חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ההסכם הקיבוצי בש.ל.ה – צ'ק פתוח להנהלה

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 24.02.11 4:00

איגוד עובדי כללית רפואה משלימה ב"כוח לעובדים" יוצא בביקורת חריפה על ההסכם הקיבוצי שנחתם ע"י הוועד ההסתדרותי

כללית רפואה משלימה: הסכם קיבוצי בש.ל.ה

ההסתדרות הכללית וועד העובדים חתמו בשבוע שעבר על הסכם קיבוצי והנה הוא לעיונכם (דעות בעדו ונגדו נביא בנפרד)

לקריאה נוספת

לפני יותר משבוע התבשרנו בהתרגשות רבה על חתימתו של הסכם קיבוצי בין הנהלת ש.ל.ה לנציגי הוועד ההסתדרותי. המודיע הנרגש היה לא אחר ממנכ"ל ש.ל.ה, מר עוזי הלפרין. הודעת המנכ"ל החגיגית כללה הצהרות על הסכם המקנה לעובדים בטחון תעסוקתי, זכויות, הסדרת מעמד ועד העובדים ועוד כהנה וכהנה הישגים וביניהם – התחייבות ההנהלה שלא לנקוט בצעדים חד צדדיים!

שבעי צעדים חד צדדיים ופגיעות מפגיעות שונות בשכרנו ותנאי עבודתנו, חיכינו בקוצר רוח להודעה רשמית של  ועד העובדים על חתימת ההסכם ולפרסום ההסכם בכבודו ובעצמו  כדי שנוכל להיווכח – הכצעקתה? השעות נקפו, הימים חלפו ורק לאחר שבוע תמים התקבלה במרפאות הודעה מסודרת של הוועד המפארת ומרוממת את ההסכם שנחתם. ההסכם עצמו לא הופץ ומי שרצה לחזות בהסכם הופנה לאתר האינטרנט של הוועד.

בהיותנו מאותם ברי מזל שיש להם גישה למחשב, נכנסנו לאתר הוועד והתחלנו לחפש את ההסכם. משלא מצאנו אותו מתנוסס לראווה וגאווה בעמוד השער, ניסינו את מזלנו בדף החדשות והעדכונים, ואז גילינו להפתעתנו, שכדי להתעדכן בחדשות הוועד עלינו להירשם בשם משתמש וסיסמא. על אף התחושה העמומה שהייתה לנו בשלב הזה, שמישהו ממש לא רוצה שנדע מה כתוב בדף החדשות והעדכונים, המשכנו במשימה: נרשמנו בשם משתמש ובסיסמא ולמרות שרצינו סתם לקרוא באנונימיות, נאלצנו להזין את שמנו, מקום מגורינו, תפקידנו בש.ל.ה ואת כתובת המייל שלנו ורק אז זכינו סוף סוף לחזות בהסכם הקיבוצי עליו חתמה ההסתדרות עם הנהלת ש.ל.ה.

גם אם אנחנו מספרים את הסיפור הזה בצורה משעשעת, הוא לא משעשע כלל וכלל. ההתנהלות של ההסתדרות היא שערורייתית מכל היבט שהוא: היא שולחת נציגים לניהול המו"מ מבלי לקיים כל הליך אלמנטרי של בחירות. היא מסתירה מהעובדים את הנושאים שהיא מעלה בחדר המו"מ. היא איננה טורחת ליידע את העובדים מראש על כך שהיא מתכוונת לחתום בשמם על הסכם ולבסוף היא מנסה להחביא ככל יכולתה את ההסכם מפני העובדים. גודל השערורייה מתברר כשקוראים את ההסכם ומה השיגה ההסתדרות בשמונה החודשים (!) האחרונים.

לנוחיותכם, אנו מצרפים לעדכון זה את ההסכם במלואו על מנת שתוכלו לעיין בו  ולהתרשם ממנו בצורה ישירה.

להלן נשפוך אור על כמה נקודות חשובות:

 1. ההסכם הנו בסך הכל הסכם מסגרת להמשך המו"מ. עולה ממנו כי כל מה שעשו ההסתדרות וההנהלה במשך שמונה החודשים האחרונים זה לנהל משא ומתן על ניהולו של משא ומתן.
 2. בהסכם, מתחייבת ההסתדרות ללא פחות משקט תעשייתי (סעיף 12), כלומר מוותרת על זכות השביתה (!). בתמורה מתחייבת ההנהלה "…ליידע את נציגות העובדים בדבר כל שינוי מהותי שבכוונתה לבצע ואשר תהיינה לו השלכות על קבוצות עובדים וזאת בטרם עריכתו של השינוי האמור. שינוי כאמור- ככל שיהיה – יתבצע רק לאחר היוועצות עם נציגות העובדים"… (סעיף 7). כלומר, ההנהלה יכולה למשל להחליט על קיצוץ רוחבי ולהביא את זה להיוועצות עם הוועד, אבל גם אם הוא יתנגד אין לה שום מחויבות לקבל את התנגדותו. ההנהלה יכולה, גם היום כמו לפני חתימת ההסכם, לעשות ככל העולה על רוחה ולנו העובדים לא תעמוד אפילו הזכות לשבות או לנקוט בעיצומים.
 3. ההישג הברור היחידי בהסכם, מבטיח כי מטפלים ושינניות, אשר יסיימו את העסקתם בחברה בתקופת ההסכם, יוכלו לפדות את יתרת ימי המחלה הצבורים שלהם (סעיף 10.4). הישג זה הוא תוצאה ישירה ומובהקת של הלחץ שהפעילו המטפלים והשינניות באמצעות הפרסומים באתר "עבודה שחורה". סקטורים אחרים בש.ל.ה, אשר קולם ומחאתם לא נשמעו, נותרו ללא כל הישג.
 4. עוד בעניין ימי המחלה: בסעיף 10.2 נקבע כי "מיתרת ימי המחלה העומדת לזכות העובדים התפוקתיים יופחתו רק ימי המחלה בגינם שולם לעובדים שכר בתקופת המחלה". למיטב ידיעתנו, כך דורש החוק וכך היה גם לפני החתימה על ההסכם ואיננו מבינים לשם מה היה צריך להכניס סעיף זה, אלא אם כן ההסתדרות ו/או ההנהלה רוצות להציג מצג שווא של הישג נוסף לכאורה. יותר מכך, אם ש.ל.ה נהגה אחרת לפני החתימה על ההסכם, זהו דבר חמור ביותר ועליה להחזיר מיידית את כל ימי המחלה שהפחיתה מהיתרה מבלי ששילמה עליהם! אנו מבקשים מכל עובד שההנהלה ניקתה מימי המחלה הצבורים שלו יותר ממה ששילמה לו בפועל על ימי מחלה, לפנות אלינו באמצעי הקשר שמופיעים למטה.
 5. מסעיף 8 בהסכם עולה, כי לוועד יהיה מעמד מסוים וראשוני ביותר בהליכי הפיטורין בחברה (האם לכך התכוון המנכ"ל כשדיבר על ביטחון תעסוקתי אותו מעניק ההסכם לעובדים?). בקשר לסעיף זה אנו רוצים לציין, כי אנו רואים בהגנה שנותן ועד עובדים ראוי לשמו, לעובדים שההנהלה מבקשת לפטרם, את אחד התפקידים המרכזיים והחשובים של הוועד. לצערנו, עד כה הגיעו אלינו עדויות רבות מפי עובדים שההנהלה פיטרה או קיצצה את משרתם באופן חד צדדי, ואשר פנו לוועד ההסתדרותי בבקשת עזרה. עובדים אלו מעידים על כך שקיבלו מנציגי הוועד "תשובות של הנהלה" וכי הם חשים שאין להם שום ייצוג. אם כן, התנהגותם של נציגי הוועד עד כה, מרוקנת את סעיף 8 מכל תוכן.

לסיכום: ההסתדרות, בהתחייבותה לשקט תעשייתי, משאירה אותנו העובדים חסרי אונים וחלשים מאי פעם אל מול גחמותיה העתידיות של ההנהלה, ומקבלת בתמורה לא כלום אחד גדול בתוספת סוכריה קטנטונת, בדמות פדיון ימי המחלה שנועדה לסתום את פיהם של העובדים "המתמרדים", הלא הם המטפלים במשלימה והשינניות.

למי מכם ששואל למה חתמה ההסתדרות על דבר כזה, התשובה היא פשוטה: ההסתדרות מנסה להגן על היציגות שלה בש.ל.ה, וזאת בהתאם לפסיקתו של ביה"ד הארצי בתיק "ספרינט מוטורס" הקובעת, כי במשך שנה מיום שחתם ארגון עובדים יציג על הסכם קיבוצי בחברה מסויימת, לא יוכל אף ארגון עובדים אחר לערער על היציגות שלו.

חדלונה של ההסתדרות המשתקף בהסכם זה, שנחתם לאחר שמונה חודשים של מו"מ, זועק עוד יותר לשמים כאשר משווים אותו להישגי המו"מ שנמשך חצי שנה בין נציגות המטפלים המאוגדים ב"כוח לעובדים" להנהלת ש.ל.ה.

בין הישגים אלו ניתן למנות את ביטול קיזוזי ההנחות משכר המטפלים בטיפולי הקופונים וימי הולדת, ההתחייבות להעלות את שכרם של בעלי השכר הנמוך ומעל הכל את ההסכמה מרחיקת הלכת ופורצת הדרך של ההנהלה לעבור משיטת תגמול תפוקתית לשיטת תגמול לפיה 70% משכר המטפלים יהיה שעתי ורק 30% יהיה תפוקתי.

היום, שמונה חודשים לאחר שביה"ד הכיר בהסתדרות כארגון היציג בש.ל.ה ואחרי שהתברר מעל לכל ספק שההסתדרות כשלה בתפקידה כישלון חרוץ, זהו זמן של חשבון נפש לכולנו. האם אנחנו מרכינים ראש ושותקים אל מול ההתנהלות הדיקטטורית בה נוקטות ההסתדרות וההנהלה כיד אחת, או יוצאים לדרך חדשה שתייסד בש.ל.ה ארגון עובדים דמוקרטי אשר יבטיח ייצוג ראוי ואותנטי לעובדים?

אנו מאמינים שנציגי העובדים חייבים להיבחר בבחירות דמוקרטיות ובכך לקבע את מחויבותם לעובדים ששלחו אותם.

אנו מאמינים שדרישות העובדים צריכות להיקבע בגלוי ובשקיפות ע"י העובדים.

אנו מאמינים כי זו היא זכותם של כל עובד ועובדת בש.ל.ה להכיר כל הסכם שנחתם בשמם על פרטיו ולהבין את המשמעויות הגלומות בו ולאשר אותו בהצבעה דמוקרטית לפני שייחתם.

הנכם מוזמנים לפנות בכל עניין למייל: [email protected]  או לנציגים:

יעל קונש- 054-3311746 ● יורם נגור- 054-8823490 ● פזית סגל- 050-5619637 ● צלילה יהושע – 052-4833944 ● שרה ישינובסקי (שיננית) -054-9423456

בברכה – איגוד עובדי כללית רפואה משלימה וועדת התאום

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

7 תגובות

 1. עובדת בש.ל.ה :

  בושה להסתדרות

  באיזו זכות אתם קוראים לעצמכם "ארגון עובדים" כשהעובדים זה הדבר האחרון שמעניין אותכם?
  הגיע הזמן להודות – הפקרתם את עובדי ש.ל.ה. ב-8 החודשים שבהם לא עשיתם דבר המשכנו אנו העובדים לסבול מאותם תנאי העסקה דפוקים, וכל מה שהבאתם בסוף התקופה הזאת הוא הבטחה לעוד שנה לפחות בלי שום שינוי או שיפור, ומכרתם את הזכות שלנו להתקומם על כך.
  רדו מהבמה ותנו למישהו שאכפת לו לעשות את העבודה.

 2. גילית, עובדת בכללית משלימה :

  הפתרון פשוט

  זה ברור מהאופן שבו ההסתדרות מתנהלת שעובדי ש.ל.ה ממש לא מעניינים אותה. אבל עובדי ש.ל.ה, מי שנתן להסתדרות את הכוח לעשות כאלה נזקים הם העובדים עצמם. והפתרון פשוט מאוד – בטלו את החברות שלכם בהסתדרות, הצטרפו לאיגוד שהעובדים עצמם הקימו דרך "כוח לעובדים".

 3. נעה :

  שערוריה!! אין גבול להסתדרות!! איך העובדים שנמצאים ב"ועד מטעם" אינם מתביישים בעצמם? הם מוכרים את חבריהם אפילו לא בעבור נזיד עדשים. או שאולי הם מקבלים נזיד עדשים סמיך וטוב שאנחנו לא יודעים עליו?

 4. מטפלת במשלימה :

  מעניין אם ה"שקט התעשייתי" שנקנה ע"י ההנהלה בהסכם הנ"ל, מבטיח גם לוועד ההסתדרותי שקט ושלווה, שהוועד ימשיך לעשות מה שהוא רוצה, שחלילה לא יהיו בחירות ומישהו אחר יתפוס את מקום "נציגיו" ושהם ימשיכו להשתין על העובדים בקשת ולחשוב שהם מה זה שיחקו אותה.

 5. ישינובסקי שרה :

  לא נשתוק ולא נשקוט

  שינניות שילה יוצאות לדרך של מאבק על זכותן לפרנסה הוגנת ויציבה.לא עוד קיצוצים לא עוד השפלות לא עוד עבדות.יש את הרצון יש את הרוח ויש את הזמן.

 6. נדב :

  ביזיון זו מחמאה להסכם כזה

  מביך שמי שחתום על זה קורא לעצמו "ארגון עובדים".

  עכשיו הכדור בידיים של עובדי ש.ל.ה.
  אם קבוצה משמעותית של עובדים יחליטו שהם לא מאפשרים שימכרו אותם, לא הבירוקרטיה של ההסתדרות, לא ההנהלה ולא בית הדין יכולים לעצור אותם.

  הדרך הכי טובה לעשות זאת היא להצטרף ליוזמה שכבר החלה דרך 'כוח לעובדים', בנייה של איגוד עובדים דמוקרטי בש.ל.ה. המייצג את רצון העובדים. אותו איגוד דמוקרטי הצליח להשיג מה שההסתדרות, עם כל גודלה ומשאביה, לא חולמת בכלל לנסות להשיג.

  בהצלחה לעובדים ושהאיגוד הטוב יותר ינצח…

 7. לילך מטפלת במשלימה :

  ביזיון- זילזול באיטליגנציה של העובדים!!!

  די, מספיק עם המריחות וביטול הזמן…עובדים- הדבר בידכם.
  חברי הועד "מטעם" -תתביישו לכם על שיתוף הפעולה בהונאת העובדים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.