חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אלטרנטיבות רציניות למציאות הכלכלית או על מה לא דיברו השבוע

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית, פוליטי ב 12.02.11 21:00

מה יבוא על חשבון מה בהחלטות הכלכליות של ממשלת ישראל? ק. טוכולסקי מנסה למצוא אלטרנטיבות כלכליות רציניות לתסבוכת שהממשלה וההסתדרות נתונות בה ממש עכשיו

מאת: ק. טוכולסקי

בשעה שאני כותב ההסתדרות עוד לא החליטה מה היא עושה כהמשך למאבקה אולם כבר מסתמן שנקודות המחלוקת בין ההסתדרות והממשלה הם לא נקודות שבאמצעותם ניתן להקל לאורך זמן על הציבור. ההסתדרות שראשיה לא מתחילים בסכסוך עבודה או יוצאים לשביתה, בשם העובדים שבחרו אותם, בלי להתייעץ עם נציגי המעסיקים במגזר הפרטי ולאחרונה גם בעיריות, לא דואגת לאינטרסים של מי שמאוגדים במסגרתה אלא אם הם מספיק חזקים גם כך ויכולים להסתדר בלעדיה. לצפות ממנה לישועה זה בערך כמו לצפות מנתניהו להתייחסות קורקטית למבקרים הכלכליים והחברתיים שמדיניותו ההרסנית יוצרת.

אז בזמן שהשותפים למדיניות הכלכלית ההרסנית בישראל ממשיכים להציג לנו משחקים של האיש הטוב והאיש הרע שיגמרו בהסכמות שלא יועילו לרוב הציבור אבל יאפשרו לוודא שבין פעולות השלטון והאיגוד הנאמן למשטר המחאה תתמוסס, אני רוצה להצביע על כך שבסופו של דבר דווקא הכאילו כניעה של נתניהו על הקיצוץ הרוחבי והגירעונות שבה טומנת בחובה כבר היום את הגזירות הבאות.

בכאילו ויכוח בין ההסתדרות מצד אחד לממשלה מהצד השני נעדרה הדרישה להרחבת מקורות המימון של המדינה. מסתבר שאפשר להוריד מסים או להעלות מסים באמצעות שימוש ברזרבות לכאורה שנוצרו מעודפי גבייה או באמצעות קיצוץ רוחבי במשרדים. ככה זה כשארגון העובדים הגדול במדינה מתפקד כגורם גישור בין מעסיקים ועובדים במקום להלחם על האינטרס של העובד, ככה זה כשמפלגת האופוזיציה הגדולה במדינה היא בסך הכל פלג של מפלגת השלטון שמחכה להחליף מקומות עם תאומו בשביל לקדם את אותה המדיניות. מסים אפשר להעלות ולהוריד גם אם הם פרוגרסיביים, תמלוגים אפשר להעלות ולהוריד, מסי רכוש, ירושה, מס מעסיקים ומס מקביל, מסים על נאמנויות ודיבידנדים כל אלו שרק הלכו וקטנו, או נעלמו לגמרי או לא היו. אפשר באמצעות הגדלת שיעורים, הוספה או ריווח של דרגות גבייה בהם, הטלתם והחזרתם להגדיל את הכנסות המדינה. בדיון התקשורתי השבוע חסרה הדרישה להעלאת המס הפרוגרסיבי. העדר הדרישה הזו מהדיון הציבורי מחזק את התפיסה הרווחת בציבור בחסות שטיפת המוח שהתקשורת הפרטית והכנועה של בעלי ההון דואגת לקבע שלא ניתן לקחת יותר ממי שיש לו. כנגד השקר הזה צריך להלחם, מי שרוצה להציב אלטרנטיבה לישראל צריך להציע בפומבי תוכנית שתכלול העלאה של המסים הפרוגרסיבים ושל התמלוגים על מחצבים, הגברת המיסוי על ההון והעמקת הגבייה בצד הפחתה של המסוי הרגרסיבי.

כתוצאה מההתעלמות הגורפת מהאפשרות ההגיונית והצודקת של שיתוף בעלי היכולת בנשיאת הנטל, בהצהרת הפירורים של הקוסם והמריונטה הודיעו קברניטי הכלכלה על פגיעה בציבור בכיס אחד בכדי להקל עליו בכיס אחר. את הפירורים להרגעת העם יממן קיצוץ רוחבי בתקציב. קיצוץ רוחבי בתקציב הוא נזק לתפקוד המדינה והוא אמצעי פופולארי בשירות מי שמבקשים לחסל את מדינת הרווחה. קיצוץ רוחבי הוא דבר רע, אבל גם שימוש בעודפי גביית מס בכדי להקל על הציבור זה רעיון רע. עודפי גביית המס משמשים להורדת החוב הלאומי, הורדת החוב הלאומי מאפשרת לשלם פחות החזרי חובות ופחות ריבית על חובות מהתקציב השוטף ובכך מאפשרת לשחרר יותר כסף בתקציב לשימושים עצמיים. מי שרוצה להציע אלטרנטיבה סוציאליסטת/ס"ד לציבור מן הראוי שיתרחק מרעיונות פופוליסטים שכאלו, למדינת ישראל אין עודפי כסף ועד שהיא לא תחסל את החוב הלאומי שלה גם לא יהיו לה.

כדאי לקחת בחשבון שבשביל ביבי להשתמש היום בעודפים של גבייה או להגדיל את הגירעון זה לא רע, פעילות תקציבית לא מרוסנת מבטיחה לביבי עוד משבר פיננסי. ככה במשבר הבא הוא יוכל לבצע שוב קיצוצים אכזרים וכואבים נוספים באמתלה שאין ברירה. ככה הוא יוכל שוב להכות בעובדים ובמקבלי הקצבאות, במשרתי הציבור ובמדינת הרווחה ובמקביל להעשיר את העשירים. אלטרנטיבה אמיתית, מענה בטווח הקצר ובטווח הארוך לבעיות של החברה הישראלית, להתפוררות מדינת הרווחה ולהתרחבות הפערים יש רק בחלוקה צודקת באמצעות מיסוי רציני של ההון הלאומי. לא צריך להלחם על פירורים או על נתח גדול יותר בעוגה הקיימת, צריך להגדיל את העוגה. לא צריך להסכים לקיצוץ בתקציב או להסטת עודפי גבייה מהיעוד של הורדת החוב הלאומי אלא להגדיל את ההכנסות של המדינה.

את ביבי, עיני, ברוש ובוחבוט זה לא מעניין, גם לא את שטייניץ ובראון, או שיטרית ואקוניס. הם מעדיפים להמשיך ולשחק את המשחק הרגיל, הם לא דיברו על זה השבוע והם גם לא ידברו על זה בעתיד. נשאלת רק השאלה מתי אנחנו כסוציאליסטים/ס"ד נהיה מוכנים להציע לעם אלטרנטיבה שלא יוכלו להתעלם ממנה.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

7 תגובות

 1. דקל-דוד עוזר :

  ניתוח מדויק עד כאב של הבעיה.
  השמאל משחק ב"רגישות" בזמן שהימין משחק ב"כלכלה" ולכן הימין מנצח במגרש הזה. הגיע הזמן לעלות למגרש.
  המדינה תפקידה לארגן את האזרחים כדי לסייע להם.
  כמו שיש את "חבר" שמאגד אנשי צבא, ככה המדינה צריכה לתפקד עבור תושביה, מתוך מטרה לסייע להם להשיג את צרכיהים במחירים נמוכים ככל האפשר.
  התפיסה הזאת, שהיא חלק מתפקידי המדינה, צריכה לעבור לציבור.
  אנחנו לא צריכים "להתאגד", כי התאגדנו – אנחנו צריכים להעיף קיבינימט את המטורפים שבחרנו לייצג אותנו בהתארגנות שלנו, כי הם בוגדים בשליחות שלהם.
  המשמעות של זה היא שיפור במצב המאקרו כלכלי, מאחר והמאקרו מושפע משלושה שיקולים: גובה שכר עובדים, מיסוי ויכולות הון אנושי.
  האפשרות לשמור על שכר נמוך המתאפשרת על ידי ההתערבות והפחתה של מחירי הדיור, הבריאות, מזון, מים, חינוך, הביטחון האישי.

  האמור בתגובתי סותר לחלוטין את התפיסה הבסיסית של פקידוני האוצר, בוגרי תואר ראשון בטימטום מוחני הקרוי למרבה ההומור "תואר בכלכלה".

  אתם יודעים מה, מסתבר שהמאבק העיקרי שלנו צריך להיות מלחמה בסילבוס של תואר ראשון לכלכלה, עדיף לשנה ראשונה.

 2. איציק יאפ :

  אז לא הבנתי, במידה ויהיה שם בתפקיד אדם "משלנו", מה הוא צריך לעשות? מה סדר הפעולות החל מנקודת הזמן הזו שיחזירו את הרווחה לתושבים?

  הרי בכל מקרה, אי אפשר להלאים את כל המדינה במכה ולצפות שהכל יהיה בסדר…

 3. טיון פאוקר :

  לדקל-דוד עוזר

  סלבוס תואר ראשון בכלכה צריך להיות תוצאה הסופית של שנוי מערכת החינוך מן היסוד לכל מגזרי האוכלוסיה

 4. יוני ויינריב-שריג :

  מעולה! כל מילה נוספת מיותרת.

  (טוב, מילה קטנה: עקרונית, ראוי להתריע ולהכין את הציבור שבסופו של דבר מהלך מוצלח ומרחיק-לכת של העלאת המיסוי והגבייה על בעלי ההון – ייתכן שיגרור איומים בשביתת הון ובהמשך שביתת הון – שנזקם יורגש – ויש להכין תוכניות להתמודדות גם עם זה.)

 5. אוהד ק :

  לא לגמרי מדויק

  הגדלת חוב ע"י המדינה כדאית במידה והיא מאפשרת צמיחה עתידית הגדולה מהריבית על החוב.

  כך למשל לקיחת חוב בכדי לממן שיפור במערכת החינוך בהחלט עשויה להצדיק את עצמה במידה והיא תגדיל את הפריון במשק בעתיד ובכך את גביית המסים העתידית.

 6. ק. טוכולסקי :

  לאוהד
  בסופו של יום חלק משמעותי מהתקציב כל שנה משמש להחזר חובות ומיחזור חובות. יש גם משהו עקרוני בחינוך להוצאה בהתאם ליכולת במקום לנסות ולכסות על קיטון ההכנסות בלקיחת הלוואות. אנחנו לא צריכים לפרנס בנקים אנחנו צריכים לדאוג לעצמנו.

 7. עמית-ה :

  מעבר לתועלת הכלכלית יש בהטלת מיסים הוגנים על המאון+ העליון צדק מוסרי ואלמנט חינוכי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.