חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 18

נושאים הדייג, עלו ברשת ב 11.02.11 6:04

מבחר תכנים מעניינים שעלו ברשת בשבוע החולף. ליקט וערך: נוגה תדמור

חברה

—  בוקר בבית המשפט לעניינים עירוניים. יובל מיובלוג במחאה חריפה ועצובה, על השמן והרזה ועל טרגדיה מאחורי ההסתה נגד עובדי ציבור

.–  בלונדון אפשר להנות ממרחב ציבורי נקי ונורמלי. למשל מתחבורה צבורית מעולה שעובדיה עוזרים מתוך יראת כבוד לפונים אליהם. ולמה לא אצלנו בכל שירות צבורי? שואל עמית מהבלוג ירושלים האחרת ותשובתו – הבעיה היא לא האופי הישראלי, הבעיה היא מנהיגות שחוששת להציב סטנדרטים גבוהים.

—  בכנס ישראל 2021 דנו בשאלה מה יחולל קפיצת מדרגה כלכלית וחברתית בישראל. מניסיונן של מדינות הם למדו שראשית, דרוש שילוב בין צמיחה מהירה ומתמשכת, שמגדילה את עוגת המשאבים; חלוקת פירות הצמיחה בין כלל התושבים באמצעות עלייה בהכנסה של משקי הבית וגם שיפור איכות השירותים הציבוריים; ושמירה על משאבי הטבע לטובת הדורות הבאים.

ח"כ מרינה סולודקין פנתה במכתב למבקר המדינה: ובו התקפה קשה על העובדות הסוציאליות במשרד הרווחה: שרותי הרווחה מוציאים ללא הצדקה, ילדים ממשפחות נורמטיביות למסגרות חוץ ביתית, שירותי הרווחה שואפים להוציא בכל דרך אפשרית ילדים ממשפחות נורמטיביות ומאידך אינם ממהרים להוציא את הילדים כשדרוש, בטענה של מחסור במקומות בפנימיות, ומרכזי חירום .

—  הצלחת ביטול מס הדלק איננה סימן למאבק חברתי משמעותי. איציק ספורטא "העוקץ".

— בן שטג חבר קדימה, מצטרף לגל הסוציאל דמוקרטי ומציע 'אני מאמין' משלו. כמו: אני מאמין בערכי הסוציאליזם והשוויון שבמדינת ישראל מתבטאים דרך השירותים החברתיים במדינה.עליית תנאי החיים של עם ישראל בבית, במוסדות החינוך, בגני ישראל, בחופים. ולטובת העשירון העליון, מעמד הביניים והאוכלוסיות החלשות בכדי שכולנו נוכל להתקדם ביחד להצלחה כלכלית וחברתית.

— על נטל ושוויון מנקודת ראות משפטית בבלוג 'אבטלה סמויה'. "את בעיית הנטל העודף של תשלומי ההעברה לא ניתן לפתור, ולכן ישנה הצדקה להגבלת היקף החלוקה מחדש של העושר בחברה (חלוקה מחדש של העושר צריכה להעשות רק עד לשלב בו אי היעילות הנוצרת מחלוקה זו משתווה לתועלת שמהחלוקה המחודשת)". ההמשך כאן, ומי מוכן לבחון זאת ממבט סוציאל דמוקרטי?

—  חררדו לייבנר, יוצא ב"העוקץ" נגד גילויי הפשיזם בארץ. הפשיזם בן חוקי של הציונות?

—  אורט ישראל ואורט העולמי, הסתכסכו בעניין השימוש בשם אורט בישראל. בהחלטת העליון בנושא מתחה השופטת פרוקצ'יה בקורת חריפה על הצדדים. מסתבר שאורט-ישראל רצתה להבטיח לעצמה את המונופולין בתחום, וחששה לתחרות מצד אורט-עולמי בהזרמת תרומות. לשני חלקי אורט הומלץ להניח בצד ענייני אגו ולהגיע לעבודה משותפת שהיא באנטרס הציבורי כולו, לא לפני שהם  "תרמו" יחד 186,000 ש"ח כתשלום הוצאות לבתי המשפט. רקע קודם וספור אורט העולמי בפס"ד המחוזי. http://www.nevo.co.il/Psika_word/mechozi/m07000077-42.doc

פוליטיקה

—  על רקע תופעת ההסתננות והשלכותיה על מדינת ישראל התגייס גם מרכז השלטון המקומי למאבק הלאומי. יו"ר מרכז השלטון המקומי – שלמה בוחבוט, הקים צוות של ראשי ערים, שמטרתו  לקבוע ולהתוות מדיניות בשיתוף משרדי הממשלה על מנת להעלות למודעות הציבור את הסכנה הקשה של המסתננים ולהביא לפיתרון הבעיה. כאן, והאם באתר מדרון חלקלק תהיינה תגובות.

הפרטה

—  ביהמ"ש העליון עומד לבטל את זכייתה של חברת נטל"י במכרז משרד הבריאות למתן שירותי בריאות בבתי הספר. כך הודיעו השופטים בדיון שהתקיים ב- 24.1.2011 .

—  מה מפריטים? למשל, חברת אשחר זכתה במכרז של מנהלת תנופה, למיפוי וליווי משפחות מפוני גוש קטיף וצפון השומרון. מטרת הפרויקט: לסייע למשפחות להגיע למגורי קבע ולפתוח בחיים חדשים בבית הקבע שלהם.

—  'הדרך שבה נעשתה ההפרטה עד היום היתה קלוקלת'. דעות בדיון בועדת הכספים, בעקבות פרסום של המרכז לצדק חברתי במכון ון ליר על הפרטות. מתנגדי ההפרטות אמרו כי חשובה השאלה מהי אפקטיביות הפיקוח על השירות המופרט, למעלה מ-20 שנה אנו במדרון חלקלק של מדיניות ניאו-ליברלית, ורוב תהליכי ההפרטה נעשים רחוק מעין הציבור. פר' מואב טען כי מדובר בסקירה ולא במחקר,וחזר וטען ש ברירת המחדל צריכה להיות הפרטה.

חינוך

—  מאמר בד-מרקר מסקר את דו"ח מקינזי על החינוך בישראל, מחבר הדו"ח, סֶר מייקל בארבר, העומד בראש תחום החינוך בחברה, מבטיח לנו בעתיד מערכת חינוך טובה, ומציע את האסטרטגיה לכך, את הצעתו מבקר אברהם פרנק מבלוג חינוך אחר. בטענה שבארבר רואה את מערכות החינוך מן הזוית של סטנדרטים ובקרת ניהול. לפיכך, המורים עושים את עבודתם מבלי להפעיל כישורים גבוהים של חשיבה והמצאתיות ומבלי לדרוש זאת מתלמידיהם. הניסיונות להביא מורים טובים למערכת בלי שינוי רב-תחומי לא יצלחו. ומצטער על הכיוון המוקצן שלקחו מהדו"ח השר והמנכ"ל. כי בארבר עצמו למד כבר כנראה שסטנדרטים אינם חזות הכל.

—  ממחקר שנערך לאחרונה על בתי ספר יחודיים- טבע, אומנויות,חינוך אנתרופוסופי ועוד- מתברר כי אין מדובר על שוליים שפועלים ללא הסכמת הרשויות. הם קיימים במחצית מן הרשויות ולמעלה ממחציתם הם ציבוריים. 85% מהם נמצאים ברשויות ברמה חברתית-כלכלית בינונית. ובקיצור – האיום על החינוך הציבורי בא בכלל מבפנים

—  לנוכח גילויי הגזענות המחריפים בקרב תלמידים, עליהם דנה וועדת החינוך בכנסת, קורא פורום 'שותפות-שאראקה' לשר החינוך לאמץ את המלצות ועדת סלומון-עיסאווי, שהוגשו לשרת החינוך הקודמת. בהמלצות, קריאה לחינוך רציף לחיים משותפים של יהודים וערבים, על ידי  מפגשים בהנחיה מקצועית ולאורך זמן, שילוב החינוך לחיים משותפים בכל מקצועות הלימוד הרלוונטיים, ועוד.

—  כישורי חיים. משרד החינוך הוציא לאחרונה חוזר מנכ"ל חדש, שעניינו כישורי חיים, חשיבותם וטיפוחם במערכת החינוך. משרד החינוך אף העניק שעות לבתי הספר כדי שיעסקו בנושא. אתר 'חינוך נכון' מתייחס לנושא.

—  החינוך הפיננסי ומה הוא כולל. מאחורי ניסוחים כגון: מטרת תכנית לימודים זו, לסייע לתלמידים לפתח כישורי חיים בתחום האוריינות הפיננסית. כמו: לדוגמא- השוואה בין כרטיסי אשראי שונים, ניתוח השלכות של קבלת החלטה על רכישת תוכנית חיסכון מסוימת, הצעת דרכים לקבלת רווח מכסימלי מתוכנית חיסכון ועוד.

—  שלושה פרופסורים מתחום חינוך הגיל הרך יצאו בקריאה לכל חברי הכנסת לתמוך בהצעת חוק הפיקוח על המעונות . ותגובת הגננות, המתנגדות לשינוי.

בריאות

—  חשב משרד הבריאות פרסם דו"ח פיננסי על המרכזים הרפואיים הממשלתיים לשנת 2009. בין השאר צוין כי בתי החולים מתמודדים עם קשיי תקציב הנובעים מהגדלת הפעילות הריאלית שלהם מצד אחד, וגידול בהיקף ההנחות הניתנות לקופות החולים.סגן שר הבריאות מתכוון לבדוק את מנגנוני ההנחות המקובלים בין הצדדים לקראת המו"מ ביניהם על השנים 2011- 2013.

—  לאחר תוספת של 1000 מיטות אשפוז עד 2016 (!) טוען פר' גבי בן נון: מספר מיטות האשפוז לנפש בישראל ימשיך לרדת ויישאר גרוע, שכן הוא לא ידביק את קצב גידול האוכלוסייה והזדקנותה. משרד האוצר מגיב: ההשוואה לOECD – מניפולטיבית. ישראל היא מדינה צעירה ואחוז הקשישים בה, הצורכים את מרבית שירותי האשפוז, הוא כ-10%, בעוד שבמדינות OECD הוא עולה על 16%.

סביבה ותשתיות

— ישיבת ועדת המדע של הכנסת דנה בנושא פצלי השמן בעדולם. סיכם ח"כ איתן כבל, ששימש כיו"ר מחליף: "אם אני הייתי תושב האזור, הייתי יוצא מודאג, כל משרד מציג עמדה אחרת", ויצא בקריאה למשרד התשתיות, משרד הגנת הסביבה, לראש המועצה ולתושבי האזור לקיים בדיקה מעמיקה של הנושא. בתחילת מושב הקיץ הקרוב יתקיים דיון ועדה נוסף שבו יוצגו הממצאים

— באתר רשות המים מתפרסם מידע על תכנון אב למשק המים. התכנון יהווה את הבסיס לפיתוח, ניהול ותפעול בר קיימא של משק המים וכן של רשות המים. לספק מים באיכות ראויה ולטפל בשפכים ולנצל קולחים. והיא תיעשה באופק תכנון רחוק טווח, תוך עדכון תקופתי רציף.

.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. שושי פולטין :

  תודה,
  תמיד מאיר את העיניים ומחדש.

 2. דליה :

  נראה שראיית העולם דרך החור שבגרוש הפכה גם נחלתה של אורט ישראל. הרי ברור וידוע כי ארגון אורט בראשיתו נולד בגולה, ברוסיה, נדמה לי. בזכות אורט העולמית קמה בישראל רשת אורט. והנה רשת זו מעזה ללכת לבית המשפט, ולסלק את זכויות אורט העולמית מישראל. פסק הדין בבית המשפט המחוזי ב-2008 היה די מקומם. ואכן נראה שפסק הדין בבית המשפט העליון עשה צדק עם אורט העולמית.
  הנה דברים שאמרה השופטת פרוקצ'יה בעניין: 'פרוקצ'יה מוסיפה ומותחת ביקורת קשה על אורט-ישראל: "דומה כי מתחת למסווה המלאכותי של מאבק על השימוש בשם 'אורט' טמון ניסיון של ארגון אורט מקומי למנוע פעילות בישראל של ארגון צדקה עולמי לקידום החינוך המקצועי בכספי תרומות, ולהותיר לארגון המדינתי בלעדיות בפעילות בתחום זה, משל היו לפנינו שתי חברות עיסקיות הנאבקות על שוק לקוחות"'. http://www.news1.co.il/Archive/001-D-260252-00.html
  דרך אגב, יש אומרים כי מנכ"ל אורט ישראל יושב בדיונים המתנהלים בין משרד החינוך לבין ארגון המורים בעניין יישום רפורמת עוז לתמורה בבתי הספר העל יסודיים.
  יחד עם זאת, העיתונות (דה מרקר?) מספרת שנחתם הסכם בין מנכ"ל אורט לבין שר החינוך על הקמת 50 בתי ספר בניהול אורט.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.