חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

העובדים הסוציאליים יוצאים למאבק

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 21.02.11 4:00

מאבק העובדים הסוציאליים הוא לא רק מאבק על שכר הוגן, אלא גם מאבק פמיניסטי לכל דבר ועניין ומאבק על השוואת תנאים בין עובדי מגזר ציבורי ועובדי מיקור חוץ הסובלים מההפרטה הזוחלת 

מאת: עו"ס תמר חורב, "עתידנו"

העובדים הסוציאליים יוצאים למאבק. עובדות סוציאליות, ליתר דיוק. לפי נתוני משרד הרווחה והשירותים החברתיים רשומים בפנקס העובדים הסוציאליים קרוב ל 22 אלף איש. נתונים מלמדים אותנו שבערך 90% מהם הוא נשים, גם במהלך לימודי המקצוע וגם בעולם העבודה בתחום. זו אינה הסיבה היחידה שמקצוע זה נחשב למקצוע "נשי". לצערנו, סיבות נוספות הן שמדובר במקצוע המעניק טיפול לבני אדם, רוב העוסקים בו לא עובדים במשרה מלאה וקשה להתקדם בו.

והשכר? עובדת סוציאלית מתחילה בשירות ציבורי (מחלקה לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות, משרד הרווחה, בתי חולים וכו') שזה עתה סיימה תואר ראשון במוסד אקדמי כלשהו, לאחר שמוסיפים לה ותק של שירות צבאי, שכר היסוד שלה הוא כמעט 2300 ₪. זה במקרה והיא הצליחה למצוא משרה מלאה. גם אחרי כל התוספות האפשריות, שמשתנות מרשות מקומית אחת לשנייה, מופיעה בתלוש השכר שלה השורה הבלתי הגיונית של "השלמה לשכר מינימום". אם לאורך השנים, תצליח אותה עו"סית להתקדם במספר דרגות, תקטן שורה זו אך לא תעלם מיד.

 איך זה קרה? 1994 הייתה הפעם האחרונה שבה יצא איגוד העובדים הסוציאליים למאבק על שכרו. השביתה נמשכה 43 ימים ובסופה אכן הגיעו להישגים מרשימים והמשכורת אכן אפשרה חיים בכבוד. אך היעדר מנגנונים מונעי שחיקה ומשך הזמן הביאו לפיחות משמעותי בערך המשכורות והביאונו למצב שתואר קודם לכן.

 ב 17 שנים שעברו מאז אותו מאבק על השכר התחוללו שינויים נוספים במקצוע העבודה הסוציאלית. ראשית, מדיניות של אי הוספת תקנים למחלקות לשירותים חברתיים לאורך השנים באופן מספק, יצרה ואקום בשירותים החברתיים אותם מציעה המדינה, לאותו ואקום נכנסו שירותים חברתיים המוצעים באמצעות המגזר השלישי והעסקי. מצב זה הוביל לכך שרבות מהעו"סיות כיום  מועסקות במגזרים אלו. לעיתים השכר במגזר השלישי והפרטי בנטו יותר גבוה אך הוותק של העובדות לא מוכר על ידי המגזר הציבורי, ישנם תנאי עבודה פוגעניים מבחינת תנאים סוציאליים והביטחון התעסוקתי הוא נמוך. שנית, בשל הצורך בעובדות סוציאליות נוספות ברשויות המקומיות שלא קיבל מענה מספק בצורה של הוספת תקנים על ידי משרד הרווחה, התפתחה צורת תעסוקה שלישית: עובדות סוציאליות במחלקות רווחה שמועסקות על ידי עמותת כוח אדם השייכות לרשות המקומית לצד עובדות סוציאליות המועסקות בחוזה קיבוצי על ידי אותה רשות מקומית. מעבר לאי התקינות התעסוקתית המשתמעת ממצב זה ומשפיעה באופן ישיר על העובדת, ישנם מחקרים בארצות הברית המראים כי כפל מעסיקים של עובדות סוציאליות באותו השירות פוגע באיכות הטיפול בלקוחות השירות. המציאות כיום היא שקרוב לחצי מהעובדות במקצוע מועסקות שלא דרך המגזר הציבורי.

אז מה בעצם עושים עם המצב? עכשיו משהסתיים המשא ומתן של עובדי השירות הציבורי עם משרד האוצר שנפתח בינואר 2010, הוחרגו העובדים הסוציאליים מההסכמים וניתנה האות לקיום משא ומתן פרטי של איגוד העובדים הסוציאליים עם הממונה על השכר במשרד האוצר.

 דרישות איגוד העובדים הסוציאליים הן שלוש, והן ברורות מאוד: הכחדת שכר היסוד הנמוך משכר המינימום מטבלאות השכר והעלאת השכר בכלל ובדרגות הנמוכות בפרט; שינוי לוח הדרגות באופן המאפשר עליה מציאותית בדירוג ולכן גם בהכנסה; החלת צו הרחבה על עובדות הסוציאליות במגזר השלישי והעסקי.

 המשמעויות של דרישות אלו הן שמצבן התעסוקתי של יותר מ 15 אלף נשים אקדמאיות -עובדות, רווקות ובעלות משפחה כאחת, יוכלו לעבוד ולהתפרנס בכבוד. במדינת ישראל כיום לא ניתן לעמוד בעלויות החיים הבסיסיות עם שכר שהוא פחות משכר המינימום ובתי אב ישראל לא יכולים להתקיים לא מהכנסה אחת וגם לא משתי הכנסות כשאחת מהן היא כל כך נמוכה, "משכורת שנייה". השגת הדרישות הללו משמעותה לא רק חיים בכבוד לעובדות ומשפחותיהן, אלא גם מדינה שמכירה בעבודתן של עובדות סוציאליות כחלק חיוני בקיום החברה שלנו, שמירתה, שינויה והתפתחותה.

 ביום רביעי ה 9 לפברואר הגיע המשא ומתן של העובדים הסוציאליים עם משרד האוצר למבוי סתום וההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה. המאבק הקודם ומאבקי עובדים אחרים מאז מלמדים כי הדרך להשגת הדרישות היא ארוכה וקשה, דורשת ידע, מחויבות, אורך רוח, תמיכה ציבורית ועזרה.

איגוד העובדים הסוציאליים אינו לבד. טרם מאבק העובדים הסוציאליים של 2011 ולמענו, קמו בשלוש השנים האחרונות שתי קבוצות לחץ לא פורמאליות שהתחייבו לשיפור במעמדן התעסוקתי של העובדות הסוציאליות בישראל. קבוצת אחת היא 'עו"סים שינוי' המורכבת מסטודנטים לעבודה סוציאלית מרחבי הארץ שהבינו כי המאבק הזה יקבע איך יראו חייהם העתידיים כעובדים. קבוצה שנייה ותיקה יותר היא 'עתידנו' קבוצת עובדות סוציאליות שכבר מרגישה בעול המציאות התעסוקתית ואינה מוכנה לה יותר. הקבוצות פועלות להביא למודעות ציבור העובדים הסוציאליים והציבור הרחב אודות המצב, לקדם דרישה לשינוי בקרב האיגוד, משרד האוצר והחברה.

 סופם של 14 "ימי החסד" של סכסוך העבודה עומדים להסתיים. באם לא ימצא פיתרון ראוי בזמן זה, נכונה לעובדות ולעובדים הסוציאליים, לגוף המייצג אותם וללקוחותיהם תקופה קשה,חשובה ומרגשת. הצדק עימנו ואין לנו ברירה לדרוש ולקבל את שמגיע לנו בזכות.

עו"ס תמר חורב, בת של עו"סית, עומדת להקים בית בישראל, ציר באיגוד העובדים הסוציאליים וחברה בתנועת עתידנו.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , ,

30 תגובות

 1. נעם :

  כל הכבוד!

  לכו על זה! אין לכם מה להפסיד!

 2. ק. טוכולסקי :

  כדאי לעובדים הסוציאליים להצביע רק למפלגות שתומכות בביטול ההפרטה של הרווחה בישראל ובהפיכת כל העובדים הסוציאליים לעובדי מדינה ורשויות ולא לעבדי עמותות!

 3. רות :

  כל הכבוד על הכתיבה! כל מילה נכונה!

  מסכימה עם כל מילה.

 4. ניר :

  כנשוי לעו'סית מכיר היטב את המצב. צודקות במאבק!

  אני חושב שרוב האנשים לא יודעים כמה העבודה שלהן קשה ומתסכלת. לא ברור למה המשכורת כל כך נמוכה. הן ממש צודקות.

 5. שרי :

  די לדיבורים, עברו למעשים. שביתה אולי תצליח להוכיח עד כמה זקוקים למקצוע זה, ועד כמה אין לו הערכה כספית הולמת.

 6. אפרת דרי :

  לא עוד רמת אחריות גבוהה ורמת שכר נמוך.

  אסור להמשיך לתת יד לניגוד המוחלט בין רמת האחריות הגבוהה המוטלת על העו"ס לבין רמת השכר הנמוכה מאוד המבטאת הערכה.

 7. איריס ענבר :

  מסכימה עם כל מילה

  אני עו"ס באגף לשרותים חברתיים, ועובדת 25 שנה באגפים לשרותים חברתיים. אני מפרנסת יחידה, ואין בכוחי וביכולתי, נוכח משכורתי,
  להתקיים ולקיים את משפחתי בכבוד,
  למרות תארי, למרות שנות הוותק שלי ושנות הלימוד שלי (ויש באמתחתי לא מעט כאלו). מתוקף תפקידיי, אני מעורבת וממליצה המלצות משמעותיות
  והרות-גורל למשפחות המגיעות לאגף.
  למרות כל מה שתואר לעיל, אינני גומרת את החודש. אני עושה עבודה חשובה וייחודית, שאני מחוברת אליה מאוד בנימי נפשי, ועושה אותה מכל לבי באמונה שזה ייעודי. תנו להתפרנס בכבוד, אני אישה חרוצה,
  עובדת כל שנות חיי הבוגרות, מגיע לי שכר ההולם את יכולותי וכישורי.
  הגיע הזמן לשינוי:"עו"סים עו"סים הרבה ומרוויחים מעט", "עו"סים עושים הרבה ומרוויחים בהתאם".
  איריס

 8. מערכת עבודה שחורה :

  עו"סים יקרים – אנחנו מזדהים עם מאבקכם.

  אתם מוזמנים להציף במיילים את שר האוצר ושר הרווחה החדש כחלון, ולשלוח לנו העתק ממכתבכם + העתק התשובה אם תתקבל.

  הכתובות שלהם פה

  http://www.blacklabor.org/?page_id=174

 9. לירון :

  חבל שרק בכוח מבינים

  עצוב כ"כ שאנחנו צריכים לשבות כדי לקבל את מה שרואי לקבל עבור עבודה כ"כ קשה.
  גם ככה המשכורת לא משהו, אז עכשיו עם שביתה, לא נקבל שכר ובכלל נחייה בתחתית…

 10. שולי :

  הגיע זמן מאבק!

  עו"סים הם אקדמאיים, אנשי מקצוע, קב"נים בצבא, קציני מבחן, חוקרי ילדים, עובדים סוציאליים לפי חוק הנוער, חוק סדרי דין, חוק הטיפול באדם המפגר, חוק חסרי ישע ועוד ועוד..עובדים סוציאליים מועסקים בכל מחלקה בבית חולים ומסייעים לרופאים ולצוות, בכל קופת חולים , בפנימיות, בבתי אבות, במרפאות לבריאות הנפש, ועוד ועוד. ובעיריות, במחלקות לשירותים חברתיים, בכל עיר. זו מחלקת חובה, המעניקה שירותים חברתיים לכל התושבים הנזקקים והפונים, ללא קשר למצב סוציואקונומי: טיפול פרטני, זוגי, משפחתי, קבוצתי, הדרכת הורים, תמיכה, ליווי, סנגור, טיפול בנערים ונערות במצוקה, משפחות עם ילד נכה/פגוע/מפגר, קשישים, ילדים בסיכון ועוד ועוד ועוד. עבודה קשה ללא שכר בצידה. הגיע הזמן שנדרוש ונקבל את המגיע לנו, גם במחיר אי קבלת משכורת!!! עם כל הכאב שביציאה לשביתה, והכאב קיים, האחריות גדולה, אין לנו ברירה.

 11. אשה מהמרכז :

  כל הכבוד המאבק הזה הוא לא רק שלכם, הוא של כולנו. חברה נמדדת עפ"י היחס שלה לאוכלוסיות המוחלשות. לא יתכן כי מי שעוזר להם ימצא עצמו תלוי באחרים ובמצוקה.

 12. אשה מהמרכז :

  הגיע הזמן שיבינו כי לא בכדי המשכורות של העוסי"ם הם נמוכות, יש לכך קשר ישר לעובדה שמדובר במקצוע נשי. הגיע הזמן לשינוי!!!

 13. ק :

  הגיע הזמן לשינוי

  האנשים הללו (העו,ס, עושים עבודת קודש!!!! הגיע הזמן שיקבלו את התמורה המגיעה להם. די לביזיון!

 14. משה שבתאי :

  הגיע הזמן שיעריכו את העבודה שלנו בתגמול כספי

  אני עו"ס (גבר לשם שינוי…) ומפרנס עיקרי. השקעתי שנים רבות ולא מעט כסף בהכשרה של תואר שני ולימודי טיפול זוגי ועוד… אני עובד בשלוש עבודות מצאת החמה ועד צאת הנשמה ומייעץ למטופלים להשקיע בזמן איכות עם הילדים אך הסנדלר נאלץ ללכת יחף כי כשאני מגיע ב 22 בלילה הילדים כבר ישנים ואין להם זמן אבא. אני גאה בבחירת המקצוע שלי ורואה בו שליחות ממעלה ראשונה ואתגר אך כידוע עם זה לא משלמים משכנתא! אז אנו בשעת מבחן וחייבים לדרוש את המגיע לנו בזכות ולא בחסד, כי אנו לא פחות חשובים מעובדי מקורות וחברת חשמל והשאלטר שלנו הוא הליבה החברתית, אז תנו להתפרנס בכבוד!
  עו"ס גאה-מתוסכל!

 15. שני :

  כל הכבוד תמר ובהצלחה לעובדים הסוציאליים. אני בתור סטודנטית מצטרפת למאבק על מעמד המקצוע ובטח על מעמד וכבוד נשים בישראל.
  כמה צפוי שמקצוע נשי יהיה מוחלש במשך תקופה ארוכה כל כך באין מפריע ויופי שהתעוררנו.

 16. מערכת עבודה שחורה :

  כל מי שרוצה לעזור מתבקש לכתוב לשרי האוצר והרווחה

  הכתובות שלהם פה

  http://www.blacklabor.org/?page_id=174

 17. אור :

  עבדים אקדמאים

  אנחנו מרגישים כמו עבדים …
  משכורות רעב ,איך אפשר לטפל במטופלים שלנו כשלנו יש בעיות כלכליות ? ואנחנו לא סוגרים את החודש
  מנסי לצור פה מעמדות של מלכים ועבדים לא יתכן שמשכורות במשק לאקדמאים יהיו 10,000 ומעלה ולנו 5,000 ומטה העבודה שלנו עבודת קודש עם מסירות ואחריות מטורפת יותר ממהנדס תוכנה לא?

 18. אהובה :

  אל תתנו לאוצר להטעות אתכם

  האוצר מנסה להטעות עם נתוני שכר שאינם מאפיינים את העו"סים. בשטח השכר מעליב ומגוחכך לעובדים אשר משקיעים בעבודתם ללא תמורה. אין ברירה הגיע הזמן להלחם למען עצמנו.

 19. מיכל קיסרי :

  לאן הגענו

  פעם הייתי גאה להיות ישראלית. מאז שהפכנו למדינה שדורסת את חלשיה ומפקירה את העושים בקודש, הגאווה שלי הופכת לאט אבל בטוח לבושה.
  איך הגענו כל כך נמוך כל כך מהר?

 20. יסמין :

  צודקים בהחלט העם איתכם

  הכלבגלל שהעו"סים נותנים שירות לפעמים לוכלוסיות מוחלשות שגם כשזה נוגע לצרות שלהם הם לא מצליחים לפעול, אז מי יצעק את צעקתם של העוס"ים? כשבנמל התעופה שמרוויחים פי כמה וכמה מעוסי"ם שובתים יום אחד ע=כל המדינה גועשת ורועשת כי לא נתנו לחברה לטוס להנות בחו"ל…לעוסי"ם אין אפילו כסף לחשוב על חו"ל…

 21. ליעד :

  כל הכבוד!!!

  כל הכבוד תמר, חיזקי ואימצי הן על הדברים הכתובים היטב ובאופן ברור ומשכנע והן על היוזמה והאיכפתיות המתמדת! המון בהצלחה!!!

 22. נעמה לוין :

  כל הכבוד

  בהחלט הגיע הזמן לשינוי!!!

 23. אני :

  מחמת הבושה

  כנגד כל המסתייגים מהצגת תנאינו המחפירים, קרי האוצר אני תוהה אם אני מוכנה לחשוף את תלוש המשכורת שלי ורק מחמת הבושה כלפי ילדי לא עושה כך….
  הגיע הזמן לשכר הוגן שיעזור לנו לזקוף ראשינו כנשים, אמהות ובעלות מקצוע גאות ( אם כי פריאריות)…

 24. נשוי לעו"ס :

  הגיע הזמן!!!

  הגיע הזמן שתקבלו הכרה לתרומה האדירה שלכם לחברה הישראלית הן בשכר והן בתקציבים נוספים ליוזמות חברתיות חדשות.
  המשיכו במאבק הצודק עד אשר יושג הסכם ראוי.

 25. עידית :

  בתור עו"סית מזה 10 שנים, מחכה בכיליון עיניים לשביתה והטבה בתנאי התעסוקה שלנו המבזים.שיהיה לנו בהצלחה!!!!!

 26. אמיר :

  דחוף דחוף !! עמיתי הנכבדים, שמעתי מאנשים מקורבים שפרי מוכן להתפשר אפילו ל 20% תוספת!! חברי זה מסוכן מאוד אנו אמורים לעמוד על שלנו ונבקש 45% .. מה שנעשה כאן זה צחוק !!! אפילו מפיו של פרי אמר ש 30% זה נחמד!! כמה פשרות אפשר לספוג!!!! זה הזמן ללחוץ על פרי ושותפיו חבל שלא יהיה מאוחר

 27. מאבק העובדות הסוציאליות 2011 – אני איתכן | הלב והמעין :

  […] המאבק הזה, להסדרת תנאי העבודה שלכן, לעצירת הפרטת שירותי הרווחה, […]

 28. מאבק העובדים הסוציאליים :

  http://www.facebook.com/maavak.social.work.2011 היכנסו לפייסבוק ולחצו "לייק"- כ(ק)ול אחד חשוב

  http://www.facebook.com/maavak.social.work.2011
  היכנסו לפייסבוק ולחצו "לייק"- כ(ק)ול אחד חשוב

 29. מיכאל לינדנבאום :

  בהצלחה

  נקווה שמאבקכם לא יסתיים בפשרות רקובות דוגמת "אופק חדש" או "עוז לתמורה".

 30. כשכבוד האדם פוגש את חירותו | מפת סיביות :

  […] לא שפר עליהם. לפי נתוני משרד הרווחה והשירותים החברתיים רשומים בפנקס העובדים הסוציאליים קרוב ל 22 אלף איש, 90% מתו…. הסתבר שהעובדים הסוציאלים בעצמם הופכים לא פעם למקרי […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.