חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הקומבינה של יבוא עובדים לחקלאות

נושאים איכות השלטון, זכויות עובדים ותעסוקה ב 25.05.08 6:00

עומר כרמון מביא קטעים ממסמך שהוכן בידי מרכז המידע והמחקר של הכנסת, המעלה טענות חריפות כלפי ממשלת ישראל שמשתפת פעולה עם התעשייה הבלתי חוקית של יבוא העובדים הזרים לחקלאות

מסמך שהוכן בימים האחרונים בידי מרכז המידע והמחקר של הכנסת לקראת ישיבה של הוועדה המיוחדת לבחינת בעיית העובדים הזרים, מעלה טענות יוצאות דופן בחריפותן כלפי ממשלת ישראל שמשתפת פעולה עם התעשייה הבלתי חוקית של יבוא העובדים הזרים לחקלאות.

במסמך נקבע כי ממשלת ישראל מעודדת יבוא של עובדים זרים, מתעלמת מניצולם בידי מעסיקיהם ומסרבת לקבל החלטה לגירוש העובדים הבלתי חוקיים, כדי לפנות מקום לישראלים.

משרד החקלאות נגד הישראלים

בדפי המידע שיוגשו בימים הקרובים לחברי הכנסת, מצוין כי ההנחה הרווחת לפיה ישראלים אינם מעונינים לעבוד בחקלאות אינה עומדת במבחן המציאות. אתי צור, מנהלת תחום ייעוץ והשמה בשירות התעסוקה, הודתה כי הבעיה בהשמת עובדים ישראלים בחקלאות היא משכורות נמוכות והצעות עבודה מעטות ממעסיקים בענף.

במקום לסייע לישראלים להיקלט בענף, משרד החקלאות מנסה להכשיל שילובם. כך לדוגמא: בפברואר 2008 פנתה עמותת "מען" אל שר החקלאות והתחייבה להעמיד לרשות חקלאים 1,000 עובדים ישראלים במסגרת פרויקט השמה מיוחד שיופעל באזור מוסכם. משרד החקלאות הציע לעמותה בתגובה: "לפעול בנושא חשוב זה במתואם עם משרד החקלאות מבלי להיגרר להצעות שמימושן עשוי לגרום נזק לציבור החקלאים ולאלה המספקים להם שירותים שונים".

רווח מעצם הבאת עובד זר

ממשלת ישראל מעלימה עין מניצולם של העובדים הזרים המועסקים בענף. בדפי המידע נקבע כי סביב יבוא העובדים התפתחה תעשיית בלתי חוקית של גביית דמי תיווך. בשנת 2005 נגבו דמי תיווך שלא כחוק מעובדים זרים בענף החקלאות בסכום של 7,240 דולרים לעובד בממוצע; בשנת 2007 הגיע הסכום הממוצע ל-8,337 דולרים.

מכיוון שאפשר להפיק רווח מעצם הבאת עובד זר, מובאים לארץ מאות עובדים זרים מיותרים שמעסיקיהם אינם משלמים את שכרם והם עוזבים אותם והופכים לעובדים לא חוקיים. נוסף על עובדים שהובאו ומראש לא חיכתה להם עבודה, יש עובדים שלא הצליחו לממש את מלוא זמן האשרה בארץ משום שהפכו לא חוקיים וגורשו.

תלושי שכר פיקטיביים

עובדים זרים בענף החקלאות דיווחו כי שכר העבודה הממוצע לשעה הוא 12.8 ש"ח – כ-7 ש"ח פחות משכר המינימום לשעה (19.95 ש"ח). השכר הממוצע לשעות נוספות עומד על 13.7 ש"ח לשעה: 16-11 ש"ח פחות משכר המינימום לשעות נוספות.

עובדים רבים התלוננו על ימי עבודה בני עשר שעות ומעלה, על-פי רוב ללא תמורה מלאה. לעובדים שעבדו 360-300 שעות בחודש נופקו תלושי שכר בעבור 200 שעות בחודש בלבד. שיטה זו של הנפקת תלושי שכר פיקטיביים שבהם מוצהר על 200 שעות עבודה תמורת 3,700 ש"ח בחודש מאפשרת מראית עין של שמירת שכר המינימום בענף. כמחצית העובדים הזרים דיווחו על עבודה בשבתות ובחגים ללא תוספת שכר.

כ-77 אחוזים מהעובדים דיווחו על הלנת שכר. הצורה הנפוצה של הלנת השכר היא עיכוב התשלום חודשים אחדים ללא תשלום ריבית או פיצוי על ההלנה. כ-24 אחוזים מהעובדים הזרים בחקלאות התלוננו על תנאי מגוריהם.

נוסף על הבעיות האלה קיימת תופעה של הוצאה מהארץ בכפייה בידי מעסיקים, של איומים על עובדים ולקיחת דרכוניהם ושל ניכוי האגרה המוטלת על מעסיקי עובדים זרים משכרם של העובדים

"סובסידיה מנוונת"

"עבודה זרה זולה היא סובסידיה מנוונת שפוגעת בהתפתחות ובהתייעלות של המשק החקלאי", קובע מרכז המידע והמחקר של הכנסת.

העסקת עובדים לא מקומיים בענף החקלאות בישראל היא בממדים חריגים לפי כל קנה מידה – בשיעור כפול מהמקובל בעולם המערבי ואף למעלה מזה. לפיכך, אין זה מפליא שתרומתה של החקלאות למשק הישראלי נמצאת בירידה מתמדת: רק 1.8 אחוזים לתמ"ג בשנת 2005.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

  1. צועדים נגד הציניות | סלונה :

    […] ישראלים ממוצא פיליפיני בשם "סכנה דמוגרפית" מאשר להתמודד עם המדיניות שמביאה לכאן את הוריהם, ויותר קל להסית נגד אפריקאים או […]

  2. צועדים נגד הציניות | מצעד זכויות האדם :

    […] ישראלים ממוצא פיליפיני בשם "סכנה דמוגרפית" מאשר להתמודד עם המדיניות שמביאה לכאן את הוריהם, ויותר קל להסית נגד אפריקאים או […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.