postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » קול קורא- סטודנטים לעבודה סוציאלית

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

קול קורא- סטודנטים לעבודה סוציאלית

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 17.02.11 6:02

מצב העובדים הסוציאלים אינו טוב. אורטל סרור מספרת על החיבור המיוחד בין עובדים סוציאלים לבין סטודנטים סוציאלים במאבק למען זכויות עובדים

העבודה הסוציאלית הנה חזית העשייה החברתית בישראל. במציאות בה הולכים ומתרבים הצרכים החברתיים, מתרחבים הפערים ואוכלוסיות חדשות מצטרפות אל מעגלי המצוקה – הצורך בעובדים סוציאליים הולך וגובר.

מנגד, שחיקת השכר, עומס העבודה, מגמות ההפרטה והתנערות המדינה מאחריותה כלפי העומדים בחזית העשייה החברתית אינם מאפשרים את המשך עבודתם של העובדים הסוציאליים כסדרה .

מאבק על הסכם השכר הקיבוצי של העובדים הסוציאליים נמצא בפתחו. במהלך החודשים האחרונים התקיימו דיונים בין איגוד העובדים הסוציאליים, משרד הרווחה ומשרד האוצר על עתידה המקצועי של העבודה הסוציאלית. ההחלטות העתידות להתקבל ישפיעו באופן מכריע על שכרנו ואפשרויות הקידום שלנו, על יכולתנו לספק שירות ראוי ללקוחותינו ועל ההזדמנויות שלנו לחולל שינוי חברתי לו אנו מייחלים.

משכורתו של העובד הסוציאלי לפי ההסכם הקודם לא הוצמדה למדד ראוי ובחלוף השנים השכר נשחק. כרבע מהעובדים הסוציאליים מקבלים השלמת הכנסה. דרגת השכר הבסיסית והראשונית של  עובד סוציאלי צעיר ללא שנות ותק עומדת על 2,299 ₪ בלבד. כ-  40%  מהעובדים הסוציאליים מועסקים כיום במקומות עבודה מופרטים וזכויותיהם הבסיסיות נרמסות כגון: קרן השתלמות, דמי הבראה ועוד. מציאות זו רלוונטית עבורנו, ציבור הסטודנטים, משום ש- 70% ממסיימי התואר הראשון מועסקים במקומות עבודה מופרטים. על הסכם השכר הקיבוצי החדש, צריך לחול צו הרחבה אשר יכיל בתוכו גם את העובדים שמועסקים במגזרים שאינם ציבוריים. השקעה בהסכם שכר חדש ומיטיב ללא החלת צו זה, משמעותה הסכם שכר שאינו רלוונטי עבור כמחצית מהעובדים הסוציאליים. עובדים סוציאליים אף סובלים מאלימות רבה. בשנת 2009 בלבד, עובדים ועובדות רבים דיווחו על כ- 7,000 מקרים בהם ננקטה נגדם אלימות פיזית ומילולית.

לנוכח המצב הוקם ארגון סטודנטיאלי בשם 'עו"סים שינוי'. זוהי התארגנות עצמאית ובלתי תלויה המורכבת מסטודנטיות וסטודנטים לעבודה סוציאלית מכל רחבי הארץ, המשתפת פעולה עם המאבק המקצועי שאותו מוביל איגוד העובדים הסוציאליים. בכל אוניברסיטה ומכללה בארץ הוקם גרעין פעילים מטעם 'עו"סים שינוי', הפועל במישורים שונים על מנת לממש את מטרות הארגון. עו"סים שינוי' שם דגש על העלאת מודעות לחשיבות תפקידם של העובדים הסוציאליים , להיותם מראה לדמותה של החברה הישראלית, ועל כך שהמאבק הוא לא רק על תנאי שכר,  אלא  גם מאבק  על חזון לחברה צודקת וסולידארית יותר.

חיבור בין כלל הסטודנטים מביא לידי ביטוי משמעותי את הזעקה על העוולות וחוסר הצדק במצבו הנוכחי של מקצוע העבודה הסוציאלית בישראל. שותפות זו יוצרת הכרה מחודשת של המדינה בשליחותה של העבודה הסוציאלית כמבשרת שינוי חברתי ובתרומתה הייחודית לחברה. בשנת 94- במאבק על הסכמי שכר קודמים, הוכרזה שביתה בקרב העובדים הסוציאליים שנמשכה כ- 45 יום, כללה הפגנות ומו"מ מתמשך אל מול האוצר, בסופו הושגו תוצאות: תוספת של כ- 1,690 ₪ לשכר, ועוד זכויות סוציאליות משמעותיות. עלינו להוות קול משמעותי במאבק. בחרנו במקצוע חברתי במהותו, לא ייתכן שנשאף לשפר ולשנות את מצבם של אחרים, כל                                                                                                  עוד אנו מקבלים את מצבנו כגזרת גורל !

.אנו רואים זמן זה כקריטי ובעל יכולת השפעה ארוכת טווח לשינוי תדמיתה של הרווחה בישראל ומעמד העובד הסוציאלי כמבטא זאת. זהו מאבק מקצועי!

אורטל סרור

סטודנטית לעבודה סוציאלית- מכללת אשקלון

חברה בעו"סים שינוי

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

7 תגובות

 1. עמית-ה :

  שיתוף פעולה מעולה.
  אני מקווה שההבנה שכולנו סובלים מהמדיניות הכלכלית ולכן צריכים לשתף פעולה ולשנות אותה תתרחב.

 2. אריאל.א. :

  צדק צדק תרדוף

  אכן מילים כדורבנות
  עד מתי מקצוע עם כאלו איכויות, עם כזה ערך מוסף (ובמיוחד במדינת ישראל) יזכה ללהג וקלס בעיני הציבור ובעיני ראשי המדינה?!
  חזקי ואימצי אורטל!
  אנחנו איתך לאורך כל הדרך.

 3. דורין ס :

  אשרייך.. חזקי ואמצי.. אין ספק כי לא ניתן לתת שירות מיטיב כאשר השכר כה זעום.
  לא יאומן עד כמה לדברים שציינת יש השלכות מקצועיות על העבודה היומיומית הפוגעת באידיאלים של המקצוע ובמטרותיו. מי יתן ומכתבך ישמש קול קורא לאמונים על המצב הקיים.
  איתך לאורך כל הדרך..

 4. אלעד :

  יפהההה!
  אני בוחר בך לכנסת.

 5. מערכת עבודה שחורה :

  עו"סים יקרים – אנחנו מזדהים עם מאבקכם.

  אתם מוזמנים להציף במיילים את שר האוצר ושר הרווחה החדש כחלון, ולשלוח לנו העתק ממכתבכם + העתק התשובה אם תתקבל.

  הכתובות שלהם פה

  http://www.blacklabor.org/?page_id=174

 6. מאבק העובדים הסוציאליים :

  http://www.facebook.com/maavak.social.work.2011 היכנסו לפייסבוק ולחצו "לייק"- כ(ק)ול אחד חשוב

  http://www.facebook.com/maavak.social.work.2011
  היכנסו לפייסבוק ולחצו "לייק"- כ(ק)ול אחד חשוב

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  "עבודה סוציאלית=חזית העשייה החברתית" ו-"מקצוע עם כאלה איכויות" אוי אוי אוי סופסוף אתם מרגישים חוסר אונים כמו המטופלים שלכם, אולי עכשיו תרדו מיפות הנפש שלכם ותתחילו לעבוד ולעשות
  במקום כל הטפיחות על השכם של עצמכם, תגדירו לעצמכם את המקצוע.
  אתם ממש ממש לא חזית ולא עשייה.
  לא ראיתי אתכם נאבקים למען מישהו

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.