ביקור חולים – קופות החולים סוחטות והמדינה לא מתערבת

יו"ר ועד עובדי ביקור חולים, רוני עמרם, מסבירה ×›×™ אחת הסיבות למצבו הגירעוני של בית החולים היא היעדר רגולציה ×¢"×™ המדינה. קופות החולים מנצלות את מצב ביה"×— כדי לסחוט ממנו הנחות של עשרות מיליוני ש"×— והתוצאה – גירעון תופח

מאת: דליה בלומנפלד

אם הייתה מתקיימת רגולציה ראויה לשמה, נראה ש'ביקור חולים' לא היה סובל מגירעון תקציבי. כך אומרת יו"ר ועד עובדי ביקור חולים, רוני עמרם. בית החולים מתקיים בזכות שירותים שהוא נותן לקופות החולים, ומהכנסות מלידות ופגים המשולמות על ידי ביטוח לאומי.

אלה הן שתי ההכנסות העיקריות. משרד הבריאות קובע תעריפים עבור כל השירותים לבתי החולים, וקופות החולים צריכות לשלם לפי מחירים שקבע משרד הבריאות

למרות זאת, קופות החולים מנסות להשיג הנחות מבתי החולים עבור השירותים שאותם מקבלים מטופלי הקופות, ובתי החולים נאלצים להיכנע ללחץ.

מאחר שמצבו המשברי של ביקור חולים ידוע לקופות, הן מבקשות ומקבלות הנחה יותר גדולה ממנו. בעוד שההנחה שנותן בית חולים הדסה מגיעה לכדי 18%, הרי ההנחה שנאלץ לתת 'ביקור חולים' מגיעה עד ל- 36% (!).

במילים אחרות, במקום כל 100 ₪ משלמת הקופה לבית החולים 74 ₪ בלבד. קופת חולים כללית מקבלת בדרך זו הנחה של 20 מיליון ₪ בשנה, קופת חולים מאוחדת מקבלת הנחה של 8 מיליון ₪ בשנה, ולאומית מקבלת 4 מיליון ₪ הנחה.

חשבון פשוט מראה שאם 'ביקור חולים' לא היה נותן הנחות לקופות, לא היה נוצר אצלו גירעון תקציבי. משרדי הממשלה המופקדים על הנושא מכניסים את בית החולים לסד. מצד אחד, קובעים לו את תעריפי השירותים שעליו לתת. מצד אחר, התמורה המתקבלת עבור השירותים היא גמישה בגלל שמשרד הבריאות מאפשר תחרות על ידי מתן הנחות.

התחרות גורמת לבית החולים הפסדים וצבירת גירעונות.

לולא ההנחות הללו, נראה שביקור חולים לא היה שוקע בגירעונות כה כבדים.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

2 Responses to “ביקור חולים – קופות החולים סוחטות והמדינה לא מתערבת”

 1. דליה הגיב:

  חבל שנכנסות נורמות של שוק למערכת הבריאות. האזרח הקטן לא יצא נשכר מכך.

 2. ד הגיב:

  עוד דוגמא להתנהלות לא ראויה של האוצר:רופאים: מערכת הבריאות קורסת והאוצר אדיש
  http://news.walla.co.il/?w=/124/1792412
  הרופאים: האוצר מושך זמן במו"מ על השכר
  http://www.nrg.co.il/online/29/ART2/211/154.html?hp=29&loc=13
  יו"ר הסתדרות הרופאים טוען כי המו"מ מתמקד בדיונים תיאורטיים ולא בפתרונות. האוצר: אין דבר בטענה

Leave a Reply