חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 19

נושאים הדייג, עלו ברשת ב 18.02.11 9:06

מבחר תכנים מעניינים שעלו ברשת בשבוע החולף. ליקט וערך: נוגה תדמור

ראשית דבר

* תכניות שר החינוך לפיהן תלמידי בתי ספר יבקרו בחברון, ויוזמה נוספת באותה רוח,  ביקור במערת המכפלה, עוררו מטבע הדברים דיון מתוח ותגובות חריפות, שהעתונות מלאה בהן. כאן אנו מפנים תשומת הלב לתכנית נוספת שמקורה 'החינוכי' יעורר שאלות, ותגובות ראשונות ברשת.

—  לחיזוק החינוך הערכי ועידוד השירות בצה"ל יוביל משרד החינוך בשיתוף "תנועת אחריי" מיזם ייחודי לבני נוער, "מיזם 101". תתקיים פעילות לקידום ערכי אחריות אישית וחברתית, זהות ישראלית ויהודית, ציונות, מנהיגות ותרומה לקהילה. בתכנית תופעל יחידה ייחודית למורי בית הספר כהשתלמות בנושא 'נכונות לשירות ומוכנות לצה"ל". ועל עלילות יחידה 101 שעל שמה המיזם קראו כאן. וכאן

—  תגובה 'בהפוכה' על מסעי חברון ומערת המכפלה של שר החינוך כאן, ובאותה רוח כאן. בבלוג 'פוליטיקה זעירה' נאמר שממילא מעטים יגיעו לחברון, והעניין מוצג כתכסיס של סער, כדי להסיח את הדעת מהשיטה- אנו מוכנים לחלוקת הארץ אבל מחויבים לשלמותה. אבל גם אצלו וגם בבלוג 'רשימות במבט שני' תפיסה שיש דווקא לבקר בחברון. אבל יבחר כל בית ספר במדריכים הרצויים לו, למשל בליווי של "שוברים שתיקה". ובכלל, ביקור במה שהוא עד עכשיו בעיני רבים, רק סמל מופשט ולא מוחשי, יכול להפוך דווקא באמצעות הביקור בו לממחיש הטוב ביותר של הצורך בסיומו של השלטון הישראלי בשטחים.

פוליטיקה

—  צור אורן המתארח ב'יובלוג, מספר כי  בהיותו פעם בשירות מילואים נתקל בבזבוז משאבים מרגיז. בעצת חבר הוא כתב לרמטכ"ל גבי אשכנזי ולתימהונו קיבל ממנו שיחת טלפון שהרשימה אותו עם אכפתיות ודאגה, ורצון לשמוע את התשובות האמיתיות. הוא רואה ברמטכ"ל איש של עשייה שמגיעה לו לתודה, וזועם על הפוליטיקאים חבורת הסמרטוטים,כלשונו, שאחראית על סיום כהונת אשכנזי

כלכלה

—  ברשימה מפורטת ומעניינת חוזרת ומציגה הכלכלנית תמר בן יוסף את עמדתו של קיינס להרחבת הוצאות הממשלה בעתות של נסיגה כלכלית. הפעם היא דנה בסוגיית המימון להרחבה כזאת, ומזהירה שהיום בעידן הגלובליזציה המהירה, עלולה גלישה לא-זהירה לגירעון ולחוב למוטט אף את המשק היציב ביותר. לפיכך, אפשר ועדיף להגדיל מיסים, ולדבוק בקיינסיאניות של תקציב מאוזן.

—  כידוע זכאיות אמהות עובדות להפחתה במס הכנסה על פי מספר ילדיהן. בשל רמות השכר הנמוכות, הנהוגות לנשים נגרם 'בזבוז' ההטבה. דו"ח של המ.מ.מ מציין שבכך הולכת לאיבוד הטבה כוללת בסכום של 4.1 מיליארד ש"ח, ושיש לכך השפעה רבה על חלוקת ההכנסות בין בני הזוג במשפחה. כפתרון מוזכרת הצעה למיני מס הכנסה שלילי והעברת הטבה לא מנוצלת לבן הזוג השני.

—  כשטכניקה היא יעד. מהן מטרות התקציב על פי מנכ"ל האוצר חיים שני, ומהי ההשתמעות הנוגעת לחבילת ההטבות', עליה הכריז ראש הממשלה.

סוציאל דמוקרטיה

—  קריסת שלושה מעגלי חיים: קיבוץ, תנועה קיבוצית ומפלגות הפועלים, מסכנת את המעגל הרביעי, המקיף כל – המדינה. אבל, בניגוד למדינות אחרות אנו שרויים בסכנה קיומית.  ואם לא נשכיל להתמודד איתה, תקרוס המדינה. תנאי הכרחי להתמודדות, היא הלכידות הלאומית. ולכך אין סיכוי ללא תפישת עולם סוציאל-דמוקרטית , וביטויה הפוליטי המשמעותי במאזן הכוחות במדינה.

—   קריאה בפייסבוק: כל המפלגות הקיימות כיום אינן עוסקות באמת באג'נדה הסוציאל דמוקרטית. הגיע הזמן להקים תנועה/מפלגה אמיתית עם תכנים, עם עומק  עם מטרות ויעדים ברורים ואידיאולוגיה אמיתית .מפלגה כזאת לא תהיה שייכת לסקטורים צרים, ותראה אך ורק את טובת המדינה לנגד עיניה. שלל מטרותיה ופנייה לתמיכה – כאן.

רווחה

בישיבת מליאת הכנסת מ-9.2.11 בשאילתא של ח"כ אברהים צרצור, נמסר שעל פי סקר צרכים שנעשה, מערכת הרווחה באוכלוסיה הערבית היא בקריסה כמעט מוחלטת. בתשובה נמסר על שינוי לטובה של נוסחאות הקצאה וחישוב שונות והקצאת תקנים נוספים, ונטען שמשרד הרווחה הצליח להוביל שינוי משמעותי באספקת שירותי הרווחה במגזר הערבי. על כך מומלץ לקרוא בפרוטוקול את תגובת הח"כ והמשך הערות בדיון.

—  ראיון עם עמרי זַגָן, ראש הצוות הכלכלי-חברתי במכון ראות, על היישום של גישת הפלקסיקיוריטי שפותחה בדנמרק לשוק העבודה הישראלי.

—  הצעת החוק של ח"כ חיים אורון להכללת שירות הסיעוד בסל שירותי הבריאות, אושרה בקריאה טרומית ב- 2.2.11, וצורתו הסופית תיקבע בהמשך עם האוצר. ברשימה משלב מוקדם יותר בבלוג 'שפיטפוט', התייחסות לניצול המצב כיום בידי חברות הביטוח, חשש שהן יעשו הכל לצמצם את החוק אצל חברי הכנסת הלחיצים, וקריאה לשר הבריאות לקדם החוק מהר ככל הניתן.

—  לעיתים קרובות נשמעת טענה כמו, "לו שטייניץ היה מאושפז במסדרון היום, מערכת הבריאות היתה נראית אחרת". אבל בבלוג על רגולציה וכו' נטען שהבעיה איננה אישית, כי אם טמונה בהיווצרות מערכות נפרדות, לציבור הרחב ולאליטה הכלכלית והמעמד הגבוה, בכסות של אידיאולוגיית ההפרטה. מערכות הבריאות והחינוך הן דוגמאות ברורות. וכך גם הנזק לטווח ארוך.

—  כפי שבדירה פרטית יש מגבלות של לא תעשה כי אין מספיק מקום ודואגים לאנשים ולא למרצפות, כך תובעת רחל עזריה בבלוג שלה שרפורמת התכנון והבנייה תחשוב עלינו, על אזרחי המדינה – למעברים להולכי רגל, שבילי אופניים, גינות ציבוריות ומתנ"סים במרחק הליכה מבית הספר, לתכנון תחבורה לדיור בר השגה. ובקיצור, להכין רפורמה אחרת לטובת תושבי מדינת ישראל.

חינוך

— איתן קלינסקי, משורר ומורה לתנ"ך: הסתדרות המורים מועלת בתפקידה כשאינה יוצאת נגד ההפקרות של מוסדות הממשלה, שאפשרו להפרטה להתחיל לנגוס נתחים רבים ולדרוס ברגל גסה חלקות רבות במערכת החינוך. ויוצא גם נגד ההתנהגות הצרה כאיגוד מקצועי המזניח נושאים ערכיים מהותיים וחינוכיים, שהנהגת הסתדרות המורים הייתה צריכה להיות נושא הדגל שלהם.

—  בבלוג של אריה קיזל, מבקר ד"ר הלל וורמן את החינוך הפוליטי בבתי הספר . בין שהוא נעשה באופן סמוי, ובין בלימוד אזרחות, שבו נמנע דיון עשיר על מה ששנוי במחלוקת ערכית בחברה. בדיקה של הספר הנלמד כיום מגלה את חסרונותיו. וורמן מציע במקום זאת שימוש בתבונה מעשית והכשרה רטורית כדי לשפר את החינוך הפוליטי המשמעותי לצעירים.

— בַדרישה ללמד בצורה יצירתית יותר מהנהוג היום, עוסק גם הבלוג 'למידה, אינטרנט…ומה שביניהם'. הוא סוקר ומבקר מאמר' על התקשוב בבית הספר, וטוען  שתרבות בית הספר מכתיבה שימוש מצומצם בתקשוב, שגורם לאי ניצולו ללמד בצורה יצירתית יותר.  קשה לצפות להשפעה פדגוגית חיובית אם המערכת אינה מעודדת ואינה ערוכה, לאמץ יעדים חינוכיים אחרים מהרווחים היום.

סביבה

—  בבלוג 'אבטלה סמויה' מביא עוז מידע מעניין מ'הגרדיאן', על סכנות מזיהום בתעשיית הטכסטיל הסינית, באמצעות מצגת של תמונות מרתקות, על המצב בשתי ערים שם. במקביל, דו"ח של 'גרינפיס' קורא לשפר את תהליכי הייצור האלה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

6 תגובות

 1. דליה :

  סער והמורשת הסלקטיבית
  אבנר בן-עמוס 18.02.11
  שר החינוך משתמש בתוכנית הלימודים ובמערך הבלתי פורמלי על מנת להכשיר את הכיבוש ואת המתנחלים, וחושף את תלמידי ישראל לתמונה מסולפת של העבר וההווה. הדרך לביקור בקבר גולדשטיין סלולהhttp://www.haokets.org/2011/02/18/%d7%94%d7%9e%d7%95%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%94%d7%a1%d7%9c%d7%a7%d7%98%d7%99%d7%91%d7%99%d7%aa-%d7%a9%d7%9c-%d7%a1%d7%a2%d7%a8/

 2. יונתן כ. :

  שתי הערות:

  א.הסיבה שנשים מקבלות זיכוי גבוה יותר במס נועד לעודד עבודת נשים,לא לשפר את מצב המשפחה ולגבות ממנה פחות מס,אם מעבירים את הזיכוי לבני הזוג הרי שמפספסים את המטרה הזאת.

  ב.אני לא מבין את ההתנגדות לביקורים בחברון,אני מגיע לרמת הגולן בכל הזדמנות ואני עדיין מוכן למסור אותה לסורים,אני מגיע לתל אביב כל יום ותאמינו לי שאני מוכן למסור אותה לכל מי שירצה…

  זה שנודה בכך שיש לנו נכסי מורשת ובאופן כללי שהקשר שלנו לארץ הזאת לא החל עם הציונות לא יגרום שום נזק לא לנו ולא לתהליך השלום.

 3. עמית-ה :

  טיולי מורשת
  לאחרונה ליוויתי טיול שנתי לסילאוון, ההדרכה הייתה ע"י בנות שירות בבגדי רשות הטבע והגנים אבל "צנועות".
  כל העסק הסריח מגזענות ואלימות ישראלית היה טיול מגעיל.
  אין לי כל בעיה שאנשים יטיילו לכל מקום בשטחים בתנאי שיעשו זאת אחרי שמדינת ישראל תצא משם.
  http://silwanic.net/?page_id=49

  http://redisbeautiful.blogspot.com/2010/10/blog-post_25.html

 4. איציק יאפ :

  וואי, הייצור בסין זוועתי!
  אני ממש שמח שעבר חוק הטקסטיל, מעבר לאפקט הכלכלי החשוב, זה עוזר, ולו בקצת, לצמצום הזיהום העולמי.

  עכשיו שרק יחזירו מפעלי טקסטיל ישראלים מסין וירדן בחזרה לארץ (פלפל, דפנה וכאלה)

 5. עמית-ה :

  דפנה עדיין קיים, פלפל לא יחזור כי הבעלים עזב את הארץ.
  אני בעד דלתה, אמרו לי שהבעלים ציוני גדול ורוצה לפעול למען החברה הישראלית.

 6. אבי :

  לנוגה והעורכים- שני קישורים לא מעודכנים

  הקריאה להקמת מפלגה ס"ד בפייסבוק והפוסט של רחל עזריה אינם מעודכנים.
  אשמח אם תכוונו אותי לכתובת הנכונה בפייסבוק.
  הכתובת התקינה של עזריה:
  http://rachelazaria.blogspot.com/2011/02/blog-post.html

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.