חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ישראל מיובשת – כך מייבש משרד האוצר את "ביקור חולים"

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 10.02.11 5:07

ד"ר אפי הלפרין, יו"ר ועד הרופאים בביה"ח ביקור חולים חושף את טקטיקת הייבוש של אנשי האוצר

מאת: דליה בלומנפלד

בדיונים בכנסת ובתקשורת מביעים נציגי משרד האוצר חוסר נכונות להעביר כספים לבית החולים המצוי בגירעון.

לדברי ד"ר אפי הלפרין, יו"ר ועד רופאי בית החולים, משרד האוצר מסרב לממן את הגירעון החד פעמי, ומונע בכך את פעילותו של בית החולים. הוא מעוניין לסגור את 'ביקור חולים', אך סביר שהוא לא יפעל לסגירתו באופן אקטיבי, אלא לייבושו על ידי אי עזרה בגירעון תקציבי כמו זה הנוכחי- וזאת  כדי שלא יפילו את האשמה עליו. אבל שיהיה ברור שהמגמה האמיתית של האוצר היא לסגור את בית החולים.

במצב הנוכחי אין ביטחון שמשכורות ינואר תשולמנה במלואן. כמה מעובדי בית החולים (רופאים, אחיות) הודיעו על עזיבתם.

לדברי  ד"ר הלפרין, בעקבות פעילותם החשאית של משרדי האוצר והבריאות בנושא,  נאלצו ההסתדרות הרפואית, ארגון רופאי המדינה, וועד הרופאים לפנות בית הדין האזורי לעבודה בירושלים, ולדרוש שמשרדי האוצר והבריאות ישתפו אותם בכל הדיונים וההחלטות לגבי עתיד בית החולים ורופאיו, כדי שהם יוכלו לשקול את המשך צעדיהם. בית הדין נעתר חלקית לבקשתם, וחייב את המדינה להיוועץ עם נציגי הרופאים.

כיום המצב הוא שהגירעון לא מומן. משרד האוצר משאיר את 'ביקור חולים' ללא פתרון, ומייבש אותו. 700 העובדים בבית החולים ממשיכים במאבקם להמשיך לקיים את בית החולים ולא לסגרו.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

7 תגובות

 1. אבנר :

  האם צריך את "ביקור חולים"?

  האם ירושלים באמת צריכה שלושה בתי חולים (הדסה א"כ, הדסה ה"צ וביקור חולים)?

 2. ל רפי :

  קמפיין אפקטיבי דורש שלפחות חלק מהמנימוקים יתבסס על אמת

  ראשית, צודק המגיב הקודם (אבנר) בשאלתו בדבר הצורך בבי"ח ביקור חולים בגודלו ובמיקומו הנוכיים כמוסד רפואי נפרד בירושלים. אני נוטה להסכים עם המסקנה המתבקשת מניסוח השאלה, שאין זה כך.
  קשייו של בי"ח זה אינם בגדר חדשות. ביה"ח מתקשה לעמוד כלכלית ברשות עצמו כבר שנים רבות, אני מכיר מציאות זו מסיבות שונות למעלה מ- 15 שנים.
  עקרונית, אינני מקבל שכל מהלך שעושה האוצר הוא בהכרח גרוע. אבנר ציין שמות של בתי החולים העקריים בירושלים, אבל שכח את שערי צדק ומוסדות אחרים, קטנים יותר.
  ד"ר הלפרין מדבר על חוב חד-פעמי של ביה"ח, שאם יכוסה ע"י המדינה, יפתור את כולנו לזמן רב מעיסוק בבעיותיו הכלכליות של בי"ח ביקור חולים. אני מפקפק בכך, וכנראה שגם במשרדי האוצר והבריאות לא השתכנעו שמדובר בנטל חד-פעמי.
  אין טעם להכנס במסגרת זו לדיון מפולפל בכל המקרים בהם משקיעים פרטיים התענינו בביה"ח זה כעסק חי ובחרו, מראש או בדיעבד, לצאת במהירות מההרפתקה הכלכלית לה התפתו. אני מסיק שיש בעובדה זו עדות כלכלית מסייעת לעמדות המשרדים הממשלתיים הנוגעים, לאמור: קיים ספק מתמיד ביכולתו של בי"ח ביקור חולים להתקיים לאורך זמן כעסק חי שאינו מסובסד ע"י המדינה.
  אם נגזר עלינו לסבסד שרותי רפואה ציבוריים בירושלים (או בכל מקום אחר), מוטב לעשות זאת כך שהתמורה להשקעה הציבורית תהיה מיטבית (תספק מקסימום שירותי רפואה ישירים לכל ש"ח מושקע). מבחינה זו נראה הגיוני לשלב את "ביקור חולים" באחד המוסדות הרפואיים הגדולים הקיימים כבר בירושלים, ולחסוך בכך ככל האפשר במנגנוני ניהול יקרים, בכפילויות בציוד יקר ובהתמודדות מתמדת עם העובדה שהשטח עליו ניצב ביה"ח צפוף, לוקה באפשרויות גישה ופיתוח ויקר מדי לתכלית זו.
  בכל מקרה, נחוץ להבטיח שעובדי ביה"ח, במיוחד הסגל הרפואי והפרה-רפואי שרפואה היא התמחותו, לא יפגע בתהליך מזוג אם ולכשיתרחש.
  אלא אם יוכח בעליל שכל ההערכות הכלכליות שנעשו עד כה בטעות יסודן, אין טעם להשקיע אנרגיות נוספות בשימור מה שאין לו משפט קיום בזכות עצמו מתוך אמונה "שיהיה טוב". לא יהיה נכון ואחראי להמשיך להעסיק את העובדים המסורים של המוסד בתנאים לא-תנאים ולקפח חולים ונזקקים בהמשך אישפוזם בתנאים בלתי מתקבלים על הדעת. חייבים ל"חתוך" בהקדם, ולהמשיך במרץ לעבר מימוש הפתרון החלופי שיבחר.

 3. דליה :

  ראיתי לאחרונה כתבה בטלביזיה המתארת אישה חולה במצב קשה, שהיה צורך להסיעה מרחק מה לבאר שבע כדי לטפל בה. בדרך היא נפטרה. נגישות לבית חולים היא משמעותית. ביקור חולים הוא בית חולים הממוקם במרכז והוא נגיש. בפיגוע בסבארו, הצוות הרפואי הלך ברגל למסעדה, והביא במו ידיו ועל אלונקות נפגעים מהפיגוע. אם היו ממתינים, מספר נפגעים היו נפטרים.

 4. איתי :

  רפי,

  צריך להפריד בין כמה נושאים.

  1. האם יש בירושלים די והותר שירותי רפואה כך שניתן לוותר על חלקם? התשובה היא
  (א) בירושלים עם ביקור חולים יש קצת פחות מיטות לאלף נפש מבת"א, קצת יותר מהממוצע הארצי.
  (ב) בישראל כולה מספר מיטות אשפוז כללי לאלף נפש נמוך בהרבה מממוצע OECD
  (ג) סגירת ביקור חולים תוריד את מצבת המיטות בירושלים בכ-10% (100% כולל גם את בתיה"ח הפלסטינים)

  לוותר עליהן קצת מטופש כאשר אנחנו מתחת לממוצע OECD

  http://www.health.gov.il/Download/pages/Beds_jan_2010.pdf

  2. האם צריך מתקן במיקום הגיאוגרפי הזה?

  התשובה מצויה כאן
  http://www.blacklabor.org/?p=27555
  ואפשר להוסיף עליה את העובדה שהן הדסה הר הצופים והן הדסה ע"כ ממוקמות בשוליים של העיר, דבר שמאריך את זמן הפינוי (בפרט לאור בעיות תחבורה קשות בציר להדסה ובצומת הגבעה).

  3. היות שישנה הסכמה מקיר לקיר (גם באוצר) שצריך שם מתקן רפואי, נשאלת השאלה האם עדיפה הלאמת המתקן (כהצעת יחימוביץ'), הכפפתו לאחד מבתי החולים הדסה / שע"צ (לא ממשלתיים, בבעלות עמותות) או המשך הזרמת הכסף ליציר הכלאיים גאידמק-עמותה.

  עמדתי האישית – הלאמה זה מה שרצוי ומה שצריך לתבוע, אבל הסבירות שממשלת ימין תעשה זאת היא אפס.

  אם אני צריך לבחור בין המשך המצב הקיים (והזרמת כספים שמשמעותה תרומה של המדינה לגאידמק) ובין הכפפה להדסה/שע"צ יכול להיות שהפתרון השני פחות גרוע, אבל זה בתנאי שאין פגיעה בעובדים ובמקבלי השירות.

  ישנה סכנה ממשית שהכפפת המתקנים לבי"ח הדסה/שע"צ תלווה בסגירה של חלק מהמחלקות מתוך שיקולי רווח והפסד
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000610735

  טענה נוספת שמשמיעים אנשי ביקור חולים היא שעניין המיזוג עם הדסה/שע"צ אינו רציני אלא טריק של האוצר למשוך זמן עד שביה"ח יתייבש לגמרי.

 5. ק. טוכולסקי :

  דבר ראשון בירושלים יש יותר משלושה בתי חולים, יש בה גם את אוגוסטה ויקטוריה והר הצופים נפרד מעין כרם. דבר שני
  כן בירושלים על 750 אלף תושביה והפריפריה שבתי החולים שלה משרתים שכוללת כמה מועצות אזוריות ובנוסף עוד כמה ערים כמעלה אדומים, בית שמש ומבשרת ציון יש צורך ביותר מיטות ויותר מחלקות ולא פחות. חמישה בתי חולים 2 מתוכם (ביקור חולים ואוגוסטה ויקטוריה קטנים) זה בית חולים ל-200,000 איש לפחות. זה פשוט לא מספיק.
  יש מקום לעוד בית חולים בדרום מזרח העיר שישרת את ארנונה, הר חומה, גילה, וגוש עציון.
  השאלה היא מי קובע את סדרי העדיפויות ואת חלוקת המשאבים, כל עוד לא תהיה מפלגה ס"ד בשלטון שתחלוק אותו לפחות עם שותפה אחת משמאל לה, המצב לא ישתנה, לא עוד בתי חולים ולא עוד מיטות.

 6. מערכת עבודה שחורה :

  נתונים מלאים ועדכניים ר' בקישור למעלה.

  במזרח העיר יש יותר מעשרה בתי"ח קטנים, שהגדול מביניהם (אלמקאסד) גדול מביקור חולים ופי 2 מאוגוסטה ויקטוריה.

 7. ק. טוכולסקי :

  תודה על הקישור
  דרך אגב אלמקאסד הוא היחיד מתוכם שאפשר אולי להחשיב כבית חולים ולא כסניף רופאים מומחים של קופת חולים. לא מבחינת גודל, מענים ותפוסה ולא מבחינת ציוד.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.