23 ) (וגם 6 פרטניות לעומת 4 באופק )והשכר בעוז קצת יותר גבוה ואז המסקנה שלך שההסכמים די דומים .

  אבל אם נשווה מורות אימהות מחנכות שבודאי גם בחטיבות ישנן כמה עשרות אחוזים במעמד זה ,נקבל שהפרונטליות של האופק דוקא 23 לעומת 19 בעוז והפרטניות כמו בסעיף הקודם משמע שבעוז עובדים דוקא שעתיים פחות בשבוע אך למרות זאת מרויחים יותר מהאופק והמשמעות במקרה זה היא דוקא יתרון של כ 15% לעוז לתמורה על האופק (בהחלט לא עניין מבוטל).

  כנראה שהפתרון הנכון מבחינת המורים שלמי שמתאים העוז אז שיכנס לזה ,ולמי שלא אז שלא ובלבד שארגון המורים יבין שחובתו להמשיך לשמור במקביל על זכויותהם של המורים שנכנסו לעוז וגם שלא .

  למיכל – לשיטתך מישהו יעשה סקיצה של בית ואז יבנו אותו ויראו אם הוא מצליח לעמוד אותו דבר עם מכונית ,פשוט יבנו ויבדקו אם היא נוסעת .
  מה שלא מחזיק מיים על הנייר -הכיצד את רוצה לנסות ולראות אולי זה עובד ? ואת עוד שואלת מה יש להפסיד ?
  את מוזמנת לדבר עם אמהות צעירות שהוכנסו לאופק ולברר איתן מה הן מפסידות ?

 11. שושי פולטין :

  לארתור,
  שאלת הבהרה- כמדומני 19 שעות ב'עולם הישן' נחשבות מבחינת הפנסיה ל 90% משרה. מה קורה עם המעבר לאופק חדש?
  (אני לא מניחה שיש לך תשובה לגבי עוז לתמורה בגלל אי פרסום הנתונים)

 12. זיו :

  לארטור

  משום מה, אתה מזניח לגמרי את נושא שעות השהייה.
  אם היה מדובר בשעתיים שלוש בשבוע נטו (כמו באופק) אפשר להגיד שזה המילא ניתן ע"י המורה.
  למורה מחנכת באופק יש כבר כמעט 20 (!!) שעות שהייה.
  ושאף אחד לא יגיד לי שלמורה וותיקה יש מה לעשות 20 שעות שהייה בשבוע – כל שבוע!
  אז גם זה שווה כסף – והרבה. (להזכירך, משכורת מינימום לשעה היא למעלה מ- 20 שקלים. תכפיל את כל שעות השהייה החודשיות – ותקבל כבר למעלה מ-1000 שקלים רק על בסיס שכר מינימום.

  ודבר שני: אתה טוען שאפשר לבדוק לכל מורה לגופו מה עדיף לו (לאחר שיוודעו הפרטים).
  וזו בדיוק הנקודה: אני לא מעוניין לבדוק פרטני עבור כל מורה (ברור שיש מרוויחים יותר ויש מפסידים יותר).
  אני ציינתי את "הממוצע". או ליתר דיוק את העלות הכוללת – והיא שווה בשתי התוכניות.

 13. זיו :

  לארטור תוספת.

  סייגתי את ההבדל בפוסט שבאופק הושם דגש על חלוקת תקציב גבוהה יותר למורים המתחילים ועל כן בעוז המשכורת לוותיקים גבוהה יותר.
  אבל תסתכל שוב על הפיסקה הפותחת בפוסט: האם תוספת של כמה אחוזים בודדים הופכת את האופק הרע כל כך לרפורמה (עוז לתמורה" טובה???

  ולא הבנתי את חישוביך: מורה מחנכת אם באופק מקבלת המרה של 37% לעומת 42% בעוז. זה "כמעט" אותו הדבר. ואם תיקח את תוספת שעות השהייה ההגדולה מאוד בעוז – תקבל שאולי אופק כבר עדיף.

 14. ארטור :

  לשושי:כפי שכתבתי.
  19 שעות למורה מחנכת ואם לילדים עד גיל 14 משמעותם בעולם הישן 100% משרה (ולא 90%)(גם בשכר וגם לתחשיב הפנסיה ).

  לזיו : אם הראש שלי בתנור אפיה והרגלים בדלי מלא קרח אני אמור להגיד שבממוצע טוב לי ?.

  ועכשיו ברצינות : אין מה לדבר על שום ממוצע מ 2 סיבות עיקריות

  א .יש הבדלים דרמטיים בין מורה מקצועי שמכין לבגרויות לבין מורים מחנכים .יש הבדלים עצומים בין מורות אימהות ומחנכות לבין מורים רווקים צעירים .
  ב .כל עוד ניתנת לקבוצת מורים שמצבה ברפורמה מתחת לממוצע ,האפשרות להמשיך בעולם הישן ,אי אפשר לשקקלל את תנאהם לממוצע כללי כי ממילא הם לא יכנסו לעסק .

  ועוד עניין שלא הובהר דיו -האם גם מורות אימהות ומחנכות יצטרכו לשבוע עבודה של 40 שעות ?
  אני ממש לא בטוח ,ולפי הגרסאות שאיתי אסף במאמריו שבוע עבודתן יהיה כ 33 שעות =19+6+8 כך שה8 שעות הינן לישיבות ,שעת קבלה,השתלמות,וכן גם כמה שעות שהיה .
  אני לא רואה 20 שעות שהיה כמו שכתבת (אולי טעות סופר ).

 15. שושי פולטין :

  דווקא בתגובות של ארתור וזיו מתבטאת הבעייתיות של חוסר מידע כתוב.
  בתחילה המידע שהיה הוא שכל שעות הגמול יהיו בצורת שהייה, עכשיו מדובר על ירידה בשעות בגלל גיל או שעות אם.
  אילו היה מידע כתוב היה ניתן לדעת.
  האם יש כאן אבולוציה של העברת מידע?

 16. ארטור לשושי :

  צודקת!

  והנה מול עיני הקוראים זיו ואני שקצת מבינים בעניני שכר ותנאי המורים יוצאים ממסדי נתונים שונים .

  וכפי שאמרתי מתחילת פרשת העוז לתמורה -עד שלא יצוף הסכם מפורט עם סעיפים ותתי סעיפים מאד קשה לנתח ולהשוות למשהו .

 17. זיו :

  לארטור .

  דובר לאחרונה ששעות-אם ירדו גם בעוז לתמורה יחסית למשרה (10%) אבל בשום מקום לא הוזכר נושא מחנכת. להפך, אם שעות בגרות הופכות לשהייה שעות חינוך כיתה – על כמה וכמה. (והדברים מגובים משאלות ישירות שהופנו לנציגי הארגון שבאו להרצות עד כמה ניפלא העוז לתמורה).
  ועל כן מורה מחנכת בחטה"ב תעבוד אולי3-4 שעות פחות בגלל שהיא מורה-אם אך תצטרך לתת עוד 3 שעות שהייה חינוך וקיבלנו שמהקף של 19 שעות בפועל היא עוברת ל- 36-37 שעות בפועל.
  אפשר להגיד שחלקן היא במילא נתנה תמיד, שחלקן יחסוך לה עבודה בבית, אבל שאף אחד לא יספר לי שיש לה מה לעשות בבית הספר בכל שעות השהייה הנ"ל כל שבוע (כל שבוע!!).

  לגבי "ממוצע" מורים.
  מורים העובדים מעל משרה – מפסידים.
  מורות אם ומחנכות – מפסידים (ראה לעי"יל).
  מורים המגישים לבגרות – מפסידים.
  מורים מתחילים מפסידים (תוספת אבסולוטית נמוכה ואין "השלמת הכנסה).
  מורות שישמרו על מכסת השעות הנוכחיות תוך הורדת משרה – יפסידו.

  אולי תוכל למצוא את המורה האידיאלי המרוויח מהרפורמה?

  דבר נוסף: אי אפשר "לדפוק" חצי מהמורים על מנת שחצי אחר (אולי) ירוויח. על מנת שרפורמה תיהיה 'ראויה' צריך שרוב המורים ירוויחו ממנה.

 18. ארטור :

  אתחיל מהסוף

  אני דווקא חושב שכולם צריכים להרויח מהרפורמה .לא חצי חצי.לא 60 ,40 וגם לא 90 , 10 .
  אם זו לא הדרישה של ארז או לחילופין אם האוצר מציע שהמורים ירויחו אחד על חשבון השני -אני במקום ארז לא היתי מסכים כלל להתדיין איתם .
  לשיטתך אף אחד לא מרויח ואז לעזאזל הרפורמה ,אולי אתה צודק ,רק אני לא בטוח שהפרטים הקטנים שידועים מתגבשים לשלילה מוחלטת .
  אולי התארכות המו"מ מעידה שאין כל כך הסכמות ?

  אני חושב שאחרי הנסיון שצברנו באופק ,יום אחרי פרסום הטיוטא להסכם נוכל לתת סנריו מדויק לכמה מקבוצות המורים המרכזיות כך שתהיה הגדרה מידית אם טוב ההסכם אם רע ?

 19. אלפא ואומגה :

  המשא ומתן היה אמור להסתיים מזמן, ובכן.....

  ישנן מספר אפשרויות.
  1-אין הסכמה.
  2-יש הסכמות כלליות.
  3-יש נקודות בודדות שאין עליהן הסכמה.
  מה שבטוח הוא שרן ארז מנהל את המשא ומתן בצורה המתאימה למשטרים אפלים כי הרי הוא מכיר אותם היטב משום שהוא בא מאחד מהם.
  זה לא רק שלא מכובד, זה מעלה חשד שיש לאיש מה להסתיר.
  כל האימרות שלו בדבר שקיפות והתייעצות עם המורים בנושאים השונים לגבי הרפורמה הן בגדר אימרות בעלמא ולכן האיש איבד בקרב רוב ציבור המורים את אמונם.
  ימים יגידו מי צדק, אך הבעיה היא לא רק רן ארז אלא ציבור המורים -בעצם המורות- האדישים למר גורלם.
  הרפרומה ,כפי שהיא נראית במתווה בלבד, היא רפורמה הרסנית שבאה להרע את תנאי העבודה של המורים ורק כסיל יטען אחרת.

 20. עופר :

  15 למרץ

  על פי רן ארז בכנס של נציגי וועדי מורים ההסכם אמור להחתם ב 15 במרץ
  ואז כבר עלול להיות מאוחר מידי לשנות את רוע ההסכם

 21. אלפא ואומגה :

  כמה אופייני וכמה טיפוסי לארז

  דעתו של איש אחד קובעת גורלות לעשרות אלפי מורים.דיקטטורה במיטבה.היכן שיתוף המורים בנושא חשוב זה? האם הוא בכלל רואה אותם?האם הוא בכלל מתחשב בדעותיהם?
  התשובה:לא. הוא לא מתחשב באיש. ככה זה כשהדיקטטורה חוגגת.האיש כנראה יודע מדוע הכל מתרחש בשקט, בהסתר, בסוד.

 22. חמוד :

  עובדות שמתעלמים מהם

  1.רוב המורים והמורות בתיכונים כן מגישים לבגרות , ובבית ספר תיכון ממוצע מגיע אחוזם לכ 80% .אז עד עכשיו מורים אלה קיבלו שעות הכנה בלי להתחייב בשהיה וזה נחשב פיצויי הולם על העבודה הרבה שעושים בבית .
  2.מהדיון אני מריח שההתייחסות לעבודה בשעה הפרטנית כחצי עבודה וזה בפירוש לא נכון – העבודה בשעות הפרטניות היא הקשה ביותר למורה מקצועי .
  3.לא בכל המקצועות יש צורך בעבודה פרטנית , והיה צריך להכניס אלימנט של דיפרינציאציה להסכם .
  4. לא יודע אם לאירגון המורים יש את האינפורמציה המדוייקת לגבי התפלגות עבודת המורים בשטח כמו כמה כן מגישים לבגרות וכמה כן עובדים מעל משרה וכמה כן עובדים ביותר מבית ספר אחד .
  5. קיים הבדל מובהק בין מצב מורה בחט"ב היום ובין מצב מורה בתיכון , למשל ההכנה לבגרות והאפשרות לעבוד מעל משרה , מכאן אסור היה לכרוך את שני הציבורים בחבילה אחת . נכון יש מצב למורה בתיכון שיהיו לו 20 שעות שהיה ומצב זה לא יהיה למורה בחט"ב .
  6.התעלמות מוחלטת מקרנות הפנסיה , הרי מבטחים הפסיקו להגדיל בסיס המשכורת ביותר מ 2% לשנה , ומה יהיה כשהמשכורת תגדל ב 50% .
  7.התעלמות מוחלטת מהמחסור החמור , גם העתידי במורים במקצועות מסויימים , ולעניות דעתי יהיה מחסור במורים ברוב המקצועות .

 23. ארטור לחמוד :

  תודה על מכתבך הרציני

  בעניין סעיף 6 לא צריכה להיות שום בעיה בעניין ,אם אין בכוונת האוצר לשדוד את מורי התיכונים ,כמו שעשו למורי היסודי שבפנסיה התקציבית ,אזי יש שלל פתרונות הוגנים ונכונים ל 2 הצדדים .

 24. ארטור :

  מכתב של מורה מיואשת בפורום תפוז

  מיכל קורן האחת ו 15:58 | 05/03/11

  פברואר 2011

  לכבוד:
  מר _____________
  יו"ר סניף "הסתדרות המורים"
  ___________________

  הנדון: רפורמת "אופק חדש"

  שלום רב,
  בתחילת שנת הלימודים תשע"א, הצטרף ביה"ס בו אני עובדת לרפורמת "אופק חדש". התכנית שווקה כתכנית מצויינת, שבאה לסייע בקידום תלמידים מתקשים, בשכר גבוה למורים, בשעות שהיה לטובת הכנת חומרי למידה, השתלמויות ועוד כהנה וכהנה.
  מתחילת השנה הזאת ועד כה אני מוצאת עצמי אל מול עומס בלתי נתפס. שעות המליאה לצד השעות הפרטניות הן מרובות. אני עובדת תחת תנאים לא קלים, בהם יש ימים שלמים של עבודה אינטנסיבית וזמני הפסקה שמוקדשים לטובת תורנות, שיחות עם תלמידים, עם הורים ועם הצוותים. ההבטחה לזמן פנוי לעשות לביתנו לא מומשה. אני יושבת שעות רבות בבית, מקדישה להכנת מערכי שיעור, לבדיקת עבודות, מבחנים, תעודות, שיחות הורים, מענה למיילים ושיחות צוות. זאת, מבלי לכלול ישיבות פדגוגיות, פגישות עם היועצת, עם הפסיכולוגית, מילוי טבלאות עתירות עמודות, מילוי טפסי אבחון, השמה, שילוב, והכנת שיעורים מותאמים לילדים בעלי קשיים כאלה ואחרים. אני מקדישה הרבה יותר משמונה עשרה שעות בשבוע על חשבון זמני הפרטי, ואילו משרד החינוך בחר לתת לי מספר שעות זה למחצית. זוהי תרמית. הפכנו עבדים.

  השכר הדיפרנציאלי המשולם לעובדי ההוראה מעמיד אותי, כמורה חרוצה, משקיעה, מלאת מוטיבציה ואוהבת ילדים, אל מול הרצון לפרוש מהמערכת שאני כה אוהבת. שכרי עומד על חצי ואפילו פחות ממה שמקבלות עמיתותי, רק משום שלא צברתי די גמולים או וותק. אני מורה כ-10 שנים, בעלת תואר ראשון ותעודת הוראה של "אוניברסיטת בן גוריון". בימים אלה מסיימת את שנתי השניה בלימודי תואר שני במנהל ומדיניות החינוך באוניברסיטה זו ממש, וכל אלו לא מסייעים בהעלאת הדרגה שלי אל מעל ל-2.5, על השכר המבייש הנלווה לכך. גם עשר השנים הבאות לא יעלו את דרגתי לכדי משכורת שתתאים למספר השעות שאני מקדישה. שעות העבודה שלי הלכו ורבו, וממי שהיתה מוכנה לעשות את כל אשר ביה"ס יבקש ויצטרך, אני מוצאת עצמי מיואשת וחסרת כוחות, מבלי יכולת לתת יותר.

  התחושה בתחילת השנה היתה שכנראה יש להתרגל למערכת השעות החדשה ולדרישות שלה, אלא שהמערכת החדשה מסרבת לאפשר לי לתפקד בתוכה. תהליך השינוי לא עשה עמי צדק. אני מקדמת ילדים תלמידים, אך לא את ילדי שלי. מר יוסי ווסרמן, מזכ"ל הסתדרות המורים, טוען כי המורה הוא כבר מזמן לא רק מקור להקניית ידע וכי הוא חזות הכל: הוא המדריך המכוון והמנחה, הוא איש הארגון והביצוע והוא גם המחנך בר הסמכא, החבר לשיח, המודל לחיקוי, מבשר החזון ואיש המקצוע בתחום התמחותו. ואם המורה הוא כל אלו, הרי מן הראוי להביע הערכה כלפיו ביותר מאשר מכתב תודה. אוסיף לכך שכזה הוא המורה, בין אם צעיר ובין אם מבוגר, בין אם בעל וותק ובין אם לאו. מורה צעיר לא מלמד פחות ולא משקיע פחות. מכאן – שלא מגיע לו פחות!

  אני כותבת בכאב ומתוך רצון לראות את עצמי עושה למען עצמי ולמען משפחתי, לפחות באותה המידה בה אני עושה למען תלמידי. כרגע הכף נוטה לטובת התלמידים. בימים של עומס אני שוכרת שמרטף, ששעת העבודה שלה עולה יותר משכרי שלי לשעה. התלוש שלי הוא מעבר להבנתי ולהבנת רבות מעמיתותי ואין מי שיבאר. איני מבינה כיצד נקבעת הדרגה והאם הקביעה ראויה והוגנת. אני מקווה שהמערכת תתעורר ותערוך שינויים בטרם יפרשו ממנה כוחות חיוביים מוטיבציוניים, ובטרם תמצא עצמה מול מחסור אדיר במורים צעירים חדשים.

  אדוני, מר __________,
  אני מבקשת ממך במכתב זה ליצג אותי נאמנה. הסתדרות המורים מבקשת להגן על האינטרסים שלי. אני תקווה שימים אלה של בחירות יביאו לתיקון המעוות, מה שאומר תיקון השכר הבלתי הוגן והפחתת השעות האין-סופיות.

  בברכה,
  ________________

  ◄ שליחה באימייל ◄ שליחה באימייל חיצוני ◄ הדפסה ◄ קישור להודעה ◄ תלונה על הודעה ◄ RSS X

  • ממש מוציא את החשקו mazinya ו 18:23 | 05/03/11

  לעשות הסבה להוראה

 25. אלפא ואומגה :

  מתי יסתיים המשא ומתן?

  מישהו יודע?

 26. שושי פולטין :

  מתקרבים לקו הסיום

  ראו ידיעה היום באתר ארגון המורים
  http://www.irgun-hamorim.org.il/index.asp?action=readwek

 27. אלפא ואומגה :

  הדברים שהושגו-עבודה בעיניים של רן ארז

  רן ארז כנראה חושב שכל המורים חסרי בינה מינימלית. על פי הדברים שהתפרסמו באתר המורים:
  1-ערך שעת הוראה יירד בעשרות אחוזים.אין לכך תקדים.
  2-מספר השעות שהמורים נדרשים לעבוד יעלה ב-66%, כלומר בשני שליש תמורת תוספת של 42 %ברוטו הפזורים ל-4 פעימות.
  3- תוספת עיני גם כך מגיעה לכל המורים וכך גם תוספת השחיקה.
  4-אין יותר השתתפות מעביד לקרן דפנה או רשף כי רוב רובם של המורים לא יוכלו לעבוד יותר ממשרה.זאת פגיעה בזכויות הסוציאליות והפנסיוניות.
  5-אין ציוד מתאים בכל בתי הספר אשר יאפשר כניסת בתי הספר לרפורמה. בית ספר שיסרב לא יהנה מאותן "הטבות".אך מה יעשה בית ספר שאין בו פינות עבודה, מחשבים, ציוד נלווה?
  6-בניגוד למדינות הOECD מורה יצטרך לעבוד רשמית 40 שעות בהשוואה לעמיתיו באירופה העובדים פחות שעות עם 20-26 תלמידים בכיתה, בהשוואה לישראל שבה הממוצע הכיתתי הוא 38 תלמידים.
  7- המושג "הטרפות וולונטרית" הוא בלוף משום שכאשר רוב המורים בבית ספר מסויים מחליטים להצטרף, אזי גם שאר המתנגדים מחוייבים לעשות כך.
  כל שאר הדברים שנכתבו בדבר המשך המשא ומתן הם בגדר אשליה מתוקה מדי שבה רן ארז ממשיך להוליך שולל את המורים אך לא את כולם כי לא כולם קונים את הסחורה שלו שהיא כרמוא בלוף אחד גדול.צדק מי שכתב שאין שום הבדל בין אופק חדש ובין עוז לתמורה מלבד השמות של שתי רפורמות הזויות לחולטין.

 28. איתי :

  3- להבנתי הסתדרות המורים ויתרה על תוספת השחיקה, ובלי הרפורמה אין תוספת, כך שזה יתרון לעוז לתמורה גם על האופק וגם על העולם הישן.
  4 – הפרשות מהשכר לקופ"ג הן בתנאים פחות טובים מהפרשה לפנסיה, לכן אם כל השכר נחשב לפנסיה זו להבנתי המוגבלת דווקא הטבה.
  בנוסף נאמר שמורים במקצועות נדרשים יוכלו לעבוד יותר מ-24 פרונטלי ולהיות מתוגמלים בהתאם.
  7. לדעתי אתה טועה ומטעה. להבנתי מורה יוכל לעבוד בתנאי העולם הישן גם אם ביהס יעבוד בתנאי רפורמה.

 29. ארטור-לאלפה ואומגה :

  אתה לא אוהב את רן ארז

  וכנראה שגם לא את האירגון .
  שום דבר מכתיבתך אינו נכון או אינו רלוונטי
  חבל לבלבל את המוח .

 30. זיו :

  לאיתי.

  אם תוספת השחיקה אכן לא תגיע לכלל המורים חברי ארגון המורים אלא רק למי שמצטרף לרפורמה, הרי רן ארז אומר בפה מלא שחובה להצטרף לרפורמה.

  הרי על זה בדיוק הדיון אם זכויות המורים בעולם הישן ישארו ויטופלו (ולכן אפשר להישאר בעולם הישן) או שזכויותיהם ירמסו עד שיאמרו "רוצה אני". (זה גם סוג של כפייה).

 31. זיו :

  לאיתי.

  אם תוספת השחיקה אכן לא תגיע לכלל המורים חברי ארגון המורים אלא רק למי שמצטרף לרפורמה, הרי רן ארז אומר בפה מלא שחובה להצטרף לרפורמה.

  הרי על זה בדיוק הדיון אם זכויות המורים בעולם הישן ישארו ויטופלו (ולכן אפשר להישאר בעולם הישן) או שזכויותיהם ירמסו עד שיאמרו "רוצה אני". (זה גם סוג של כפייה).

  עד כמה שזכור לי, פורסם בעבר שתוספת עייני ותוספת שחיקה יקבלו כלל המורים חברי ארגון המורים. לא לחינם אומרים שתוספת הרפורמה היא 42% ולא אומרים שהיא 47% כולל שחיקה.

  אם ארגון המורים דואג ןחבריו ובאמת ובתמים מתכוון שההצטרפות היא וולונטרית, הרי מחובתו להוכיח שגם מורים שלא מצטרפים לרפורמה, הם חברים שווה זכויות שמגיעים להם זכויות – תוספת שחיקה היא אחת מהזכויות שהארגון צריך לכלול לכלל חבריו.

 32. ארטור-לזיו :

  מסכים עם כל מילה

  קראתי את מכתבו של רן ארז מהשישי לחודש באתר האירגון .
  אם אכן כפי שאולי ניתן להבין תוספת השחיקה תשולם רק למצטרפים לרפורמה ,המשמעות הינה מעילה חמורה באמון המורים .

  אני יכול להציע רק הסבר הפוך שדווקא שנקבו ב 5% עם כתובת של שחיקה ,זה אומר שסכום זה דווקא ישולם לכלל המורים .
  אם רצו למנוע קבלתו ע"י המורים שנותרים מחוץ לרפורמה יכלו פשוט לדבר על 47% עבור הרפורמה בלי להזכיר את נושא השחיקה .

 33. ארטור-לזיו :

  מרוב הזדהות עם כתיבתך -יצא שכתבתי דומה מאד .
  סליחה ממי שמרגיש שהוא קורא פעמיים אותו דבר .

 34. אלפא ואומגה :

  לארטור- זה נכון. הבנתך את דבריי אינה נכונה

  קרא היטב את דברי יושב ראש אירגון המורים האומר שרק מי שיצטרף לרפורמה יקבל תוספת שחיקה.
  מכאן מתגלה הבלוף והשקר של רן ארז שוב ושוב.
  בארץ המוצא של רן ארז -רומניה-קראו לזה הצטרפות וולונטרית שהיא חובה.
  שאל אותו- הרי הוא מכיר היטב שת המשטר האפל שממנו הוא למד את כל הטריקים והשטיקים.
  לצערו, לא כל המורים אידיוטים מוחלטים.
  רק עצם הכתיבה של דבריו אלה באתר אירגון המתנהל בצורה בולשביקית מעלה לא רק ספק אלא מאשרת את דבריי בנושא רן ארז, שכאמור מפיץ אשליות בלבד.
  הכל בדבריי נכון ומה שעוד נכון היא האמת המרה שלא נוחה לך.

 35. ארטור-לאלפה ואומגה :

  רק שכחת להגיד רומני גנב

  זה מוטיב מרכזי בעלהום של השנים האחרונות על רן ארז ,רק שאף אחד עד עכשיו לא הזכיר את הרומניות שלו .

  לאיש יש קרחת והיו שנים שכל הצילומים הראו את השפיץ של ההלואה והחסכון מתנופפים ברוח .

  האיש מדבר עם קול ומבטא של הרומני הקומבינטור מהסרט גבעת חלפון .

  ועכשיו אתה מתאר את התנהלות השלטון של צאוצסקו כדרך שרן ארז בוחר להתנהל בה .
  אפילו מוטי גילת פרסם פעם אחר פעם תחקירים שהגיעו במכסימום לדיון משמעתי .

  השלטון רוצה לשבור את איגוד העובדים שנקרא אירגון המורים .
  השלטון בטוח שיקבל עבודה טובה יותר וזולה יותר ולכן מכל כיוון מנסים להכות בו .
  אתה אלפה אומגה בא מכיוון ההכפשה או מכיוון האי ידע/אי שכל/אי הבנה- בחר את המתאים לך .

  תנסה אולי רומני גנב ,אולי מישהו יאמין לך .

 36. חמוד :

  קצת מתמטיקה

  לפני שאפרט את ההקשר לכותרת שלי ברצוני להתייחס למאמרו של רן ארז באתר הארגון . נכנסתי ומצאתי ששלושת רבעי המאמר מוקדשים לתיאור הפניקה שאחזה בהסתדרות המורים . המסקנה כפי שאמרתי קודם היא שכל העניין הוא מלחמה עם הסתדרות המורים על מורי חט"ב .
  ולענייננו ….
  1.והיה ואם כולם מריעים לרפורמה , והיה ואם כל המורים ירצו סדר בעבודה שלהם כך שאף מורה לא ירצה לעבוד שעות נוספות בתנאים המוצגים בהסכם , אז לפי המציאות בשטח כל אלה שעובדים היום מעל משרה ייאלצו לוותר על החלק הנוסף .
  מכאן אם נניח ש60% ממורי התיכונים עובדים היום בממוצע 130% משרה , אז לאחר הרפורמה מישהו חייב לעבוד את ה 30% שוותר עליהם כל מורה ,ומכאן לפי חישוב גס המערכת תצטרך משהו בין 10% ל 20% תוספת כח אדם ובמספרים זה יהיה מעל 10000 מורים חדשים . האם חשבו על זה ????
  2.לא הבנתי את פשר העבודה על בסיס שעות נוספות של מורים נדרשים . א. האם שעות נוספות אלה יהיו בתוך יום העבודה הרגיל או לאחר סיומו ? ב. השכר שישולם יהיה על בסיס חודשי או על בסיס עבודה בפועל . ג. התעריף לשעה נוספת יהיה זהה לתעריף שעה רגילה או לא . ד. זכויות פנסיוניות על השעות הנוספות יהיו או לא ? הרבה שאלות שמחכות לתשובות ברורות .

 37. חן - מיבשים את החולים :

  אני מנסה הרבה זמן לעקוב מהצד, קיבלתי גם כמה הסברים בע"פ, והאמת – זה מתחיל להיראות כמו הבדיחה על הרבנית שלא מבינה איך הרב אומר לא' שהוא צודק וגם לב' שאומר בדיוק ההיפך מא' הרב אומר שהוא צודק. על זה עונה לה הרב – גם את צודקת.
  או בקיצור – העיסק לא נראה טוב.

  אפילו אם בעניינים נקודתיים מסוימים תהיה עדיפות לעוז על אופק, זה מתחיל להיראות כמו איזה תחרות למי יש מקום קצת יותר טוב בגיהנום.

 38. ארטור-לחמוד :

  נכון אין עדיין מתמטיקה

  כי אין עדיין הסכם .

  שאלת מעמדן של השעות שמעבר למשרה אחת צריכה לקחת בחשבון כדלקמן:

  א .על שעת משרה רגילה יש 20% תשלומי קייץ.
  ב .על שעת משרה רגילה יש הפרשות מעסיק לפנסיה ופיצויים בשווי של כ 13% .
  ג .על שעת משרה רגילה יש הפרשת מעסיק של לפחות 7.5% לקרן השתלמות .
  ד .מענק יובל משמעותו 5% תוספת לשכר השעה והוא משולם רק בגבולות משרה אחת בלבד .
  ה .ביגוד והבראה שנתית גודלם ומשמעותם בשכר מורים הינו כ 4% מערך השעה .אין תשלום עבור שעות שמעבר למשרה .
  ו .שעות הגיל למורים מבוגרים שמפחיתות את משרתם ,מעלות בעצם את שכרם השעתי בכ 8% למורים מעל גיל 50 וב 17% מעל גיל 55 .בעבודה מעל משרה השעות הנוספות נספרות כרגילות .

  ז .והכי חשוב זה הכסף שבכיס אחרי מס הכנסה .
  בתעריפי שכר המורים עבודה עד משרה אחת משמעותה בחלק הארי של המקרים תשלום זעום של אחוזים בודדים למס הכנסה .
  השעות שמעבר למשרה הינן בתעריף של 23% מכל שקל הולכים למס הכנסה .
  לא ספרתי שהוצאות טלפון משלמים עד משרה ,ושהכסויים הביטוחיים של ביטוח לאומי וקרן הפנסיה מושפעים מאד מהגדרת דרך ההעסקה של המורה בשעות שמעבר למשרה .

  שימו לב שבמצבים לא נדירים אפשר להגיע להפרשי מחיר על שעה במשרה לעומת שעה מעבר למשרה עד 60% ואולי 70%

  האם מישהוא בכלל יכול לנתח כאשר אין חוזה חתום מה יהיו תנאי ההעסקה של מורים שעובדים היום מעבר למשרה ?

 39. זיו :

  לחמוד.

  ראשית אציין שמאוד לא אהבתי את המאמר של רן ארז שדיבר יותר על ההסתדרות מאשר על עוז לתמורה ועוד פחות את העובדה שבסוף הוא מבקש מכולם לשכנע מורים לעבור לארגון.
  אם הרפורמה שלו כל כך טובה, לא צריך "להתחנן" ולבקש מורים מההסתדרות לעבור לארגון – זה יהיה הליך טבעי. ( אלא אם כן, עוז לתמורה היא לא כזאת ניפלאה כמו שהמודעות מציגות אותן).

  שנית, אני חולק עליך לגבי הקביעה ש- 60% מהמורים עובדים 130# משרה.
  להערכתי הגסה (שלא מתבססת על נתונים) מדובר על פחות מחצי.

  ולעניין השעות הנוספות:
  לפי הבנתי בין השורות את נציגי הארגון, השעות הנוספות ינתנו בתוך ה- 40 שעות עבודה של המורה והם לא יהיו פנסיוניות (וכנראה מדובר על בסיס חודשי באותו תעריף כמו המשרה – כפי שהיה בעולם הישן – רק בלי הזכויות).

 40. אלפא ואומגה :

  רן ארז חושב שכולם אידיוטים

  המסקנה מן הדברים שנכתבו על ידי רן ארז באתר אירגון המורים היא אחת בלבד: עוז לתמורה היא תכנית שבאה לכפות את עצמה על ציבור המורים ודבריו שהכל וולונטרי הם בגדר בלוף כפי שרק ארז יודע לבשל. מיסטר ארז חושב שהוא יכול לטמטם ציבור שלם אך זאת טעותו הגדולה.
  הנה לכם דוגמה למשפט שלו המופיע באתר: "תוספות השחיקה וכן תוספת עיני ינתנו רק למורים שירצו להצטרף לרפורמה".קראתם טוב: אין כאן שום דבר על בסיס התנדבותי אלא הכל בכוח , ומה גם שאירגון המורים דואג להשתיק כל ביקורת. לראיה סגירת פורום המורים באתר אשר דן בנושא הרפורמה מייד אלחר שפורסם מתווה הרפורמה הזאת.
  שנית, ערך שעת ההוראה עומד לרדת וזאת עובדה מוגמרת.רק כסיל לא יבין זאת וכאלה יש הרבה.
  גם המורים הוותיקים עומדים לאכול אותה ובגדול בכל המובנים.
  אם מורה וותיק עבד משרה של 24 שעות וקיבל עבורה 10000 ברוטו הרי שעתה הוא יצטרך לעבוד בצורה רשמית בתור משרה מוגדרת 40 שעות כפול 4 -כלומר 160 שעות לחודש עבור סכום של 14400 שח ברוטו.יחי ההבדל הקטן בין שתי התשכורות לערך שעה.במילים אחרות:לפני הרפורמה ערך השעה היה 106 שח ועתה אחרי הרפורמה הוא יהיה:90 שח בלבד. יחי ההבדל הקטן. וואו, איזה השג אדיר לרן. איזה יופי!מי שעדיין לא מבין זאת- יש לו כנראה בעיה גדולה בחשיבתו.

 41. ארטור-לאלפה ואומגה :

  האם אלפה ואומגה חושב שכולם אדיוטים ?

  ודאי !
  בתגובתו 27 כלום לא נכון או לא רלונטי .

  ועכשיו מביא לנו ציטוט ממשפט שלא נכתב ע"י רן ארז כלל וכאן בהמשך אני מביא את מלוא פיסקה 8 כדי להראות את אי הבנת הנקרא של אלפה

  8. תוספת השכר שתינתן למורים תמורת שינוי מבנה העבודה,
  כנאמר למעלה, היא 42% + 6.25% תוספת השכר למגזר
  הציבורי + כ- 5% שחיקה לשנים 2009, 2010, 2011.
  תוספת זו היא תוספת אוניברסלית שתינתן לכל המורים חברי
  הארגון שירצו להצטרף לרפורמה.

  סוף ציטוט ממכתבו של ארז .

  גם חשבון עלית או ירידת ערך השעה מתאים לתחשיב של עובד חברת שמירה שמשרתו השעתית גדלה מ 24 ל 40 שעות .
  הרי אין חולק על כך שבתוך 24 שעות של העולם הישן יש כיום 2 שעות שהיה נוספות ,שעת קבלה ,ושעות ישיבות מורים וצוות וכן השתלמויות מוסדיות .
  ה 24 שעות של היום זה אולי 28 ואולי 30 בפועל.
  התוספת עד 40 שעות היא לא של 16 שעות אלא של 12 או 10 שעות.
  יחס השעות של לפני ואחרי אינו 40/24 אלא 40/28 או 40/30 .
  ועוד לא נכנסנו לניתוח של מה קורא למורה ב 10-12 שעות האמיתיות שמיתוספות למשרתו (האם קלות יותר מהפרונטלי או קשות יותר )
  כבר כתבתי -חבל לבלבל כאן את המוח

 42. אלפא ואומגה :

  שטויות במיץ עגבניות

  האמת המרה מכה על פני אלה הממששיכים להעמיד פנים שהרפורמה הזאת באה לטובת המורים.
  ערך השעה יירד ואין זה משנה אם היא תרד ב-10 אחוזים או 30 %.
  מה זה משנה? הרי מר ארז בונה על הטישםות האוניברסלית של מורי ישראל.
  לצערו, לא כולם כאלה.ערך השעה יירד והתכנית הזאת באה בכפיה. ציטוט" התוספת האוניברסלית תהיה לכל המורים חברי אירגון המורים שירצו להצטרף לרפורמה".
  היכן היסוד ההתנדבותי בקטע הזה?אכן, מספיק עם בילבולי המוח.עוז לתמורה -לא עוז ולא תמורה אלא פטפוטי סרק ואשליות למי שבוחר בהן.

 43. איתי :

  ארטור,

  אני מסכים איתך שהטיעונים של אלפא אומגה רצופים באי דיוקים והשמצות פראיות, אבל אתה בעצמך מביא את הציטוט הזה:

  "תוספת זו היא תוספת אוניברסלית שתינתן לכל המורים חברי
  הארגון *** שירצו להצטרף לרפורמה. ***"

  המשתמע הוא בבירור שתוספת עיני ותוספת שחיקה ניתנות רק למצטרפים ולא לכולם.

  אלו שני "גזרים" שמיועדים לשכנע מורים להצטרף, במסגרת עסקת "תעבדו יותר ותקבלו יותר". אם הגזרים הללו היו מוצעים גם למורים שלא מצטרפים, זה היה מוריד את התמריץ להצטרפות.

  זה מדגים בדיוק את הטיעון של שושי – ברגע שלארגון יש אינטרס יוקרה שכל המורים ייכנסו לרפורמה, הוא מפסיק לדאוג למורים שלא רוצים אותה.

 44. ארטור-לאלפה ואומגה :

  אתה עושה כאן צחוק מהקוראים ?

  רק הבוקר קמת מוקדם ועשית חשבון של סנדלרים עבור ערך שעה של מורה .
  פתאום אתה כותב מה זה משנה 10% או 30% ? אולי בכלל יש עליה של 10 או יותר אחוזים ?
  לא צריך חשבון ?לא חשובים המספרים ?לא חשובים הנתונים?

  אגב בחודש יש יותר מ 4 שבועות .

 45. אלפא ואומגה :

  מי שבוחר במדיניות של בת יענה זה לא אני

  שוב פעם: את התוספת האוניברסלית יקבלו כל חברי אירגון המורים ירצו להצטרף לרפורמה.
  האם זה נקרא התטרפות בהתנדבות, מרצון או הצטרפות שהיא חובה על מנת לקבל עוד כמה פרוטות עלובות?
  מדוע נסגר פורום אתר המורים. והעיקר: מדוע האמת כל כך כואבת?
  בחודש ישנם יותר מארבעה שבועות??פססססססססססססס! וואו, איזה גילוי.רק ישנה בעיה אחת: בתחשיב של ימי מחלה, לוקחים בחשבון אך ורק ארבעה שבועות שהם חודש אחד.
  נו, מה עכשיו. ההצטרפות חובה או רשות -כדי לקבל 11.25 % על פני 4 פעימות????
  באמת, חבל להתווכח כאן.חבל על המקלדת ועל המאמצים שלי להבין את הלכי מחשבתו של גדול מנהיגי הדור רן ארז. בכלל, עדיף לתת לאיש פרס נובל על השגיו המדהימים בתחומי העשיה החינוכית ותרומתו הרבה לכיסם של המורים המתמלא כל בוקר מזומנים עד בלי קץ. איש דגול, מענקי התקופה ומנהיג ענק בכל המובנים.
  ודבר נוסף: מדוע צריך לשכנע הרבה מורים לעבור לאירגון מן ההסתדרות של וסרמן? הרי עשרות אלפי מורים עומדים בתור בכל יום בסניפי האירגון ומתים להצטרף לאירגון המורים, הלא כן? הרי הכל כל כך יפה, נקי, ברור ,צלול והרפורמה היא עסק נפלא כל כך.בדרך כלל משכנעים את הלא משוכנעים -לפחות על פי השכל הישר. נראה שהאירגון אכן מנסה לשכנע רק את עצמו שעוז לתמורה היא רפורמה כה פנטסטית.אחרת, מדוע לנקוט במדיניות של כפיה, של שכנוע ובריחה מן המציאות המרה?

 46. אלפא ואומגה :

  לאיתי- אתה צודק בדבריך.ההצטרפות היא בכפיה בלבד

  כל מי שירצה להצטרף לרפורמה וחבר האירגון יוכל לקבל את התוספת של עיני וכן תוספות השחיקה.
  במילים אחרות: מי שלא מצטרף -לא יקבל תוספות אלה.וגם לא את הסכום של 2000 שח ביחס לגודל המשרה.
  המסקנה:ההצטרפות היא בגדר של וולונטריות חובה.מעין אוקסימורון ידוע מראש המזכיר משום מה את אופק חדש. שהרי גם שם טען מר וסרמן שההצטרפות אינה חובה אלא רשות שהפכה לחובה על כולם, כי מי שלא הצטרף אוכל אותה בגדול.
  אלמנטרי, ווטסון.

 47. איתי :

  זה ממש לא נכון שההצטרפות היא בכפייה.

  ככל הידוע לנו כעת, המורים יוכלו לבחור לא להצטרף (גם אם ביה"ס שלהם בחר להצטרף).

  מי שיבחר לא להצטרף, לא יקבל את הצ'ופרים.

  חלק מהביקורת שלך על ההתנהלות אני מקבל, חלק זה השמצות פרועות.

 48. אלפא ואומגה :

  איתי,זאת טענתי. ההצטרפות עבור הגרושים -חובה

  מעניין מדוע נסגר הפורום של אתר ארגון המורים? ממה הם חוששים? מביקורת? האם מישהו בארגון חושב שניתן להשתיק את הביקרות? או שמא מישהו שם מפחד מן האמת המרה?
  ומדוע אין שום התייחסות לביקורת מלבד בכמה אתרי אינטרנט?
  גם ענין הורדת ערך שעת עבודה אינו זוכה לשום יחס וכל תלמיד שחלש בחשבון מבין זאת. נערי האוצר כנראה צוחקים כל היום מן האופן שבו הוליכו שולל את מורי העל יסודיים.

 49. זיו :

  לאיתי:

  אינני מסכים עמך שההצטרפות היא לא חובה אבל צופרים יקבלו רק מי שמצטרף לרפורמה.
  כל חבר המשלם מיסים לארגון המורים – הארגון מחויייב לדאוג לו. נקודה.
  עשר שנים המורים לא קיבלו תוספות שכר ולעומת זאת כולם שבתו והפסידו שכר למען המאבק.

  רו ארז לא יכול להגיד עכשו שאת פרי המאמץ של המאבק יקבלו רק מורים שיסכימו לתוספת עבודה והרעת תנאים!

  למה אני משלם מיסי ארגון אם הארגון שקל לא מביא לי?
  מי ידאג למורים שלא ירצו להצטרף ולו לשמור על השכר הראלי?
  מדוע כל המגזרים במשק זכאיים ל-6.5% תוספת לשכר ואלו מורים שלא רוצים רפורמה (ומותר להם לפי רן ארז לסרב) לא יזכו לקבל תא מה שכל מדינת ישראל מקבלת?!

  אם זה אכן כך – הרי הארגון מפסיק להיות הארגון המייצג של כלל המורים בתיכוניים אלא רק של מורי הרפורמה.
  (לפחות שיגיד את זה – אולי נקים ארגון של המורים שלו ברפורמה – גם להם מגיע זכויות – אם זה לא בכפייה).

 50. זיו :

  לארטור.

  חשבונך לגבי תוספת השעות למורים היא לא מדוייקת בלשון המעטה.
  אתה מניח שבעולם הישן יש גם שעתיים שהייה וגם שעת קבלת הורים וגם ישיבות צוות וכ"ו.
  לדעתי רוב הדברים שכתבת הם חופפים ועל כן מורה בחטיבית הביניים עובד 26 שעות שבועיות אולי במקרים קיצוניים עוד שעה שעתיים "גג".
  לעומת זאת, לאותם מורים הורידו הטבת שעות חינוך ושעות בגרות.
  מורה מחנכת עם גמולי בגרות שעבדה נניח 18 שעות בפועל (3 חינוך + 3 בגרות) צריכה עכשו לתת 40 שעות.
  זה פי שניים עבודה.
  בעולם הישן היו שבועות שלימים (ביחוד בסוף השנה או בארועים מחוץ לבית הספר) שאין מה לעשות מעבר לשעות הפרונטליות והמורים יכלו להנות מיום קצר – עכשו זה נגמר – 10 חודשים לעבוד 8 שעות.

  בחישוב שנתי מדובר לרוב המורים בתיכון בהכפלת שעות העבודה לעבודה! (אני מדגיש – בחישוב שנתי).

 51. איתי :

  זיו, אין בינינו מחלוקת.

  אני מתאר מצב עובדתי (על פי דברים שנאמרים בפירוש עי רן ארז) ואתה אומר שהמצב הזה אינו תקין. אני מסכים.

  כולנו פה חושבים שזה לא תקין שתוספות עיני+שחיקה יינתנו רק למצטרפים וישללו ממי ששכרם נשחק בשנים ללא הסכם.

  אבל מכאן ועד הטענה השקרית שהרפורמה היא בכפייה הדרך ארוכה.

  אפשר ורצוי להביע פה התנגדויות והסתיגויות מן ההסכם המתגבש. חשוב לעשות את זה לפני שהוא נחתם, כדי ללחוץ על רן ארז לא לחתום על הסכם מלא חורים. זה לא לגיטימי להפיץ שקרים.

 52. אלפא ואומגה :

  לזיו-נראה שאתה היחיד המבין בדיוק את גודל הבעיה

  אם ההצטרפות וולונטרית- הרי שכולם צריכים לקבל לא רק את תוספת עיני אלא גם את תוספות השחיקה.
  ואולם, עלפ י הכתוב האתר הארגון, מורים שירצו להצטרף יקבלו את הגרושים.
  מכאן המסקנה פשוטה:נכון שאין חובה להצטרף, אך אלה שיבחרו לא להצטרף לא יוכלו להנות מן התוספות הקטנות. מכאן שארגון המורים מדבר בשתי שפות וחושב שכל המורים טיפשים.הסתירה בדברים המפורסמים מדברת בעד עצמה.
  אכן, ארז לא הביא בשביתה האחרונה לשום הישג מלבד מפח נפש. הוא לא ידע כיצד להנהיג מאבק מקצועי ואין זה המקום לנתח את הסיבות לכך.
  השורה התחתונה היא שעד לרגע זה אין שום הישג שהאירגון יכול להוכיח שגרם לעליה בשכר המורים.כלום,נאדה.

 53. מיכאל לינדנבאום :

  טענה שקרית?

  שוללים תוספות שחיקה+עיני ממורים שלא מתלהבים מהרפורמה ומהירידה בשכר לשעה.
  אלו תוספות שאינן תלויות רפורמה,ושלילתן אכן מהווה כפייה כלכלית.

  לא ברורה אמירת 51 על "טענה שקרית".

 54. ארטור- :

  מצטרף למיכאל לינדנבאום

  אם תוספת עיני המלאה + השחיקה ימנעו ממורים שישארו בעולם הישן, אזי אכן יש מימד כבד של כפיה לכניסה לרפורמה .

  לזיו -לא התכוונתי לעשות בכלל חישוב של תוספת שעות של המורים .חשבון הסנדלרים של אלפה אומגה עושה קרקס מדיון רציני ורציתי להראות עקרונות אלמנטריים בחשבון של השעות .אני יודע שנגעתי באפס קצהו של העניין .

 55. זיו :

  לאיתי.

  לפי היהדות, נתינת גט חייבת להיות ברצון הבעל. גט שבעל נותן נגד דעתו – לא תקף.
  מה עושים אם הבעל לא מוכן לתת גט? "כופים אותו עד שיאמר רוצה אני".

  אתה מדבר על ארגון המורים ורן ארז באותו סגנון: "אין כפייה להצטרף לרפורמה, אבל אז לא תקבל את הדברים האלמנטרים שכל שכיר במשק מקבל (תוספת עייני ותוספת שחיקה).
  על זה נאמר: " כופים אותו עד שיאמר רוצה אני". ברור שאין כפייה, וזכות המורים לא להיכנס, אך "מחר" יוחלט שמורים שלא ברפורמה יורידו להם 50% מהשכר.
  גם במקרה כזה תבוא ותגיד " לא חובה להצטרף, הורדת שכר בחמישים אחוז זה לא תקין אך אין פירושו כפייה"???
  אגב, אם כך, גם אופק חדש הוא לא בכפייה. המורה יכול להמשיך לעבוד כמו בעולם הישן אבל יורידו לו חצי משכורת בגלל שעבודתו היא חצי-תקן של אופק חדש.

 56. אלפא ואומגה :

  חשבון סנדלרים? האמת מתפוצצת לכם בפרצוף

  ערך שעה עומד לרדת בין 10-15 % לפי כל הפרמטרים.מורה שעבד 24 שעות +הכנה לבגרויות ושהיה בית ספרית יעבוד ברפורמה המוצעת 40 שעות כשמתוכן 6 שעות הן פרטניות.זה אומר עבודה עם 1-3 תלמידים וגם כאן ישנה בעיה. כיצד יעבוד מורה לספורט או לשלח עם תלמיד בצורה פרטנית?מה עם שעות ההכנה לשיעור הפרטני? שאם לא יהיה תשלום עור שעה פרטנית אין כאן שום חידוש אלא לרעת המורים אשר יתנו יותר ויקבלו פחות. שנית, יש יסוד להניח- על פי האמור באתר המורים- שרק מורים שיצטרפו בכפיה לרפורמה יזכו לתוספות השכר.
  זה לא חשבון סנדלרים -זאת האמת. מדוע אין פותחים עד כה לדיון את אתר המורים בנושא זה? מדוע רן ארז חושש? ממה הוא חושש? הרי יש דמוקרטיה ולא כפיה בארגון .מדוע להשכנע מורים מן ההסתדרות להצטרף לארגון? שהרי אלפים עומדים בתור מול משרדי האירגון.מדוע לשכנע?
  אין שום כפיה? אזי גם באופק חדש אין שום כפיה .המורים מרוויחים פחות, וכך צריך לנהוג גם בארגון. ואולם, הנה הקוץ: מי שלא יצטרף לא יקבל את הגרושים של תוספות עיני והשחיקה שהם כלל לא קשורים ל-42 ה% של הרפרומה המוצעת.ולזה קוראים כפיה ועוד איזו כפיה.ולא רק כפיה אלא הולכת שולל ובגדול, מי שמשלם את דמי החברות זכאי לאותן זכויות ללא התחשבות ברפורמה או לא. מכאן ישנו חשד להפרד ומשול: אתה מצטרף תקבל.אתה לא מצטרף -לא תקבל.לזה קוראים ישראבלוף!

 57. חמוד :

  ובכל זאת מתמטיקה

  אם בבית ספר מסויים יש 50 מורים וכל אחד חייב לתת 6 שעות פרטניות בשבוע אז ס"ה 300 שעה פרטנית בשבוע .על מנת לקיים את זה יש לאפשר כ 60 שעות פרטניות כל יום .
  עכשיו לאופן הביצוע : לא ברור אם השעות הפרטניות יהיו בסוף יום הלימודים או בין שעות המערכת הרגילה .
  1. אם זה יהיה בסוף יום הלימודים במקביל אז על המנהל לשבץ את כל המורים שלו שהם 50 ב 60 שעות פרטניות , ולאחר שינצל את כל חדרי הכתות והפינות האפשריות יצטרך לאלתר משהו בין 25-30 פינות עבודה !!!!!
  2. אם השעות יינתנו בפריסה יומית לאורך יום הלימודים אז בכל שעת מערכת חייב המנהל לשבץ 8-9 מורים בשעה פרטנית , היות והכתות יהיו מאוכלסות בשאר התלמידים , על המנהל להכין 8-9 פינות . אבל כאן השאלה היא מה יהיה עם שאר התלמידים , הם הרי ילמדו את השיעור הרגיל שלהם ו 3 הילדים שילמדו פרטני יפסידו שעור זה , אלא אם יהיה באותו מקצוע במקביל וכך תהיה בעיה של מורים .
  זהו תאור המצב בלי להתייחס לקושי לשכנע תלמיד להישאר בסוף יום הלימודים להישאר כדי ללמוד שיעור פרטני בתולדות האיסלאם כאשר כל חבריו כבר בבית .
  מכאן כל עניין הפרטני הגורף הוא חרטה ברטה ובלתי אפשרי לביצוע , ובסוף יאכלו אותה רק מעט מהמורים כמו מורי המתמטיקה למשל .

 58. ארטור-לחמוד :

  חשבון -זה מצויין

  ויפה אתה עושה שאתה שולף זויות ראיה מסוימות ומראה את הקשיים הישומן .
  על פי שיטת האופק כולם סמכו על כולם ובסוף הכל לא בסדר .ואפילו היועץ המומחה שכיוון את מהלכי וסרמן עד הלום (שלום גרניט) נפטר במפתיע לפני שבועיים כך שאפילו יהיה קשה לנתח בדיעבד איפה ולמה הכשלון כל כך גדול .

  אולי צריך לכתוב פוסט חדש בנושא "מה משרד החינוך רוצה בכלל להשיג ברפורמה ?"
  להלן רשימת נקודות לפוסט :

  א .מה איכפת למשרד החינוך שהמורים בודקים מבחנים ומכינים מערכי שיעור בבית ספר ,למה הוא רוצה לשלם על זה כסף ,וכמה כסף מוכנים לשלם על זה ?

  ב .אם הגיעו למסקנה שלמדינה כדאי והיא מוכנה לממן שיעורים פרטניים לילדים מתקשים ,למה לחלק שעות אלה בשויוניות לכל המורים ?

  או למה לכפות שעות אלה בשויוניות על כל המורים ?

  האם אין משרד החינוך מבין שכפיה מסוג כל שהוא תכניס למערכת רעש וחוסר מוטיבציה שמידית תגרום לאי יעילות של כמה עשרות אחוזים הגונים?

  ונגיד שהכפיה מבוטלת ורק מורים שפונים מרצונם יתנו שעות פרטניות ,האם יש צורך בשעות פרטניות בספרות,בהסטוריה בגאוגרפיה ,בתלמוד ,ובהתעמלות (ששכר השעה של המורים הללו זהה לשכר שעה של מורים לאנגלית,הבעה,ופיזיקה )?

  ג .במסגרת חינוך אוכלוסית המורים לשותפות מעורבות והתנדבות בחברה ,האם משרד החינוך חושב שבמסגרת רפורמה שהוא מכתיב ,זכותו לדרוש מהמורים "תרומה " בדמות אי תחשיב מלא של העבודה הנוספת שמיתוספת למורים ?

 59. שושי פולטין :

  ארתור וחמוד – בדרך כלל המערכת כותבת זאת , אבל הפעם אני עושה זאת – למה אתם לא כותבים פוסט בנידון!
  החשבון הזה של שעות פרטניות הוא מאוד רלוונטי – איך יתקיים המרוץ בבית ספר שבו יותר מ 50 מורים?…
  כאשר אין תוספת שעות לתלמיד?
  כבר היום אני נתקלת בפנים המוחמצות של התלמידים כאשר אני רוצה להוסיף להן שעה כדי לשבת על כתיבת עבודה. מה יקרה כשכל המורים "יעוטו" עליהם. (מתנצלת על הביטוי)

 60. שושי פולטין :

  ההודעות של רן ארז שבהן כל ההקדמה הארוכה לגבי הסתדרות המורים מותירה 'טעם רע' לגבי מה חשוב באמת – המאבק עם ההסתדרות או המאמץ להגיע להסכם ראוי למורים.
  התחושה הקשה מתגברת לאחר שראיתי הבוקר את הידיעה ב'קו לחינוך' : "הסתדרות המורים: חטה"ב לא יכללו בעוז לתמורה-כל פרסום אחר הוא מטעה במכוון"…ומוסיף "בהסתדרות המורים גם מכחישים בתוקף את השמועות כי אלפי מורים בחטיבות הביניים עברו לאחרונה מהסתדרות המורים לארגון המורים"…
  רגע, רגע , מי צודק?
  ובכל מקרה הסכם טוב לא צריך פרסומת הוא מדבר בעד עצמו. אם ההסכם יהיה אטרקטיבי הוא ימשוך אחריו את המורים.

 61. ארטור-לשושי :

  אכן מורים רבים שמבינים שיש מצב שהסכם העסקתם יקבע ע"י שיוכם האירגוני בורחים מההסתדרות לאירגון .
  למיטב חקירותי והבנתי ,כיום לאירגון יש רוב בקרב מורי חטיבות הביניים ,ולכן לדעתי אין מצב שארז יחתום על הסכם ויפקיר את חטיבות הביניים לאופק .
  אני יכול להבין את ההסתדרות שמנסה למנוע מנוסה המונית בפירסומיה .

  הלואי שהשורה האחרונה שכתבהת תהיה מציאותית .
  להזכירך וסרמן רואה חובה לעצמו לדחוף לאופק בכפיה את כל המורים בחטיבות הביניים ללא קשר לרצונם או להשתיכותם האירגונית ,ויש לו ביד אפילו פסק דין ביד של השופט אדלר שתומך בו .

 62. זיו :

  לארטור.

  לא מדוייק שהשופט אדלר תומך בו.
  השופט אדלר בסך הכל פסק שמאחר שארגון המורים לא 'תקף' את נושא היצוגיות, אי אפשר להתייחס לטענותיו נגד מהלכי ההסתדרות.
  יתרה מכך, הוא היציע לארגון המורים לתקוף את נושא היצוגיות של מורי חטה"ב.

  להערכתי זה הנושא הבא שרן ארז ילך עליו לאחר חתימת הסכם עוז לתמורה.
  לקבל יצוג רשמי גם על חטיבות הביניים ואז לווסרמן (אם יהיה עוד בתפקיד) לא יהיה מה לעשות – והוא יפסיד את כל חטיבות הביניים לארגון בעל מספר החברים הגדול ביותר.

  הפאניקה בהסתדרות המורים ממהלך כזה – מובן.

  אגב, ב- 2013 פג תוקף ההסכם של אופק חדש וכל צד רשאי לפתוח אותו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.