חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המזכיר הצבאי של ראה"מ נשלח להכשיר את שדה-בריר

נושאים איכות השלטון, בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 28.02.11 8:26

האלוף יוחנן לוקר, המזכיר הצבאי של ראה"מ בנימין נתניהו נשלח אל משרד הבריאות על-מנת להתערב בשיקולים המקצועיים של מומחי המשרד. לצמרת מ. הבריאות נאמר ששיקולים בטחוניים עלומים מחייבים בדיקה חיצונית של מסוכנות המכרה. תושבים מערד ומהסביבה עותרים היום (ב) לבגצ

כ-270 מתושבי ערד והסביבה יחד עם הקואליציה לבריאות הציבור יגישו היום (שני) עתירה לבג"ץ, על ידי עו"ד אפי מיכאלי, נגד התערבות המזכיר הצבאי של ראש הממשלה, האלוף יוחנן לוקר, בשיקולי הגורמים המקצועיים במשרד הבריאות בנוגע לעמדתם על פתיחת מכרה הפוספטים בשדה בריר על ידי חברת רותם אמפרט, השייכת לאחים עופר.
לוקר, על פי העתירה, פנה אל סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן, ואל ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר איתמר גרוטו, וביקש מהם לבטל את התנגדותם למכרה, שנובעת משיקולים בריאותיים בלבד.   זאת בשל טענה, כי קיימים אינטרסים ביטחוניים התומכים בהקמת המכרה. יש לציין, כי עמדת הגורמים המקצועיים במשרד הבריאות להקמת המכרה מבוססת על מספר דו"חות, אשר קובעים, כי הקמת המכרה תביא מדי שנה לתמותה עודפת של שבעה תושבים בערד ובסביבתה, במשך שלושים שנות פעילות המכרה.

על פי העתירה, בעקבות פגישתם, מונה מומחה מטעם לשכת ראש הממשלה (ראה"מ הוא גם שר הבריאות), לכאורה על מנת לסתור את דו"חות אנשי המקצוע של משרד הבריאות, בהם ד"ר מיכה ברחנא, רשם הסרטן הלאומי, וד"ר יונתן דובנוב, סגן הרופא המחוזי במחוז חיפה במשרד, שניהם מומחים לבריאות הציבור ולהשפעות הבריאותיות של זיהום אוויר.
כפי שנחשף על ידי כתבת ערוץ 10 מרב דוד, המומחה שמונה הוא ד"ר שמואל שפירא, סגן מנהל בית החולים הדסה, מומחה להרדמה ולטראומה ומייסד בית הספר לרפואה צבאית בבית החולים, ואשר הכשרתו אינה כוללת בחינת השפעות של זיהום אוויר על הבריאות.
יש לציין, עם זאת, כי בשנה וחצי האחרונות שימש ד"ר שפירא כחבר בוועדה המייעצת לבטיחות גרעינית. עוד יש לציין, כי חוות הדעת של ד"ר שפירא לא הועברה אף לגורמים המוסמכים במשרד הבריאות.  קל וחומר שלא נחשפה לתושבי האזור שבריאותם וחייהם הם נושא הבדיקה.

התושבים מבקשים במסגרת העתירה, כי בית המשפט יורה למשרד הבריאות לא לשנות את עמדתו לנוכח הלחץ מצד לשכת ראש הממשלה, הנובע משיקולים זרים לשיקול הבריאותי.
עוד מבקשים העותרים למנוע מהמזכיר הצבאי להתערב בעבודה המקצועית של משרד הבריאות ולחשוף את מהות הטיעון הביטחוני שבבסיס התערבותו.
בנוסף, מבקשים התושבים לחשוף את חוות הדעת של ד"ר שמואל שפירא, על מנת שניתן יהיה לעמתה עם מסקנות הדו"חות של הרופאים המתמחים בזיהום אוויר ומתנגדים להקמת המכרה.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , ,

6 תגובות

 1. המזכיר הצבאי של רה"מ נשלח להכשיר את שדה בריר לטובת בעלי ההון | חד"ש - בונים שמאל חדש :

  […] משרד הבריאות בנוגע לפתיחת מכרה הפוספטים בשדה בריר – כך פורסם באתר "עבודה שחורה". ע"פ הדיווח, לצמרת משרד הבריאות נאמר ש"שיקולים […]

 2. אסף :

  סיפור מדהים.

  האם אפשר להוסיף הפניות למקורות של הדיווח?

 3. איל מורג :

  מי אמר אורנייום ולא קיבל

  ילך לשדה הפוספטים הקרוב ויכין לעצמו עוגות (צהובות)

 4. עמית-ה :

  העניין הוא שזה לא כדאי, להפיק אורניום מהשדה הזה, ישנם מקורות עדיפים.

 5. איל מורג :

  אבל מדובר באורניום נטול פיקוח

  ובכל מקרה כאשר מחפשים סיבה לאשר את הכרייה של הפוספטים גם כמות לחצי פצצה תספיק.

 6. עמית-ה :

  http://www.uraniumseek.com/news/UraniumSeek/1297987364.php

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.